PlayStation 4

Sponsorlu Bağlantılar

Dawn

Dawn

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
PlayStation 4
Sony cephesinden gelen haberlere göre PlayStation 4'ün çıkış tarihi yaklaşırken tasarımında da büyük değişiklikler olacak.
Yeni PlayStation 4 için ortalıkta dolaşan söylentiler yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Öncelikle PS3'lerde kullanılmakta olan CELL işlemcilerin PS4'lerde kullanılmayacağı neredeyse kesinlik kazandı. Bir süre Intel Xeon işlemciler kullanılacağı yönünde haberler gelmiş olsada şu anda ibre IBM'in hala geliştirilme aşamasındaki POWER7 işlemcisinden yana döndü. IBM POWER7 işlemciler sunucular da kullanılmak üzere geliştiriliyor ve 2010 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. PS4'lerde bu işlemcinin daha az maliyetli bir uyarlamasının kullanılacağı öngörülüyor.
Bu işlemciler 6 veya 8 çekirdekli bir mimariye sahip olacaklar. L3 önbellekleri de 24 MB veya 32 MB olacak. Her bir çekirdek aynı anda 4 komut birden çalıştırabilecek.

Karşılaştırma yapacak olursak, mevcut PS3 işlemcileri 15 GFLOP kapasitesindeyken yeni işlemcilerle bu rakam 200 GFLOP'a kadar çıkıyor. Aradaki fark PS4'lerin ne kadar güçlü bir donanıma sahip olacağının bir göstergesi.

PS4'lerde grafik yongası olarak ise Imagination Technologies tarafından halen geliştirilmekte olan PowerVR 6 serisi kulanılacak. Daha önce de pek çok başarılı grafik yongasına imza atmış olan bu firma yeni nesil PSP'lerin de grafik yonga üreticisi olarak seçildi.

Son olarak yeni PS4'lerde kullanılacak donanımların 2010 itibarıyla piyasaya çıkması beklenirken konsolun kendisinin ancak 2012'de hazır olabileceği tahmin ediliyor.

• Beğen
Tepkiler: KAYIP-ADAM, samety06, mehmetopuz ve 4 diğerleri

haltie

haltie

Üye
tasarım müthiş :)

serif55

serif55

Üye
mükemmel bi cihaza benziyorda parasıda mükemmel olur şimdi bunun :)

haltie

haltie

Üye
ps2 var o yetiyo bana wii yi denemek istiyorum fiyatta uygun çip olayıda var

tragedie

tragedie

Emekli Yönetici
Ben ps 1 oynadım diğerlerini görmedim

'Davut

'Davut

Üye
offff ulan offfff bitane alamadım ki şunlardan

Mehmet

Mehmet

Emekli Yönetici
Parası nasıl olcak kimbilir

haltie

haltie

Üye
uçuuk olacak herzanki gibi

DiaBLoS

DiaBLoS

Moderator
Bende ps1 ps2 ps3 de var ..
Fakat ps1 ini ufak bir çocuğa hediye ettim..Annemin arkadaşının oğluna verdim.. Artık iş görmüyor biliyorsunuz ki =)
Ps 2 de artık çizgi film gibi geliyor yahu bana..Ps3 son derece güzel .. Oyunları çok pahalı ama .. Her yerde bulamıyorsun . Oyun değişimleri olabiliyor . 20 Tl falan vermek kaydıyla..

Ps4 artık bambaşka cihaz olur.. Muhtemelen 2 milyardan çıkış yapar muhtemelen..Bakalım o gün gelsin de , bakarız çaresine :)
Teşekkürler haber için ..

passiv€ aggressiv€

Üye
ali abi ps 2'i bana hediye edebilirsin :D
şaka maka bi yana ama harbi ps 4'ün tasarımı muhteşem :)

Dawn

Dawn

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
tahminimce bu cihaz 1700 tl civarında olacak

kacaksevgilim

kacaksevgilim

Üye
Sanmıyor parasının müthiş olacagını. Yazıyı dikkatli okursanız PS4 için donanımların 2010 yılında çıkması bekleniyor.Buda 2 yıl demek ki bu 2 yıl içinde gelişen teknoloji ile birlikte bu donanımlar oldukça ucuzlar tahminim 800 $ seviyesinden piyasaya çıkacagıdır

arslansem

arslansem

Üye
Vay be ps3ün hayalini kurarken ps4 geliyor ha :ehe erken değil mi :ehe

roflfactor

roflfactor

Üye
o resim gerçek ps4 değil bir tane photoshop çalışması ama işlemci bilgileri doğru olabilir ve 2000 tel falan diil yine 1000 tl civarlarında olacaktır diye tahmin ediyorum daha çok var ps4ün çıkmasına durun bi XD

'Davut

'Davut

Üye
eğer 2000 tl çıkarsa kimse almaz ....ne alıyorsun sadece oyun oynayacaksın .....

Perfect!

Üye
Teknoloji çok hızlı ilerliyor ya ps1 aldığım gün daha dün gibi (10 yıl oldu yaklaşık)
ama ps4 çıkan tüm playstationlar gibi super olacak tabi fiyatı ve oyunlarıda

merty24

merty24

Üye
Teknoloji çok hızlı ilerliyor ya ps1 aldığım gün daha dün gibi (10 yıl oldu yaklaşık)
ama ps4 çıkan tüm playstationlar gibi super olacak tabi fiyatı ve oyunlarıda
evet bende ilk ps aldığım günü hatırlıyorum ayrıca konudaki res:naughty:im fake

elive

elive

Emekli Yönetici
2012 yi beklemek gerekecek.. Şimdilik Ps3 lerle idare edicez :)

goldonfreeman

goldonfreeman

Üye
en ıyısı ps2 :D heryerde oyununu buluyorum ps3 para dayanmıyo chip yok ps3 de
ama ps4 bu sekılde olursa guzl tasarım olur

Emir

Emir

Üye
Kardeş çok güzel yazmışşın ama 6 7 milyardan aşşagı satılmaz 8 çekirdekli bilgisyaarlar zaten sadece işlemcisi 2.5 milyar :S :(

Üst Alt