Karşılaştırma Neden Android Os-ios?

Sponsorlu Bağlantılar

NanoTechnology

Üye
    Konu Sahibi
Neden Android Os-ios?
Bu konuyu açmamın nedeni Android kullanıcılarının iOS'a kötü gözle bakması ve "iPhone'a 2500 TL para vereceğime 1500 TLye Galaxy S4 alırım hem donanım daha iyi hem sistem özgür hemde özellik fazla" dedikleri için açtım. Bu yanlış düşünceyi kırmak için açtım.

Bugüne kadar Apple'dan iPhone 3G, 3GS, 4, 4S, 5, 5S ve 5C kullandım. Android olarak da Sony XPeria Mini Pro, X10, X8, Z, Z1, P, S, Ion HTC One, One X, One X+, One S Samsung Galaxy Wonder, Gio, Ace, Ace 2, Mega, SII, SII, S, Mini, Mini 2, Grand, S Duos (Galaxy Yelpazesi geniş daha fazla uzatmayayım kullandığım 10-15 model daha var)...

Evet giriş biraz uzun oldu. Ama "Sen ne anlarsın iPhone'dan - HTC'den - Samsung'dan" demeyin diye yazdım. Düşüncelerim yanlış olabilir ama deneyimleri yazacam. Benim görüşlerimdir fakat çoğusu doğrudur.

Şimdi Android ve iOS arasındaki temel farklardan bahsedelim.
-Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Bütün herkes istediği gibi özelleştirip, istediği cihazda kullanabilir. iOS kapalı bir işletim sistemidir ve sadece Apple cihazlarında kullanılır. Sistem özelleştirmesi kısıtlıdır (Android'le kıyaslanamayacak kadar :) ). Sadece kernel değiştirilebilir.
-Android Linux altyapısını kullanır. iOS OS X altyapısını kullanır.
-Android kullanan firmalar çok fazladır (Samsung, Sony, HTC, LG, Huawei vs.). iOS kullanan firma sadece Apple'dır.
-Android Google Play Store uygulama ve dijital içerik mağazasını kullanır (Türkiye'ye sadece Uygulamalar ve Kitap bölümleri açık). iOS iTunes Store uygulama ve dijital içerik mağazasını kullanır (2012den itibaren bütün bölümleri Türkiye'ye açılmıştır).

Evet. Gördüğünüz gibi Android sistem özellikleri konusunda çok açık. Üreticileri fazla. Mağaza konusunda iTunes daha iyi geliyor bana.

Şimdi ilk başta bir cümle yazmıştım."iPhone'a 2500 TL para vereceğime 1500 TLye Galaxy S4 alırım hem donanım daha iyi hem sistem özgür hemde özellik fazla" diyenlere sesleniyorum. Cümlede hata donanım.
Donanım her şey değildir. Bunun en güzel kanıtı şuan konuştuğumuz konu olan Android-iOS. iOS 512 Mb RAMle 2Gblik oyunu donmadan açarken Android 1Gb RAMle 500Mblik oyunda donuyor. NEDEN? Burda iki açık neden var.
1-Açık kaynak kod: Android açık kaynak kodlu olduğundan dolayı her telefona göre oyunun optimize edilmesi lazım buda geliştirici için çok zor. Apple'da 5-6 telefon olduğu için hepsine optimize etmek rahat oluyor ve tek telefon üzerinde çalışıldığı için sorunlar çok rahat belli oluyor. Kapalı kaynak kodlu olmasıda extra güç sağlıyor.
2-Optimize: Android her telefona yüklendiği optimizesi iyi yapılamıyor yada yapılmıyor.

Şimdi iOS neden pahalı buna gelelim.
Android yelpazesi geniş. Mesela piyasanın hakimi Samsung'u ele alalım. Telefonun boyutunu, işlemcisini, ekran kalitesini ve extra özelliklerini (Kamera, NFC falan) yani donanım özellikleri düşürerek maliyeti düşürür. Donanım özelliklerini yükselterekde maliyeti ve kaliteyi yükseltir. E hal böyle olunca hem alt seviyeden para kazanıyor hem üst seviyeden para kazanıyor.
Apple ise telefonda pahalı ve kaliteli donanımlar kullanır, maliyeti yükseltir ve sadece üst seviyeye hitap eder.
Fiyat farkı burdan kaynaklıyor.Şimdi sonuca gelelim,
Neden Android : Açık sistem, özellikler fazla, korsana açık, her türlü özellik eklenebilir.
Neden iOS : Tarz sahibi, Hız muhteşem, Korsana kapalı sürekli para ile içerik alımı alım, Aşırı güvenli, Özellik az fakat üst seviye, destek üst seviyede.

• Beğen
Tepkiler: mehsevim, MaxipmaN, El Hadimi ve 1 kişi daha

frk uzn

frk uzn

Üye
Benim için hız çok önemliydi iphone 4 aldım android kullanmışlığımda var s3 mini alıcaktım artık sıkılmıştım androidten durduk yere uygulama kapanması donma takılma vs vs uğraşamam dedim iosa geçtim şu sıralar windows phoneye hayran kaldım ama uygulamalar biraz sıkıntılı tam otursun geçmeyi düşünüyorum

mrgoxel

mrgoxel

Üye
aşağı yukarı 6 ay oldu androide geçeli(daha önce hep symbian kullandım) ve android almamın en başlı sebepleri arasında OTG,TV Out, NFC, müzik/video kısıtlanmaması ve özelleştirme olmuştu. IOS için dediklerinde haklısın ama para sorun olmasa bile benim gibi bunlar yüzünden iphone den vazgeçenler çoktur eminim

ginaz

Üye
Arkadaşlar hala android ios tartışması varmıdır yaw.
Telefon kişisel tecrübe ve ihtiyaçlar doğrultusunda seçilen bir alettir. En azından bilinçli kullanıcı icın. Ben note2 kullanıyorum. Peki neden.
Samsun fanı olduğum için degil. Benim ihtiyaçlarımı bu telefon karşılıyor.
Iphone benim sadece telefon görüşmesi yapabileceğim bir telefon. Note2 nin geniş ekranlı olması maillerde kolaylik sagliyor tablolara bakarken kolaylik sagliyor snote ozelligi ve kalemi disardayken not almam gereken seyler icin kalem kagit aramak derdinden kurtariyor. Ekraninin genis olmasi mail atarken kolaylik sagliyor.
Android yada ios fark etmez bu ozelliklerde bir iphone olsaydi onuda alirdim illa samsung yada android diye bir iddam yok. Hangisi isime gelirse onu alirim. Olmasi gerekende bu zaten.

Birde şu iphone çok stabil lafına ayar oluyorum 10 yaşındaki çocukta aynı seyi soyluyor 50 yasindaki adamda. Sanki nükleer santral idare ediyorda stabil olması çok önemli diyor. Bi alo demek ikide oyun oynamak için neyin stabilitesinden bahsediyorlarsa.
Android stabil değilmis. Ben note 2 nin stabil olmayan bir yonunu gormedim açıkcası. Bana engel olan hiçbir yazilimsal sorunu yok. 2 gb ram varmış 1 gbsini kullaniyormus. E onun için 2 gb ram var zaten.
Neyse olay budur benim acimdan arkadaslar

• Beğen
Tepkiler: Kerim., krt23, FenerbahceMKA ve 5 diğerleri

NanoTechnology

Üye
    Konu Sahibi
Telefon kişisel tecrübe ve ihtiyaçlar doğrultusunda seçilen bir alettir. En azından bilinçli kullanıcı icın. Ben note2 kullanıyorum. Peki neden.
Iphone benim sadece telefon görüşmesi yapabileceğim bir telefon. Note2 nin geniş ekranlı olması maillerde kolaylik sagliyor tablolara bakarken kolaylik sagliyor snote ozelligi ve kalemi disardayken not almam gereken seyler icin kalem kagit aramak derdinden kurtariyor. Ekraninin genis olmasi mail atarken kolaylik sagliyor.
Android yada ios fark etmez bu ozelliklerde bir iphone olsaydi onuda alirdim illa samsung yada android diye bir iddam yok. Hangisi isime gelirse onu alirim. Olmasi gerekende bu zaten.

Birde şu iphone çok stabil lafına ayar oluyorum 10 yaşındaki çocukta aynı seyi soyluyor 50 yasindaki adamda. Sanki nükleer santral idare ediyorda stabil olması çok önemli diyor. Bi alo demek ikide oyun oynamak için neyin stabilitesinden bahsediyorlarsa.
Android stabil değilmis. Ben note 2 nin stabil olmayan bir yonunu gormedim açıkcası. Bana engel olan hiçbir yazilimsal sorunu yok. 2 gb ram varmış 1 gbsini kullaniyormus. E onun için 2 gb ram var zaten.
Malesef bizim millet ihtiyacına göre telefon seçmiyor.
Stabilite tabi ki önemli bir olay. Sen rehberi kaç saniyede açıyorsun. Note IIde fark etmezsin şimdilik ama bi Galaxy Gio al bakalım stabilite nasıl önemli oluyor. Fazla değil 1 sene sonra bu dediğimi hatırlarsın Note IIde

ginaz

Üye
Malesef bizim millet ihtiyacına göre telefon seçmiyor.
Stabilite tabi ki önemli bir olay. Sen rehberi kaç saniyede açıyorsun. Note IIde fark etmezsin şimdilik ama bi Galaxy Gio al bakalım stabilite nasıl önemli oluyor. Fazla değil 1 sene sonra bu dediğimi hatırlarsın Note IIde
1 seneden fazladır kullaniyorum zaten. 1 saniyeyle 3 saniye arasında pek fark yok bence.

Ayrıca stabilite önemli değil demedim ama ilk planda olması yanlış. Ilk planda ihtiyaçlara cevap vermesi önemli olan. Birde stabilite olayını ios la android arasında sadece rehber acılma süresiyle kiyasliyorlar. Bu rehber aćılma suresi kullanimla alakali bende sorun yok hicte olmadi. Sadece note 2 icin demiyorum baska telefonlarda kullandim onlardada olmadi

Son düzenleme:

NanoTechnology

Üye
    Konu Sahibi
1 seneden fazladır kullaniyorum zaten. 1 saniyeyle 3 saniye arasında pek fark yok bence.

Ayrıca stabilite önemli değil demedim ama ilk planda olması yanlış. Ilk planda ihtiyaçlara cevap vermesi önemli olan. Birde stabilite olayını ios la android arasında sadece rehber acılma süresiyle kiyasliyorlar. Bu rehber aćılma suresi kullanimla alakali bende sorun yok hicte olmadi. Sadece note 2 icin demiyorum baska telefonlarda kullandim onlardada olmadi
Rehberle kıyaslanmasına bende karşıyım. Yani öyle genel bir örnek verdim. Aklıma rehber geldi öyle yazdım. Ama oyu oynayan biri için stabilite çok önemli. Şahsen ben Galaxy S4 kullanıyorum ve telefonda aşırı oyun yüklendiğinde ve dosya oldugunda yüksek grafikli bir oyun açınca ara ara kasma oluyor. iPhone'da böyle bir sorun yok. Zaten oyun sisteme göre optimize edilmiş. Gerçi benim iPhone kullanma sebebim ayrı iTunes'dan müzik film falan alıyorum onun için kullanıyorumda yani stabilitede önemli bir sistem. Piyasanın %80ine hakim olan bir sistem niye iOS karşısında yavaş çalışsın ki. Android 4.4de optimize edilmiş ama daha kullanmadığım için birşey diyemeceğim

LeanbLack

LeanbLack

Üye
Telefona çok para verilmesinin nedeni bence oyun oynamak ve film izlemek amacli dolayisiyla bi s4 deki oyun yada film izlemenin keyfini iphone nun verebilcegini hic sanmiyorum bu mantikla s4 aldim ve hic pisman olmadim

NanoTechnology

Üye
    Konu Sahibi
Bende S4 kullanıyorum ama tek derdim korsan. Şu iTunes keşke Android'de olsa. Sürekli Bilgisayardan indir telefona at sıkıldım artık. Bide iPhone'da hafıza sorunu var. Bana 23+64GB yetmiyor telefonda. 4TBlik harddisk aldım telefon görmüyor diye FAT32 yaptım şimdi telefona bağlıyorum. O kadar dosyam var yani. Şuan iTunes'dan aldığım içeriklerin parası 20.000 $ları geçiyor. Halada alıyorum. Android'de olmaması benim için çok büyük bir eksik aslında.
Google Play'de başa bela. Müzik, Filk, TV Şovları gibi yerleri Türkiye'ye kapalı. Android'i bir ülkede kullanılıyorsa tüm özelliklerin açılması lazım. Açmıyorsan satma. iPhone tüm ülkelere açık özellikleri (hemen hemen). Geçen sene 4 Aralıkta iTunes tüm dünyanın erişimine açıldı. Google'ında açması lazım...

mty2147

mty2147

Üye
android bu hıla gelişirse iPhonenun stabilliğini de bitirir zaten iphonede olan tek özellik
not:apple demek para demek adamlar 375 TL ilk maliyeti olan iPhone 5 leri Türkiye ye 2000 TL te sattılar apple maliyetlerde de biraz stabil olsaydı e nede olsa ABD şirketi ülkede herşey banaaaaa

• Beğen
Tepkiler: B.A.R.O.N
IchigoKurosaki

IchigoKurosaki

Üye
S3 kullaniyorum bir dahaki telefonum Apple olacak. 2000 tlye satilmasinda suclu olan Apple degil bizim devletimiz. 600$a alip keyfime bakarim turkiyeden aldigim son telefon Nokia 6300'di. Androis'le iOS kiyaslanamaz. Stabilite deyince iOS,özgürlük deyince Android bu kadar.

• Beğen
Tepkiler: mty2147

NanoTechnology

Üye
    Konu Sahibi
android bu hıla gelişirse iPhonenun stabilliğini de bitirir zaten iphonede olan tek özellik
not:apple demek para demek adamlar 375 TL ilk maliyeti olan iPhone 5 leri Türkiye ye 2000 TL te sattılar apple maliyetlerde de biraz stabil olsaydı e nede olsa ABD şirketi ülkede herşey banaaaaa
Yanlış bir görüş... Bizim ülkemiz sağolsun her telefonda %90 vergi alıyor. Telefon 450$lara Türkiye'ye giriyor 1200$a satılıyor. Aynı telefon Avrupa'yada satılıyor onlarda 500$ falan. Galaxy S4de aynı şekilde.
Arkadaşım İngiltere'ye gitti. Millettin çoğu iPhone kullanıyor diyor. İngiltere'de iPhone fazla pahalı olmadığı için millet alıyormuş.
Yani aslında iPhone pahalı değil Türkiye'de herşey pahalı...

TheMadness

TheMadness

Üye
Kapalı kaynak hatasını 1 defa yaptım daha da almam :D

• Beğen
Tepkiler: B.A.R.O.N ve Invoke

MaxipmaN

Üye

note 2 kullanıyorum 15gün tecrübem oldu şu an serviste her neyse evet 4.1.2de bile gayet stabil ram sorunsuz fakat oyunlarda asla bir ios olamaz gerçi güç tasarrufunda oynuyom temple runı falan da yarışamayacaktır 5sle nexus 5 falan hariç

TheMadness

TheMadness

Üye
note 2 kullanıyorum 15gün tecrübem oldu şu an serviste her neyse evet 4.1.2de bile gayet stabil ram sorunsuz fakat oyunlarda asla bir ios olamaz gerçi güç tasarrufunda oynuyom temple runı falan da yarışamayacaktır 5sle nexus 5 falan hariç
Güç tasarrufundayken niye kıyasladın ki

3onur5

3onur5

Üye
iphone destekçisi olduğun bariz konuyu burda açıp androidi kötülemende iyi değil.

Bana görede iphone işletim sistemi ve tasarım olarak güzel bi telefon fakat kamera hafıza kartı batarya çözünürlük ekran büyüklüğünüde ele alıp karşılaştırman lazım herşey 512 mb la oyun açmak değildir sonuçta mobil cihaz oyun oynamak isteyen psp laptop vb. şeyler alır

s4 1500 tl iphone5s 2500 tl ye kadar var 2 sinin arasındada dağlar kadar fark olduğu söylenemez
ayrıca iphone un 8gb tan 64 gb a olan ürünlerinde uçuk bi fiyat farkı var
iphone alıcak bütçemde vardı fakat ben androidi seçtim daha özgür cihaz iphone bakımından

bide mobil cihaz kullanıcılara genel bakman lazım her kullanıcı 2500 tl verip oyun oynamak için iphone yada androidin en üstün özellikli cihazını almaz

• Beğen
Tepkiler: B.A.R.O.N
Mia Alfanso

Mia Alfanso

Üye
Beyler Allah aşkına kaçımız burda Bi 5s i elimize aldık ? Millet olarak tutturmuşuz android samsung diye ilk önce on yargıları kurmamız lazım ,konuya gelince o 5si 2 3 dk kullanmama rağmen cidden hayran kaldım Bi wp stabilizesi vermese de cidden çok başarılı ve telefonu masaya koyduğunuzda bile bakın ben havalıyım diyor . Yani demek istediğim global olun azcık ben Windows Phone kullanıyorum mesela ama yiğidi oldurup hakkını vereceksin ,zaten Apple o ilk iphone u yapmasaydı android de olmazdı wp de olmazdı android de olmazdı

Artles

Artles

Üye
iphone destekçisi olduğun bariz konuyu burda açıp androidi kötülemende iyi değil.

Bana görede iphone işletim sistemi ve tasarım olarak güzel bi telefon fakat kamera hafıza kartı batarya çözünürlük ekran büyüklüğünüde ele alıp karşılaştırman lazım herşey 512 mb la oyun açmak değildir sonuçta mobil cihaz oyun oynamak isteyen psp laptop vb. şeyler alır

s4 1500 tl iphone5s 2500 tl ye kadar var 2 sinin arasındada dağlar kadar fark olduğu söylenemez
ayrıca iphone un 8gb tan 64 gb a olan ürünlerinde uçuk bi fiyat farkı var
iphone alıcak bütçemde vardı fakat ben androidi seçtim daha özgür cihaz iphone bakımından

bide mobil cihaz kullanıcılara genel bakman lazım her kullanıcı 2500 tl verip oyun oynamak için iphone yada androidin en üstün özellikli cihazını almaz

Ya bu nedir ya.. Bu nasıl bir yorumdur. Samsungun telefonlarının fiyatı daha 1 yıl olmadan 500 lira düşüyosa bu gurur duyucağınız bir şey olmamalı aksine beni o telefonlardan soğutan önemli bi faktör. Çıkış fiyatını ele al telefonun şimdiki fiyatini değil.

Yalan olmasın tam hatırlamıyorum 2000'e yakın çıkmıştı 16 gbi 5S de 2150 si 16 GB.
Evet nerde sıkıntı ?

ozakin70

ozakin70

Üye
Bu forumda bu konu defalarca acildi ve laf atismalarindan dolayi kapatildi bence hic gerek yok bu tür konulara

ios a laf atan kullanmismiki atiyor androide laf atan kullanmismiki atiyor buyuzden yoneticilerden konuyu kilitlemelerini istiyorum

• Beğen
Tepkiler: B.A.R.O.N ve nokia_belle
Cenqizhan.

Cenqizhan.

Üye
Bu konuyu açmamın nedeni Android kullanıcılarının iOS'a kötü gözle bakması ve "iPhone'a 2500 TL para vereceğime 1500 TLye Galaxy S4 alırım hem donanım daha iyi hem sistem özgür hemde özellik fazla" dedikleri için açtım. Bu yanlış düşünceyi kırmak için açtım.

Bugüne kadar Apple'dan iPhone 3G, 3GS, 4, 4S, 5, 5S ve 5C kullandım. Android olarak da Sony XPeria Mini Pro, X10, X8, Z, Z1, P, S, Ion HTC One, One X, One X+, One S Samsung Galaxy Wonder, Gio, Ace, Ace 2, Mega, SII, SII, S, Mini, Mini 2, Grand, S Duos (Galaxy Yelpazesi geniş daha fazla uzatmayayım kullandığım 10-15 model daha var)...

Evet giriş biraz uzun oldu. Ama "Sen ne anlarsın iPhone'dan - HTC'den - Samsung'dan" demeyin diye yazdım. Düşüncelerim yanlış olabilir ama deneyimleri yazacam. Benim görüşlerimdir fakat çoğusu doğrudur.

Şimdi Android ve iOS arasındaki temel farklardan bahsedelim.
-Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Bütün herkes istediği gibi özelleştirip, istediği cihazda kullanabilir. iOS kapalı bir işletim sistemidir ve sadece Apple cihazlarında kullanılır. Sistem özelleştirmesi kısıtlıdır (Android'le kıyaslanamayacak kadar :) ). Sadece kernel değiştirilebilir.
-Android Linux altyapısını kullanır. iOS OS X altyapısını kullanır.
-Android kullanan firmalar çok fazladır (Samsung, Sony, HTC, LG, Huawei vs.). iOS kullanan firma sadece Apple'dır.
-Android Google Play Store uygulama ve dijital içerik mağazasını kullanır (Türkiye'ye sadece Uygulamalar ve Kitap bölümleri açık). iOS iTunes Store uygulama ve dijital içerik mağazasını kullanır (2012den itibaren bütün bölümleri Türkiye'ye açılmıştır).

Evet. Gördüğünüz gibi Android sistem özellikleri konusunda çok açık. Üreticileri fazla. Mağaza konusunda iTunes daha iyi geliyor bana.

Şimdi ilk başta bir cümle yazmıştım."iPhone'a 2500 TL para vereceğime 1500 TLye Galaxy S4 alırım hem donanım daha iyi hem sistem özgür hemde özellik fazla" diyenlere sesleniyorum. Cümlede hata donanım.
Donanım her şey değildir. Bunun en güzel kanıtı şuan konuştuğumuz konu olan Android-iOS. iOS 512 Mb RAMle 2Gblik oyunu donmadan açarken Android 1Gb RAMle 500Mblik oyunda donuyor. NEDEN? Burda iki açık neden var.
1-Açık kaynak kod: Android açık kaynak kodlu olduğundan dolayı her telefona göre oyunun optimize edilmesi lazım buda geliştirici için çok zor. Apple'da 5-6 telefon olduğu için hepsine optimize etmek rahat oluyor ve tek telefon üzerinde çalışıldığı için sorunlar çok rahat belli oluyor. Kapalı kaynak kodlu olmasıda extra güç sağlıyor.
2-Optimize: Android her telefona yüklendiği optimizesi iyi yapılamıyor yada yapılmıyor.

Şimdi iOS neden pahalı buna gelelim.
Android yelpazesi geniş. Mesela piyasanın hakimi Samsung'u ele alalım. Telefonun boyutunu, işlemcisini, ekran kalitesini ve extra özelliklerini (Kamera, NFC falan) yani donanım özellikleri düşürerek maliyeti düşürür. Donanım özelliklerini yükselterekde maliyeti ve kaliteyi yükseltir. E hal böyle olunca hem alt seviyeden para kazanıyor hem üst seviyeden para kazanıyor.
Apple ise telefonda pahalı ve kaliteli donanımlar kullanır, maliyeti yükseltir ve sadece üst seviyeye hitap eder.
Fiyat farkı burdan kaynaklıyor.Şimdi sonuca gelelim,
Neden Android : Açık sistem, özellikler fazla, korsana açık, her türlü özellik eklenebilir.
Neden iOS : Tarz sahibi, Hız muhteşem, Korsana kapalı sürekli para ile içerik alımı alım, Aşırı güvenli, Özellik az fakat üst seviye, destek üst seviyede.
Yanlis anlama ama bisi dicem.Demeden olmaz.Telefonu incelemekle kullanmak ayridir.Bunu bilmeni isterim.Saydiklarin telefonlarin cogu piyasaya yeni surulmus cihazlar.Hepsini bu kisitli vakitle nasil kullandin ?

Edit : Bir gun arayla kullanirsan orasi ayri
Dipnot:Nicke bakinca okumayi yarida kestim ve konu izlemesini durduruyorum.

Son düzenleme:

Üst Alt