Yardım overclock için yardım

Sponsorlu Bağlantılar

deadboringQ7

deadboringQ7

Üye
    Konu Sahibi
overclock için yardım
Arkadaşlar asus m5a97 r2.0 anakart fx6300 işlemci gskill 1800 mhz 8 gb ddr 3 ram ve r9 280 dual x 3 gb 384 bit e. Kartım var
ama biosa girdiğim zaman 1800 mhz lik ramı 1400 küsür olarak gösteriyor pc :/ haliyle beni rahatsız ediyor bu bios information da x64 bit yazıyo işletim sistemi x32 bit overclock yapılırmı ? Bide ram ları 1886 mhz ye çıkardığımda mavi ekran hatası alıyorum ayrıca işlemcyide 4 ghz ye çıkarmak istiyorum overclocktan anlayan arkadaşlar yardımcı olabilirmisiniz lütfen ?

Son düzenleme:

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
cpu bus tan değil cpu çarpanından overclock yapacaksın.
cpu bus değerini orjinaline getir.
cpu ratiodan çarpan yükselt.

ramlerini 1866mhz de 1.5voltaj sabit ve kendi CL değerlerine manuel olarak sabitlemak zorundasın.
bu iş tarif etmekle olması zor. resimli anlatım bulursan iyi olur diğer türlü ne ben uzaktan tarif edebilirim nede sen anlayıp yapabilirsin.

deadboringQ7

deadboringQ7

Üye
    Konu Sahibi
D.o.c.p die bi o.c profili buldum burda kendi otomatik olarak ramları 1600 e eşitledi
Cpu ratio 17.5
cpu bus frequency 200
= 3.5 ghz
şimdi bu çarpanı yükseltsem bi yeri falan yakmam demi ondan korkuyorum çarpan 20.0 yaparak 4 ghz ye eşitlicem sen ne dersin ?
Ayrıca elektrik yeterlimi sence attığım fotolarda sistemin voltaj dağılımını gösteren vardı galiba yani çarpanı yükseltince yetersiz kalırmı elektrik?
Aynı yerden ramları 1886 mhz ye eşitledim ama dediğim gibi bi önceki yanıtta anlattığım elektrik konusunda bilgin varsa çözüm bulabilirmisin ?

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
powerın kaç watt ? modeli ne

deadboringQ7

deadboringQ7

Üye
    Konu Sahibi
Fsp raider 80 plus 650 watt

deadboringQ7

deadboringQ7

Üye
    Konu Sahibi
Stock fanlı işlemci :/ ama yük altında öyle çok yüksek sıcaklıklara çıkmıyo. Neyse artık bi işlemci fanı alır öyle yaparım o.c u . Elektriksel bi sıkıntı yok galiba yanıtta değinmemişsin ?

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
Stock fanlı işlemci :/ ama yük altında öyle çok yüksek sıcaklıklara çıkmıyo. Neyse artık bi işlemci fanı alır öyle yaparım o.c u . Elektriksel bi sıkıntı yok galiba yanıtta değinmemişsin ?
bi sıkıntı yok FAN haricinde

deadboringQ7

deadboringQ7

Üye
    Konu Sahibi
bi sıkıntı yok FAN haricinde
Sapphire in ekran kartı bndeki sitesinden baktım bnim karta sistem gereksinimlerindeki yerde 750 wat psu gerekli yazıyodu araştırdım 550 wat tavsiyesi veren bile olmuş r9 280x li sisteme .bnim kartta crysis 3 ü ultrada 1920x1080 p de akıcı oynatmıyo ama youtube da izlediğin videoların hepsinde 0 kasmayla çok akıcı bi şekilde oynatıyor bf4 olsun bnde sıkıntılı o biraz elekttiksel mi die düşündüm dediğine göre elektrikte sorun yoksa başka bi parçadan kaynaklanıyo herhalde veyada e. Karttı sorunlu :/

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
AMD beta driver yüklemiş olabilirsin :oke: betalar sağlıklı değil.
650watt yeter o sisteme.

deadboringQ7

deadboringQ7

Üye
    Konu Sahibi
Driver ı driver pack solutions die bi programdan kurdum

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
O tür yazilimlar sağlam ve Guvenli değil.

deadboringQ7

deadboringQ7

Üye
    Konu Sahibi
E peki bunun driver ını sapphire in sitesinden indirip mi kurayım veyada link verebilirmisin ?

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
AMD nin kendi sitesinden indir