Nokia N9 Flash (Anlatım)

Sponsorlu Bağlantılar

faleko

Üye
Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım. Bende Nokia n9 64 gb beyaz ( RM-696 product code: 059N498 ) var. rootfs ve emmc dosyalarına ihtiyacım var. Nette aradım verilen linkler hep kırık mrcrab da serverlar ölü oldugundan sonuç yok nokianın serverları da ölmüş. Daha önceden yedeklemiş olan arkadaşlar link atabilirlerse çok mutlu olurum. Bu arada bir problem daha var. ben benim yedeklediğim rootfs ve emmc dosyaları ile flash atarken bu dosyaların uyumsuzluk sorunu yüzünden hata alıyordum. telefonda android ve meego vardı. bende hard flash atayım dedim. bunu yaparken güvenlik kodu sıfırlarken kod parçasını eklemiş bulundum.( --erase-user-data=secure) bu kod parçasını eklemeden önce n9 da nokia yazısı geliyordu ve cmd ekranın da flasher telefonu görüp dosya uyumsuzlugundan hata veriyordu. bu kod parçasını ekleyip flash atmaya çalışınca n9 önce güvenlik kod alanını sildi ardından flash dosyaları için hata verdi. daha sonra flasher n9 u görmez oldu. ayrıca nokia yazısıda gitti. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum. problem bu şekilde :(

ilyas_0177

ilyas_0177

Üye
Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım. Bende Nokia n9 64 gb beyaz ( RM-696 product code: 059N498 ) var. rootfs ve emmc dosyalarına ihtiyacım var. Nette aradım verilen linkler hep kırık mrcrab da serverlar ölü oldugundan sonuç yok nokianın serverları da ölmüş. Daha önceden yedeklemiş olan arkadaşlar link atabilirlerse çok mutlu olurum. Bu arada bir problem daha var. ben benim yedeklediğim rootfs ve emmc dosyaları ile flash atarken bu dosyaların uyumsuzluk sorunu yüzünden hata alıyordum. telefonda android ve meego vardı. bende hard flash atayım dedim. bunu yaparken güvenlik kodu sıfırlarken kod parçasını eklemiş bulundum.( --erase-user-data=secure) bu kod parçasını eklemeden önce n9 da nokia yazısı geliyordu ve cmd ekranın da flasher telefonu görüp dosya uyumsuzlugundan hata veriyordu. bu kod parçasını ekleyip flash atmaya çalışınca n9 önce güvenlik kod alanını sildi ardından flash dosyaları için hata verdi. daha sonra flasher n9 u görmez oldu. ayrıca nokia yazısıda gitti. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum. problem bu şekilde :(
Cihazına ait upload burada mevcut
Hard reset çok uzun süren bir bekleyistir.erase-user-data=secure komutu verince PC den ses gelene kadar cihaza dokunmayın

PC cihazı görmüyorsa N9 veya Nokia driverleri kurmalısın mümkünse 32bit PC tercih edilmelidir
Tekrar görmüyorsa güç tuşuna 4 sn ara ile basın görecektir
linkler tamamen bloke edilmiş, siteler veya upload ile ilgili değil kodlar değişmiş yanı su kodları taşıyan seriler 059N498 gibi
ana bilgisayarda taratıyorum varsa mutlaka çıkar.

faleko

Üye

verdiğiniz link buraya yönlendirme yapıyor. bu sitenin bulundugu serverlar bende ölü durumda gözüküyor.

n9 ve nokia driverlarını indirebileceğim bir link verebilirmisiniz ? uzun zaman sonra konuyu hortlatmış olabilirim kusuruma bakmayın uzun zamandır n9 kullanıyorum. android ve meego ile dualboot vardı telefonumda kasmalar olmaya başladıgından flash atayım dedim sorun çıktı. :(

ilyas_0177

ilyas_0177

Üye

verdiğiniz link buraya yönlendirme yapıyor. bu sitenin bulundugu serverlar bende ölü durumda gözüküyor.

n9 ve nokia driverlarını indirebileceğim bir link verebilirmisiniz ? uzun zaman sonra konuyu hortlatmış olabilirim kusuruma bakmayın uzun zamandır n9 kullanıyorum. android ve meego ile dualboot vardı telefonumda kasmalar olmaya başladıgından flash atayım dedim sorun çıktı. :(
Şansına küs hiçbirşey bulamadım, maemo da konu açıp N9 product koduna veya 64gb yazılım dosyalarını iste
orada bilgisayarında mutlaka yedeği olan vardır
illa senin product koduna uyması şart değil 64gb olan hangisi olursa olsun hiç fark etmez,

faleko

Üye
Şansına küs hiçbirşey bulamadım, maemo da konu açıp N9 product koduna veya 64gb yazılım dosyalarını iste
orada bilgisayarında mutlaka yedeği olan vardır
illa senin product koduna uyması şart değil 64gb olan hangisi olursa olsun hiç fark etmez,

Yardımınız için teşekkür ederim. küçük bir soru daha sormak isterim.

Cihazda dualboot ( nitdroid + meego ) varken kastığı için flash atmak istedim. flasher ve gerekli dosyaları ayarladım ve dosyaların oldugu dizine gittikten sonra flasher -f -F rootfs.bin -F emmc.bin kodunu girdim. n9 umu pc bağladım ve failed the images hatası aldım. Bu hatanın sebebi .bin dosyalarının uyumsuz olmasıydı galiba. ( daha öncesinde yedeklediğim rootfs ve emmc ile format atabiliyordum. ) bende bir sorun var diye koda --erase-user-data=secure kodunu ekleyerek flash denedim.Yalnız bunu denemeden önce flasher n9 u görüp failed the images hatası veriyordu ve ekrana nokia yazısı geliyordu ama telefon açılmıyordu ( açılmamasının sebebi bence ilk olarak flasher -f -F rootfs.bin -F emmc.bin bu şekilde format denemiş olup başarısız olmam diye düşünüyorum çünkü %1 lik bir kısım için işlem yapılıp devamında hata alıyordum. ) . --erase-user-data=secure kodu ekleyip flash denedikten sonra nokia yazısı gelmez oldu ayrıca flasher da cihazı görmez oldu. pc cihaza tepki veriyor fakat tanımlanamayan aygıt diyordu ( win 10 , win 7 ve fedora da denendi ). cihaz hiç bir yere bağlı değilken power tuşuna basıldıgında led yanıyor bir süre sonra sönüyor. cihaz pc bağlandıgında da led yanıyor pc tepki veriyor.

açıklama kısmını biraz uzun olabilir ayrıntılı bir şekilde anlatmak istedim soruya gelecek olursak cihazı kurtarabilirmiyim? cihazın brick olma durumu gibi birşey söz konusu olabilir mi ? birde maemo.org da araştırdıgıma göre pc nin cihazı görmeme sebebi olarak driver sorunu diyorlar. bu sorun için dirver kurmam gerekliymiş. fakat bu driver dosyalarını biraz araştırdım buldugum linkler hep kırık . malum nokianın serverları ölü . hatta bu dosyalar ve rootfs emmc için serverların cache lerine de baktım. webarchive den baktım. oralardanda ekmek çıkmadı :( Cevabınızı sabırla bekliyorum herşey için teşekkürler. :)

Seglopsi

Seglopsi

Üye
nokia link yazılımı bulsan da olur sanıyorum

• Beğen
Tepkiler: ilyas_0177
ilyas_0177

ilyas_0177

Üye
Buradan nokia link ile updater' i kur driverler updaterde mevcut

fakat senin sorunun imzasız yazılım atmak gibi olmuş
bilgisayar yolu ve dosyaları kabul etmiyor
tekrar deneyip haber verirsin farklı işlem uygularız.

faleko

Üye
nokia link yazılımı bulsan da olur sanıyorum
Buradan nokia link ile updater' i kur driverler updaterde mevcut

fakat senin sorunun imzasız yazılım atmak gibi olmuş
bilgisayar yolu ve dosyaları kabul etmiyor
tekrar deneyip haber verirsin farklı işlem uygularız.

nokia link kurup cihazı pc bağladım yine aynı sorun var. pc cihazı görmüyor. ama led yanıyor. flasher dizinim c://programfiles/nokia/flasher. ayrıca rootfs ve emmc dosyaları da aynı dizinde. flasher -i yapınca pc cihazı yine görmüyor. bu arada 3 çeşit rootfs dosyası buldum. 1,16 1,13 ve 0,97 gb boyutlarında hepsi ile tek tek denedim.

win10 yüzünden yapabilme şansı nedir ?

NOT: Cihazı USB taktıgımda verdiği uyarı " Bu bilgisayara bağladıgınız en son USB aygıtı arızalı oldugundan windows bu aygıtı tanımadı. " oluyor. Cihazda usb portlarını açan dosyalarda bir problem olabilir mi ? cihaz bu konuda kendini sıfırlaması için herhangi bir tuş kombinasyonu falan var mı ?

Son düzenleme:
ilyas_0177

ilyas_0177

Üye
Cihaz brick olmuş fakat nokia link ten sonra software updateri de kur
Flash atmaya caliştıkların senin kendi flash dosyaların degilse fazla zorlama
güc tuşuna 6 saniye basıp cihazı kapa

faleko

Üye
Cihaz brick olmuş fakat nokia link ten sonra software updateri de kur
Flash atmaya caliştıkların senin kendi flash dosyaların degilse fazla zorlama
güc tuşuna 6 saniye basıp cihazı kapa

flash atmaya çalıştıgım dosyalarla önceden flash atmıştım. hata vermemişti.şimdi ise ilk önce hata verdi sonrasında koda eklediğim erase-user ..... ile pc cihazı görmez oldu. brick olma durumunda n9 un ledi power tuşuna basınca tepki verir mi ? n9 power tusu ile led hemen yanıyor. usb ye takınca da led yanıyor daha sonra sönüyor . sonra tekrar yanıyor ve sönüyor bu böyle devam ediyor . her yandıgında pc de usb aygıtı tanınmadı diyor. brick olma durumunda cihaza elveda mı diyoruz :) ? yoksa kurtarılabilir mi ?

ilyas_0177

ilyas_0177

Üye
Yok sorun degil fakat suan ki durum ile önceki durum farklı
cihazı güc tusuna 6 saniye basarak tamamen kapa
ve dediklerimi harfiyen uygula hic bir konuyu atlama :)

Anlatıma harfiyen uyarsan bu işi cözeriz
öncelikle 32bit pc kullan, yazılım dosyaları eksiksiz olarak şu yolda olsun
C:\Program Files\Nokia\Flasher
Rootfs ile Emmc deki kısaltmaları orjinaldekilerle düzelt
Alttaki flash ta ne yazıyorsa aynısı olsun yani ilk indirdigindeki adı

Flasher deki yolu, komutu ve işlemlere bu şekilde devam et
cd C:\Program Files\Nokia\Flasher

flasher -f -F DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin --erase-user-data=secure -F DFL61_HARMATTAN_40.2012.13-7.NOMAPS_EMMC_NOMAPS.bin --erase-mmc=secure

Buradaki komut cihazın driverlerini temizlemek amacıyla atılıyor, bu flash bitince veya yarıda kalınca cihaz asla acılmaz suan sende oldugu gibi tepki verir.

Flasher komutu onayladı ve cihazı baglayın diyor
usb ile cihazı bagla flash başlamazsa güc tuşu ile 3 saniye aralıklarla 3 dafa dokun
flash başlar

uzun işlem gördügü icin uzun sürer
Pc den ses gelince flasher de yeni imajı atın diyecektir

flasher.exe -f -F DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin -F DFL61_HARMATTAN_40.2012.13-7.NOMAPS_EMMC_NOMAPS.bin -R

Bu komut normal dir bunu cihazın driverler tekrar geri yüklenmesi icin flashlıyoruz.

yani bu islemlerde mutlaka olması gerekiyor ne yap ne et cihazı flashher de haraket ettir
güc tuşuna uzun bas, kısa bas mutlaka haraket edecektir.

faleko

Üye
Yok sorun degil fakat suan ki durum ile önceki durum farklı
cihazı güc tusuna 6 saniye basarak tamamen kapa
ve dediklerimi harfiyen uygula hic bir konuyu atlama :)

Anlatıma harfiyen uyarsan bu işi cözeriz
öncelikle 32bit pc kullan, yazılım dosyaları eksiksiz olarak şu yolda olsun
C:\Program Files\Nokia\Flasher
Rootfs ile Emmc deki kısaltmaları orjinaldekilerle düzelt
Alttaki flash ta ne yazıyorsa aynısı olsun yani ilk indirdigindeki adı

Flasher deki yolu, komutu ve işlemlere bu şekilde devam et
cd C:\Program Files\Nokia\Flasher

flasher -f -F DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin --erase-user-data=secure -F DFL61_HARMATTAN_40.2012.13-7.NOMAPS_EMMC_NOMAPS.bin --erase-mmc=secure

Buradaki komut cihazın driverlerini temizlemek amacıyla atılıyor, bu flash bitince veya yarıda kalınca cihaz asla acılmaz suan sende oldugu gibi tepki verir.

Flasher komutu onayladı ve cihazı baglayın diyor
usb ile cihazı bagla flash başlamazsa güc tuşu ile 3 saniye aralıklarla 3 dafa dokun
flash başlar

uzun işlem gördügü icin uzun sürer
Pc den ses gelince flasher de yeni imajı atın diyecektir

flasher.exe -f -F DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin -F DFL61_HARMATTAN_40.2012.13-7.NOMAPS_EMMC_NOMAPS.bin -R

Bu komut normal dir bunu cihazın driverler tekrar geri yüklenmesi icin flashlıyoruz.

yani bu islemlerde mutlaka olması gerekiyor ne yap ne et cihazı flashher de haraket ettir
güc tuşuna uzun bas, kısa bas mutlaka haraket edecektir.

Yukarıda yazdıklarınızı deneme fırsatım olmadı (32 bit makine yok ) ancak 32 bit işletim sistemi kurup denemek lazım. ayrıca usb olayını hallettim gibi w7 olan bir pc de flasher n9 u gördü ve ERROR: CreateFile, error = 5 hatasını verdi.

Ayrıca " " adresindeki son yorumda (#70 nolu yorumda) anlatılanlar başıma geldi . tam da anlatıldıgı sırada oraya yazılan ekranları tek tek gördüm. ilk başta failed the images gibi şeyler 2. aşamada ERROR: CreateFile, error = 5 bu hata.

ilyas_0177

ilyas_0177

Üye
Yukarıda yazdıklarınızı deneme fırsatım olmadı (32 bit makine yok ) ancak 32 bit işletim sistemi kurup denemek lazım. ayrıca usb olayını hallettim gibi w7 olan bir pc de flasher n9 u gördü ve ERROR: CreateFile, error = 5 hatasını verdi.

Ayrıca " " adresindeki son yorumda (#70 nolu yorumda) anlatılanlar başıma geldi . tam da anlatıldıgı sırada oraya yazılan ekranları tek tek gördüm. ilk başta failed the images gibi şeyler 2. aşamada ERROR: CreateFile, error = 5 bu hata.
Evet bu hatanın tek sebebi rootfs nin hasar görmesinden kaynaklı yani yazılım dosyaları artık senin cihaza kurulmaz
bilgisayarındaki sorunu hasar olarak düzeltmiş dosyaları hasarlı gösteriyor.
Yani su vaziyette durum bu

faleko

Üye
Evet bu hatanın tek sebebi rootfs nin hasar görmesinden kaynaklı yani yazılım dosyaları artık senin cihaza kurulmaz
bilgisayarındaki sorunu hasar olarak düzeltmiş dosyaları hasarlı gösteriyor.
Yani su vaziyette durum bu

Cihazı kurtarma şansımız var mı peki ?

faleko

Üye
Cihazda sorun yok, orjinal yazılım paketlerini saglam olarak temin edersen cihaz tertemiz kurtulur.

kurtulur da 32 bit makina bile görmüyor telefonu bi ara gördü o yukarıda bahsettiğim ERROR: CreateFile, error = 5 hatasını verdi sonra tekrar aynı . orjinal yazılım bulma konusunda baya araştırdım. nokianın serverlarının cache lerine kadar baktım. ama serverlar hep ölü mrcrab.com bile listelemiyor. maemo forumda verilen sitelerde hep bu ölü serverlara yönlendiriyor. bazı yerlerde yazılımı satmaya başlamış onlarada güvenemiyorsun. bir yolu varsa cevabınızı bekliyorum . teşekkürler.

Seglopsi

Seglopsi

Üye
böyle birşey değil sanıyorum aldığın hata;
4 adımda downgrade disallowed hatası çözümü
şöyle birşey denesek birkaç saat şarja takılı kalsın ilk önce cihazın, ardından 9 sn kadar güç düğmesine basılı tutsan cihazı o şekilde flasher-i ile bağlamayı dene 1.13 gb lık rootfs ile flasherda flash atmayı dene.

faleko

Üye
böyle birşey değil sanıyorum aldığın hata;
4 adımda downgrade disallowed hatası çözümü
şöyle birşey denesek birkaç saat şarja takılı kalsın ilk önce cihazın, ardından 9 sn kadar güç düğmesine basılı tutsan cihazı o şekilde flasher-i ile bağlamayı dene 1.13 gb lık rootfs ile flasherda flash atmayı dene.

"downgrade disallowed hatası" derken "ERROR: CreateFile, error = 5" bu hatayı mı kast ettiniz ?

bendeki sorun flasher ile flash atarken pc n9 u bir saniyeliğine görüyor. sonra cihazı görmüyor. fedora terminalden dış cihazları, telefon usb den bağlıyken listeliyorum. cihaz nokia usb diye 1 sn liğine görünüyor ve kayboluyor. pc nin cihazın görmesini sağlama da sorun yaşıyorum. yoksa elimde rootfs için 3 farklı fw war biri 0,97 1,13 ve 1,16 gb boyularında birde "DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3.ALPS.15_EMMC_ALPS.bin" adında 176 mb , "DFL61_HARMATTAN_40.2012.13-7.NOMAPS_EMMC_NOMAPS.bin" adında 255 mb lık emmc ler var.

Bu arada yeni bir gelişme oldu. cihaz önceden power tuşu ile ledi yakıyordu. Şu anda power tuşu ile led yanmıyor. Yalnız cihaz usb ile pc bağlanınca led yanıyor pc tepki veriyor. Yanılmıyorsam ERROR: CreateFile, error = 5 hatasından sonra bu durum ortaya çıktı . durumlar iyice kötüleşiyor. :( kaç yıldır bu telefonu kullanıyorum hiç bu kadar memnun kalmamıştım. şimdi bu telefonu bir kenara koyup android yada ios çılgınlıgı yapmak istemiyorum. :) konuyu okuyan 64 gb n9 (PRODUCT CODE: 059N498 ) kullanan arkadaşlar elinizde rootfs ve emmc dosyaları varsa upload ederseniz çok mutlu olurum . teşekkürler iyi forumlar.

Son düzenleme:
humanhunter

humanhunter

Üye
"downgrade disallowed hatası" derken "ERROR: CreateFile, error = 5" bu hatayı mı kast ettiniz ?

bendeki sorun flasher ile flash atarken pc n9 u bir saniyeliğine görüyor. sonra cihazı görmüyor. fedora terminalden dış cihazları, telefon usb den bağlıyken listeliyorum. cihaz nokia usb diye 1 sn liğine görünüyor ve kayboluyor. pc nin cihazın görmesini sağlama da sorun yaşıyorum. yoksa elimde rootfs için 3 farklı fw war biri 0,97 1,13 ve 1,16 gb boyularında birde "DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3.ALPS.15_EMMC_ALPS.bin" adında 176 mb , "DFL61_HARMATTAN_40.2012.13-7.NOMAPS_EMMC_NOMAPS.bin" adında 255 mb lık emmc ler var.

Bu arada yeni bir gelişme oldu. cihaz önceden power tuşu ile ledi yakıyordu. Şu anda power tuşu ile led yanmıyor. Yalnız cihaz usb ile pc bağlanınca led yanıyor pc tepki veriyor. Yanılmıyorsam ERROR: CreateFile, error = 5 hatasından sonra bu durum ortaya çıktı . durumlar iyice kötüleşiyor. :( kaç yıldır bu telefonu kullanıyorum hiç bu kadar memnun kalmamıştım. şimdi bu telefonu bir kenara koyup android yada ios çılgınlıgı yapmak istemiyorum. :) konuyu okuyan 64 gb n9 (PRODUCT CODE: 059N498 ) kullanan arkadaşlar elinizde rootfs ve emmc dosyaları varsa upload ederseniz çok mutlu olurum . teşekkürler iyi forumlar.

eğer product kod farketmiyor ise şuna bir bak derim
Dosya rar şeklinde Ben şuan mobilim indirip bakamadım içeriğine

faleko

Üye
eğer product kod farketmiyor ise şuna bir bak derim
Dosya rar şeklinde Ben şuan mobilim indirip bakamadım içeriğine

Şimdi indiriyorum. birde bu usb den 1sn görüp sonra görmemesi ile alakalı bir bilginiz var mı acaba ?
Şimdi indiriyorum. birde bu usb den 1sn görüp sonra görmemesi ile alakalı bir bilginiz var mı acaba ?

indirdiğim dosyalarla cold flash denedim. şu hataları aldım :

C:\Program Files\Nokia\Flasher>flasher -f -F rootfs1_21.bin -F emmc_255.bin -c
flasher 3.12.1 (Oct 6 2011) Harmattan
WARNING: This tool is intended for professional use only. Using it may result
in permanently damaging your device or losing the warranty.

Using 1st image to detect HW
Suitable USB interface (bootrom) not found, waiting...
Waiting for ASIC id...
Got 69 bytes.
ASIC ID:
05 01 05 01 36 30 07 07 13 02 01 00 12 15 01 72
3c 04 a9 6b 1f b1 b8 6a 96 7c 59 96 52 48 ab 53
4d c8 14 14 15 01 12 dd 2f 66 d4 55 fe 19 2c 62
b9 b8 e2 65 0a fc 1d 9f 3f 90 15 09 01 13 bf 3e
ef 15 52 e7 03
HW variant: HS
Found matching 1st (916)
Sending 1st image (26496 bytes)... done.
Sending HWID query... Received 11 bytes from 1st
ERROR: ReadFile error 31
usb_bulk_read: No error
Got HWID: RM-696:1602
Suitable USB interface (bootrom) not found, waiting...
Waiting for ASIC id...
Got 69 bytes.
ASIC ID:
05 01 05 01 36 30 07 07 13 02 01 00 12 15 01 72
3c 04 a9 6b 1f b1 b8 6a 96 7c 59 96 52 48 ab 53
4d c8 14 14 15 01 12 dd 2f 66 d4 55 fe 19 2c 62
b9 b8 e2 65 0a fc 1d 9f 3f 90 15 09 01 13 bf 3e
ef 15 52 e7 03
Sending 2nd image (26112 bytes)... done.
Sending ping... pong.
Sending ape-algo (7266816 bytes)... done.
Suitable USB interface (bootloader/phonet) not found, waiting...
Ping attempt 1 (250 ms)
Server application: 1.7.2
Found product RM-696 rev. 1602
Server implements softupd protocol version 1.8
Image SW version DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3_PR_009
Image moslo not present
Image tar skipped
Image config skipped
Charging battery, 2 % battery level (11 % required). Ctrl-c to exit
Cancelling flashing
...