Nokia 808 Pureview ve Lumia 1020 Arasındaki Farklar

Sponsorlu Bağlantılar

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
Nokia 808 Pureview ve Lumia 1020 Arasındaki Farklar
Öncelikle Oturup 808de 1.3 GHZ Tek Çekirdek İşlemci Var 1020de 1.5 GHZ Çift Çekirdek İşlemci Var.1020yi 808i Döver Gibi Muhabbetlere Girmeyeceğim Belirteyim.Mobil Fotoğrafçılığa Uzun Zamandır İlgi Duyuyorum Fakat Bu İlgim 808 İle Tepe Noktaya Çıktı 3 Sene Sonra İse Bitti.Neden Mi?
808 İle Tanişmam 701in Ücret İadesi İle Gerçekleşti.701e Teleservis Sağolsun Değişim Çıkarttı Bende Kabul Etmedim Hakem Heyetine Gittim Verdiğim 829 TLyi Geri Aldım Sanırım 1 2 Yıl Kullanmıştım 701i.Ücret İadesinden Sonra Siyah 808 Almiştim 800 Kusur Tlye Gibi Bir Fiyata Sanırım.Neyse 808i Büyük Bir Hevesle Aldım.Alır Almaz Memlekete Gittim Ver Elini 1 Haftalığına Trabzon Tabi.Tamamen Amatörce ve İlk Defa Profesyonel Seviyesinde Bir Cihaz Kullaniyordum Bu İşte.o 1 Hafta İçinde İyi Kötü Resimler Çektim Videolar Çektim ve Döndüm Ankaraya.Telefonu Tanımaya Çalıştım Olası Koşullarda Ne Tarz Resim Alırım Ederim Diye.Tabi Unutmadan 808i Alıp Köye Gittiğim Sıralarda Ekran Problemler Vardı.Yandan Bakınca Morarıyordu Filan Tam Hatırlamıyorum Ama Kuzenimde Aynı Yerden 808 Almişti Onda Bir Problem Yoktu Ama.Trabzondan Döndüm Ver Elini Aldığım Yer Dedim.Bastım Gittim Ankamala Desem İnanmayın Nereye Basıp Gidiyorum Bassam Bassam Egoya Kart Basarım Daha Ehliyetim Bile Yoktu Belkide O Aralar Neyse.Aldığım Yere Durumu Anlattım 14 Gün Dolmadan Üründe Sıkıntı Çıktı Şöyle Oldu Böyle Oldu Ne Yapıcaz Dedim.Oda Tam Hatırlamıyorum 3 Senelik Olay Olmaz Filan Dedi.Şimdi Adamada Kabahat Bulamam Çalışan Sonuçta.Tamam Dedim İşime Gelir.808 i 4 5 Ay Daha Kullandım.Gittim Hakem Heyetine Abi Bana Bahmiyirler Dedim Verdim Dilekçemi.O Sıralarda 808i İade Edeceğim İçin Bolca Resim Video Ne Varsa Yani Bir Telefon Nasıl Kullanılmazın Kamu Spotunu Çektim Her Gün Diyebilirim.Nede Olsa Cihazi Geri Verecektim Ki Öylede Oldu.4 5 Aylık Sürece 808de Ne Yapılmaz Ne Edilmez Tüm Acemiliğimi Üzerinde Attım Karar Çıktı.Cihaza 5 Tlye Aldığım Yan Sanayı Bataryayı Taktım Geri Verdim Orjinal Bataryasını Vermedim Tabi.808in Fatura Tarihi 16.06.2013.Hakem Heyetinin Kararı İse 07.10.2013de Sonuçlandı Ücret İadesini Aldım.Ardından Ahmet Abime Buradan Selamlar(Ahmet DEMİRCİ).Onun Sayesinde ereyon.com dan Kırmızı 808i 800 TLye Şipariş Geçti ve Elime Ulaştırdı.Aslında Hep Aklım Kırmızı 808de İdi.Siyah 808i Aldım Acemiliğimi Attım Ettim Ama Sonunda Kırmızı 808ide Kullanmiş Oldum.Kırmızı 808i İse 10:11:2013de Aldık.Hatta Fatura Saatide 11:46:51 Neyse.Kırmızı 808 İle Kendimi Biraz Daha Geliştirip Tripod ve Uzun Pozlama Konularında Geliştirmeyi Denedim.Öylede Oldu Diyebilirim.Ardından 808i 2 Seneden Fazla Kullandım Bu Süre Zarfında 808de Kronik Sorun İle Karşılaştım.Nedense Bu Tarz Şeyler Hep Beni Bulur Zaten Neyse.Piyasadaki Kırmızı 808lerde Özellikle Güneşli Havalarda Uzak Mesafelerde Bulanıklık Oluyordu. Yani 5 10 Metre İleriniz Bulanıktı.Bu Sorunun Çözümü Var Fakat Oda Biraz Can Sıkıcı.Diyelimki Bir Yere Gittiniz O Güzel Bir Manzara Alırım Bi Dal Dediğiniz Açtınız Kamerayı Bastınız Çift Kademe Denklanşöre Çektiniz Üstüne Galeriden Açtınız Resmi İyimi Çıktı Diye Baktınızki Ha İyi Güzelmiş Filan.Tabi O Sırada Aceleniz Olduğu İçin Resme Zoom Yapmıyorsunuz İşte En Büyük Hatayı Burada Yapıyorsunuz Çünkü Ekran 4" 360*640.Düşünün Böyle Bir Ekranda 41 Mplik Resimdeki Sorunu Zoomsuz Nasıl Anlarsınız? PCye Geçiyorsunuz Bi Bakıyorsunuzki Resim Bulanık Çıkmış Tabi Aynı Ana Tekrar Gidemeyeceğiniz İçin O Kareyi Tekrar Yakalamanız İmkansız Oluyor.Ardındanda Biliydim Böyle Olacağını Diyorsunuz Haliyle.Kırmızı 808i 2 Yılı Dolmadan Servise Vereyim Sorunumu Çözsünler Dedim Tabi Olayın Kahramanı Yine Teleses.1 2 Kere Verdim Yapılmadı Parça Değişti Dendi Yine Aldım Hiçbişey Değişmemiş Halbuki.Neyse 3.Verişimde Benden 2.048 TL Civari Bir Ücret İstediler Bahaneleri İse Cihazin Garantisi Dolmuş Değişim Yapıcaz Cihaz.Bende Dedimki Bi Bitmeniz A Neyse İşte Tamam Abi Dedim Canınız Sağolsun.Aldım Cihazi Servisten Çıktım O Zamanlar Ankarada Hakem Heyeti Kızılayda Kumrular Caddesindeydi Gitti İşlemleri Yaptım Çıktım.Servise 09.09.2015 de Vermişim En Son Hakem Heyetinede O Cıvarları Gittim.Karar 08.08.2016 Tarihinde Çıktı Evet Yanliş Duymadınız 1 Değil 2 Hiç Değil Tam Tamına 5 KG Bal 100 TL Tabi Bu Kadar Yazıyı Okudunuz Reklamsız Olmaz.İşte 1 Seneye Yakın Karar Çıktı Ücret İadesini Aldım.Yani 800 Tlyi.Tabi Ücreti Aldım İyi Halt Ettim Ama Napacaktım? Mobil Fotoğrafta Son Noktayı Koyup Bu Hobiyi Bırakacakmıydım Yoksa Devammi Edecektim? Bu Sorunun Cevabı İçin 3 Ay Bekledim.Belki Bir Sıfır 808 yada 1020 Bulurum Tekrar Başlarım Eski Günlere Diye.(Diyeceksiniz Kardeşim Git Sahibinden.com'a 50 Tane 808 Var yada 1020 Alsana Bende Size 2.El Cihaz Tercih Etmediğimi Söyleyeceğim Falan Fıstık) Bu 3 Aylık Sürede Bir Elimde Nokia 6020 (Siyah Renkli Kızılöteli Kamerası Bile Var Boru Değil Yani) Diğer Elimdede İMEİsi Klonlanmiş 701 Vardı Whatsapp Not Tutma Gibi İşleri Onda Yapıyordum (Fakirlik Abi Napim) 3 Aydan Sonra Birde Baktımki n11.com da 2 Tane Beyaz 1020 Bide Baktım Üzerime Üzerime Geliyorlar Aman Allah'ım Didim! Hazır Elimde 30 Tllik İndirim Kuponuda Varken 750 TL Olan 1020yi 07.11.2016 Tarihinde 733 TLye Aldım Faturada 750 Hazıyor.(n11.coma Girdi Galiba O 30 TL Neyse) Tabi Bundan Önce N11.com dan Buldum Ama Satıcı 50 Tane Mesaj Attım Abi Cihaz Sıfırmı Teşhir Ürünümü Az Yakar Çok Kaçarmı Memurdan Mı Kadın Mı Kullanmiş Burda Elektrikler Kesildi Orda Durumlar Ne Filan En Sonunda Sıfır Şöyle Böyle Derken Satın Aldım Cihazi ve Şu Anda Yav Okuyun İşte Aşağiyi Farkları Yazdım İşte Niye Büyütüyosunuz.

1: 808de Perde Sesi Daha Kibar ve Az.1020 de İse Daha Fazla.Tak Diye Perde Sesi Rahatlıkla Duyabiliyorsunuz.Hatta Cihazi Elinize Alın Kamerayı Açın Ufak Bir Titreşim Hissediyorsunuz.

2: Kamera Kapalı Olsa Dahi 1020 yi Elinize Alın Sert Bir Yere Vurun Kameradan Ses Geliyor Sanırım Optik Sabitlenmeden Kaynaklı Bişey.808de Doğal Olarak Böyle Birşey Olmuyor.

3: 1020de Her Perdenin Kapanıp Açılışında Kısık Bir Bip Sesi Duyuyorsunuz(Kulağınıza Dayanamiz Gerekli).Bu Ses Neyin Nesidir Tam Bilmiyorum.808de Sadece Tık Sesi Oda Mekanik Parça Olan Kamera Perdesinin Sesi İdi.

4: 1020de Kamerayı Açın Hoparlöre Kulağınızı Dayayın Şırıltı Geliyor.Aynı Şekilde Kameranın Olduğu Yeride Dinlerseniz Şırıltı Geliyor.Kamerayı Kapatın Şırıltı Kesiliyor.Sanırım Uygulamarda Anlık Seslerin Verilmesi İçin Açık Tutuyor Hoparlörü Ama Kamera Bölgesinde Neden Hışırtı Var? Hoparlörden Gelen Hışırtı İle Kameradan Gelen Hışırtı Bir Değil Onuda Çözebilmiş Değilim.808 de Bu Tarz Şeyler Yoktu.

5: 1020de Video Çekerken El İle Odak Yaptıramıyorsunuz.(Sanırım Uygulama İle Alakalı Birşey) Bu Tarz Sorunları Sık Sık Yaşıyorum.808 de Videoda Netleme Yapabiliyorsunuz.Aynı Şekilde 1020de Ev Değerine Videodayken Erişim Sağlayamıyorsunuz 808de Bir Çok Detaylı Ayar Mevcuttu.

6: 1020de Makro Modda El İle Netleme Yaptıramıyorsunuz.Otomatik Moddada Zaten Yakın Mesafedeki Bazı Küçük Makro Çekimlerinde Zor Bela Odaklanıyor.808de Cihazi Makro Moduna Aldığınızda Her Ne Kadar Makrodaymiş Gibi Durmasada Manuel Odakda En Azından Odaklaması Başarılıydı.Örümcek Aği yada Sinek Gibi Çok Küçük Cisimlere 5 Mp Full Zoom yada 2 Mp Full Zoom Yapıp Odaklatabiliyordunuz.1020de Bu Çok Daha Zor Nasıl İşin İçinden Çıkacağim Bilmiyorum.

7: 1020de Uzun Pozlama Yapmaya Kalktığınızda Ev Değerini Arttırıyor.Şöyleki İsoyu 100 Veriyorsunuz 1 2 Sn Pozluyor Ben İsoyu 100 Verip 4 Sn Pozla Dediğimde Ev Değerini +3lere Alıyor.Buda Fotoğrafın Pozlanmadığı Yazılımla Şişirildiğini Düşündürüyo Bana.808de Uzun Pozlama Yaptığında Ev Değeri İşe Yaramıyordu.Yani Değiştirseniz Bile Etkisi Olmuyordu.O Yüzden 808deki Uzun Pozlama Resimleri Temiz Çıkıyordu 1020de Ev +3 Lere Çıktığı İçin Pozlama Sonucu Resimler Pek Sağlıklı Olmuyor.(Zaten Windows Phone İle Symbian Kamera Arayüzü Arasında Uçurum Var Ne Mantıkla Nasıl Resim Çıkartıyor Wp Çözemedim.)

8: 1020 Time Lapse Konusunda Çok Başarısız.Hatta Başırısız Kelimesi Bile İtifat Gelir 1020ye.Fotoğraf Konusunda İddali Böyle Bir Cihaza Zamanında Nokia 808de Yaptığı Gibi Bir Kamera Arayüzü Neden Getirmemiş Lumia Kamera İle Merak Konusu.808de Timelapse Yapmak İçin Uygulamaya Gerek Yoktu vede Timelapse Yapmak İstediğinizde İstediğiniz Ortama Göre Çekim Ayarlarına Yön Verebiliyordunuz.1020de Ortamı Bırakın Daha Keskinlik,Renk Gibi Ayarlara Bile İzin Yok.(1020de Uygulama İle Yapılabiliyor Diyeceksiniz Ama Uygulama Vs Bulamadım Var Ama Hepsi Amatörce.) Sanırım 808 İle Yaptığım Timelapse Çalışmalarıma Cihaz Değişimi İle Son Noktayı Koydum.

9: 1020deki Kamera Arayüzü Eksikleri Biter Mi? Bitmez Tabiyki! 808de Gerek Videoda Gerek Fotoğrafta Bir Çok En Boy Oranı Pixsel Oranı Sunuluyordu Hepsini Hızlı Bir Şekilde Şeçip Çekim Yapabiliyordunuz.1020de İse Videoda 720p 1080p Bu Ne ? Kardeşim! 1020 yi Alacak Olan Kişi Fotoğraf ve Video İşi İle Uğraştığı İçin Alıyor Koysana 808deki Gibi 1080p 25 Fps 15 Fps Ayarını! Koysana 16:9 2,5,8 Mp Ayarını! Bu Cihazi Alan Kişi 5 Mp Yada 5 Mp+34 Mp Resim Çekmeye Mecbur Mu? Senin Sistemin Rahat Çalışsın Kasmasın Diye Millet Kalitesiz 5 Mplik Resimlere Bakmaya Mecbur Mu? Hayır İnsan 8 Mp+34 Mp Filan Yapardıda En Azından Pcde Masaüstü Olarak Ayarladığımızda Telefon Kamera Arayüzünden Kaynaklanan Hatalı Çekimleri Biraz Daha Görünmez Yapardı Ama Yok! 808de 360p Video Kaydedip 12x Zoom Yapabiliyordunuz.1020de Bu Tarz Şeyler Tamamen Bir Kenara İtilmiş.

10: 1020ye 6 Lens ve Diğer Şeyleri Ekleyeceğim Diye 808de Olan ND Filtresini Kaldırdılar.Şimdi Soruyorum Nokia'ya Ben Uzun Pozlamalarda Ne Yapacağim Harici ND Filtresimi Alacağim İlla?

11: Normalde Kamera Kısmıyla Alakalı Birşey Görünmüyor Olabilir Fakat.Soruyorum Size 808 i 128 GB Kart İle Kullanan Birisine 32 GBye Sınırlamak Nedir? Hafıza Konusunda Kesinlikle Sıkıntılı.Şu Anda Doğru Dürüst Bişey Olmamasına Rağmen Cihazda 10-15 GB Boş Alan Var.Sanki 1020yi Bize Kamera Gösteriş Unut Kamerayı,Resim Çekmeyide,Video Çekmeyide Normal Cihaz Gibi Kullan Diyorlar.808 İle 1 Ayda 16.000 Resim Çekmiş Birine 32 GB Dayatırsanız Tabiyki Sorun Yaşar Değil Mi? 1020 yi 32 GB İle Sınırlandırmışlar Çok Şaçma Bişey.Hatta 808 i Kullandığımda Özellikle Depo Hafızası 16 Gb İdi Onu Kullanmıyordumki Cihaz Kırılır Suya Vsye Düşerse İçindeki Resimler Benim İçin Daha Önemli Bilgilerim Daha Önemli Diye Herşeyimi Hafıza Kartında Muhafaza Ediyordum.Peki 1020de Ne Yapayim? Microsoftun Bana Verdiği 5 GB Buluta Ne Sığdıracağim Söylermisiniz Bana? Yada 50 Tane OneDrive Hesabı Açıcam Hepsine Teker Teker Tüm Bilgilerimi Bir Şekilde Sığdıracağim Artık Oparatörler Ortakmı Çalışırım Naparım Bilmem.

12: 808de Flaşi Fener Olarak Kullanmaya Kalktığımda Widgete Tıklayıp Anında Açıyordum.1020de İse Ne Yaparsanız Yapın İllaki Kamerayı Açıyor Sonrada Flaşı Açıyor.İkisi Arasındaki Bağlantıyı Çözebilmiş Değilim.Neden Flaşı Açtığımda Kamerayıda Açtırıyor Şarjımın Çok Daha Fazla Tükenmesine Sebep Oluyor.(2 Amper Bataryanın Çokta İyi Dayandığı Söylenemez.)

13: Bileklik Yeride Biraz Tuhaf Çünkü 808de Direk Telefonun İçinde Kalıyordu.1020de Ise Bilekliğin Ucunu Geri Çıkartıp Düğüm Atmak Gerek Haliyle Çirkin Görünüyor.Aslında Bakarsanız 1020de Bileklik Girşinin Olduğunu Bile Bilmiyordum Süpriz Oldu Benim İçin.

14: Bataryanın Çıkmaması Benim İçin Çok Kötü Bir Şey Bilmiyorum Yazıyı Okuyanlar Bunca Şeye Katlanıyorsun Bataryada Neymiş Diyebilir.Fakat 808de Her Daim Yanımda Bir Tam Dolu Yedek Batarya İle Gezerdim Çünkü Yoğun Çekimde Telefonun Şarjı 2 3 Saate Kalmadan Bitiyordu.1020de Tam Test Yapamadım Ama Şarjın Bitmesi Durumunda Tek Çare Şarj Cihazları Maalesef.(1020ye Özel NOKİA PD-95G Var Oda %50 Ya Doldurur Ya Doldurmaz Cihazi)

15: 1020 Videolarda İleri Sardırarak İzlediğinizde Hoparlörden Çat Pat Sesler Geliyor.Kamera İle Çekilenlerde Yok Harici Attiğiniz Videolarda Özellikle Atlattığınızda Tuhaf Sesler Geliyor Telefondan.(Bu Yazılımsal Olabilir Aslında Yukarıdakilerinin Çoğu Yazılımsal Olabilir Ama Bu Saatten Sonra Düzeleceğininde Bir Garantisi Yok Zira Cihazin Desteği Zaten Bitmiş Durumda Desek Yeridir.) 808de Böyle Olaylar Yoktu.

16: 1020nin Ekranı Çok Sarı Geldi Bana.Diğer Amoledlere Göre Bariz Derecede Sarılık Var.808i 2 Seneden Fazla Kullandım Ondada Sarılık Vardı Fakat Sarılıkta Olması Gerekiyordu Yoksa Ekran IPS Derdim.Nedeni İse 2 3 Saat Boyunca Güneşin Altında Bir Yandan Resim Çekip Diğer Yandanda Şarj Oluyordu 808 O Hayata Küsmesinde Kim Küssün.Timelapse Bitince Telefon Yanıyordu El Tutulmuyordu Neredeyse.

17: 808 de Sım Yuvası Bataryanın Altında.1020de Hafıza Kartı ve Batarya Sökme Derdi Olmadığı İçin Daha Kolay Sim Değiştiriliyor.İğne Kısmı Hariç Tabi.Diğer Yandan 808de Bataryayı Söküp SIM ve Hafıza Kartı Değişmeniz Gerekiyordu Ama Sağolsun Nokia Bizi Hafıza Kartından Kurtardı Sımıde Telefonun Üst Kısmına Aldı.

18: 1020de Ağırlık Dağılımı Biraz Dengesiz.Tamam Kabul Çok Dengesiz.808i Masa Üzerine Koyduğunuzda Cihazi Rahatlıkla Kullabiliyordunuz Ama 1020de Üst Kısmına Bastığınızda Telefonun Alt Kısmı Havalanıyor Elinize Almanız Gerekiyor.Basitçe Söyle Anlatayım Ekranın Üst Kısımlarında İşiniz Varsa Telefonu Masanin Üzerinde Vsde Kullanamazsınz Cihaz İkide Bir Kalkıyor Pat Diye Geri Yere Vuruyor.

19: 808 Daha Ele Oturaklı ve Kolay Kolay Düşürülmüyor İdi.Ama 1020 Pek Ele Oturmuyor vede Çok Rahatlıkla Elinizden Düşürebiliyorsunuz.Yukarıda Belirttiğim Gibi Ağırlık Dağılımı Aşırı Derecede Üste Toplanmiş Bileksizsiz Kullanırsanız 1 2 Senede 5 10 Tane Sıfır Cihaz Parası Verirsiniz Dokunmatik yada Kasa Değiştirirsiniz Söyleyeyim.

20: 1020deki Tarayıcı Tuhaf Karışık vede Çok Az Ayar Vs Var.Facebooka Giriyosun Ekrana Sığmaz Sayfayı Yenilersin Düzelir Eder.Sayfayı Yakınlaştirmak İçin (8.1) Ta Erişim Kolaylığına Gireceksinde Oradan En Aşadan Az Yukarıdaki Şeyi İşaretleyeceksinde Sayfayı Öyle Yakınlaştıracaksında TUhaf ve Acayip Birşey.808 De Bile Bu Kadar Sıkıntı Yaşamıyordum.Çünkü 1020deki Gibi Bir Facebook Arayüzü Yoktu.(Facebook Uygulamasını Niye Kullanmıyorsun Diyeceksiniz Abi Bişeyede Karışmayın ya Size Herkesin Hayatına Kimse Karışamaz Demediler Mi!BirBirBir!!111!!1)

21: 1020 Kapalı Konumda Ne Şarj Oluyor Nede Alarm Çalıyor Malum 808de İkiside Mevcut Hem Daha Hızlı Şarj Oluyor Hemde Kapalı Konumda Alarm Çalmasıda Şarj Konusunda Mükemmel Performans Sağliyor.Bence Gerekli Bişey Sabah Alarm Çalsın Diyorsanız 1020de Şarjınız %5 İse Sabah Anca Rüyanızda Çalar Ama 808de Şarjınız %5 İken Önünüzdeki 1 Sene Kesintisiz Her Sabah Çalar Diyebilirim.Ya 1020yi Şarjınız Dolu Şekilde Bırakacaksınız yada 1020 Yerine Bi Tane 10 20 Tlye Şu Casionun Su Geçirmez Saatlerinden Alacaksınız Bir Zamanlar Meşhur Olanlardan.

22: Şarj Konusuna Gelmişken 1020de Şarj %3 Filan Oldumu Kapanıyor vede Şarjınız %10 un Altında İse Cihazi Kapatırsanız Tekrar Açamayabilirsiniz.Zira Öyle Bİşey Yaparsanız Ekranda Pil İşareti Göreceksiniz Ardındanda Kapanmiş Siyah Ekran.808de Birakın %10 u %1 Bile Olsa 50 60 Kere Cihazi Kapatıp Açabilirsiniz Üşenmeyip Sayabilirsinizde.Son Olarak 1020deki Şarj Yüzdesi Biraz Tuhaf İşliyor Gibime Geldi Bazen Şarja Takıyorum %100 Oluyor 5 10 Dk Sonra Çıkartıyorum O Sıralar Şarj 2-5 Saat %100 Kalıyor Bazen İse %100 Oluyor Şarjı O Sıralarda İşim Oluyor 30 40 DK Prizde Takılı Kalıyor Bu Sefer Çıkarttığımda %97 Filan Oluyor Tabi Olması Normal Ama Biraz Tuhaf.

23: 1020deki Wifi Sanırım Biraz Daha Yazıf.808 İle Aynı Modeme Aynı Mesafeden Çoğu Zaman İyi Bir Sinyal Kalitesi İle Bağlanıyordum Ama 1020 Sanırım Biraz Daha Az Kalite Sunuyor Pil Tasarrufu İçinde Olabilir Bilemiycem.

24: 1020deki Sözde Türkçe Klavye İdare Eder.(Ü,Ö Gibi Bazı Ünlülerin Olmaması İçler Acısı) 808deki Klavye Çok Daha Başarılıydı.Yani Tutupta Ü Yazacağim Diye U ye Basılı Tutma Olayı Vs Yoktu 808de.

25: 1020deki Kelime Tahmini Geç Geliyor 808 de Birşeyi Devamlı Yazdığında Hemen Peşinde Diğer Yazacağim Geliyordu.Mesela Ha Yazsam 808 de Hayırlı Gelirdi Peşindende Geceler Birde Bunların Baş Harflerini Küçük Yazmam H ve G ler Büyük Olarak Geliyordu Öneride.1020de Bırakın Küçük Gelmesini Hayırlı Bile Zor Gelmiyor.Biraz Tuhaf yada Alışamadım Diye.

26: 1020 4.5" Olduğu İçin Tek El İle Kullanım Zor.808 4" Ekranın Yer Yerine Tek El İle Erişebiliyorsunuz.

27: Gelelim En Dikkat Ettiğim Konuya Yani Sar Değerine.808 1,23 W/kg Yani 1020de 4G Vs Var Bluetooth 4.0 Filan Var 808 De Bunlar Olmamasına Rağmen Neden Bu Kadar Yüksek Bilemiycem.(Ama Yazılımdan Ama 2012 de Üretilmiş Olmasından) Neyse 1020de İse 0,7 W\KG Yarı Yarayı Neredeyse.Biliyorsunuzki Cep Telefonunuz Ne Kadar Fazla Açık Kalırsa Yaydığı Radyasyon Oranıda Biraz Daha Artıyor.Yani Bir Cep Telefonu 1 Gün Hiç Kapanmamişsa Size 1 Zarar Verirse (Artık O 1 e Ne Birim Eklerseniz Ekleyin) 10 Gün Açık Duran Cep Telefonu Size 10 Zarar Verir.Ben Her 6 Saatte yada 12 Saatte Bir Cihazimi Kapatıp 1 2 Dk Beklerim Tekrar Açarım.Özellikle Telefonumu 2 Gün Fİlan Kapatmayayım Artık Piskolojikmidir Nedir Başım Ağrıyor.Telefon İle Baş Seviyemde Konuşma Harici Kesinlikle Durmaz Akşamları Zaten Hatsız Modda Wifi Açık Duruyor Filan Yani.

28: 1020 Kullanıyorsanız Kulağınızı Hoparlöre Dayayın Her Daim Bir Hışırtı Duyuyorsunuz Yani Hoparlör Neredeyse Her Zaman Açık Duruyor.Buda Sanırım Arka Plandaki Uygulamalardan Vsden Kaynaklı Çünkü Bu Uygulamalar Kendi İçlerinde Bildirim Vs Sesi Çıkarttıkları İçin Ani Ses Efektlerini İletmek İçin Hoparlör Aktif Bekliyor Ama Ses Çıkartmıyor Taki Kulağınızı Dayayana Kadar.Enterasan Yaninida Keşfettim Telefonu Komple Sessize Alın Tuşu Kilitleyin Sonra Tekrar Açın Kulağınızı Dayayın Yine Hoparlörden Hışırtı Geliyor.808 De Kesinlikle Bu Tarz Şeyler Yoktu Olsa Bile Anlamanız Mümkün Değildi.

29: Geç Oldu Ama Güç Olmasın 808in Ön Kamerası Berbattı.Açık Konuşmak Gerekirse Arkaya 41 Mp Koyup Ön Tarafa 1 Mp Bile Kamera Koymayan Nokia Senin Ben Ta Neyse 1020deki Ön Kamera İyi Değilsede İdare Eder.En Azından 808den 1020ye Geçmiş Kullanan Birisine Göre İyi Yani.

30: Ahize Yani Kulağınıza Dayadığınız Konuştuğunuz Hoparlör 1020de Sesi Sona Vurursanız Görüşmeyi Hoparlöre Vermiş Gibi Ses Çıkartıyor Genelde 2 3 Seviysinde Tutuyorum.808deki Ses Seviyesi Normal Fakat Sesli Ortamda Duyulması Biraz Zor Oluyordu.Genelde Hep Max Seviyede Tutuyordum Ama Buna Rağmen 808de Karşi Tarafın Sesini Sizden Başkası Duymazdı.

31: Ahizeden Sonra Hoparlöre Geleyim 808deki Hoparlörün Tek Eksiği Vardı Oda Elinizle Kapanıyor Olmasıydı.1020de Hoparlör Sanırım Kamera Bölgesinde Hoş Durmadı Hoparlör Cihazin Alt Kısmına Konumlandırılmış.Bu Sayede Hoparlör Kapanmıyor Ama 808 e Göre Sesi Az Çıkıyor.808deki Ses Daha Fazlaydı Diyebilirim.

32: Tuşlar Konusundada 808 Daha İyi Gibiydi Aslında 1020de İyi Sayılır Ama Kamera Tuşu Hoşuma Gitmedi 808de Çok Daha Güzeldi ve Yarım Kademe Bastığınızda Ses Geliyordu Tuştan 1020de Abanıyorsunuz Bazen Yarımmı Basıyor Tammı Basıyor Belli Değil Mübarek.Onun Haricinde 808deki Kilit Tuşu Aşağiya Doğru Çekmeliydi Aslında Güzel ve Kullanışlı 2 3 Yıl Kullandım Sadece 701 De Bozmayı Başarmıştım Oda Nasıl Oldu Anlamadım Gitti.1020deki Kilit Tuşunuda Kullanmaya Korkuyorum Sanki Bozulacakmiş Gibi Duruyor Beni Çok Kullanma Diyor.Ek Olarak 808de Symbian ve Dedeleri Gereği Tuş Sistemi Vardı Arama Menü ve Arama Bitirme(Güç) Tuşu Aslında Güzel Fakat Telefonu Yüz Üstü Koyduğunuzda Çizilebiliyorlardı Filan 1020de Malum Doknmatik Tuşlar Var Yani İkiside Fena Sayılmaz Gibi.Ama Arama Yaparken Adamın Arkasından Sövüyorsanız 1020 Biraz Sakat Görüşmeye Sonlandırmama İhtimalınız Var Çünkü Ekrandan Oluyor.808de Direk Kırmızıya Basın Hatta Abartın Görüşme İle Telefonda Kapansın O Derece Yani.

33: Sensör ve Ön Kamera Yerleri Aynı İki Cihazida.Değişik Olsalarda Ne Tür Engel ve Sıkıntı Çıkarırdı Tartışılır.

34: Kamera Bölgesinin 808de Çizilmesi Çok Kolay.2 Yıl Slikon Kab İle Kullandığım Halde Yinede Çizikler Olmuştu.Slikon Kabın Arasına Toz Vs Giriyor İster İstemez Küçük Çizikler Oluyor.1020de Böyle Bişey Olacağini Zannetmiyorum Çünkü Plastik 808deki Metaldi.1020de Anca Zamanla Slikon Kabı Tak Çıkarttan Soyulma Olursa Olur.

35: USB Girişi 1020de Altta 808de İse Üstte Bu Kişisel Bişey Bence Benim İçin Üst Altın Pek Önemi Yok İki Cihazida Kullanan Birisi Olarak Söylüyorum Sadece 808de Şarj İle Beraber Kulaklıkta Kullanırsanız Biraz Tuhaf Görüyor O Kadar.Onunda Nedeni Kulaklık Girişi Hafif Sağda Kalıyor Kaldığı Yerde Yani Cihazin Üst Kısmının Oval Olmasından Kaynaklı.Onun Harici 2 Cihazida Şarjda İken Kullanırken Kullandım Bana Kalırsa Üstte Olması Daha İyi Bişey Belki Tasarım Olarak Kötü Ama Biraz Daha Kullanışlı Sanırım.

36: 2 Yıl Cihazi HDMIsini Kullanmayıp Telefonu İade Ettiğimde Gelen Micro HDMIyi Normal HDMIye Çeviren Aparata Gelelim.Evlat Acısı Diyebilirim.O Kadar Merak Ediyordumki 808i HDMI Üzerinden TVye Bağlamayı Ama Bi Türlü Nasıp Olmadı.En Son Yurt Dışından Alişverişte Onuda Alayım Onlar Tak Geldi 808 Gitti.Daha Öncesinden İse 10 15 Tlye Nokianin Ses Çıkışından TVye RCA İle Görüntü Aktaran Kablosunu Kullanıyordum.(1020yi Bakalım Nasıl Bağlayacağim Belli Değil)

37: İki Cihazdada Şarj Bildirim Ledi Yok.808de Hack Mod Vs İle Normalde Beyaz Olan Menü Tuşunu Kırmızı Yapıyordunuz Şarj Bitince Sönüyordu Filan Ama 1020 İçinde Yapabilirim Anladığım Kadarıyla Çünkü Cihazin Şarjını Sıfırlayın Şarja Takın Windows Logosu Yanıp Sönüyor Bu Demek Oluyorki İleride Yapılabilir (Tabi O Günleri Görürsek)

38: Bildirim Işıkları.808de İyi Kötü Vardı Menü Tuşu Beyaz Yanıp Sönüyordu.Hatta Sms ve Cevapsız Çağrılarda O Tuş Çakar Gibi Yanıyodu Hoş Oluyodu Ama 1020de Maalesef Yok.Ancak Göz Atma Ekranı (1020)de Açarsanız O Şekilde Bildirimleri Görürsünüz.Tabi 808dede Vardı Bu (Göz Atma Ekranı) Ama Whatsapp yada Mail Gibi Bildirimler Görünmüyordu Haliyle 4 Sene Önce Desteği Bitmiş Cihaz Smsleri vsleri Göstermeside Mucize Bana Göre.(1020de Göz atma Ekranı Sanki Biraz Şarjı Fazla Yiyor Gibime Geldi.808de O Kadar Değil Gibi)

39: 808in Orjinal Şarj Aleti 1.3 Amper İle Şarj Ediyordu.1020ninki İse 1.5 Amper Çıkış Vererek Şarj Ediyor.

Şimdilik Bu Kadar Arkadaşlar İlerleyen Günlerde Dahada Arttırabilirim Şimdi Diyeceksin Hangisi Daha İyi Çekiyor Hangisini Alalım Bunun İçin Birşey Söylemem Çok Erken Normalde 808deki Kamera F2.4 1/1.2" ve 1.4 μm 1020deki İse F2.2 1/1.5" ve 1.12 μm 808e Göre Daha Yazıf Bir Kamera Olarak Görünüyor Bana Sorarsanızda Öyle Ama Bunun İçin Henuz Kanıt Niteliğimde Bir Delilim Yok İlerleyen Günlerde Artık.Merak Ettiğiniz Şeyler Varsa Yazabilirsiniz Onlarıda Eklerim Buraya.Şimdilik Selametle.

***************************************************************************************************

Eklemek İstediklerim...

40: Lumia 1020de Mikrofonu Hoparlörün Yanına Konumlandırmışlar.Yani Normalde Ekranda Olması Gereken Şey Ekranın Aşasında (Ne Derseniz Artık).Görüşme Sırasında Sıklıkla Karşi Taraftan Sesin Az Geliyor Diye Şikayet Alıyorum.Bazen İyi Gidiyor Bazende Kötü 2 Aylık Cihazin Mikrofonuda Pislenecek Değil Heralde.808de Böyle Bir Olay Yoktu Kaldıkı Mikrofon Yine Cihazin Alt Kısmını Konumlandırıldı Ama Yinede Kimse Sesin Az Geliyor Demiyordu.

41: Uzun Pozlama veya Yüksek Perde Hızının Gerektiği Yerlerde 808de İso İle Kurtarıyordu Ama Nadir Zamanlarda yada Flaşı Açıyordunuz.808de Perde Hızı 1\676 Snlere Çıkıyordu Maxsimum.1020de 1\+2000 Lerinde Üstüne Çıkıyor Hatta En Son 1\8000 Mi Ne Var Sanırım.Merak Ettiğim Bu Perde Hızları Yazılımsal Mı Donanımsal Mı? Manuel Olarak 1020de Perde Hızını 1\4000 Filan Ayarlayıp Çektiğinizde Karanlık Çıkıyor Ki Normalde Bişey Ama Daha DSLRler Bile Yüksek Hızda Perde Hızına Zor Çıkarken 1020 Nasıl Çıkıyor? Öte Yandan 808de İsoyu Veriyordunuz Pozlama Süresine Cihaz Karar Veriyordu.1020de İse Bu İki Durumada Mudahale Ediyorsunuz Güzel Bişey Aslında.Bazen İso200 2Sn Vermek Zorunda Kalıyorsunuz Duruma Göre Yada Diğer Senaryolarda Gerçektende Hayat Kurtarıcı Olarak Çıkıyor Karşımıza.

42: Bu İso Konusuda Tuhaf.808de Max İso1600 İdi Fakat 1020de İso4000 Lere Çıkıyor Buda Yine Yazılımsal Anladığım Kadarıyla.O Kadar Abartılı Bir İso Kullanırsanız (3200-4000)Arasında Pozlama Telafisine Başvuruyor Telefon Yani Yazılımsal İso4000 Olduğunu Ortaya Çıkartıyor.Öte Yandan 808deki 2.7 Sn Pozlama Süresindeki Sınıra Göre Daha Uzun Süre Pozlama Süresi Sunan 1020 Sanki Biraz Daha Parlak Resimler Çıkıyor Ortaya.2 3 Sn Gibi Pozlamalarda Olsa Bile.

43: 1020 Videoda Odaklama Konusunda Hızlı Davranıyor.Özellikle Makroda 808den Kat ve Kat Daha İyi.Normalde 808 İle Video Çekerken Manuel Odak Kullanmak Zorunda Kalıyordunuz.Bir Diğer Yandan Şu Anda 8.1 Lumia Camera yada Dahili Kamerada Videoda Manuel Odağa İzin Vermiyor.Yani Video Çekerken Cihaz Çoğu Zaman Yakın Cisimlere Odaklanmayabiliyor ve Çok Sinir Bozucu Bişey.808de Her Ne Kadar Odak Yavaş Olsada Videoda Focus Modları Vardı Makro ve Sınırsız vs Diye Onları Kullandığınızda En Azından Aralıkları Bilip Yavaşda Olsa Odaklanıyordu.Özellikle Gece Video Çekerken 1020 ile Napacağım Bilmiyorum.

44: 1020deki Güç Tuşu Çok Hassas.Kilit Açarmış Gibi Bas Çek Yapın Cihaz Açılıyor.Oda Ayrı Bir Şaçmalık.Her Ne Kadar Yazılımsal Olsada Yinede Can Sıkıcı Geldi Bana.

45: 1020de Batarya %10'un Altına Düştüğünde Cihazi Kapatıyordum.Tekrar Açmak İstediğimde ise Cihaz Açılmıyordu Pil Yazıf Diyordu Geri Kapanıyordu.Cihazi Sıfırladım Şimdi İse %5 %7 Lere Kadar Bitince Kapanıp Açılıyor Gibi.Çok Tuhaf ve Şaçma Birşey.808de %0 Bile Olsa Kapat Aç Cihazi.

46: 1020 Şarjda İken Çok Isınıyor.Çok Derken 808 e Göre Çok.Kamera Bölgesinin Aşalarıda Belli Bir Sıcaklık Oluyor.Hatta Cihazi Azıcık Kurcalayın 10 Dk Yastık Yatak Ne Varsa Üzerine Koyun Altında Yumurta Pişer Heralde.

47: 1020'deki Sıkıntılar Biter Mi! Tabiyki Bitmez! Geri Tuşundan Gelen Seslerde Canımı Sıkıyor.Geri Tuşu Dediğim Aslında Telefonun Sol Altındaki Yere Bazen Hafif yada Orta Şiddetli Bastırdığınızda Gacur Gucur Bir Ses Geliyor.Sanki Telefonun İçini Açmış Çıkartacakmşsınız Gibi.Hani Ekran Aşa Basıyor Geri Yukarı Çıkarken Kasaya Değiyormuş Gibi Bi Ses.808dede Benzer Sorun Vardı Arka Kapağı Cihaza Takılı İken Elinizi Kapağa Koyun Aşağı Yukarı Yapın Hafif Boşluklardan Dolayı Kapak Hareket Ediyordu.

48: Telefonu Şarjda İken Kapatıp Açtığınızda Dengesiz Şarj Gösteriyor.Mesela %84 de İken Denedim Kapattım Açtım Açıldı 10 Dk Sonra %100 Oldu Şarjı.Çıkarttım Şarjdan Aradan 10 Dk Geçmedi Şarj %92 ye Düştü.Normalde 20 Dk Cıvarı %84 den %100e Çıkması Gerekiyordu.

49: 1020de Devamlı Mağazadan Sanki Çok Uygulama Varmiş Gibi Olanlarda Kaldırılıyor.Cihazi Sıfırladım Shazamı Kuramıyorum Şu Anda Neymiş Telefonunuzu Kontrol Edin Güncel Mi Değil Mide Bilmem Nede O Tarz Hatalar Alıyorum.808 Olsa At Sis Dosyasını Yükle 10 Snde :)

Şimdilikde Bu Kadar :)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: gonyalı, MAERKEK ve Esendağlı

avast

avast

Üye
Uzun bir yazı olmus ama inanırmısınız hepsini okudum :D. Bir ara bende 1020 yi cok düşünüyordum wp oldugu için caymıştım. Android de wp de iosda kullandım en sonunda androidde kaldım o kamera bir android cihazda olsa cok daha iyi verim alırsınız diye düşünüyorum
Birde bukadar emek için teşekkür ederim :)

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
Uzun bir yazı olmus ama inanırmısınız hepsini okudum :D. Bir ara bende 1020 yi cok düşünüyordum wp oldugu için caymıştım. Android de wp de iosda kullandım en sonunda androidde kaldım o kamera bir android cihazda olsa cok daha iyi verim alırsınız diye düşünüyorum
Birde bukadar emek için teşekkür ederim :)
İlgin İçin Tşkler :) Şimdi Dediğin Gibi En Son 1520 Girmişti Eve 808 Zamanlarımda Kamerası İdare Ederdi Ama Kamera Arayüzü Berbat Ötesiydi.Son Sürümlerde Biraz İyileşti Gibi Gibi.Zaten 808den Sonra Mobil Fotoğraf Olayına Noktayı Koyduğumu Bende Biliyordum.1020yi Aldım 1 2 Kamerayı İnceledim Bunu Garantilemiş Oldum Yani.Bir Tane 1020 Artık 808i Bana Unutturmayacak Bunu Öğrenmiş Oldum Hatta 10 Tane 1020 Bir 808 Etmez Diyebilirim :) İos İmkansız İosa Gelse Çoğu Ayarlar Kısıtlı Belki Harici Uygulamalar İle Bişeyler Yapılabilir Onu Bilemem.Android Konusundada Yine Uygulamalarla Olabilir Bi İhtimal.Bana Sorarsanız Bu Cihazların Ben Yüksek Mpsine Vssine İlgi Duymuyorum İlgi Duyduğum Şey Uzun Pozlama 4 Metre Ötesini Aydınlatan Flaşi.Kamera Perdesi 808deki O ND Filtre Hele Mükemmeldi.1020de Filan Kalktı O Ayrı Tabi.Zaten Nokia Kamera İddası Olan Cihazlarda Dikkat Et ND Filtresi Muhakkak Kullanır Tabi Bu Symbianda İdi Lumialarda Bitti.Bir Fotoğrafçının Aradığı Şeyler İso Perde Hızı Keskinlik Doygunluk Ayarı Ama Bunların Hiçbrini 808 Harici Bir Kamerada Görmedim.Olsada 808 deki Gibi Kolay Bir Kamera Arayüzü Yoktur.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
avast

avast

Üye
Yani şimdi ben nexus 5 g2 iphone 5 le falan cekim yapıyordum onlardada uzun pozlama falan yok 1020 almadım wp diye şuanki s6 da var oda amatörce makine almayı dusunmustum ilk zamanlar sonra fırsatım olmadıgını farketip vazgeçtim :D makineye yönelebilirsiniz

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
Yani şimdi ben nexus 5 g2 iphone 5 le falan cekim yapıyordum onlardada uzun pozlama falan yok 1020 almadım wp diye şuanki s6 da var oda amatörce makine almayı dusunmustum ilk zamanlar sonra fırsatım olmadıgını farketip vazgeçtim :D makineye yönelebilirsiniz
Yönelmek Bende İsterim Ama 650D Filan Düşünüyorum Onun İçinde 1.500 TL Lazım Minumum Acaba Maxide Konu Açsam Bağişlarla Alabilirmiyim :D Merak Etmeyin Yardım Eden Herkesin İsmini Yazarım Makinenin Üstüne :D

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
bbakkus

bbakkus

Üye
bu saatte üşenmeden okudum 3 yıl 603 kullandım verseler bi 3 yıl daha kullanırım galiba 603e yürüyorum :) bence telefon tarihinin en sağlam cihazlarıydı symbian lar

• Beğen
BomberMAn TR01

BomberMAn TR01

Üye
3310 hayatımda kullandığım ilk telefondu. Onun yeri ayrı. Hem kamera hem de işletim sistemi olarak başarılı bulduğum ilk cihaz N95 8GB modeliydi. Ardından 808 tabiki ama teknoloji gittikçe değişti ve Symbian yok olmaya mahkum kaldı. Mobil fotoğrafçılık çok farklı bir hal almaya başladı. Artık kimse kaliteye bakmıyor. Ekranlar küçüldüğü için farkedilmiyor daha doğrusu. 8mp bile yetiyor artıyor. Bir de filtreler var. Çektiğin fotoğrafa biraz canlılık biraz doygunluk ekledin mi senden iyisi yok. Uzun pozlama ile çekilmiş bir fotoğrafa adamın baktığında ilk yorumu "Kesin fotoşop" oluyor. Kısa pozlama ile çekilmiş (Örn: Su damlası) fotoğrafa bakınca da "Bunu sen mi çektin?" oluyor. 1 mp olan ön kameralar bir anda 5-8 hatta 13mp oldu. Çünki insanlar sadece selfie çekiyor. Arka kamera ile fotoğraf çeken kalmadı. Her geçen gün yeni telefonlar çıkıyor. Telefonlar gitikçe daha iyi donanımlar ile donatılıyor. Ama kameralar yerinde sayıyor. Hep bişeyler eksik. Herşeyi tam olan telefon görmedim ben 3310 hariç :)

Eğer ben fotoğrafçılık yapacağım diyorsan mutlaka bi tane DSLR almalısın. Bu illa ki 1500 tl olmak zorunda değil. 500-600 liraya dünya kadar makine var alıp kullanılabilecek. Tabi herkesin bir hayali vardır. Benim de var. Mesela bi Canon 6D ya da Sony A7 RII olsaydı ben kafayı yerdim herhalde :D Ama gel gelelim Nex7 ile idare ediyoruz. Aynasız ve küçük olduğuna bakmayın. 24.3mp Sony sensör ile o fiyata alabileceğiniz çoğu makineyi ikiye katlar. Ama bir A7 değil :)

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve DarkredBlue61
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
bu saatte üşenmeden okudum 3 yıl 603 kullandım verseler bi 3 yıl daha kullanırım galiba 603e yürüyorum :) bence telefon tarihinin en sağlam cihazlarıydı symbian lar
İlginiz İçin Tşkler :) Symbian Alacaksanız Şu Anda 701 ve 808 den Aşa Almayın Bence.Hem Donanım Hemde Yazılımsal Olarak Zirve Cihaz Onlar Malum.Ama Emin Olabilirsinki Fp2nin Arayüzü Ayarları Vssini Her Dk Arıyorum 1020de.1020yi Tercih Nedenim Birazda Gelişmiş Uygulamalar vede Whatsapp Oldu Desteği Kesecekler Fp2den Filan Whatsappı da Sık Kullanıyorum.
3310 hayatımda kullandığım ilk telefondu. Onun yeri ayrı. Hem kamera hem de işletim sistemi olarak başarılı bulduğum ilk cihaz N95 8GB modeliydi. Ardından 808 tabiki ama teknoloji gittikçe değişti ve Symbian yok olmaya mahkum kaldı. Mobil fotoğrafçılık çok farklı bir hal almaya başladı. Artık kimse kaliteye bakmıyor. Ekranlar küçüldüğü için farkedilmiyor daha doğrusu. 8mp bile yetiyor artıyor. Bir de filtreler var. Çektiğin fotoğrafa biraz canlılık biraz doygunluk ekledin mi senden iyisi yok. Uzun pozlama ile çekilmiş bir fotoğrafa adamın baktığında ilk yorumu "Kesin fotoşop" oluyor. Kısa pozlama ile çekilmiş (Örn: Su damlası) fotoğrafa bakınca da "Bunu sen mi çektin?" oluyor. 1 mp olan ön kameralar bir anda 5-8 hatta 13mp oldu. Çünki insanlar sadece selfie çekiyor. Arka kamera ile fotoğraf çeken kalmadı. Her geçen gün yeni telefonlar çıkıyor. Telefonlar gitikçe daha iyi donanımlar ile donatılıyor. Ama kameralar yerinde sayıyor. Hep bişeyler eksik. Herşeyi tam olan telefon görmedim ben 3310 hariç :)

Eğer ben fotoğrafçılık yapacağım diyorsan mutlaka bi tane DSLR almalısın. Bu illa ki 1500 tl olmak zorunda değil. 500-600 liraya dünya kadar makine var alıp kullanılabilecek. Tabi herkesin bir hayali vardır. Benim de var. Mesela bi Canon 6D ya da Sony A7 RII olsaydı ben kafayı yerdim herhalde :D Ama gel gelelim Nex7 ile idare ediyoruz. Aynasız ve küçük olduğuna bakmayın. 24.3mp Sony sensör ile o fiyata alabileceğiniz çoğu makineyi ikiye katlar. Ama bir A7 değil :)
Nokia Özellikle N Serilerinde Bayaği Bir Kafa Yormuş Kameray Çünkü N73 Mu 71 mi Neydi Onda Bile ND Filtre Vardı Düşün.Belkide Bugünki Cihazlara Bile Kafa Tutarlar O Derece Kameraları Vardı Çünkü.Genelde Gördüğüm Adam Bir Manzara Resmi Çekiyor Dedğin Gibi REsimler Yazılımsal Olarak Toklaştırılıyor Haliyle İnsan Gözüne Hoş Görünüyor.Bizim Milletimize Bu Telefonda 41 Mp Kamera Var Deyince Heralde Kamerayı Açtığında 3Dyi Geç 10 15D Gibi Bir Görüntü Bekliyorlar :D Bu Nasıl 41 Mp Diyorlar.Adama 5 Mplik Cihaz Ver Örneğin 1320 Adam Beğeniyor Kamerayı Neden Ekran Büyük Yazılımla Doygunluğa Ulaşmiş Resimler vs. Android Cihazlardada Olayı Çözmüşler 10 15 Tane Resim Çekiyor O Resimleri Birleştiriyor Telefon Oldu Sana Uzun Pozlama :) Dediğin Gibide Özellikle S Serilerine Bak Kameralar Hep Küçülüyor :D Sony Nin 20 Mpsi S7 nin 12 Mpsi İle Aynı Gibi Bişey.
Düşünmüyor Değilim Oda Canon 650D Filan Olur Alırsam Fakat Belirsiz Durumlar Şu Anda Bilmiyorum Orta Seviye Bir Cihazda Bunu Çok Yaptım Bizim Köylü Birisi Ucuz Mala Para Verecek Kadar Zengin Değilim Diye Bir Sözü Vardır Biraz Mantıksız Ama Cidden Çok Mantıklı.Timelapse İçin 3 Sene Önce Araç İçi Telefon Tutacaği Aldım 3 4 Tane Hepsi Min 15 TL Hepsi Kırıldı Gitti. Sonunda Ahmet Demirci Sağolsun Tripod ve Nokianin Telefon Tucusunu Önerdide Rahat Ettim En Azından 1 Sefer Alıyorum Kırılmıyorda.Tabi Tripodunda Giriş Seviyesini Aldım Oda Dağildi Gitti Bi Ayaği Tutmaz Düşer Söyle Böyle Onuda Çöp Ettim Gittim Onunda İyisini Aldım Eskisi 105 CM İdi Şimdi Aldığım Slink F153 155CM Mi Ney.Arada Uçurum Var Diyebilirim daha Kaliteli Vs Halen Daha Kullanıyorum Bir Sıkıntı Çıkartmadı.Şimdi Senin DSLR Olayıda Öyle Olacak Benim İçin. :) Orta Seviyesini Alacağim Aslında 650D Bir Yerde Orta Seviye Sayılır Çokta Üst Seviye Bişey Değil Adamlar 5 Milyara 10 Milyara Makine Satıyor 34 Mp :D Anlayacağin Almişken Bişeyin İyisini Almaya Çalışıyorumki İleriye Doğru Tekrar Masraf Yapmayayım

sailfish

sailfish

Üye
Yazı güzel maşallah uzun bi yazı gerçekten, çok uzun veri bitiful :D symbianın kolaylığı ve akla mantığa tazan menü ve dizilişi ve sonraki modellerinde ve güncellemelerindeki insanı kendinden geçiren cezbedici güzelleği hiçbir telefonda yaşamadım niye böyle oldu bilmiyorum ama özlüyorum :( Nokia mühendisleri Sailfish ile yollarına devam ediyor acaba yurtdışından getirme ihtimalim var mı onlar telefon satmıyor galiba yazılımı nexusa kurmam gerekli galiba açık kaynaklı tellere yani, Sailfish hakkında yorumunuz nedir bayım :D

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
Yazı güzel maşallah uzun bi yazı gerçekten, çok uzun veri bitiful :D symbianın kolaylığı ve akla mantığa tazan menü ve dizilişi ve sonraki modellerinde ve güncellemelerindeki insanı kendinden geçiren cezbedici güzelleği hiçbir telefonda yaşamadım niye böyle oldu bilmiyorum ama özlüyorum :( Nokia mühendisleri Sailfish ile yollarına devam ediyor acaba yurtdışından getirme ihtimalim var mı onlar telefon satmıyor galiba yazılımı nexusa kurmam gerekli galiba açık kaynaklı tellere yani, Sailfish hakkında yorumunuz nedir bayım :D
Symbiandaki Arayüzde Güzeldi.Hızlı Tepki Veriyordu Ama Wpde Cihazi Hızlı Kullanayım Diye Bir Olay Yok Maalesef Kullanamazsın Zaten Bi Tuhaf Symbian Daha Akıcıydı Belkide.Sailfish İle İlyas Çakır Çok Uğraşıyordu Nerede Ne Ediyor Haberim Yok.Açıkcası 808de O Kadar Mod Muş CFW İmiş Bilmem Neymiş Bu Saatten Sonra Pek Uğrasasım Yok O Tür Şeylerle.En Son N9 Muhabbetlerinde Whatsapp Bile Değil Whatsupp Mu Neydi Whatsapp Yerine Kullanıyorlardı.Samsungda Tizenden Yardırıyor Android Ters Köşe Yaparsa Diye Şimdi Ayrı Bir İşletim Sistemi Yaparsan Sıkıntı İşte Görüyorsun Symbianı vede WPyi Meego yada Sailfish Örnek Bol Mağazaymiş Diğer ŞEylermiş Bir Türlü Düzen Tutmuyor

sailfish

sailfish

Üye
Symbiandaki Arayüzde Güzeldi.Hızlı Tepki Veriyordu Ama Wpde Cihazi Hızlı Kullanayım Diye Bir Olay Yok Maalesef Kullanamazsın Zaten Bi Tuhaf Symbian Daha Akıcıydı Belkide.Sailfish İle İlyas Çakır Çok Uğraşıyordu Nerede Ne Ediyor Haberim Yok.Açıkcası 808de O Kadar Mod Muş CFW İmiş Bilmem Neymiş Bu Saatten Sonra Pek Uğrasasım Yok O Tür Şeylerle.En Son N9 Muhabbetlerinde Whatsapp Bile Değil Whatsupp Mu Neydi Whatsapp Yerine Kullanıyorlardı.Samsungda Tizenden Yardırıyor Android Ters Köşe Yaparsa Diye Şimdi Ayrı Bir İşletim Sistemi Yaparsan Sıkıntı İşte Görüyorsun Symbianı vede WPyi Meego yada Sailfish Örnek Bol Mağazaymiş Diğer ŞEylermiş Bir Türlü Düzen Tutmuyor
Aynen öyle tutturamama konusu insanların teknoloji ile ilgilenmemesi bence eğer bilen biri Nokiayı terketmezdi Nokiada zaten kendi sonunu hazırladı ama 808 ile sonunu güzel bi finalle bitirdi helal valla :D ilyas Çakırın hesabını verebilirmisin bi yazayım nasılmış şu sistem :D Uzun zamandır takip ediyoruz efenim sizi bizi bilgilendir kamera telefonları hakkında :D

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
Aynen öyle tutturamama konusu insanların teknoloji ile ilgilenmemesi bence eğer bilen biri Nokiayı terketmezdi Nokiada zaten kendi sonunu hazırladı ama 808 ile sonunu güzel bi finalle bitirdi helal valla :D ilyas Çakırın hesabını verebilirmisin bi yazayım nasılmış şu sistem :D Uzun zamandır takip ediyoruz efenim sizi bizi bilgilendir kamera telefonları hakkında :D
Bu Mümin Buyur Hala İlgileniyormu Bilmiyorum

• Beğen
Tepkiler: teneke^bebe
cyborg78

cyborg78

Üye
ben 808 de 720 piksel video ayarını bi türlü ayarlayamadım hep parlak bi türlü tutturamadı, n8'de ne güzel çekyodu :)

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
ben 808 de 720 piksel video ayarını bi türlü ayarlayamadım hep parlak bi türlü tutturamadı, n8'de ne güzel çekyodu :)
Tam Olarak Nesini Ayarlayamadın? Bilgi Verirsen Yardımcı Olurum

cyborg78

cyborg78

Üye
sahnelerde otomatik ayarlıyo ışığı ama 1080 pk çekiyo, ben 720 pk video çekçem ışık ayarını ayarlayamıyorum yaratıcıda :)

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
  • Beğen
Tepkiler: cyborg78
Nirvana92

Nirvana92

Üye
bu aşşa kaydırma tuşu olmasaydı işimiş zordu

• Beğen
cyborg78

cyborg78

Üye
Yaratıcı Modda Solda Ayar Var Zaten?[/QUOTE]
ayar varda otomatik olanındaki ayarı ne kadar onu çözemiyom, ışıağa tutuyom karanlığa doğru döndüryom farklı elle ayarlamaktansa uğraşmayayım diyom ama yok :bigstar:

Üst Alt