Ramazan ayı boyunca aklına takılan ıslamı soruları sor?

Sponsorlu Bağlantılar

Tuba.Erva

Tuba.Erva

Üye
bende bır soru sorayım..bi arkadasım adak yaptı 250 ytl kadar bırınden kurtulmak ıcın kurtulayımda atak vercem dedı..ama herangıbıseye demedı sımdı okadar yuklu parayı yardım kurulusuna versem olurmu adagım dıyor..ben olur dıye dedım ama yınede emın olmak istedimm

--------------- Ekleme ---------------

cevap verecek yokmu:hmmm

LAZOFLU

LAZOFLU

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
bende bır soru sorayım..bi arkadasım adak yaptı 250 ytl kadar bırınden kurtulmak ıcın kurtulayımda atak vercem dedı..ama herangıbıseye demedı sımdı okadar yuklu parayı yardım kurulusuna versem olurmu adagım dıyor..ben olur dıye dedım ama yınede emın olmak istedimm

cevap verecek yokmu:hmmm

Açıkcası bu tür konular fetvaya girer, fetva vermede normal insanların işi değildir, iyi bildiğiniz bir hocaya sorabilirsiniz, yarın kandil zaten hoca sıkıntınız olmaz :),
ama şunu belirteyim ben, insanın her dediği adak olmaz, mesela şu adamla küseyim şünü yapacağım gibi. Arkadaşınkide ona benzer ama dedimya fetva verme kolay bi işdeğil. İyi bi hacaya sorun, lakin normal bir hocaya sorarsanız o da mahcup olmamak için yanlış yönlendirme yapabilir.:oke:

Şimdiden hayırlı kandiller.

Tuba.Erva

Tuba.Erva

Üye
saol sizede hayırlı kandiller:hmmm
sadece arkadasım yanı kardesım sayılır erkek ,bir kızdan kurtulmak ıcın adak etmıstı cunku cok belalıydı onun ıcın dedı..fetva :hmmmcok anlamadım ama öyle söylerım bılen bır hocaya sorar

LAZOFLU

LAZOFLU

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
saol sizede hayırlı kandiller:hmmm
sadece arkadasım yanı kardesım sayılır erkek ,bir kızdan kurtulmak ıcın adak etmıstı cunku cok belalıydı onun ıcın dedı..fetva :hmmmcok anlamadım ama öyle söylerım bılen bır hocaya sorar
Evet daha iyi olur. Bende yardımcı olmak isterdim ama seviyem bu tür soruları yanıtlayacak kadar yüksek değil. :oke:

Tuba.Erva

Tuba.Erva

Üye
pekı tesekkür ederim yinede :)

berkkk1996

Üye
ramazan ayında oruç tutmadığımız zaman mastürbasyon yapmak günahmı nasıl karşılıycaz ihyiyacımızı?

serap_üzgün

Üye
peki enfal suresi 63.ayet kalpleri birleştirmek için diyor?sevdiğim için okuyabilir miyim acaba ?ayrıyız:((

enfal suresi 63.ayet kalpleri birleştirmek için midir? sevdiğimden ayrıyım dua edebilir miyim?

LAZOFLU

LAZOFLU

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
peki enfal suresi 63.ayet kalpleri birleştirmek için diyor?sevdiğim için okuyabilir miyim acaba ?ayrıyız:((

enfal suresi 63.ayet kalpleri birleştirmek için midir? sevdiğimden ayrıyım dua edebilir miyim?

Bu ayet ne derece size faydalı olur bilemem ama , duanın yapılmasında bi sakınca yoktur.

ramazan ayında oruç tutmadığımız zaman mastürbasyon yapmak günahmı nasıl karşılıycaz ihyiyacımızı?

Niyetinizin ciddi olduğunu varsayarak cevap veriyorum. Oruçlu olmadığınız zaman bir sakıncası yoktur. Birde bu işi keyif için yapmanında pek iyi karşıklanmadığını da belirteyim.

deniz polat

Üye
benim size bi sorum olacak eger bu soruyo tatmin edicei bi cevap verirseniz cok sevinicem
1yillik evliyken esimin sima yen tanidigi biri yanimiza gelip ben bi rüya gördüm rüyama kecici baba geldi ve bizim icin cocuk sahbi olmak istiyorlarsa bana gelsinler demis biz kulak ardi ettik yni evliydik gitmedik 6ay sonra bidaha geldi arkadasi niye gitmedinizbeni rahat birakmiyo hep rüyamda ne olur bi gidin dedi neyse ben simdi 4 yillik evliyim cocugum olmadi doktora gittim esiminde benim bi saglik probelemi yok hattA güzel cikti testlerimiz ama olmuyor sizce gerceken o zat a gittikten sonrami cocugum olur bi yardimci ol gidiyimmi tatmin edici olsun cevabiniz eger gitmeden cocugum olursa bebek icin kesecegim kurbanda o zat inda adini vereyimmi
sabirsizlikla bekliyorum simdiden tsk

LAZOFLU

LAZOFLU

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
benim size bi sorum olacak eger bu soruyo tatmin edicei bi cevap verirseniz cok sevinicem
1yillik evliyken esimin sima yen tanidigi biri yanimiza gelip ben bi rüya gördüm rüyama kecici baba geldi ve bizim icin cocuk sahbi olmak istiyorlarsa bana gelsinler demis biz kulak ardi ettik yni evliydik gitmedik 6ay sonra bidaha geldi arkadasi niye gitmedinizbeni rahat birakmiyo hep rüyamda ne olur bi gidin dedi neyse ben simdi 4 yillik evliyim cocugum olmadi doktora gittim esiminde benim bi saglik probelemi yok hattA güzel cikti testlerimiz ama olmuyor sizce gerceken o zat a gittikten sonrami cocugum olur bi yardimci ol gidiyimmi tatmin edici olsun cevabiniz eger gitmeden cocugum olursa bebek icin kesecegim kurbanda o zat inda adini vereyimmi
sabirsizlikla bekliyorum simdiden tsk
Öncelikle belirtmek isterim ki fetva niteliği taşıyan bi soru bu. Net bi cevap veremeyeceğim, ama şunu belirteyim, bu tür olaylar kismen meydana gelebiliyor, öte yandan rüya ile amel olmaz ilkesine bakarak tan, o kişiye gidersem çocuğum kesin olacak diye de bişe söz konusu değil. Size tavsiyem tanıdık bilindik iyi bir hocaya başvurmanız. Resmi alanlardan yardım talep etseniz üfürükcü olaylarına benzediği için pek tatmin edici cevap alamayabilirsınız. Ama illa bi hoca tavsiye etmemi isterseniz Dİgital çanak yayınında ÇayTv televizyonun da sabah 03:00 ile 05:00 arası Necati hoca sorulara cevap vermek de, ramazan boyunca hergün var, 99 yaşında olan hocamız bu durumda size yardımcı olacak en iyi kaynaklardan birisidir. Hakkınızda hayırlı olması dileğiyle.:oke:

deniz polat

Üye
tesekür ederim ii bi tabi hocasina sormustum oda hemen hemen sizinle ayni seyleri dedi bende sizin gibi düsünüyorum ama beni düsündüren seyler vardi simdi yapacagim sey ise oraya gitmek kabir ziyareti yapmak dua etmek geri kalan hersey rabbimin elinde o isterse olur herseyi rabbimden isterim süpesiz ki tek ilah odur yani oraya gitmekte sakincali bi is yapmis olmam dimi en azindan peygamberimiz (s.a.v.) kabir ziyaretini sünnet kilmis ben allah rizasi icin giderim duami ederim size cok tesekkür ederim allah razi olsun sizden hayirli ramazanlar hayirli ramanzanlar ...

LAZOFLU

LAZOFLU

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
tesekür ederim ii bi tabi hocasina sormustum oda hemen hemen sizinle ayni seyleri dedi bende sizin gibi düsünüyorum ama beni düsündüren seyler vardi simdi yapacagim sey ise oraya gitmek kabir ziyareti yapmak dua etmek geri kalan hersey rabbimin elinde o isterse olur herseyi rabbimden isterim süpesiz ki tek ilah odur yani oraya gitmekte sakincali bi is yapmis olmam dimi en azindan peygamberimiz (s.a.v.) kabir ziyaretini sünnet kilmis ben allah rizasi icin giderim duami ederim size cok tesekkür ederim allah razi olsun sizden hayirli ramazanlar hayirli ramanzanlar ...

Son olarak bişey daha söyleyeyim, bu kişiyi ziyaret etmende elbette i sakınca yok. Ama şunu belirteyim, duanı ederken isteğini Allah (c.c.) dan iste, yani ey yücezat bana cocuk nasip et! değil de ,Yüce Rabbim bu zat hürmetine dualarımı kabul et! diye dua etmen daha güzel olur.:oke:

senben15

Üye
şimdi sabah kalktık cenabetiz el ile tekrar cünüp olsak oruc bozulur mu? ama gusül abdest de aldık orucumuz olur mu?

LAZOFLU

LAZOFLU

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
şimdi sabah kalktık cenabetiz el ile tekrar cünüp olsak oruc bozulur mu? ama gusül abdest de aldık orucumuz olur mu?
Evet bozulur. Uyguda iken rüyalanma da bi sorumluluk yok, abdestini alarak orucuna devam edebilirsin, ama bilerek bunu yapman orucu bozmana sebeb olmuştur. Bir gün oruç tutman lazım. Ayrıca tövbe etmen lazım, çünkü bilerek oruç bozmak büyük günahtır.

aycankaya

Üye
sayın hocam size bir sorum olacak ben oruç iken internette geziniyordum aklım gitti ve açık saçık sayfalara baktım. bakarken cinsel organımla temasda bulunmadım ama birden menim geldi şimdi orucum bozulmuş olur mu :ağlarım:

LAZOFLU

LAZOFLU

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
sayın hocam size bir sorum olacak ben oruç iken internette geziniyordum aklım gitti ve açık saçık sayfalara baktım. bakarken cinsel organımla temasda bulunmadım ama birden menim geldi şimdi orucum bozulmuş olur mu :ağlarım:
Öncelikle belirteyim ki oruç demek sadece aç kalmak değildir, bütün ağzaların ile tutulan bir ibadettir "Öyle kimseler var ki! Onlara tuttuğu oruçtan, açlıktan başka bişey kalmaz".
Genelleme olarak sadece bakma ile gelmişse oruç bozulmaz, el ile cünüp olmaya yardım edilirse, o zaman kaza gerekir.

Genel anlayış böyle olsa da bir gün kaza tutman daha doğru olur.

Orucun bozulmadı, fakat işleiğin haram işden dolayı orucun sana sevap kazandırma, orucun sevabından mahrum kaldınız, sadece ibadet borcunuzu yerine getirmiş oluyorsunuz.

Tüm ağzalarımızla oruç tutmaya gayret gösterelim.

Hayırlı ramazanlar.

kosovalı0970

Üye
orucu bozduğunu ve keffaret gerektirdiğini bilmediğim bir konuda günah işlemişsem keffaret gerektirir mi yok sa sadece kaza yeterli mi sağolun

LAZOFLU

LAZOFLU

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
orucu bozduğunu ve keffaret gerektirdiğini bilmediğim bir konuda günah işlemişsem keffaret gerektirir mi yok sa sadece kaza yeterli mi sağolun

Bilmemek mazeret sayılmaz, Dünya'nın bir köşesindeki insanda senin gibi yargılanacak, bilmiyorum ben duymadım diyamez. İmkanlar var araştırmak gerekiyor. Ama keffaret gerektirmeyebilir. Net i cevap veremeyeceğim. İyi bir hocaya sorarak daha iyi bi cevap alabilirsin.:oke:

Üst Alt