Neden Hayatımızda Bu Kadar 3 Var?


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

_KadirşinaS_

Üye
    Konu Sahibi
Ekmek ve Kur'an-ı Kerim'i üç kez öperiz; "Allah'ın hakkı üçtür" deriz. Hayatımızda iyi şeyler olacaksa, hep üç adımda gerçekleşeceğine inanırız. Neden?

Esquire dergisi, sayının sırrını araştırdı... Bakalım tatmin edici bulacak mısınız?
Zihinlerimize kazınan 'Allah'ın hakkı üçtür', 'Çekirge bir sıçrar, iki sıçrar, üçüncüsünde...' ya da 'Üç vakte kadar' gibi ifadeler, üçün sayılar alemindeki hakimiyetini kanıtlıyor. Esquire dergisinin eylül sayısında Togan Noyan tarafından kaleme alınan yazı da; 'üç'ün nelere kadir olduğunu gözler önüne seriyor... Togan Noyan'ın "Üçlemeler, içinden 'üç' geçen cümleler, öğretiler ve 'üç'ün gizemi... Etrafımıza dikkatlice baktığımızda, üç sayısının sistematik bir biçimde hayatın içine yerleştirilmiş ve yerleştirilmeye devam edildiğini görürsünüz. Ayrıca, bu sayının diğer sayılardan neden daha farklı ve güçlü olduğunu hafızanızı yoklamaya başladıkça keşfedersiniz" sözleriyle ifade ettiği 'üç' bakın neleri ifade ediyor:
'ÜÇ'ÜN ANLAMI: Üç; maddenin kapsadığı üçlü öğeleri temsil eder. Mesela üç boyut ya da ateş, su, hava gibi. Bu, hem erkekliği hem de bütün doğada tanrısal birliğin mutlak ve zorunlu olan varlığını (ruh, can ve bedeni) gösterir. Evreni temsil eden üçgen ise en çok kullanılan sembollerdendir.
ALLAH'IN HAKKI: Özellikle İslam dininde, üç sayısının uğruna ve kutsallığına çok fazla inanılır. Örneğin; ekmek ve Kur'an-ı Kerim'i üç kez öperiz. Bununla beraber, "Allah'ın hakkı üçtür" diye yerleşik bir düşüncemiz vardır. Hayatımızda iyi şeyler olacaksa, bunun genelde üç adımda gerçekleşeceğine inanırız. Ayrıca, tespihin boncukları üç adet 33'lük bölümden oluşur.
KUTSAL ÜÇLEME: Hıristiyan inancında ise 'Baba-Oğul-Kutsal Ruh' üçlemesine rastlarız. Bu üçleme Mısır mitolojisinde ise 'İsis-Osiris-Horus' şeklindedir. Eski veya semavi dinlerin çoğunda, 'üçün gücü'ne atıflar yapılmıştır.
İYİ, DOĞRU, GÜZEL: Ünlü filozof Platon'dan beri ideal; üç ana kavramla yani iyi, doğru ve güzelin bileşkesi olarak ele alınmıştır. Ayrıca, Platon'a göre insan vücudu üçe ayrılıyordu: Baş, göğüs, karın. Baş akıl, göğüs istem, karın haz veya arzuyu temsil ediyordu.
ÜÇ KEZ TEKRAR: "Para, para, para..." Napolyon, hayatta en değerli gördüğü şeyi tam üç kez tekrarlıyor. Kurtuluş Savaşı'mız esnasında dile gelen 'Vatan-Millet-Sakarya' söylemi de önemli konuların 'üç' ile sınırlandırıldığını gösteriyor. 'At-avrat-silah' üçlemesinin ise, Türk geleneklerine özgü değerli üç şey olduğunu unutmamak lazım.
ÜÇ DİLEK TUTMAK
'Alaaddin'in Sihirli Lambası' masalında da rastlayacağımız üzere, her daim üç dilek tutulması telkin edilir. Bir, iki ya da beş değil; her zaman üç şans verilir.

Sembolizm ve Nümerolojide üç

Sembolizm, bir düşüncenin veya olayın sayılar ve şekillerle anlatılması anlamına geliyor. Binlerce yıldır insanlar, bir düşünceyi izah etmek ve o düşüncenin zihinlerde yer etmesini sağlamak adına türlü yollar denedi. Sembolizm bu anlamda, düşüncelerin kalıcı olması için insanoğlunun en büyük yardımcısıydı. Örneğin; geometrik ve simetrik şekiller vasıtasıyla verilmek istenen mesaja bir vücut kazandırıldı. İnsanların görsel hafızasına yönelik geliştirilen semboller, öğrenmeyi ve kanıksamayı kolaylaştırdı.
ZİHİNLERE YER ETTİ
Üç semavi din; Müslümanlık, Hıristiyanlık ve Yahudilik, kendilerine has sembollerle (hilal, kaç ve Davud'un yıldızı) inananların zihinlerinde yer etti. Bununla beraber sayılar da öğrenmeye ve kanıksamaya yardımcı oldu. Her şeyin sayısal bir düzen içinde meydana geldiğini varsayan Nümeroloji ise kafamızdaki soru işaretlerinin büyük bölümünü, sayılarla yok etmeye yardımcı oldu. Sayısal öğrenmede 'üç'ün etkisi de konferanslarda fark edildi. Örneğin; konferanslarda anlatılmak istenen konu genellikle üç ana başlık halinde sunulur. Nedeni; sözlü anlatımlarda dinleyicilerin en çok 'üç' başlığı en iyi şekilde hatırlayabilmesidir.
Üçlü tanımlar akılda kalıyor
* Giriş-gelişme-sonuç: Yazılı olan her şey; kompozisyon, öykü, hikaye veya döküman, üç ana bölümle şekillenir. Giriş, gelişme ve sonuç, yazılı bir konunun anlaşılması ve yapılandırılması açısından önemli bir yazım süreci olarak nitelendiriliyor.
* Hint felsefesinde tanrının üç yüzü var: Yaratıcı-Brahma, Koruyucu-Vişnu ve Yok edici-Şiva... Tanrısal betimlemelerde, genelde üç ana öğeye vurgu yapılır. Bu vurgu, dinin kavranması ve yerleşmesinde oldukça etkilidir.
* Eskimo dilinde üçten çoğu yoktur: Eskimolar için üçten fazlası, dile getirilmeyecek kadar çoktur. En fazla üçe kadar sayıları telaffuz edip daha sonrakileri 'çok' diye nitelerler.

Du Partes'a göre 'üç' sayısı

16. yüzyılın ünlü düşünürü, 'Sepmaine' şiirinde 'üç'ü şöyle betimlemiştir: "Teklerin en eskisi, Tanrı'ya yakışan sayı. Cennetin en sevgili sayısı ki, merkezindedir. Her iki uçtan da eşit uzaklıktadır Başı, ortası, sonu olan ilktir..."

Ünlü üçlüler

* Mazhar-Fuat-Özkan
* Metin-Ali-Feyyaz
* İzel-Çelik-Ercan
* Üç Hürel
* Destiny's Child

Tez-antitez-sentez
Bilim ve felsefe, kurgusal olarak 'Tez, antitez ve sentez' üçlemesinden hareketle araştırmalara ve düşüncelere yol verir.
(Sabah)


Kaynak:
 
Romantik Prens

Romantik Prens

Üye
ilginç
 

Calaissien

Üye
Çoğu filmler genelde 3 leme olarak yayınlanıyor
Mesela Lord of the Rings
 

omayra

Üye
İslam ile 3 sayısının ilişkisini kabul etmem, o insanların uydurması, yakıştırması.. her sayıya göre kulp bulmak mümkündür :) benim hayatımda da 27nin rastlantısal bir yeri var :) kutsal 27 mi diyelim şimdik :ehe
 

jöly

Üye
ilginç bilgiler...
 
black_angel2123

black_angel2123

Üye
gerksizz
 

Silinen Üye 299735

Üye
:ss
 

Solamente

Üye
bunlar tespit edilenler 3 lüler

muhteşem ikililerde var ikili bi çok şeyde var :oke:
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt