Paralel Evren...

Sponsorlu Bağlantılar

___kaptan___

___kaptan___

Üye
    Konu Sahibi
Paralel Evren...
Merhabalar arkadaşlar :tebessüm:
Uzun ama uzun bir aradan sonra Garip ve İlginç Olaylar bölümüne dönüş yaptım :sirit:

Dün gece ister istemez internette takılırken aklıma gelen bir konu olarak ''Paralel Evreni'' araştırdım, bunu da burada sizlerle paylaşmak istiyorum...
Biraz uzun bir yazı olacaktır şimdiden söyleyeyim :sirit:

Sizce paralel evren var mı?
Ya da evrenin bilinmeyen bir yerinde yaşam?
Şuan sizleri duyar gibiyim; ''Saçmalık'',''Yok öyle bir dünya'',''İmkansız'' vb şekilde düşünüyorsunuz; ilk başlarda bende öyleydim; lâkin ya paralel evren varsa? bunu hiç düşündünüz mü?

TAVSİYE: Youtube ta Yıldız Geçidi Stargate 1994 Türkçe Dublaj filmini izleyiniz :tebessüm:

Paralel Evrenler
Görülebilir evrenin ötesinde bu evrene paralel başka evrenler de varmı dır?
Mistikler ve filozoflar böyle olduğunu öne sürüyorlar.
Bilim adamları ise yakın zamanlara değin böyle bir şeyin olanaksız olduğunu düşünüyorlardı.
Fakat bugün fizikçiler paralel evrenlerin olabileceğini matematiksel olarak ortaya koyabiliyorlar.

Paralel Evrenler; kavramı, bugün bilimsel terimlerle açıkça bir şekilde tartışılabilmektedir.
Bilim adamları içinde bulunduğumuz evrenin varlığını bir takım neden sonuç bağıntılarıyla açıklayabiliyorlar.
Aslında bu açıklama, üç boyutlu uzayın tümüyle onun yapısını oluşturan fizik nesnelerden ibaret olduğu esasına dayanır.
Bu yaklaşım biçimi ilk bakışta, evrenin var olan her şey demek olacağı anla gelebilir.
Fakat iki önemli nokta var.
Birincisi, bilim adamlarının evren açıklamaları, birtakım soyut kavramları(güzellik ve sevgi gibi) açıklamaktan kaçınır.
Oysa her ne kadar fizik bir evrende yaşıyorsak da, bu tür soyut kavramlar bu fizik evren içerisinde önemli bir yer tutarlar.
İkinci olarak da bilimin tüm yaklaşımları ve bu konuya ilişkin kabulleri kesinlikle üç boyut ile sınırlanmıştır.

3 Koordinat Belirtilmelidir
İkinci nokta, paralel evrenler tartışmasının odak noktasını oluşturuyor.
Evrenimiz üç boyutlu bir mekandır.
Herhangi bir nesnenin konumunu kavrayabilmek için öncelikle onun üç koordinatını belirlememiz gerekir.
Bunun en somut örneği havacılıkta görülür.
Bir uçağın pilotu, yerdeki Hava trafik kontrolörüne havadaki konumunu bildirmek için 3 rakam vermek zorundadır.
Bu değerler uçağın havada bulunduğu yerin enlemini, boylamını ve yere olan uzaklığını belirtir.
Peki üç boyutun ötesi var mıdır?
Matematikçiler diğer boyutları idrak etmenin sanıldığı kadar zor olmadığını belirtiyorlar.
Diğer boyutlar gerçekten de matematiksel olarak kavranabilir, fakat bu durum üç boyutlu insan beyni için de söz konusu mudur?
Tüm kavramlarımızla birlikte üç boyutlu bir mekanda yaşadığımız için bu pek mümkün değildir.
Fakat şu örnekler, bunu anlamamıza biraz yardımcı olabilir.

Nokta Kağıt ve Masa örnekleri
*Uzaydaki tek bir noktayı ele alalım.
Bu noktanın herhangi bir yöne doğru uzanan hacmi yoktur.
Dolayısıyla bir matematikçi için o nokta boyutsuzdur.
*Düz bir çizgiyi alalım.
O da sadece bir yöne doğru uzar.
Genişliği ve yüksekliği yoktur, sadece uzunluğu vardır.
Bu bakımdan o çizgi de bir matematikçi için tek boyutludur.
Bir kağıt parçasını düşünün.
Genişliği ve uzunluğu vardır ama derinliği yoktur.
Dolayısıyla o da iki boyutludur.
*Bir masayı ele alalım.
Genişliğiyle, uzunluğuyla ve derinliğiyle üç boyutlu bir nesnedir.
Örneklerimizi bir kez daha inceleyelim:
Boyutsuz, tek boyutlu, iki boyutlu ve üç boyutlu.
Burada durmamız için herhangi bir neden var mı?
Niçin bundan sonraki boyutları keşfe çıkmayalım?

Einstein'ın yaklaşımı
Her ne kadar bilimsel düzeyde şimdilik bir varsayım olarak kabul ediliyorsa da birtakım bilimsel ön bilgiler öne sürülmemiş olsaydı, paralel evrenler felsefesi bir kavram olmanın ötesinde hiçbir şey ifade etmeyecekti.
Paralel evrenler konusuyla ilgili ilk kapıyı açan kişinin Albert Einstein olduğu biliniyor.
Einstein'in ünlü genel rölativite teorisinde paralel evrenleri birbirine bağlayan ''köprülerden'' söz edilir.
Genel rölativite teorisi çekim, uzay ve zaman konularını kapsayan oldukça karmaşık bir teoridir.
Rölativite teorisine göre, bir çekim alanı eğimli bir uzay demektir.
Üç boyutlu uzay, dördüncü bir boyuta uzanır.
Tekrar Flatland'e dönersek, bu iki boyutlu Alem, üç boyutlu uzayın dördüncü bir boyuta açılmasının ne demek olduğunu açıklamaya yardım edecektir.
Hemen yanı başımızda yer alan mekanların varlığı olgusu bizim dördüncü bir boyut tasarımlarımızdan oldukça farklıdır.
Her şeyden önce, üç boyutlu beynimizin bu tür bir olguyu kabullenmesi oldukça zordur.
Böyle bir yaklaşım ancak iki boyutlu bir paralel evren modeli ile sağlanabilir.
Modern bilimsel yaklaşımlar, paralel evrenlerin varlığına, hatta gerekliliğine dikkat çekiyor.
Dördüncü bir boyut kavramı paralel evrenlerin nerede olabileceğine ilişkin bazı ip uçları veriyor.
Özellikle Einstein 'ın bu tür evrenlerin karadelikler aracılığıyla nasıl birbirine bağlanabileceğine ilişkin bazı ön bilgiler ortaya koyduğu biliniyor.
Aslında paralel evrenler bir dördüncü boyutta aynı uzayda aynı yerdedirler.
Fakat araya bir zaman duvarı girmiştir.
Paralel evrenler birbirlerine değmeden sonsuz tabakalar şeklinde bir kitabın sayfaları gibi üst üste dizilirler.
Paralel evrenler ve kendi evrenimize ait farklı zaman tabakaları(Geçmiş, Şimdi, Gelecek) bu dördüncü boyutta birbirleri içerisine geçerek bir kitabın sayfaları gibi dizilmişlerdir.

Einstein-Rosen Köprüsü
Einstein ve yakın çalışma arkadaşı Nathan Rosen'in bu karadelik tünellerini matematiksel olarak kabül ettikleri ve inceledikleri biliniyor.
Einstein ve Rosen, bu çalışmalarının sonucunda şaşırtıcı bir şey keşfettiler.
Kara delik tünellerinin dibi yoktur.
Burada, uçlarından birbirlerine bağlı iki huni söz konusudur.
Birleştikleri nokta, tünelin ''boğaz'' kısmını oluşturur.
Dolayısıyla tünelin bir ucundan giren bir nesne, merkezdeki ya da boğazdaki olağan üstü çekimin etkisiyle, tünelin öbür ucundan dışarı fırlatılır.
Öyleyse öbür yanda ne vardır?
Öbür yan, yeni bir evrendir, ilkinden tamamıyla farklı bir evrendir bu! İşte bu iki evreni birbirine bağlayan tünele Einstein-Rosen Köprüsü adı verilir..

-ALINTIDIR-

-Evet arkadaşlar bu bilgilere dayanarak sizce Paralel Evren veya Evrenler var mıdır?
İlgi gösterip okuyan herkese şimdiden teşekkürler
:tebessüm:

NOT: Konu dışı gereksiz mesajlarınız şikayet edilecektir :ünlem:

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: efeyılmaz, -Empat-, abdulk4dir ve 2 diğerleri

mürteza16

mürteza16

Üye
Var mı yok mu? (Yazıyı sonra okuyacağım.)

• Beğen
Tepkiler: ___kaptan___
___kaptan___

___kaptan___

Üye
    Konu Sahibi
Var mı yok mu? (Yazıyı sonra okuyacağım.)
Bence var :bilmm
Yani evrenin bir yerinde farklı hayatlar olduğu kanısındayım, ilerleyen yıllarda teknolojinin daha da ilerlemesiyle belki de bütün bu sanrıların gerçekliği doğrulanabilir :bilmm :allalla:

abdulk4dir

abdulk4dir

Üye
:tşk:
Sürükleyici bir yazı olmuş zevkle okudum ilk fırsatta filmi izleyeceğim

• Beğen
feyzeddinonal

feyzeddinonal

Üye
Bu konular kafamı çok kurcalıyor, uzayı hep merak etmişimdir, diğer gezegenleri, yıldızları galaksileri.. Allah (cc) bize kuran da böyle bir şey (başka bir hayat formu) bildirmemiş, ama bildirmemiş olması olmadığı anlamına gelmez. Kainatın büyüklüğünü aklımız kaldıramıyor sonu var mı yok mu? Böyle akılalmaz büyüklükteki bir kainatta gerçekten yalnız mıyız?

• Beğen
hikmet366

hikmet366

Üye
The Flash dizi izleyin bunu okuyunca :)

• Beğen
hikmet366

hikmet366

Üye
1 sezon 23 bölüm olması lazım da ii anlarsınız

• Beğen
___kaptan___

___kaptan___

Üye
    Konu Sahibi
Bu konular kafamı çok kurcalıyor, uzayı hep merak etmişimdir, diğer gezegenleri, yıldızları galaksileri.. Allah (cc) bize kuran da böyle bir şey (başka bir hayat formu) bildirmemiş, ama bildirmemiş olması olmadığı anlamına gelmez. Kainatın büyüklüğünü aklımız kaldıramıyor sonu var mı yok mu? Böyle akılalmaz büyüklükteki bir kainatta gerçekten yalnız mıyız?
Normalde bende de aynı düşünceler vardı lakin Yıldız Geçidi filminin bir zamanlar TRT 1 de seri olarak her hafta yeni bir bölümü yayınlanırdı o dizi ile düşüncelerim değişti, yani filmi konu alarak söyleyecek olursak; Evrenin farklı galaksilerinde mevcut gezegenler olabilir ve o gezegenlerde insan formunda canlılar olabilir, bu yıl içerisinde yanılmıyorsam; NASA açıklama yapmıştı farklı gezegenlerde yaşam olduğunun kanıtına ulaşabiliriz ve uzaylılar ile tanışmaya hazır olun diye, yani buna benzer bir sonucun çıkması açıkcası beni mutlu eder; neden derseniz çocukluğumdan beri aklımı meşgul eden sorulara bir cevap gelmiş olur farklı gezegenlerde hayatın var olması yahur dünya dışı gezegenlerde yaşayanların olması aklımdaki sorulara yanıt olur en azından :bilmm :allalla:

• Beğen
Tepkiler: feyzeddinonal
esokmen

esokmen

Üye
@__kaptan__ ozlemişiz

• Beğen
___kaptan___

___kaptan___

Üye
    Konu Sahibi
@__kaptan__ ozlemişiz
Aynen kardeş bende çok özledim sizleri :züü: :somuru Askerlik araya girince 1 sene giremedim desem yeridir, ben geldim sonra üniversite falan kazandık derken okuldan dolayıda tek tük giriyordum ee okulda kapandı kafa rahat 3 ay burdayım Allah'ın izniyle :tebessüm: :sirit:
Döner dönmez epey bi sessiz kaldım sonra kaldığım yerden garip ve ilginç olaylara kaldığım yerden devam edeyim dedim ilk konumuz paralel evren :kıskıs: :sirit:

karaber

karaber

Üye
Olduğunu bende düşünüyorum çünkü bizim üç boyutta yaşıyo olmamız dördüncü boyutu algılayamamamız onun yokluğunu göstermez. Ayrıca sicim kuramına görede diğer boyutlar sicimler arasında, yani aslında birçok boyut var ancak biz üçboyutu algılayabiliriz. Bişey dikkatimi çekti: Rosen Köprüsünün düğüm kısmında olağanüstü bir çekim var biliyorum ama bir ucundan giren bir cisim öteki taraftan çıkamaz diye biliyorum. Çünkü daha karadeliğin çekim gücünden (mutlak çekim) kaçış yok yani merkezinde sabitlenir. Orada zamanda devam etmediği için bir soyutlama içerisinde kalır bence

• Beğen
Serhan

Serhan

Üye
The Flash izlemeden vardır diyordum
Şimdi ise Kesinlikle var diyorum :D Var abi ya. Var var.

• Beğen
Tepkiler: karaber ve ___kaptan___
___kaptan___

___kaptan___

Üye
    Konu Sahibi
Olduğunu bende düşünüyorum çünkü bizim üç boyutta yaşıyo olmamız dördüncü boyutu algılayamamamız onun yokluğunu göstermez. Ayrıca sicim kuramına görede diğer boyutlar sicimler arasında, yani aslında birçok boyut var ancak biz üçboyutu algılayabiliriz. Bişey dikkatimi çekti: Rosen Köprüsünün düğüm kısmında olağanüstü bir çekim var biliyorum ama bir ucundan giren bir cisim öteki taraftan çıkamaz diye biliyorum. Çünkü daha karadeliğin çekim gücünden (mutlak çekim) kaçış yok yani merkezinde sabitlenir. Orada zamanda devam etmediği için bir soyutlama içerisinde kalır bence
Einstein'ın teorisine göre de kara deliğe giren bir cisim Rosen Köprüsü benzetmesi ile bir ucundan girip diğer ucundan çıktığı olgusu var yani bunu ön görüyor; lakin şuan ki teknoloji ile karadeliklerin tam anlamı ile keşfi yapılamadığından nedir ne değildir kestiremiyoruz :bilmm

• Beğen
Tepkiler: karaber
karaber

karaber

Üye
Einstein'ın teorisine göre de kara deliğe giren bir cisim Rosen Köprüsü benzetmesi ile bir ucundan girip diğer ucundan çıktığı olgusu var yani bunu ön görüyor; lakin şuan ki teknoloji ile karadeliklerin tam anlamı ile keşfi yapılamadığından nedir ne değildir kestiremiyoruz :bilmm
Bak o kısmını bilmiyodum teşekkürler =)
Evet olay ufkunun ilerisini bilebilsek çok iyi olurdu. Açıkcası çok merak ediyorum [emoji1]

• Beğen
___kaptan___

___kaptan___

Üye
    Konu Sahibi
Bak o kısmını bilmiyodum teşekkürler =)
Evet olay ufkunun ilerisini bilebilsek çok iyi olurdu. Açıkcası çok merak ediyorum [emoji1]
rica ederim :tebessüm: Ayrıca kara deliklerin etrafındaki bütün cisimleri yuttuğu gerçeği var lakin yuttuğu cisimlerin yok olduğunu dile getiren belgeseller falan var :bilmm

• Beğen
karaber

karaber

Üye
rica ederim :tebessüm: Ayrıca kara deliklerin etrafındaki bütün cisimleri yuttuğu gerçeği var lakin yuttuğu cisimlerin yok olduğunu dile getiren belgeseller falan var :bilmm
Evet yuttuklarını tabikide biliyorum. Sıkıntı yuttuktan sonra noolduğu olay ufku yani. Eğer bir karadelik birbaşkasına bağlı değilse yuttuğu maddeleri bir süre sonra geri kusar ki buda kesin kanı değil. Bağlıysa ohoooo paralel evren mi dersin, solucan deliği mi dersin biiir sürü varsayım var [emoji1]

• Beğen
___kaptan___

___kaptan___

Üye
    Konu Sahibi
Evet yuttuklarını tabikide biliyorum. Sıkıntı yuttuktan sonra noolduğu olay ufku yani. Eğer bir karadelik birbaşkasına bağlı değilse yuttuğu maddeleri bir süre sonra geri kusar ki buda kesin kanı değil. Bağlıysa ohoooo paralel evren mi dersin, solucan deliği mi dersin biiir sürü varsayım var [emoji1]
Benim düşüncelerime göre bence karadelikler yuttuğu her cismi tekrar kusuyor :bilmm Kapsamlıca düşününce evren çok büyük bu bi gerçek ve sayamadığımız kadar karadelik var

misal;

A isimli karadelik: 1 milyon cisim yuttu cisimler küçük uydular meteorlar vs ( cisimlerin boyutları ve kütlelerinin farklılık göstereceği gerçek)
B isimli karadelik 200 milyon cisim yuttu cisimler küçük uydular meteorlar vs ( aynı şekilde cisimlerin boyutları ve kütlelerinin farklılık göstereceği gerçek)
.
.
.
.
.
Bu şekilde yüzlerce hatta binlerce karadelik düşünelim :ünlem:

Soru şudur:
1-Bu karadeliklerin yuttuğu cisimler meteorlar ve ismini sayamadığımız yüzlerce binlerce cisim nereye gitti?
2-Karadeliklerin içinde zaman kavramı yok oluyor peki karadeliklerin içi ne kadar geniş ki milyonlarca cismi içinde barındırıyor ve halende yutmaya devam ediyor?

Karadeliklerin farklı bir çıkış noktası gerçeği burada ortaya çıkıyor işte; bu sorulara mantıklı bir cevap gelirse sorulara cevabımızı alırız, bence farklı bi çıkış noktası var veya karadelikler farklı evrenlere açıla bir kapı bence!

Çünkü bu zamana kadar karadeliklerin sadece yuttuğuna şahit olduk ama kustuğunu görmedik bu yüzden yuttuğu herşeyi farklı bir evrene kusuyor karadelikler :bilmm

Son düzenleme:
  • Beğen
karaber

karaber

Üye
Benim düşüncelerime göre bence karadelikler yuttuğu her cismi tekrar kusuyor :bilmm Kapsamlıca düşününce evren çok büyük bu bi gerçek ve sayamadığımız kadar karadelik var

misal;

A isimli karadelik: 1 milyon cisim yuttu cisimler küçük uydular meteorlar vs ( cisimlerin boyutları ve kütlelerinin farklılık göstereceği gerçek)
B isimli karadelik 200 milyon cisim yuttu cisimler küçük uydular meteorlar vs ( aynı şekilde cisimlerin boyutları ve kütlelerinin farklılık göstereceği gerçek)
.
.
.
.
.
Bu şekilde yüzlerce hatta binlerce karadelik düşünelim :ünlem:

Soru şudur:
1-Bu karadeliklerin yuttuğu cisimler meteorlar ve ismini sayamadığımız yüzlerce binlerce cisim nereye gitti?
2-Karadeliklerin içinde zaman kavramı yok oluyor peki karadeliklerin içi ne kadar geniş ki milyonlarca cismi içinde barındırıyor ve halende yutmaya devam ediyor?

Karadeliklerin farklı bir çıkış noktası gerçeği burada ortaya çıkıyor işte; bu sorulara mantıklı bir cevap gelirse sorulara cevabımızı alırız, bence farklı bi çıkış noktası var veya karadelikler farklı evrenlere açıla bir kapı bence!

Çünkü bu zamana kadar karadeliklerin sadece yuttuğuna şahit olduk ama kustuğunu görmedik bu yüzden yuttuğu herşeyi farklı bir evrene kusuyor karadelikler :bilmm
Kusuyolar ya internette hatta bir karadeliğin bir yıldızı kusarken ki videosu var bakabilirsin. İçlerindeki genişliği algılayamayız şey gibi o, hani o kadar güçlü bi çekim kuvvetleri var ki biz onu sınırsız olarak nitelendiriyoruz, içerileride aynı şekilde olabilir. Ayrıca karadelikler içerisinde zaman kavramı yok dediğiniz gibi. Ama zamanın tam anlamı bir olayın oluşması için geçen süre. E karadeliğin içinde zaman yoksa eylemde olamaz çünkü akışı sağlicak bi zaman yok. Buda karadelikleri bilinmez kılıyor.
Belki içlerinde maddelerin antimaddeleri var ve içeriye giren herşey yok oluyo? [emoji6]
Küçük bir dip not: Bilen birisiyle bu tür bir sohbet [emoji7] bayıldımmmmm. Tek kelimeyle süpersin

• Beğen
___kaptan___

___kaptan___

Üye
    Konu Sahibi
Kusuyolar ya internette hatta bir karadeliğin bir yıldızı kusarken ki videosu var bakabilirsin. İçlerindeki genişliği algılayamayız şey gibi o, hani o kadar güçlü bi çekim kuvvetleri var ki biz onu sınırsız olarak nitelendiriyoruz, içerileride aynı şekilde olabilir. Ayrıca karadelikler içerisinde zaman kavramı yok dediğiniz gibi. Ama zamanın tam anlamı bir olayın oluşması için geçen süre. E karadeliğin içinde zaman yoksa eylemde olamaz çünkü akışı sağlicak bi zaman yok. Buda karadelikleri bilinmez kılıyor.
Belki içlerinde maddelerin antimaddeleri var ve içeriye giren herşey yok oluyo? [emoji6]
Küçük bir dip not: Bilen birisiyle bu tür bir sohbet [emoji7] bayıldımmmmm. Tek kelimeyle süpersin
teşekkür ederim kardeşim :tebessüm: uzaya ilgi duyunca okumadan öğrenmeden duramıyor insan işte :sirit: Okudukça öğreniyoruz yani :bilmm

Önceki mesajlarımda da dediğim gibi gelişen teknoloji ile bundan belki 10 belki 20 yıl sonraya kalmaz karadelikler tam anlamıyla keşfedilir inşallah :bilmm Ya da solucan deliklerinin gerçekliği yahut farklı galaksilere geçit kapıları falan yani beklentilerim bunlar şahsen :eller:

• Beğen