Nokia Lumia 920 incelemesi bölüm1(papakudioflu)

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
papakudioflu

papakudioflu

Admin
    Konu Sahibi
Nokia Lumia 920 incelemesi bölüm1(papakudioflu)

Nokia Lumia920 piyasaya çıktı ve Türkiye'de de büyük bir ilgiyle karşılandı.Tabi çıkmadan önce ne kadar spekülasyon ve eleştiriye maruz kaldıysa çıktıktan sonra da tüm çevrelerden çok güzel tepkiler aldı.Ben de 15 gündür kullanmakta oldugum Lumia 920 için incelemelerimi ve fikirlerimi bilinen bilinmeyen her şeyini sizlere bu konuda anlatmak istedim.
Başlamadan önce Nokia Lumia 920'nin hayat buluş hikayesiyle ilgili bir videoyu izleyelim.
[video=youtube;UX8nngo-s2g]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=UX8nngo-s2g[/video]
​Bilindigi üzere Windows Phone işletim sistemli birinci jenerasyon Lumiaların Türkiye'ye getirilmesinden son anda distribütör firmayla Nokia Türkiye arasında çıkan anlaşmazlıktan dolayı vazgeçilmişti. Hatta öyle ki NokiaShop çalışanlarına Lumia800'ler gönderilmiş teknik personele egitimleri bile verilmişti.Hal böyle olunca da Türk akıllı telefon kullanıcılarının windows phone işletim sistemi ile tanışması windows phone8 ile gerçekleşmiş oldu.

İki hafta boyunca deyim yerindeyse canını çıkardıgımız Lumia 920'yi donanım,ekran,tasarım,kasa,şebeke destegi,depolama kapasitesi,kamera,ses,batarya performansı ve kutu içerigi itibariyle inceledik.

DONANIM
Nokia Lumia920 oldukça güçlü bir donanım ile geliyor. Windows phone işletim sisteminin wp8 sürümüyle multi core destegine kavuşmasıyla bu cihazda da Qualcomm Snapdragon S4 plus chipset kullanılmış.Nokia Lumia 920'nin diger donanım özelliklerine kısaca göz atıcak olursak:

~Snapdragon S4 PLUS 1.5ghz Dual Core
~1GB RAM
~32GB dahili hafıza
~8.7MP pureview 1080p kamera
~NFC
~4.5inch Puremotion HD+ clearblack IPS LCD2 ekran
~Bluetooh 3.0 (yakında gelicek güncelleme ile bluetooh 4.0 protokollerinin desteklenecegi belirtiliyor)
~Qİ kablosuz Şarj destegi

EKRAN

Ekran özellikleri

• Polarizasyon filtresi
  • Işık zaman aşımı
  • Ortam ışığı dedektörü
  • Parlaklık denetimi
  • Corning Gorilla Cam
  • Yönlendirme sensörü
  • Yakınlık sensörü
  • Yüksek Parlaklık modu
  • RGB Şeridi
  • Günışığında okunabilirlik aksesuarları
  • Piksel yoğunluğu 332 ppi
  • Parıldama 600 nit
  • En/boy oranı: 15:9
  • Süper duyarlı dokunuş
  • Renk artırma
  • IPS
  • Yenileme hızı 60 Hz
  • Sculpted 2.5d glass

Nokia Lumia 920'de kullanılan ekran bugüne kadar cep telefonlarında kullanılan en hassas dokunmatik ve en yüksek tepkime hızına sahip bir ekran.Puremotion HD+ teknolojisiyle desteklenen 4.5 inch büyüklügündeki bu ekran aynı zamanda Snaptycs tarafından üretilen super sensytive ultra hassas dokunmatige de sahip.60hz görüntü yenileme hızıyla en hızlı görüntülerde bile son derece net ve akıcı bir izlenim edinme şansına sahip olabiliyorsunuz.
,
Ayrıca Corning Gorilla Glass2 kavisli camla desteklenen Lumia 920 ekranı Nokia'nın Clearblack teknolojisiyle de dogrudan güneş ışıgı altında bile son derece net görüntü vererek kullanım keyfinizi arttırıyor.1280x768 ekran çözünürlügüne sahip Lumia 920 ekranı o kadar hassas bir dokunmatige sahip ki soguk kış günlerinde telefonunuzu kullanmak için eldivenlerinizi bile çıkartmaya ihtiyaç duymayacaksınız.

KAMERA

Nokia MWC2012 konferansında Nokia808 ile pureview teknolojisiyle bizleri tanıştırdıgında taraflı tarafsız her kesimin begenisini kazanmış acaba böyle bir kameraya sahip bir sonraki telefon hangisi olucak soruları teknoloji dünyasının en merak edilen sorusu olmuştu.Tabi fuarın son günü Nokia'dan bu konuda bir açıklama gelmişti: ''pureview teknolojimizi windowsphone işletim sistemli lumia telefonlarımıza da entegre edicegiz.''

Bu dönemde Nokia'nın pureview teknolojili kameraya sahip Lumia cihazıyla ilgili bir çok iddia ortaya atılmış sayısız konsept tasarım tartışmalarımıza konu olmuştu.Taa ki 5 Eylül'deki Nokia World 2012'de LUMİA 920 8.7mp Pureview tanıtılana kadar.Özellikle düşük ışıklı ortamlarda mükemmel çekimleriyle,OİS optik image stabilizasyon teknolojisiyle hareket halindeyken bile kusursuz 1080p video kaydı ile bir çogumuzun kalbini fethetmeyi başarmıştı.

Test ettigimiz süre boyunca oldukça başarılı resimler elde edebildigimiz Lumia 920'nin günışıgı çekimlerinde çok iyi performans alamasak da özellikle düşük ışıklı ortamlarda rakibi yok diyebilecegimiz kadar kusursuz resimler elde edebildik.Tabi ABD ve Kanada'daki cihazlar için yayınlanan bir güncellemeden sonra kamera performansının özellikle günışıgı çekimlerinde ve netleme konusunda oldukça iyi geliştirmeler kaydedilmiş.
Lumia 920 ile çekilmiş bir kaç örnek resim:

sabah 04:00 civarında henüz gün dogmadan çektigim bir resim

günışıgında karadenizde bir manzara

makromodda yakın çekim resimler

GÖVDE

Nokia uzun zamandır yaptıgı telefonların saglamlıgıyla hafızalarda yer etmiştir.Lumia serisinde de kullanılan malzeme itibariyle oldukça saglam bir telefon üretimi gerçekleştirilmiş.Polikarbonat malzemeden üretilen Lumia 920 gövdesi darbeler ve çizilmelere karşı oldukça mukavemetli.Ülkemizde sarı,siyah,kırmızı ve siyah renklerle satışa sunulan Lumia 920'nin yekpare polikarbonat gövdesi arka tarafta bombeli,yanlarda ise kıvrımlı tasarımla 185 gram agırlıgına ragmen tasarımın kusursuzlugunun oluşturdugu ergonomiyle elinize aldıgınızda agırlıgını hissettirmiyor.Tam aksine kullanılan malzeme kalitesi size kendisini hissettiriyor, saglamlık ve kaliteyi elinizde taşıdıgınızı anlıyorsunuz.Gövdenin konusunda önemli bir hususu belirtmek isterim ki telefonu anten noktalarından tutarsanız sinyal kalitesi düşüyor bu yüzden de bir miktar ısınma meydana geliyor ve devamlı bu şekilde kullanılması durumunda şarjı da etkiliyor.Telefondaki anten bölgelerini kullanma klavuzundaki sayfadan ögrenebilirsiniz. Yogun internet ve oyun kullanımında kameranın yanında bulunan işlemciden kaynaklanan bir ısınma söz konusu oluyor.Yaptıgımız testlerde ayarlardan ekran dokunmatik hassasiyetini normal seviyeye aldıgımızda bu ısınmalara rastlamadık.Bu hususu ayrıca Nokia Türkiye yetkililerine de geri bildirim olarak bildirdik ve bununla ilgili bilgi vericeklerini belirttiler.

BATARYA

Nokia Lumia 920 Nokia'nın bugüne kadar kullandıgı en yüksek kapasiteli bataryaya sahip.2000mah batarya kullanılan Lumia920 normal kullanımda akıllı telefon kullanım standartlarının üzerinde bir kullanım ömrü sunuyor.Batarya modeli olarak da BP-4GW kullanılmış.

Lumia 920'de kullanılan 2000mah batarya ile tekrar şarj etmeye gerek duymadan bir günü çok rahat bir şekilde tamamlayabildik.Bu akıllı telefonlarda pek de alışkın olmadıgımız bir durumdu.Sürekli 3G şebekesine baglı paket veri kullanarak bir gün içinde yaptıgımız işlemler ise;

30 dakikada bir 3 adet sürekli senkronize 1 adet eposta hesabı senkronizasyonu
facebook,twitter online whatsapp sürekli açık
1,5 saat internet surf
35 dakika kadar telefon görüşmesi
bir saat müzik dinleme

SONUÇ: Sabah saat 8:00 da şarjdan çıkarttıgımız Lumia 920 gece 01:00 da %42 şarjımızın kaldıgını ve bu şarjın bize yaklaşık olarak 14 saat daha hizmet edecegini söylüyordu.Yani Lumia 920 bataryası normal kullanımda iki güne kadar kullanım sunabilecek bir bataryaya sahip.Özellikle 4.5 inch süper parlak ve ultra hassas ekrana ve çift çekirdekli işlemcisine ragmen uzun süredir kullandıgım Lumia900'den sonra batarya performansı beni oldukça şaşırttı.Bu arada batarya performansı konusunda sıkıntı yaşamamak için mutlaka yapmanız gereken bir ayrıntıyı belirtelim:Batarya Kalibrasyonu; telefonu ilk aldıgınızda fabrikada dolumu yapılan mevcut şarjını bitirene kadar kullanın ve telefon kendiliginden kapandıktan sonra şarja takın.ortalama 2 saat 15 dakikada şarj dolacaktır fakat siz şarj dolduktan sonra 6 saat daha cihazınızı şarjda tutun ve bu süre sonunda telefonunuzu çıkartıp kullanabilirsiniz.

ŞEBEKE

Lumia 920 2G şebeke üzerinden 18.6 saat ,3G şebeke üzerinden de 10.8 saat konuşma süresi sunarken 460 saat de bekleme süresi ile bizi yine şaşırtıyor.sahip oldugu HSPA+ çift kanallı taşıyıcı destegiyle 50mbps internet hızlarına ulaşabilirsiniz.

DAHİLİ HAFIZA

Nokia Lumia 920 32GB'lık bir dahili hafıza ile geliyor.Windows Phone8 işletim sisteminin desteklemesine ragmen Lumia 920'de MicroSD kart destegi kullanılmamış.Fakat bu sizi yanıltmasın 32GB gayet yeterli bir alan.Ayrıca Microsoft'un bulut depolama hizmeti Skydrive ile 7GB da ekstra alan kullanabilirsiniz.

KUTU İÇERİGİ

Nokia Lumia 920

Nokia hızlı USB şarj cihazı AC-16

Nokia şarj ve veri kablosu CA-190CD

Nokia kulaklık WH208

Hızlı Klavuz

Sim kapak tuşu

Sonuç olarak bir Nokia Lumia 920 aldıgınızda pişman olmayacagınızdan emin olabilirsiniz.Batarya performansıyla yolda kalmaz,kamerasıyla harika resim ve videolar çekebilirsiniz.Güçlü işlemci,RAM ve adreno225 grafik işlemci birimiyle yüksek performans alabilirsiniz.Windows Phone 8 işletim sistemiyle hızlı akıcı ve sorunsuz bir kullanım keyfi sürebilir yogun kullanımlı dönemlerin sonundan cihazın yavaşlaması gibi bir şikayette bulunmazsınız.Nokia'nın windowsphone8 işletim sistemli telefonları Lumia serisine özel olarak hazırladıgı Nokia DRIVE+ ,Nokia MAPS,Nokia Bilen Göz , Nokia MUSIC gibi uygulamalar vazgeçilmeziniz olucaktır. Bence ülkemizde 1649TL fiyatla satışa çıkarılan Lumia 920 bu fiyatı gerçekten hakediyor.

incelememizin ikinci bölümünde lumia920'yi windowsphone8 ile birlikte ayrıntılarına girerek devam edicegiz.

• Beğen
Tepkiler: rosedaled3, musicianfaruk, cesurpolis61 ve 11 diğerleri

Amaru Shady

Amaru Shady

Üye
veee teşekkürler :D ben yazmaya üşeniyorum bu ara :(

Mobilator

Mobilator

Emekli Yönetici
Eline sağlık abi.

doctorrr

doctorrr

Üye
Teşekkürler ellerine sağlık Ali usta :D

EmreSalman

Üye
lumia 920 <3 param olsada keşke alabilsem yaa :D

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Emeğine sağlık abi

papakudioflu

papakudioflu

Admin
    Konu Sahibi
teşekkürler arkadaşlar

komando04

komando04

Üye
çok sağol abi eline sağlık

alical33

alical33

Üye
eline sağlık abi teşekkürler

Mazlum Somer

Mazlum Somer

Üye
Abi Senin Diger Yazi Tipinden Hic Hoslanmiyordum .. Sonunda Degistirmissin .. =]

Konu Icinse Cok Tesekkurler ..

n000k

n000k

Üye
Eline,diline saglik abi.çok güzel açıklayıcı bir tanıtım olmuş :D
<- Lumia 920 aşkım ->

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
Eline emeğine sağlık dostum, konu ve inceleme için teşekkürler. :oke:

papakudioflu

papakudioflu

Admin
    Konu Sahibi
dilmenibrahim

dilmenibrahim

Üye
Güzel olmuş teşekkürler

kaygisiz43

kaygisiz43

Üye
Ellerine sağlık usta çok güzel olmuş :)

CanKartaL

CanKartaL

Emekli Yönetici
Eline sağlık abi. Giriş tanıtımı olarak gayet güzel olmuş.

Lumiance

Lumiance

Üye
Güzel olmuş eline sağlık. Yalnız anten konusuna takıldım. Telefonun tuşlarının olduğu tarafta anten yok antenlerden biri altta diğeri de sol tarafta. Yani sağ elle kullananlar için öyle bir sıkıntı olmaz zannediyorum.

theposies

theposies

Üye
ellerine sağlık abi :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...