MeeGo tabanlı Sailfish OS üzerinde çalışan Jolla akıllı telefon resmi olarak duyuruldu

Sponsorlu Bağlantılar

Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
    Konu Sahibi
MeeGo tabanlı Sailfish OS üzerinde çalışan Jolla akıllı telefon resmi olarak duyuruldu
Akıllı telefon segmentinde ki lider firmalardan bir tanesi olan Nokia, her ne kadar Lumia serisi akıllı telefon modellerinde Microsoft tarafından geliştirilen Windows Phone mobil işletim sistemini kullansa da, daha önce Intel ile birlikte MeeGo adında ki Linux tabanlı MeeGo işletim sistemi üzerinde çalışıyordu.
Çalışmalarını bir süre sonra sonlandırma kararı alan Nokia, MeeGo projesinden çekilmişti. Şu anda Intel, bu projeyi Tizen adı altında Samsung ile geliştirmeye devam ediyor. Diğer taraftan, Nokia‘nın MeeGo geliştirme grubu ise Nokia’dan bağlarını kopararak, MeeGo’ya Jolla adında ki şirket çatısı altında Sailfish OS adı ile devem etmeye karar vermişlerdi. Bir süredir çalışmalarını sürdüren Jolla‘dan ilk akıllı telefon duyurusu da geldi. Jolla olarak adlandırılan akıllı telefon Sailfish OS üzerinde çalışıyor. Teknik özelliklerine bakacak olursak eğer 4.5″ büyüklüğünde “Estrade” dokunmatik ekrana sahip olan akıllı telefon 16GB dahili veri kapasitesine sahip. Ayrıca microSD kart desteği de sunuyor. Çift çekirdekli işlemci içeren yonga setine sahip olan akıllı telefon ayrıca 4G desteğine de sahip olacak.
Arka yüzünde 8MP kamera bulunacak olan Jolla akıllı telefonun, bataryası çıkartılabilecek. Ayrıca gelen bilgilere göre Android uygulamalarla da uyumlu olacak. Rengarenk arka kapakları ile oldukça etkileyici bir görünüme sahip olan ve 2013 sonunda satışa sunulması planlanan Jolla akıllı telefon ön siparişe de sunuldu. Ön sipariş fiyatı 399$ olarak belirlenmiş.

[video=youtube;sduBRkYQ9eY]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=sduBRkYQ9eY[/video]

Kaynak

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
Daha henüz resmi olarak tanıtılmadı bunlar sızıntı :)

pRime.

pRime.

Üye
sızıntı değil abi bunların hepsi jolla tarafından dağıtılan resimler ve videolar.

Beşiktaşlı24

Beşiktaşlı24

Üye
bakalım sailfish nasıl olacak :hmmm

Ufukcan77

Ufukcan77

Üye
keşke nokia yoluna meego ile devam etseydi

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
sızıntı değil abi bunların hepsi jolla tarafından dağıtılan resimler ve videolar.

Sızıntı derken bende onu demek istedim resmi kanaldan dagıtılmışlar :D
Tabi kesin bilgiler akşam belli olacak :eller:

Silinen Üye 2381601

Kapalı Hesap
Akilsiz Elop! Meego ile devam etseydi 1 numaraydi!

aleranol

aleranol

Üye
Adam ucundan göstermişti bu telefonu 2 hafta içindediyodu 1. HaHaftanın sonunda duyurdular.

Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
    Konu Sahibi
bence de nokia meego'ya destek vermeliydi hem wp hem meego ile çok daha iyi yerlere gelebilirdi sadece wp'a destek vererek geciktirmiş oldu

Sarangni

Sarangni

Üye
bence de nokia meego'ya destek vermeliydi hem wp hem meego ile çok daha iyi yerlere gelebilirdi sadece wp'a destek vererek geciktirmiş oldu

Yapsa iyiydi ama fırsatı kaçırdı diyelim. WP kötü saplandılar. Güzel ve stabil bir sistem olabilir ama bir firmanın elinde mutlaıka çeşitlilik bulunmalı.

Kim ne derse desin bu anlamda en akıllı firma Samsung, Bada, Symbian, Android, WP hepsinden cihaz çıkardı hali hazırda Tizen ile de cihaz yapacak. Ticari zeka diye buna derim.

Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
    Konu Sahibi
Yapsa iyiydi ama fırsatı kaçırdı diyelim. WP kötü saplandılar. Güzel ve stabil bir sistem olabilir ama bir firmanın elinde mutlaıka çeşitlilik bulunmalı.

Kim ne derse desin bu anlamda en akıllı firma Samsung, Bada, Symbian, Android, WP hepsinden cihaz çıkardı hali hazırda Tizen ile de cihaz yapacak. Ticari zeka diye buna derim.

Aslında en akıllı samsung demek doğru olmaz zamanında symbian, bada bunlar eskide kaldı eğer bada symbian dersen nokia için de symbian maemo diyebiliriz peki neden samsung bu kadar çok satıyor derseniz samsungun ucuz android telefonları amip gibi sürekli çoğalıyor fiyatlarının düşük olmasından dolayı çok satılıyor bana kalırsa samsungun tizen cihaz çıkaracak olması androidde gelecek görememesi ki bence android çok uzun süre kalamayacak piyasada tizen, ios wp kalacak ben böyle düşünüyorum :)

tapatalk

tapatalk

Üye

Aslında en akıllı samsung demek doğru olmaz zamanında symbian, bada bunlar eskide kaldı eğer bada symbian dersen nokia için de symbian maemo diyebiliriz peki neden samsung bu kadar çok satıyor derseniz samsungun ucuz android telefonları amip gibi sürekli çoğalıyor fiyatlarının düşük olmasından dolayı çok satılıyor bana kalırsa samsungun tizen cihaz çıkaracak olması androidde gelecek görememesi ki bence android çok uzun süre kalamayacak piyasada tizen, ios wp kalacak ben böyle düşünüyorum :)
samsungun androide ayırdığı bütçe tizenden çok daha fazla. Koskoca şirket bir sisteme kendini bağlamaz heralde. google artık androidin kodlarını vermese ne yapıcak samsung? kendi sistemide olmuycak tizeni geliştirmese

crazy_oruc

crazy_oruc

Üye
Ah Nokia ah gerçekten yazık ettin. Şimdi ya meego ya da symbianı geliştirseydi çok iyi olurdu. 600 liralık bi android telefon daha fruit ninjada kasarken arm11 işlemcili 603 asphalt 6'yı hiç kasmadan oynuyor. Arm11 ne demek ya ne kadar eski bi işlemci olmasına rağmen çok iş görüyor. Bi düşünsenize çift çekirdekli snapdragon işlemcili belle telefonların olduğunu.

tapatalk

tapatalk

Üye
bu arada cihaz çok çirkin bence ama sistem güzel

PriZm

PriZm

Üye
Cihaz daha tasarımından "Ben geliştirici cihazıyım" diyor.

Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
    Konu Sahibi
samsungun androide ayırdığı bütçe tizenden çok daha fazla. Koskoca şirket bir sisteme kendini bağlamaz heralde. google artık androidin kodlarını vermese ne yapıcak samsung? kendi sistemide olmuycak tizeni geliştirmese

androide ayırdığı bütçenin çok fazla olması normal çünkü android hala çok iyi satıyor yani benim düşüncem bu yönde tabi ileride ne olur bilemem :bilmm

tapatalk

tapatalk

Üye
fk555897

fk555897

Üye
Tasarımı güzel ama güncelleme desteği ve market nasıl olur acaba?

Seglopsi

Seglopsi

Üye
yurtdisindan getirtemem ama ulkeye gelmesini bekliyorum. n9'un devami sayilan cihaz neticede. sistem ayni, mer cekirdegi uzerine kurulu, donanim olarak n9'da aradigim ozellikler var. kamerasi muhtemelen n9 kadar olamayacaktir. n9'da carl zeiss optik lensi ve purewiew'in temeline dayanan yapisi mevcut. umarim nokia kalitesine yakin bir cihaz olur. isletim sistemine ise lafim yok. muhtemelen suandaki en iyi mobil isletim sistemi olsa gerek. umarim cpu ve gpu'su da iyidir. ben cift cekirdeginde eskidigini 4 cekirdekli guclu bir islemci icermesi gerektigini dusunuyorum halen. nokia'nin gerileme sebebi bu olsa gerek. symbian'da guzel bir isletim sistemiydi ama hicbir zaman guclu bir donanim ile goremedik.

neyse fazla uzatmiyorum, hayirlisi olsun. bugune kadar nokia'dan baska telefon kullanmadim ama ilki umarim jolla olur. :)

- - - Eklendi - - -

Tasarımı güzel ama güncelleme desteği ve market nasıl olur acaba?

android uygulamalarini calistirabilecekmis. market sorunu yasamayacaktir meego gibi.

Üst Alt