Peygamberimizin Yasakladığı İsimler

Sponsorlu Bağlantılar

red_dragon_70

red_dragon_70

Üye
    Konu Sahibi
Peygamberimizin Yasakladığı İsimler
BABANIN EVLAT ÜZERİNDEKİ HAKKI 2'DİR....ÇOCUĞUNA İSLAMİ ANLAM TAŞIYAN İSİM VERMEK VE GÜZEL AHLAK ÜZERİNE YETİŞTİRMEKTİR

Peygamberimizin yasaklamış olduğu yanlızca bazı birkaç örnek isimler:

Bir hadis-i şerif: çocuklarınızı benim isimlerimle isimlendirinz ve peygamber isimleri naklediniz her müslüman erkeğin üç çocuğu olurda birinin adını ^^MUHAMMED^^ ile tesmiye etmezse cehalet eden kullardandır benim isimlerimle isimlenen evlatlarınızda ahirette şefaat edeceğim ve allah cehennem ateşinde yakmaya tenezzül etmekden kaçınacakdır hiç şüphesiz en bahtıl makbul isim Muhammed'dir çocuğuna güzel isim nakletmeyen hermüslüman babanın oğlu evladın baba üzerindeki haklarındandır...

İsim sahiplerine şefaat:
Her peygamber, kendi isminden olanlar, her âlim ve evliya da, kendi isminden olanlara şefaat edecektir. Güzel ismin bu yönden de önemi vardır.
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Allah indinde en güzel olan isimler, Abdullah, Abdurrahmandır.) [Müslim]
(Üç oğlu olup da, birine adımı vermiyen, cahillik etmiş olur.) [Taberânî]
(Allahü teâlâ buyurur ki: İsmi, Muhammed, Mahmud,Ahmed gibi Habibimin isminden olan mümine azap etmekten haya ederim.) [R. Nasihin]
(Bir evde bir, iki veya üç tane Muhammed ismi olmasını çok güzeldir.) [İbni Sâd]
(Oğlunun adını Muhammed koyan, çocuğu ile cennetlik olur.) [A. Rufai]
(Muhammed isimli çocuğa her yerde ikram edin, onu aşağılamayın.) [Hatîb]
(Muhammed isimli kimseyi hakîr görmeyin, onu mahrum etmeyin! Onun bulunduğu bir evde, bir yerde bereket vardır.) [Deylemî]
İbni Abbas hazretleri, (Kıyamette, “adı Muhammed olan müminler gelsin” denilir, hepsi cennete götürülür) buyurmaktadır.(zevahir/hedcen)

Peygamberimiz yaşamında bir çok çocuk yaşlı genç hatta hanımlarından birinin isimlerinide ve yine kölesi olan hz.enesin adınıda değiştirmiştir.

Peygamberimiz yine doğa ismi taşıyan dağ tepe ırmak nehir eşya kaya ve herhangi bir hayvan Gibi isimleride kesinlikle yasaklamış ve koymamamız gerektiğini emretmiştir.

Senem: Put,cok guzel kadin anlamındadır.Peygamberimizin yasaklamis oldugu isimlerdendir.

SAMED :
ALLAH'in isimlerini tek basina isim olarak kullanilmasini yasaklamistir.
Samed yerine Abdussamed seklinde kullanilabilir yalnizca(Abdulkerim,Abdulkadir,Abdurrahim vs buşekilde adlandırılmalıdır)
Allahu Tealanin en sevdigi ve Peygamberimizin tavsiye ettigi isimler (peygamberimizin isimleri diğer paygamberlerin isimleri-Abdullah ve Abdurrahman'da allahın en sevdiği isimlerdir...)

SUVEYDA:
Kalbin ortasinda var kabul edilen siyah nokta.Tohumun ortasinda bulunan tanecik
Kalpteki gizli günah demektir.Isim olarak kullanilmasi uygun degildir.

Peygamberimiz(s.a.v) anlami guzel olmayan,cehennemi cagristiran isimleri de yasaklamistir.

SERGEN: Raf dolap gözü anlamına gelir uygun olmayan alaycı ısımlerdendır ve haramdır

SİMGE: ilgisiz yakışmayan diğer bir tabirle alakasız saçma isimdir

ASIYE:
Asi olan karsi gelen ,itaatsiz

ALEV:
Cehennemi cagristiran bu ve benzeri isimleri de yasaklamistir.ornegin; ates,kirmizi,sari ,alev

Ayrica ; özellikle dikkat ceken kirmizi ,sari ve bunlara benzer renkte kiyafetler giyilmesini de kadınlara yasaklamistir.

ABDULESE :
Arslanin kulu arslan gibi manasındadır .Peygamberimizin yasakladigi bir isimdir.

KEZBAN: Yalanci anlamı vardır.ve haramd isimlerdendir.

Bir hadis-i Serifte :

"Sizler kiyâmet günü kendinizin ve babalarinizin adlari ile cagirilirsiniz. Öyle ise cocuklariniza güzel isimler veriniz."buyurmuslardir. (Hadîs-i serîf-Ibn-i mace)

Ecem: Prensens,bacasız ev,çok fazla sıcak gibi anlamlara geliyor

Mesela hepimizin ismini çok duyduğu meşhur hadis ravisi Hz. Ebu Hureyre’nin ismi önceleri:Abdüşşems’tir.Allah Rasulü “İnsan ayın, güneşin ismini alamaz;sen Abdurrahmân’sın”
diyerek, Ebu Hureyre’nin adını “Abdurrahman” olarak değiştirmiştir
Yukarıdaki hadislerden de anlaşıldığına göre Efendimiz, güzel ve anlamlı isimler koymamızı tavsiye ediyor. Bir ismin güzel olması için dile hoş olan mantığı değil dini anlamı taşıması gerekmektedir

Yeni doğan bir çocuğa nasıl isim verilir?
Dinimizde yeni doğan bir çocuğa aşağıda madde madde vereceğimiz hususların uygulanması müstehap olarak görülmüştür:
• Yeni doğan çocuğa süt vermeden evvel ağzına yumuşatılmış hurma gibi tatlı bir şeyler sürülür.
• Çocuğa doğunca veya doğumu mütakip yedinci günü adı konur.
• Doğduktan sonra hemen ölen çocuğa da ad konur. Yıkanır cenaze namazı kılınır.
• Çocuğun ismini ilmiyle âmil, ehli salih bir zata koydurmak iyidir. Ashab-ı Kiram çocuklarına isimlerini Peygamber Efendimiz’e verdirmeyi tercih etmişlerdir.
• Çocuk isim koyacak kişinin kucağına verilir. Kişi abdestli bir şekilde kıbleye döner, önce sağ kulağına ezan, sol kulağına ise kamet okur ve üç kere çocuğun sağ ve sol kulaklarına ismini tekrar eder.
• Çocuğa isim koyduktan sora hayır duada bulunulmalıdır. Peygamber Efendimiz: “Ya Rabbi bu çocuğu hayırlı ve salihlerden eyle ve onu güzel bir şekilde yetişmesini sağla” diye dua etmiştir.
• Durumu iyi olanlar için Allah’ın vermiş olduğu çocuk nimetine karşı bir şükür olarak çocukların doğumlarının yedinci gününde kurban kesmek sünnettir. Bu kurbana akika kurbanı denilmektedir. Yine bu günler çocuğun başının tıraş edilip, çıkan saçın ağırlığınca veya takdiri bir ağırlık olarak altın alıp sadaka vermek müstehaptır.
İsimleri bozarak kullanmak doğru değil
Halkımız arasında isimler mevzuunda yapılan yanlış bir hareket daha var. İsimleri kısaltacağız diye bozuyor ve anlamsız isimlerle birbirimize sesleniyoruz. Mesela Abdullah’a Apo, İbrahim’e İbo, Zeynep’e Zeyno, Mustafa’ya Musti, Canan’a Cano gibi.. Bu da esasen doğru olmayan bir isimlendirmedir.

• Beğen
Tepkiler: sanisyan, Reşwan, derbeder25 ve 2 diğerleri

degerli43

degerli43

Üye
Yararlı bilgiler.. Emeğine sağlık

red_dragon_70

red_dragon_70

Üye
    Konu Sahibi
eyvallah

mservank

mservank

Üye
Vay be bimediğim bir sürü şey varmış.Teşekkürler aydınlattığın için.

yusufucan

yusufucan

Üye
tşkler Kardeş...

red_dragon_70

red_dragon_70

Üye
    Konu Sahibi
yorumlar için teşekürler arkadaşlar

metintoroo

metintoroo

Üye
Teşekürler bilgilendirdiğin için Allahtan benim ismim yok aralarında korktum bi an ama sence bilmeden konulan isim Harammıdır ? Gerci arastırmak gerekir... tam olarak ben yorumlayamayacam...

blueboytr

Üye
benim anlamadığım insanlar isimlerinin geldiği kişilere göremi seçiliyor. bir kişinin ismi muhammed olsun. ama bu kişi namaz kılmıyor, oruç tutmuyor, vs. şimdi bu kişinin ismi muhammed diye Peygamberimiz Hz. Muhammed ( s.a.v.) bu kişiye şefaat edip ve Allah cehennem ateşinde yakmaya tenezzül etmekden kaçınacak mı?

insanlar isimlerinin anlamına göre yaşamazlar ki. kötü anlamlara gelen isimler kullanmak tabi ki doğru değil. ancak peygamberlerin isimlerini kullananlara Allah azap etmekten haya ediyormuş.

xkadir61

xkadir61

Üye
ben kadirgecesi doğduğum için, adım kadir kalmış. tek başına kullanılamayacağını daha önce farklı kişilerden duymuştum, hatta bazı muhterem şahıslar asla bana kadir demezler.
allah'ın isimlerinde; el-kadir olarak geçiyor hatta esma'ül hüsna'da birçok ismin başındada 'el-' takısı var.
bu isimlere layık bir kul olamadığımız için allah bizleri affetsin.

metintoroo

metintoroo

Üye
benim anlamadığım insanlar isimlerinin geldiği kişilere göremi seçiliyor. bir kişinin ismi muhammed olsun. ama bu kişi namaz kılmıyor, oruç tutmuyor, vs. şimdi bu kişinin ismi muhammed diye Peygamberimiz Hz. Muhammed ( s.a.v.) bu kişiye şefaat edip ve Allah cehennem ateşinde yakmaya tenezzül etmekden kaçınacak mı?

insanlar isimlerinin anlamına göre yaşamazlar ki. kötü anlamlara gelen isimler kullanmak tabi ki doğru değil. ancak peygamberlerin isimlerini kullananlara Allah azap etmekten haya ediyormuş.
İsmi Muhammed diye sorgulanmicak die bir sey yok sadece.Öle bir sey olsaydı herkes çocuğunun ismini Muhammed koyardı dimi (:
Tam olarak doğrumu bilmiyorum ama şefaatçi derken eğer o kişi o isme layık olmaya çalışırsa dini görevlerini yerine getirirse O şekilde ALLAH RESULU o kişiye şefaatçi olur(umarım doğrudur)

blueboytr

Üye
İsmi Muhammed diye sorgulanmicak die bir sey yok sadece.Öle bir sey olsaydı herkes çocuğunun ismini Muhammed koyardı dimi (:
Tam olarak doğrumu bilmiyorum ama şefaatçi derken eğer o kişi o isme layık olmaya çalışırsa dini görevlerini yerine getirirse O şekilde ALLAH RESULU o kişiye şefaatçi olur(umarım doğrudur)

işte bu durumda islami isimler alan ve peygamber isimleri alan kişiler daha avantajlı oluyor dini yönden. benim adım engin mesela bu durumda ben isimden kaybediyorum :agla

schumici

schumici

Üye
verdiğin bilgiler için çok teşekkürler birader hiç ummadığım isimler çıktı içinden

metintoroo

metintoroo

Üye
işte bu durumda islami isimler alan ve peygamber isimleri alan kişiler daha avantajlı oluyor dini yönden. benim adım engin mesela bu durumda ben isimden kaybediyorum :agla

Engin kardeş öle cennet isimle filan kazanılmaz merak etme sen dinimizin emrettiği gibi görevlerini yerine getir gerisini kafana takma isim sadece dıs görünüstür ve hiç bir insanı dıs görünüsüyle tam olarak yargılayamazsın anlatabildim umarım....

@slantürk

@slantürk

Üye
saol bunları bilmiyordum

Romantik Prens

Romantik Prens

Üye
faydalı bilgiler için teşekkürler

grafikseli 84

grafikseli 84

Üye
:oke:

suskun_21

suskun_21

Üye
paylasım ıcın sagol

POWER

POWER

Üye
Hz muhammedin yasakladığı isimler olabilir mi? Gerçekten saçma,ahlaka aykırı isimler günah olsa anlarım ama alev gibi, kezban gibi isimlerin günah olduğunu hiç ama hiç sanmıyorum. Dinimiz mantık dinidir diyoruz ama mantıktan çok ama çok şaşıyoruz. Ben peygamberimiz (S.A.V) in soyundan geliyorum o yüzden bir çok bilgiye vakıfımdır ama böyle birşey ilk defa duyuyorum. Şimdi bu yazıyı okuyan her müslüman bi düşünsün sizce adı geçen isimlerin günah olması MANTIK lımıdır?

venusutarit

venusutarit

Üye

Bende sana katılıyorum arkadaşım burda bir yanlışlık var
Düşünsenize tamamen bi konuya riayet eden bir toplum bu durumda çevremizdeki insanların en azından %25 %30 u aynı isme sahip olurdu
Bence anlatılmak istenen ismin güzel anlam taşıması
Örneğin benim kızım olduğunda teyzesi tutturdu simge olsun bence saçma isim dedim simge=işaret kızımın adının anlamı işaret olacak reddettim ve Nisa koydum ismini Arapça da kadın-kadınlar anlamına geliyor vede Sure ismi hoşuma gitti
Tabii herkesin görüşüne de saygım var...

a21a

a21a

Emekli Yönetici
her müslüman erkeğin üç çocuğu olurda birinin adını ^^MUHAMMED^^ ile tesmiye etmezse cehalet eden kullardandır benim isimlerimle isimlenen evlatlarınızda ahirette şefaat edeceğim ve allah cehennem ateşinde yakmaya tenezzül etmekden kaçınacakdır

(Üç oğlu olup da, birine adımı vermiyen, cahillik etmiş olur.) [Taberânî]
(Allahü teâlâ buyurur ki: İsmi, Muhammed, Mahmud,Ahmed gibi Habibimin isminden olan mümine azap etmekten haya ederim.) [R. Nasihin]
(Bir evde bir, iki veya üç tane Muhammed ismi olmasını çok güzeldir.) [İbni Sâd]
(Oğlunun adını Muhammed koyan, çocuğu ile cennetlik olur.) [A. Rufai]
(Muhammed isimli çocuğa her yerde ikram edin, onu aşağılamayın.) [Hatîb]
(Muhammed isimli kimseyi hakîr görmeyin, onu mahrum etmeyin! Onun bulunduğu bir evde, bir yerde bereket vardır.) [Deylemî]
İbni Abbas hazretleri, (Kıyamette, “adı Muhammed olan müminler gelsin” denilir, hepsi cennete götürülür) buyurmaktadır.(zevahir/hedcen)

birinin 3 erkek çocuğundan birisine adını muhammed koymaza cahillik etmiş olur öylemi...??
Ve Allah; ismi muhammed, ahmet, mahmut oan kişilere azap etmez öylemi.. ? ne zaman söylemiş bunu..? ismi ahmet olmayanlara azap etmekte çekinmiyormu..? sırf ismi ahmet olduğu için(ki benim adım ahmettir) işlediği günahların hesabı sorulurken Yüce Allah bana ve benim gibi ismi ahmet vb olan kişilere torpil geçip azap ederken dahamı toleranslı davranacak.?

A.rufai de demişki oğlunun adını muhammed koyan cennetlik olur... A.rufai kim...? Allah; sırf oğlunun adını muhammed koydu diye bir kişiyi cennete alırmı.. bu nasıl kayırma ?

Muhammed isimli evlerde bereket varmış.. diğer evlerde yokmu..?? Bil Gates çok zengin mesela.. adamı adı muhammed değil.. adam müslüman bile değil.. ve tanıdığım birinin oğlunun adı muhammed.. adam sefalet içinde.. elini neye atsa kuruyor..

ibni abbas ta demişki.. kıyamette adı muhammed olanlar cennete gelsin... diğerleri..nereye gidecek...?

Kim uyduruyor bunları.. ? niye.. Yüce Allah'ın adaleti ismi sırf muhammet'tir diye o kişiyi kayıracak kadar zayıf olabilirmi.. ?

şu yukarıdaki satırları okuyupta adı ahmet olmayan, muhammed olmayan, adı kezban olan kişi islamdan soğuduğunda bu sözleri,o en başta söyleyen kişiler gerçek amaçlarına ulaşmış olur böylece...

Üst Alt