mp3leri kucultmek için bi yontem

Sponsorlu Bağlantılar

elusive

elusive

Üye
    Konu Sahibi
mp3leri kucultmek için bi yontem
Arkadaşlar ben Telefonumda mp3 dinleyenlerdenim ve mp3 lerin çok yer kapladığını düşünüyorum ve kendimce bir çözüm buldum.Bu çözümü basit bir örnekle açıklim hemen; 5MB lık bir mp3 dosyasını 1.3MB a kadar küçültüp öyle dinliyorum ve bu acayip yer tasarrufu yapıyor telefonumda.Eğer sizde benim gibi telefonda müzik dinlemeyi seviyorsanız size küçük bir tiyom var. Gerçi bu bilinen bir şey ama forumlarda fazla rastlamadım, siz kardeşlerime yararı olsun diye ekleme gereğinde bulundum.
Önce aşağıda verdiğim Cool Edit 2000 Prgımını bilgisayarınıza indiriyorsunuz. İçinde dosyası da var. Daha sonra prg kurup çalıştırıyorsunuz. File- Open diyorsunuz ve karşınıza gelen pencereden telefonunuzda handi mp3 ü dinlemek istiyorsanız onu seçip Open diyorsunuz. Müzik Açıldıktan sonra Ctrl+A ile müziğin hepsini seçiyorsunuz (Bu işlemi yapınca ses dalgaları yeşil renge dönüşüyor). Sonra CTRL+C diyoruz.Sonra File- New Diyorsunuz. Karşınıza New Wave Form başlığı altında bir pencere gelecek oradan [Sample Rate: 32000] [Channels: Mono ] [Resolution:16bit] seçiyorsunuz. Bu değerlerle oynamak tamamen size kalmış. Daha da küçültürseniz yukarıda verdiğim örnekten daha çok alana sahip olursunuz ama ses kalitesi biraz düşüyor. Tavsiyem bu dediklerimi yapın. Yeni dosyayı oluşturduktan sonra boş (Siyah) ekranda Ctrl+V diyoruz ve başlıyor yapıştırma işlemi. Biraz bekledikten sonra müziğimiz istediğimiz kıvama gelmiş oluyor. Sonra File-Save As diyoruz ve Müziğimizi istediğimiz bir yere kaydediyoruz. Sonra telefonumuza atıp Mp3 ümüzü güzel güzel dinliyoruz. (Bu anlattıklarım sadece cooll edit için geçerlidir. Başka prglarda bu yöntem farklı yapılıyor.)

Buda baska bi anlatım = Dinleyecegin mp3 u cool da acıyorsun,sonra ctrl+a yapıp sonra crtl+c yapıyorsun sonra file den new diyorsun oradan formda verdiğim değerleri giriyorsun ve yeni bir dosya oluşturuyorsun sonra oluşturdugun dosyanın içinde ctrl+v yapıyorsun

Umarım yardımcı olmuşumdur.Lütfen Yorumlarınızı yazın kardeşlerim

ChavRash

ChavRash

Emekli Yönetici
Ses kalitesini düşürmüyorsa iyi bi deniyelim ..

elusive

elusive

Üye
    Konu Sahibi
6600 da ses zaten mono cıktıgı için ses kalitesi dusmuyo. gayet guzel çıkıyor. şimdi bilen arkadaslar. ogg ye cevir daha da kuculsun diyecekler. ama mp3 dinlemek varken ogg ye cevirmeye gerek yok. mp3 de biraz ayar oynamasi yapiyorsun pat kuculuyor muzik....

hasank

Üye
bilgilerini paylastıgın icin sag ol ama kb sini düsürürsen kalitesini de önemli ölcüdr düsürürsün o yüzden bence hic öyle yapmayın ogg a cevirin bence daha iyi ;;)

iceboy

iceboy

Üye
ogg'a cevirince mp3'nin boyutu dusuyormu yoksa aynimi kaliyor ama???

Gokhan43

Gokhan43

Üye
Mp32ten Ogg formata convert işleminde boyut en fazla 2 MB oluyor.

4 - 5 MB boyutlu bir mp3, 1.5 - 2 MB oluyor.. :)

ChavRash

ChavRash

Emekli Yönetici
Düşüyor arkadaşım hemde yarı yarıya düşüyor mp3'ün boyutu ve ses kalitesi aynı denecek kadar iyi ..!

iceboy

iceboy

Üye
Ok, sagolun arkadaslar. Bundan sonra demekki ogg kullanacagim. Ben dppower kullaniyordum kucultmek icin ama kalitesi pekde dusmuyordu. Birde ogg formaatini deneyeyim madem.
Dppower isteyen arkadaslara emailden yollayabilirim eger isterseniz...

hidayet

hidayet

Üye
ogg telefonumda yüklü gerçekten kalite süper :iyi:

elusive

elusive

Üye
    Konu Sahibi
valla oyleyse bende deneyim ...

muraoyak

Üye
ben acustica programıyla baya düşürüyorum 900 kb a kadar düşüyo sesindede çok bi fark yok

İbo Bey

Üye
Originally posted by iceboy@Jun 15 2005, 03:36 AM
Ok, sagolun arkadaslar. Bundan sonra demekki ogg kullanacagim. Ben dppower kullaniyordum kucultmek icin ama kalitesi pekde dusmuyordu. Birde ogg formaatini deneyeyim madem.
Dppower isteyen arkadaslara emailden yollayabilirim eger isterseniz...
[post=85244]Quoted post[/post]​
Dbpower'ı ben de kullanıyorum, gerçekten güzel bir program. Sade bir arayüzü var ;)

Çeviri işine gelince: mp3'ün boyutu küçülünce ses kalitesi de düşüyor. 6600'da pek fark etmeyebilirsiniz ama winamp'de falan çok belli oluyor. Ama ogg'a çevirdiğinizde boyutu küçülmesine rağmen seste çok fazla bi fark olmuyo ;) Ogg'u tavsiye ederim herzaman için ;;)

turkinsanı

Üye
kardeş bu coll edit i nasıl indirecez

berdush

Üye
Yaw ogg u nokia telefonların içindeki orijinal mp3 çalar çalıyo mu yoksa ille programı mı yükliyeceğiz???

paratoner

Üye
Originally posted by turkinsanı@Jun 17 2005, 03:55 PM
kardeş bu coll edit i nasıl indirecez
[post=87771]Quoted post[/post]​
orada en asagida verilmis dikkat edersen

turkinsanı

Üye
yaw orda vermişte o siteye girince nere tıklıcaz?????????????????????????

duf1

Üye
arkadaş teşşekkür ederim 3.5 mb şarkıyı 249 kb indirdi :artı:

duf1

Üye
arkadaş bu şarkıyı kısalttı 3 dk lik şarkıyı 1.3 dk indirdi

a21a

a21a

Emekli Yönetici
Originally posted by elusive@Jun 16 2005, 10:44 PM
valla oyleyse bende deneyim ...
[post=87108]Quoted post[/post]​

:) evet bence de.. o kadar çok uğraştım ki bunlarla. mp3 olarak boyutunu düşürdünmü ses kalitesi bozuluyor. oysa 3-5 mb lik bir şarkı 1.5-2 mb bir ogg
şarkı oluyor ve kalite düşmüyor. kolay gelsin....

a21a

a21a

Emekli Yönetici
Originally posted by berdush@Jun 19 2005, 03:03 PM
Yaw ogg u nokia telefonların içindeki orijinal mp3 çalar çalıyo mu yoksa ille programı mı yükliyeceğiz???
[post=89956]Quoted post[/post]​

bildiğim kadarı ile ogg şarkıları mp3 çalarlar çalmaz(galiba).... ogg player olmasada ogg şarkıları telefon un kendi playeri çalıyor....

Üst Alt