Pernisiyoz Anemi

 • 25 Mart 2013
 • 234 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Pernisiyoz anemi vücudun yeteri kadar B12 vitaminine sahip olmamasından dolayı yeterli miktarda sağlıklı alyuvarın yapılamadığı durumda oluşan anemidir.B12 vitamini belli bazı gıdalarda bulunan bir besin öğesidir. Vücudun sağlıklı alyuvar üretebilmesi ve sinir sisteminin düzgün çalışabilmesi için B12 vitamine gereksinimi vardır.

  “Pernisiyoz anemi” terimi teknik olarak, intrensek faktörün yokluğuna bağlı olarak gelişen B12 vitamini eksikliğidir. Sıklıkla diğer nedenlere bağlı oluşan B12 vitamini eksikliğine de pernisiyoz anemi denir.

  Pernisiyoz Aneminin Nedenleri:

  B12 vitamin eksikliğine bağlı pernisiyoz anemi

  *Pernisiyoz anemili hastalar intrensek faktör denilen ve midede üretilen bir proteinin eksikliğinden dolayı yeterli düzeyde B12 vitaminini vücutlarına emilemez. Bu da B12 vitamini eksikliğine yol açar .

  *Başka durum ve faktörler de B12 vitamini eksikliğine yol açabilir. Bunlara örnek olarak enfeksiyonlar, cerrahi müdahaleler ve beslenme gösterilebilir.

  Pernisiyoz Anemiye Verilen Diğer İsimler:

  Pernisiyoz anemi “makrositik” veya “megaloblastik” anemi de denen iki anemi türünden biridir. Bu terimler alyuvarların normalden büyük olduğu anemileri ifade eder. Nadiren, çocuklar intrensek faktörün üretimine engel olan bir kalıtsal bozuklukla beraber doğarlar. Bu hastalığa konjenital (doğuştan gelen) pernisiyoz anemi denir. B12 vitamini eksikliğine kobalamin eksikliği ve kombine sistem hastalığı da denir.

  Pernisiyoz Aneminin Belirtileri:

  Anormal Refleksler
  İştahsızlık
  Kilo Kaybı
  Ataksi
  Pozitif Babinski
  Konfüzyon
  Konjestif Kalp Yetmezliği
  Demans
  Depresyon
  Efor dispnesi
  Ekstremite uyuşukluğu
  Hepatomegali
  Solukluk
  Çarpıntı
  Kötü parmak koordinasyonu
  Pozisyon duyumunda azalma
  Erkensaç ağarması
  Purpura
  Deri pigmentasyon artışı
  Hassas dil
  Splenomegali
  Taşikardi
  Kulak çınlaması
  Baş dönmesi
  Halsizlik

  Pernisiyoz Anemiye İyi Gelen Yiyecekler:

  *Sığır eti
  *Karaciğer
  Böbrek
  *Yumurta
  *Süt
  *Peynir
  *Balık

  Pernisiyoz Aneminin Tedavisi:

  Eğer alım eksikliği varsa ağızdan alınan B12 vitamini içeren ilaçlar yeterlidir. Fakat emilim bozukluğu varsa hayat boyu İM injeksiyonla B12 vitamini içeren ilaç almak gerekir. Bunun süresi doktor tarafından ayarlanır.
   


  Yazan: Haydar
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
18/01/2019 - 21:07