Anket Microsoft Nerede Hata Yaptı

Sponsorlu Bağlantılar

Microsoft mobil platformda neden başarısız?

• Çok fazla işe yaramaz güncelleme gönderiyor.

Kullanılan: 0 0.0%
  • Teleservice diyorum başka şey demiyorum

• Cihazlar çok fazla sorunlu

• Kullanılan toplam oy
    47
Silisyaa

Silisyaa

Üye
    Konu Sahibi
Microsoft Nerede Hata Yaptı
Bence biri artık bunu sormalı

SoulsEagle

SoulsEagle

Üye
hepsi :hmmm

• Beğen
Tepkiler: silisya12
Rock Ve Roll

Rock Ve Roll

Üye
1 Reklam
2 Mağaza

KırmızıBeyaz60

KırmızıBeyaz60

Üye
1* Sisteme gerek önem verilmedi ikinci planda kaldı
2* Mağaza boş kaldı bunun nedeni 1.maddedir
3* Sisteme önem vermediği için oturtamadı, stabilite sağlanmadı
4* Doğru cihazlar çıkarılmadı
5* Reklam yapılmadı

Aslında tamamına bakıldığında şunu görüyoruz ki; beklenen emek ve çaba gösterilmedi.

• Beğen
Tepkiler: serinaga ve maydinmaydin
Silisyaa

Silisyaa

Üye
    Konu Sahibi
Bence sorunun birincil sebebi medya. Adam bakkalının reklamını ulusal kanallara veriyor hiç lumia reklamı gören var mı?

Sitelerdeki reklamlarda lumiaya rastlayan var mı? Youtube kanallarında bizim sisteme değinen var mı?

Vestelin yaptığını koca microsoft yapamıyor mu yani. İnsanların wp u tercih etmesi için sebep ne. Rüyalarında görüp ertesi gün cihaz alacak halleri yoktu.

İnsanlar olmayınca ben de markete uygulama yapmazdım. Android varken geliştiricilerin bizim mağazaya uygulama yapması aptallık.

Nokia adını önemli bir reklam unsuru olarak kullanabilirdi. Ama görünen o ki microsoft bu markadan nefret ediyor.

maydinmaydin

maydinmaydin

Üye
Bu şuna benziyor. Asker gelip komutana "birkaç nedenden savaşı kaybettik" demiş. Komutan da "hangi nedenlerden?" diye sormuş. Asker "birinci neden barut bitti, ikinci..." derken komutan "tamam diğerlerini saymana gerek yok" demiş. Bizde de birinci neden sistem oturmadı. O yüzden diğerlerini de saymaya gerek kalmıyor.

Haa ben neden Wp kullanıyorum? Birincisi Nokia'dan gelen marka sadakatim. İkincisi de çoğunluğa uymama huyum. Ölü Ozanlar Derneği filminde şöyle bir söz geçer. "Ormanda yol ikiye ayrıldı ve ben daha az kullanılanı seçtim".

• Beğen
Tepkiler: Aybin.Kilic, ddnet ve dücane
Silisyaa

Silisyaa

Üye
    Konu Sahibi
Bu şuna benziyor. Asker gelip komutana "birkaç nedenden savaşı kaybettik" demiş. Komutan da "hangi nedenlerden?" diye sormuş. Asker "birinci neden barut bitti, ikinci..." derken komutan "tamam diğerlerini saymana gerek yok" demiş. Bizde de birinci neden sistem oturmadı. O yüzden diğerlerini de saymaya gerek kalmıyor.

Haa ben neden Wp kullanıyorum? Birincisi Nokia'dan gelen marka sadakatim. İkincisi de çoğunluğa uymama huyum. Ölü Ozanlar Derneği filminde şöyle bir söz geçer. "Ormanda yol ikiye ayrıldı ve ben daha az kullanılanı seçtim".
Çoğunluğa uymama huyu. Sevdim bunu :D

• Beğen
Tepkiler: dücane ve maydinmaydin
Teom@n

Teom@n

Üye
Nokia ve Symbian severlerin ahıdır bu...

• Beğen
Tepkiler: silisya12
serinaga

serinaga

Üye
1* Sisteme gerek önem verilmedi ikinci planda kaldı
2* Mağaza boş kaldı bunun nedeni 1.maddedir
3* Sisteme önem vermediği için oturtamadı, stabilite sağlanmadı
4* Doğru cihazlar çıkarılmadı
5* Reklam yapılmadı

Aslında tamamına bakıldığında şunu görüyoruz ki; beklenen emek ve çaba gösterilmedi.

Aynen katılıyorum, özetle yanlış strateji ...

• Beğen
Tepkiler: KırmızıBeyaz60
KırmızıBeyaz60

KırmızıBeyaz60

Üye
  • Beğen
Tepkiler: bmw_m6, maydinmaydin ve silisya12
volumezoom

volumezoom

Üye
Aslında tam olarak neden böyle oldu anlamak güç. Nokia kendi çabasıyla reklam, dağıtım ağı vs sebeplerle Lumia satışlarını belli bir seviyeye kadar çıkarabildi, belki biraz daha çaba ile uygulama mağazasındada bazı gelişmeler olacaktı ancak sonrasında Microsoft a satış gerçekleşti ve bir anda herşey tersine döndü. Reklam yok, ürün bulmak zor bir süre sonra var olan Nokia mağazalar kapandı ve telefonları görerek alma devri kapandı, sağolsun Microsoft Nokia Care servis noktalarınıda kapatarak servis eziyetini katladı, Nokia satışından sonra yeni cihaz dahi çıkmamaya başladı ve doğal olarak bütün bunlar üst üste geldi ve kullanıcı sayısı inanılmaz derecede düştü. Buraya kadar olanlar az çok bu platformu takip eden bir çok kişinin bildiği konular asıl bilmediğimiz Microsoft neden böyle yaptı, yani basit kullanıcı olarak bizim gördüklerimizi göremedimi? Bence bu zor bir olasılık bana kalırsa bu gidişatın başka sebepleri olmalı yani başka bir amaç çerçevesinde bu yol izlendi diye düşünüyorum. Microsoft windows 10 la neredeyse sıfırdan başladı, mobil tataftada lumia sayfasını kapatarak bu ara sık sık dile getirilen surface serisiyle pekde bize uygun olmayan pahalı iş telefonları yaparak yeni bir sayfa ile devam edecek gibi görünüyor. Bekleyip göreceğiz.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: maydinmaydin ve ddnet
maydinmaydin

maydinmaydin

Üye
Aslında tam olarak neden böyle oldu anlamak güç. Nokia kendi çabasıyla reklam, dağıtım ağı vs sebeplerle Lumia satışlarını belli bir seviyeye kadar çıkarabildi, belki biraz daha çaba ile uygulama mağazasındada bazı gelişmeler olacaktı ancak sonrasında Microsoft a satış gerçekleşti ve bir anda herşey tersine döndü. Reklam yok, ürün bulmak zor bir süre sonra var olan Nokia mağazalar kapandı ve telefonları görerek alma devri kapandı, sağolsun Microsoft Nokia Care servis noktalarınıda kapatarak servis eziyetini katladı, Nokia satışından sonra yeni cihaz dahi çıkmamaya başladı ve doğal olarak bütün bunlar üst üste geldi ve kullanıcı sayısı inanılmaz derecede düştü. Buraya kadar olanlar az çok bu platformu takip eden bir çok kişinin bildiği konular asıl bilmediğimiz Microsoft neden böyle yaptı, yani basit kullanıcı olarak bizim gördüklerimizi göremedimi? Bence bu zor bir olasılık bana kalırsa bu gidişatın başka sebepleri olmalı yani başka bir amaç çerçevesinde bu yol izlendi diye düşünüyorum. Microsoft windows 10 la neredeyse sıfırdan başladı, mobil tataftada lumia sayfasını kapatarak bu ara sık sık dile getirilen surface serisiyle pekde bize uygun olmayan pahalı iş telefonları yaparak yeni bir sayfa ile devam edecek gibi görünüyor. Bekleyip göreceğiz.

Nokia malesef erken pes etti. O dönemde Wp8 her ne kadar Android karşısında yetersiz kalsa da kısa vadede geliştirilip WP10 seviyesinde bir versiyona geçebilseydi ve bununla beraber metal kasalı zarif cihazlar çıkarmış olsaydı şuan ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip olurdu diye düşünüyorum.

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Nokia, Android platformunun en kötü performans verdiği dönemlerde gurur ve kibirle hareket etti. Dönüşüme ayak uydurmak yerine kullanıcılara dayatmalar sundu. Küçük ekranlı inadını kıramadı, Symbianı geliştirmek için çok geç kaldı. Meego projesini hayata geçirmekte yavaş kalması maddi gücünü zayıflattı ve bu kapsamda büyük bir projeye kaynak aktaramadı. En önemlisi de yılda 400 milyona yakın üretim kapasitesini satış rakamları 40-50 milyonlara düşmesine rağmen tasfiye etmekte geç kaldı. Sonuç; Elinde bir marka kaldı. Onu lisanslayarak para kazanmaya çalışıyor. Umarım çok da değerli olmayan marka değeri, Çin merkezli üreticiler üzerinden sunulan telefonlarla sıfıra inmez.

Microsoft, aslında donanım işine girmek istemeyen bir firma. Çünkü donanım bu işin, tabiri caizse "hammallığı" olarak görülüyor. Milyarlarca dolarlık fiziki yatırım, on binlerce yüksek maaşlı çalışan ve her yıl ciddi bir satış rakamına ulaşma riski böyle büyük firmaların almak istemediği risklerdir.

Fakat Microsoft, mobil alanda Windows platformu ile var olmak istiyorsa, her yıl bir kaç milyon da olsa cihazını üreten bir üreticiye ihtiyacı var. 2010-2014 arasında bu ihtiyacı Nokia karşıladı. Fakat Windows Phone 8.1 ile yavaşlayan gelişme süreci Nokia'nın da alternatif aramaya inince, Microsoft füğmeye bastı ve Nokia'nın satın alma işlemi gerçekleşti.

Bu noktadan sonra Microsoft, her yıl onlarca model geliştirip, dünya kadar pazarlama maliyetini almak yerine Windows 10 işletim sistemi ile belli bir kesimi direk olarak hedef alıp, o kesim tarafından birinci öncelikli tercih edilen firma olmayı amaçladı. Bunu da önümüzdeki yıl Surface serisi telefonlarla yapmaya çalışacaklar. Microsoft'un şu anda yaptığı ise sistemini önümüzdeki yıl piyasaya sunacağı cihazlar için hazırlamak.

• Beğen
Tepkiler: maydinmaydin ve bozkirdangelen
bozkirdangelen

bozkirdangelen

Üye
Yazılanlara ilave olarak,

Microsoft adına bazı beklentilere giren ve bu beklentilerin karşılanmaması durumunda hayal kırıklığına uğrayan kullanıcılar.
Bu hem kullanıcıların iyi niyetinden oldu,
hem de microsoft markasının büyüklüğü oranında beklentiye giren kullanıcılardan da kaynaklandı.
Olaya gerçekçi bakmak lazım.
Aslında dün de bugünde buralarda bazı arkadaşlar bu konularda gerçekçi değerlendirmeler yaptılar.
Ancak, kendimde olmak üzere bunları görmedik. Hatta görmek istemedik.
Bugün için, microsoft'un telefon üretimine girmeyeceğini görüyoruz.
ANcak dediğim gibi anlamak istemedik..
Bunu eskiden bilgisayarlarla ilgili takip ettiği stratejiye baktığımızda da anlamamız mümkün..
Piyasada 1000.-TL ye bilgisayar var, ancak microsoft 5000.-TL üzerinden bilgisayar satıyor.

enessrsy

enessrsy

Üye
Microsoft ilk başta sadık müşterilerini elinde tutmamak için elinden geleni yaptı. Büyük basın açıklamaları ve tanıtımlarda söylenen ve verilen sözlerin neredeyse hiçbiri tutulmadı ya da zamanında gerçekleştirilmedi. İnsanların çoğu çok basit şeyler istiyorlar; fotoğraf çekip instagram'da paylaşmak, tweet atmak vs. bunu yıllarca doğru düzgün bir şekilde sağlayamayıp üzerine kendi üst düzey çalışanların ağzından Mobil Kısım bizim önceliğimiz değil dersen elbette ki kaybedersin. Bir diğeri donanım&yazılım eksikliği tabii ki, Bütün firmalar yeni çıkan bir işlemci ile telefon tanıtımı yaparken Microsoft aynı firmaların bir önceki yıl kullandığı donanım ile tanıtım yaptı (snapdragon 810-820 mesela) insanlar 'yaa sistem gereksinimi android gibi değil bu yeterli' demez, ben de demem açıkçası mobil tüketim dünyasında ve bu düzende yeni ne ise ona yönleniyoruz, sistem öyle işliyor. Ben şu an L920'yi iş telefonu olarak kullanıyorum günde 4-5 arama haricinde elime bile almıyorum artık ve aradığım tek şey klavyesi onun dışında bana sistemi özleten bir şey yok. Google kendi telefonlarını yapmaya başladı çok matah gibi durmuyor ama bütün haber siteleri manşetten verdi, kısacası ben artık Microsoft'un başarılı bir işletim sistemine sahip başarılı bir telefon yapabileceğini düşünmüyorum. Cevap hepsi ve daha fazlası

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: bmw_m6, maydinmaydin ve R.A.M
Silisyaa

Silisyaa

Üye
    Konu Sahibi

Microsoft adına bazı beklentilere giren ve bu beklentilerin karşılanmaması durumunda hayal kırıklığına uğrayan kullanıcılar.
hem de microsoft markasının büyüklüğü oranında beklentiye giren kullanıcılardan da kaynaklandı.
Aslında dün de bugünde buralarda bazı arkadaşlar bu konularda gerçekçi değerlendirmeler yaptılar.
Bunu eskiden bilgisayarlarla ilgili takip ettiği stratejiye baktığımızda da anlamamız mümkün..
Piyasada 1000.-TL ye bilgisayar var, ancak microsoft 5000.-TL üzerinden bilgisayar satıyor.

Çok değerli tespitler. Yine de Microsoft pc ile mobil platformu bir tutma ahmaklığını yapmaz diye düşünüyorum. Pc piyasasını doğuştan elinde tutuyordu. O sahada rakibi yok. Oyun ve uygulamalar daha çok kullanıcısı olduğu için ona göre yazılıyor. Şu an deplasmanda. Durum tam tersi

Murat Alper

Murat Alper

Moderator
1-microsoftun yaptığı hata bize o kadar ve güncelleme vaatleri verip ilk çıkan lumialara windows 10 sözü vermemesi.
2- kendi sistemi için çalışmayıp'da uğraşmayan ve sürekli diğer sistemler için çalışan ve aynı uygulamaları vede kendi uygulamalarını windows phone sistemine vermeyerek diğer sistemlerin gelişmesine katkıda bulunarak bizlere üvey evlat muamele yapması.
3- ve son olarak nokiayı satın aldı ve bir kaç güncelleme nokianın mağazaya getirdiği uygulamaları tek çırpıda tek kelimede silmesidir.

• Beğen
Tepkiler: oktayceylan26, furyzer0 ve maydinmaydin

MaxipmaN

Üye
nokia ismini silerek. beta uygulamalarıyla.

serinaga

serinaga

Üye
Yani arkadaşlar özet olarak, bunca hali hazırda müşteriden vazgeçerek, surface telefon yapıp aynı apple gibi üst düzey pahalı bir telefon çıkartıp yüksek fiyattan satmak. Niye uğraşsın ki 300-500'lük telefonlarla, daha önce uyguladığı aynı strateji, maalesef bu kafayla ne sektörde ilerler, ne de mağazası gelişir, sattığı 3-5 telefonla kalır, sanki bu senaryoyu Windows mobile 6.5'te yaşadım gibi ...

• Beğen
Tepkiler: bmw_m6 ve maydinmaydin
furyzer0

furyzer0

Üye

Katılmıyorum. Windows 98 tanıtımda mavi ekran vermişti. Bu sistemin ne kadar oturmamış olduğunu gösterir herhâlde ama o zaman pclerin %95 inde windows vardı. Aynı şekilde androidin 2 ve 4.4 arası dönemlerine bakarsak ne kadar koru olduğunu görürüz ama yine de sattı.

Sent from Mtalk using Lumia950[emoji769]