“Mars’a Nükleer Bomba Atalım”

Sponsorlu Bağlantılar

___kaptan___

___kaptan___

Üye
    Konu Sahibi
“Mars’a Nükleer Bomba Atalım”
Tesla ve SpaceX gibi, son dönemin en çok ses getiren bilimsel gelişmelerini gerçekleştiren iki firmanın CEO’su konumunda olan Elon Musk, adeta kendisini süper kötü gibi gösterecek bir açıklamaya imza attı.

Geçtiğimiz günlerde The Late Show’a katılarak Stephen Colbert’in sorularını yanıtlayan, son dönemin en çok konuşulan CEO’su Elon Musk, gezegenler arası bir savaş sayılabilecek ilk girişimimiz olan fikrini ortaya attı ve “Mars’a nükleer bomba atmalıyız” dedi ki; aslında bunun nedeni gayet barışçıldı.
Musk’a, Mars konusunda neden adeta takıntılı biri gibi davrandığını ve gezegenin çok da misafirperver bir yapısı olmadığını, yaşanılabilir olmadığını belirten Colbert’e gezegeni nasıl yaşanılabilir kılacağımızı açıklayan Elon Musk, “bir gezegeni yaşanılabilir kılmak için biri yavaş, biri hızlı metod biliyoruz şu an için.

Yavaş olan yöntemde gezegendeki sera gazları oranını kademe kademe ve yavaş şekilde artırarak bu gazların Mars’ın atmosferini kalınlaştırmasını ve sera etkisi ile gezegeni ısıtmasını bekliyoruz.
İkinci ve hızlı olan yöntemde ise gezegenin kutuplarına birkaç nükleer bomba gönderiyoruz ki bunları da “SpaceX Falcon 9 Heavy
roketimizle taşıyabilirsiniz, eminim” şeklinde açıkladı.
Musk bir gezegene nükleer saldırı düzenlemenin o gezegeni nasıl yaşanabilir kılacağı konusunda detaya girmiyor; ancak biz Dünya’da bir nükleer saldırı, gezegeni nasıl yaşanılamaz kılar biliyoruz.
Bu etkilerden de yola çıkarak işi nasıl tersine döndürebiliriz biraz düşününce aslında Elon Musk’a hak vermeye bile başladık diyebiliriz.

Gezegenin kutuplarına salladığınız birkaç nükleer misil, kutuplarda bulunan kuru buz (katı haldeki karbondioksit) katmanlarını eritip atmosfere hızlıca karbondioksit salınmasını sağlayacak ve elbette bu buz katmanlarının içinde bulunan oksijen gibi gazlar dahi atmosferde kendilerine yer bulacak.
Ayrıca kutuplardaki bu buzullardan çıkacak olan tonlarca su buharını da Mars’ın atmosferine katmış olacaksınız; ki bir atmosferin olmazsa olmazlarından biri de su buharıdır.

Sonuç olarak Mars’ta birkaç on yıl içinde nefes alınabilir bir atmosfer yaratabilmiş olacaksınız.
Ancak kutuplar hala radyoaktif olacak elbette; ama kim Mars’ın kutuplarına gitmek ister ki?

Böyle bir çalışmayı yavaş yoldan yapmak birkaç yüzyıl sürebilir; ancak Mars’ı şimdiden çabuk çabuk bombalamaya başlarsak bizlerin ömrü bitmeden Mars’ta nefes alınabilecek bir atmosfer oluşturma ihtimalimiz var ve üstelik bilim adamları da bu düşünceyi desteklemiyor değil.
Bilimsel görüşe göre bu Dünya’da yarattığımız küresel ısınma isimli felaket, bize gezegenleri nasıl ısıtabileceğimizi gayet güzel şekilde öğretti ve sera gazlarının manipule edilebildiğinde gezegenlerin iklimlerini kendimize uygun hale getirebileceğimizi gösterdi.

Umalım da biz bunu yapmayı planlarken Mars’ta gerçekten hayat olmasın ya da birilerinin dikkatini çekmeyelim daha uzaklardan :aha: :kıskıs: :bilmm

• Beğen
Tepkiler: OnurYurdakul

0MG90

0MG90

Üye
Gezegenime bomba atmayın:(

Şaka bir yana bana saçma geldi

• Beğen
Tepkiler: ___kaptan___ ve kaankulahli
Jus7ice

Jus7ice

Üye
benim aklıma çok feci yattı bu iş :hmmm

• Beğen
Tepkiler: ___kaptan___
Jus7ice

Jus7ice

Üye
Eğer söylenildiği gibi değişimler olacaksa Mars'ı bombardımana tutsunlar :eller: ama bunun tam tersi olması da var :bilmm
Ben yinede derim ki geç olsun güç olmasın olurda ucu bize gelecek birşey olursa bu dünyada yaşayan herkesten sorumlu olduklarının bilincinde olmları gerek

• Beğen

technogamer2345

Üye
Sizin memleket iflas ediyor ha. :D

• Beğen
___kaptan___

___kaptan___

Üye
    Konu Sahibi
Ben yinede derim ki geç olsun güç olmasın olurda ucu bize gelecek birşey olursa bu dünyada yaşayan herkesten sorumlu olduklarının bilincinde olmları gerek
Katılıyorum, lakin bu tür bir projenin kapsamlıca iyice araştırılması lazım derim ne yapılarsa ne gibi bir sonuç alırız gibisinden, sonuç olarak koca gezegene nükleer bomba atılacak bu o gezegenin yaşamına ve gezegenlerin kanuna aykırı gibi duruyor düşüncesindeyim, yani; Mars komşunun evi ve biz o evi taşa tutuyoruz bunun gibi bir durum :bilmm

Jus7ice

Jus7ice

Üye
Katılıyorum, lakin bu tür bir projenin kapsamlıca iyice araştırılması lazım derim ne yapılarsa ne gibi bir sonuç alırız gibisinden, sonuç olarak koca gezegene nükleer bomba atılacak bu o gezegenin yaşamına ve gezegenlerin kanuna aykırı gibi duruyor düşüncesindeyim, yani; Mars komşunun evi ve biz o evi taşa tutuyoruz bunun gibi bir durum :bilmm
Ayrıca mars'ta yaşam olduğu kanıtlanmış birşey yüzey olmasa bile belki de yer altında bir yaşam olabilir şimdi gidip te orada faaliyet yaparken biri çıksa kimden izin aldınız dese haklı yani :D

• Beğen
___kaptan___

___kaptan___

Üye
    Konu Sahibi
Ayrıca mars'ta yaşam olduğu kanıtlanmış birşey yüzey olmasa bile belki de yer altında bir yaşam olabilir şimdi gidip te orada faaliyet yaparken biri çıksa kimden izin aldınız dese haklı yani :D
O yüzden bombaydı vs gibi bir yıkıma hakkımız yok diye düşünüyorum :oke: :bilmm

• Beğen
Tepkiler: Jus7ice
Murat Alper

Murat Alper

Moderator
bunlar iyice napacağını şaşırdı :ehe

• Beğen
0MG90

0MG90

Üye
Dünya çok gelmiş biraz da oradaki hayatı mahvedelim demişler :tebessüm:

• Beğen
___kaptan___

___kaptan___

Üye
    Konu Sahibi
Dünya çok gelmiş biraz da oradaki hayatı mahvedelim demişler :tebessüm:
:aha: :kıskıs: Katılıyorum lakin dikkatimi çekti senin bilgilerinde Nereden : Mars yazıyor :aha: :d: Bende geçenlerde yıldız geçidini vs izledikten sonra Nereden kısmını Mars olarak değiştirmiştim :kıskıs: Biz ikimiz mars vatandaşı olarak bu adama savaş açmalıyız kanımca :bilmm :kıskıs: :sirit: :naughty:

• Beğen
Tepkiler: 0MG90

H0lligan

Üye
mars ın neresindensiniz :naughty:

• Beğen