Karşılaştırma Özlediğimiz sisteme ne zaman kavuşacağız?

Sponsorlu Bağlantılar

maydinmaydin

maydinmaydin

Üye
    Konu Sahibi
Özlediğimiz sisteme ne zaman kavuşacağız?
Her ne kadar bu soruyu şahsım adına sorsam da çoğumuzun bu konuda benzer şeyleri düşündüğünü tahmin ediyorum. Halen tam bir işletim sistemine kavuşabilmiş değiliz. 1.5 Ghz işlemciler 1-2 GB Ram'lere rağmen takılmalar uygulamalardan atmalar yaşıyoruz. Daha üç beş sene öncesinde bilgisayarların donanımları aynı bu özellikteydi ve kullanıcılar bu bilgisayarlarla neredeyse tüm işlerini görüyor, kimisi web site hazırlıyor kimisi proje çiziyor kimisi program yazıyordu. Şuan bile piyasada 1.5 Gh'lik 1-2 GB'lık notbooklar, tabletler, laptoplar var. Bunlarda uygulamadan atma olmuyorken, aynı anda çok sayıda uygulama çalışabiliyorken akıllı telefonlardan aynı performansı neden alamıyoruz. Neden bir video izlerken bilgisayardaki gibi simge durumuna küçültüp video altta oynamaya devam ederken ben facede dolaşamıyorum? O anda sadece tek bir programı çalıştırabilsin diye mi koyuyorlar o işlemciyi? Uygulamadan atma nedir hala çözemedim! 1 GB ram var ve bakıyorsun browser tak diye kapanabiliyor. Hiçbir zaman ideali yakalayamayacağız gibi geliyor bana. Elindeki işlemci tam 720p'yi takılmadan donmadan oynatıyor derken bir bakmışsın piyasaya 1080p çıkmış. Mecburen işlemciyi yükseltiyorsun. Bu böyle devam edip gidiyor. Browserların hızlanmasını beklerken hızlanma olmuyor çünkü sayfaların içerikleri de ona göre artıyor. Sayfaların altından üstünden yanından acayip ağır reklamlar çıkıyor. Bu şekilde olduğunda browserlar sürekli yeni versiyon yayınlasa ne olucak? Reklamlar grafikler filan da sürekli artıyor sonuçta. Cihazlarımız ne kadar gelişse de içerikler de o oranda gelişiyor ve bir şekilde cihazı zorlayıp kasıyor. Bekleme süremiz genelde aynı ancak biz sadece daha canlı resimler görüntüler izliyoruz. Haksızmıyım bilmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: mcnpl4

@@DiAbLo@@

@@DiAbLo@@

Üye
Aslında sorunumuzun sebebi android işletim sistemi. Çünkü halen elimde olan 701 bile takılmadan internette gezinirken çoğu android bunu yapamamakta. Çünkü android işletim sistemi 2 gb lık ram kapasitesinin 1.5 gb lık kısmını yiyor. Aynı şekilde işlemcinin de 1/4 lük kısmını harcıyor. Çoğu İphone taraftarı arkadaş özelliklerini över telefonun fakat anlayanlar bilir İOS işletim sisteminin hafif ve stabil olması telefonu akıcı yapıyor. Aslında senin dediğin laptop örneğine bakarsak günümüzde çoğu laptop ile kapışabilecek telefon varken işletim sistemleri batırıyor telefonu. Gün geçtikçe telefon özellikleri gelişirken sistemi de ağırlaştırıp telefonlara göre yapıyorlar. Çözüm ne diye soran arkadaşlar olursa vallaha ben de bilmiyorum bu piyasadaki CİO'lar neyi amaçlıyor neyin kafasını yaşıyorlar bilmiyorum.

Emre

Üye
Nexuslar stabil zaten.

Son düzenleme:
saynesim

saynesim

Üye
Umarım gelir ve kavuşuruz

technocu1

Üye
Windows Phone hala uygulamalar konusunda çok yetersiz. En basitinden Facebook beta uygulaması bile tam kapasitede çalışmıyor. Bildirimler bazen geliyor bazen gelmiyor. Twitter uygulaması hala kötü. Foursquare ve swarm uygulaması çok kötü. Bunlar en temel uygulamalar. Sahibinden.com gittigidiyor.com hepsiburada.com uygulaması hala gelmedi. Ziraat bankası ve enpara hala gelmedi. Candycrush hala gelmedi. Clash of clans gelmedi. Bunlar aklıma gelen en temel uygulamalar. Para varsa iphone alacan, kafan rahat olacak.

• Beğen
Tepkiler: byibo ve Rainesto
ogzhnoTr

ogzhnoTr

Üye
Windows Phone hala uygulamalar konusunda çok yetersiz. En basitinden Facebook beta uygulaması bile tam kapasitede çalışmıyor. Bildirimler bazen geliyor bazen gelmiyor. Twitter uygulaması hala kötü. Foursquare ve swarm uygulaması çok kötü. Bunlar en temel uygulamalar. Sahibinden.com gittigidiyor.com hepsiburada.com uygulaması hala gelmedi. Ziraat bankası ve enpara hala gelmedi. Candycrush hala gelmedi. Clash of clans gelmedi. Bunlar aklıma gelen en temel uygulamalar. Para varsa iphone alacan, kafan rahat olacak.

Sistem ile mağaza apayrı şeyler. Sistemi üreten yapar mağazayı geliştirici. Demek istediğimi anlamışsınızdır umarım

alasulumurat

alasulumurat

Üye
1 yıldır wp kullanıyorum. Android kadar kilitlenmedi...

• Beğen
Tepkiler: phasan
@@DiAbLo@@

@@DiAbLo@@

Üye
Arkadaşın da dediği gibi sistem ile uygulama apayrı birşey. Sen bilgisayar oyunlarını gidip microsoft tan mı alıyorsun. Senin dediğin bu kapıya çıkıyor güzel kardeşim. Bizim yakındığım konu ram işlemci miktarına göre neden telefon stabil değil.
1 yıldır wp kullanıyorum. Android kadar kilitlenmedi...

Kardeşim android in kendi sistemi çok kasıyor windows biraz daha rahat o konuda ama şöyle düşünürsek daha iyi anlaşılır. Mesela android telefonun içindeki uygulamalar daha ağır oluyor ve daha ağırlaştırıyor. Sen tüm anroidleri genelledin ama ben z1 aldım daha bırak kilitlenmeyi yavaşlamadı bile ki 16 gb hafızasından 1.5 gb kaldı

Emre

Üye
Yav :hehe: Android 5.0 Düzelecek Windows Phone 10 Sürümü İle Kullanıcılara İstediğini Verecek İOS Diyeceğim Bişey Yok.

giray38

giray38

Üye
Iyileşeceğine kötüleşiyor sanki :D wp 8.0 kullanırken elimdeki cihazda en ufak bir kasılma olmazken en azından bütün eksilerine rağmen bununla övünürken 8.1 ile oyundan çıkarken menü gecikmesi yer yer geç algılamalar vs vs olmaya başladı

kaygisiz43

kaygisiz43

Üye
Wp kullanan biri olarak düşünürsem.Windows phone şuan berbat durumda.Kamera olsun,mağaza olsun,işletim sistemi olsun kötü durumda..Tek androidin bazı telefonlarına göre daha az kasıyor..Bu durumda wp kullanmayan biri bunları duysa para verseniz ancak geçer :)

dakamon

dakamon

Üye
Wp kullanan biri olarak düşünürsem.Windows phone şuan berbat durumda.Kamera olsun,mağaza olsun,işletim sistemi olsun kötü durumda..Tek androidin bazı telefonlarına göre daha az kasıyor..Bu durumda wp kullanmayan biri bunları duysa para verseniz ancak geçer :)
Açıkcası androidin düşük donanımlı telefonlarıyla wp nin düşük donanımlı telefonlarını yanyana koy her türlü wp eziyor ya. Bu su götürmez bir gerçek. Stabillik alt segmentlerde daha iyi hissediliyor.

serinaga

serinaga

Üye
Bekleyip duruz gariiii ...

technocu1

Üye
Sistemi mağazadan ayrı düşünmek bence yanlış olur. Mağaza varsa sistem zaten vardır. Microsoft mağazanın gelişmesi için geliştiricileri teşvik etmeli. En çok kullanılan temel uygulamalarda sorun varsa bence biraz daha düşünmek gerekli.

• Beğen
Tepkiler: kaygisiz43
csll

csll

Üye
Her ne kadar bu soruyu şahsım adına sorsam da çoğumuzun bu konuda benzer şeyleri düşündüğünü tahmin ediyorum. Halen tam bir işletim sistemine kavuşabilmiş değiliz. 1.5 Ghz işlemciler 1-2 GB Ram'lere rağmen takılmalar uygulamalardan atmalar yaşıyoruz. Daha üç beş sene öncesinde bilgisayarların donanımları aynı bu özellikteydi ve kullanıcılar bu bilgisayarlarla neredeyse tüm işlerini görüyor, kimisi web site hazırlıyor kimisi proje çiziyor kimisi program yazıyordu. Şuan bile piyasada 1.5 Gh'lik 1-2 GB'lık notbooklar, tabletler, laptoplar var. Bunlarda uygulamadan atma olmuyorken, aynı anda çok sayıda uygulama çalışabiliyorken akıllı telefonlardan aynı performansı neden alamıyoruz. Neden bir video izlerken bilgisayardaki gibi simge durumuna küçültüp video altta oynamaya devam ederken ben facede dolaşamıyorum? O anda sadece tek bir programı çalıştırabilsin diye mi koyuyorlar o işlemciyi? Uygulamadan atma nedir hala çözemedim! 1 GB ram var ve bakıyorsun browser tak diye kapanabiliyor. Hiçbir zaman ideali yakalayamayacağız gibi geliyor bana. Elindeki işlemci tam 720p'yi takılmadan donmadan oynatıyor derken bir bakmışsın piyasaya 1080p çıkmış. Mecburen işlemciyi yükseltiyorsun. Bu böyle devam edip gidiyor. Browserların hızlanmasını beklerken hızlanma olmuyor çünkü sayfaların içerikleri de ona göre artıyor. Sayfaların altından üstünden yanından acayip ağır reklamlar çıkıyor. Bu şekilde olduğunda browserlar sürekli yeni versiyon yayınlasa ne olucak? Reklamlar grafikler filan da sürekli artıyor sonuçta. Cihazlarımız ne kadar gelişse de içerikler de o oranda gelişiyor ve bir şekilde cihazı zorlayıp kasıyor. Bekleme süremiz genelde aynı ancak biz sadece daha canlı resimler görüntüler izliyoruz. Haksızmıyım bilmiyorum.

Bilgisayar ile telefon işlemcisini yada ramini karşılaştıramayız buraya katılmıyorum ama diğer yazdıklarına birebir katılıyorum

kaygisiz43

kaygisiz43

Üye
Sistemi mağazadan ayrı düşünmek bence yanlış olur. Mağaza varsa sistem zaten vardır. Microsoft mağazanın gelişmesi için geliştiricileri teşvik etmeli. En çok kullanılan temel uygulamalarda sorun varsa bence biraz daha düşünmek gerekli.
Aynen öyle eskiler hatırlar instagram yokken nokıa insanları tutmak için kendisi program çıkarmıştı...twitter doğru düzgün çalışmazken bazı oyunlar temple run gibi oyunlar yokken sırf bunlar yok diye insanlar wp almıyordu.Mağazayı ayrı düşünemeyiz.
Açıkcası androidin düşük donanımlı telefonlarıyla wp nin düşük donanımlı telefonlarını yanyana koy her türlü wp eziyor ya. Bu su götürmez bir gerçek. Stabillik alt segmentlerde daha iyi hissediliyor.
Tek bir konuda incelersek bazılarında eziyor evet ama diğer özellikleri bakarsak neredeyse aynı belkide düşük mesela kamera konusu Nokıa'nın(benim görüşümce) 1320 deki rezalet kamerası buna örnek..Hem stabillik diyorsunuz ama samsung ace de ki yukardan çekme barında bile bizimkinlerden daha çok seçenek var...

dakamon

dakamon

Üye
Aynen öyle eskiler hatırlar instagram yokken nokıa insanları tutmak için kendisi program çıkarmıştı...twitter doğru düzgün çalışmazken bazı oyunlar temple run gibi oyunlar yokken sırf bunlar yok diye insanlar wp almıyordu.Mağazayı ayrı düşünemeyiz.
Tek bir konuda incelersek bazılarında eziyor evet ama diğer özellikleri bakarsak neredeyse aynı belkide düşük mesela kamera konusu Nokıa'nın(benim görüşümce) 1320 deki rezalet kamerası buna örnek..Hem stabillik diyorsunuz ama samsung ace de ki yukardan çekme barında bile bizimkinlerden daha çok seçenek var...
Allah aşkına acede milyon seçenek olsa ne olur, arkadaşımın bir mesaj yazacam yaşadığı işkenceleri ben bilirim :)

• Beğen
Tepkiler: PureFood
MaxPowerr

MaxPowerr

Üye
yani hocam android özellikleri daha iyi tabi ama kesinlikle ios daha stabil.

symbianbelle

symbianbelle

Üye
Şu an eksikleri var sistem eskisi kadar stabil değil bu konuda herkese katılıyorum. Her güncelleme ile eksikler kapanıyor ancak stabil sistem ağırlaşmaya kasmaya başlıyor tek temennim Windows 10 ile bu sıkıntıların giderek ios tan daha iyi bir sistem olması

kaygisiz43

kaygisiz43

Üye
Allah aşkına acede milyon seçenek olsa ne olur, arkadaşımın bir mesaj yazacam yaşadığı işkenceleri ben bilirim :)
bildirim çubuğu geldiği zamanlar millet şu olsa bu olsa diye sızlanıp duruyordu.Niye 4 seçenek diye sızlananlar vardı.Bunları unuttuysanız hatırlatayım...Siz çok ayrı bakıyorsunuz ace diyip geçiyorsunuz ama o telefon kaç liralık telefon ve alt segmen telefon kaç yıl önce ki telefon kamerası bile 1320 gibi çekiyor.. Hem aceyi sadece örnek verdim :)

Üst Alt