Lumia920 ve Lumia928 karşılaştırması

Sponsorlu Bağlantılar

papakudioflu

papakudioflu

Admin
    Konu Sahibi
Lumia920 ve Lumia928 karşılaştırması
LUMİA 920&928

Uzun zamandır beklenen Lumia928'in resmi olarak tanıtılmasa da bütün detayları ortaya çıktı.Tasarım olarak büyük degişiklikler yaşamış bir Lumia920 gibi bakabilecegimiz Lumia928'i Lumia920 ile karşılaştırıp aradaki farkları merak edenlere yardımcı olalım istedik.

TASARIM

Lumia928, Lumia920'de oldugu gibi polikarbon gövdeye sahip.Lumia920'den alınan eleştiriler bu cihazda dikkate alınmış ve daha kusursuz bir tasarım ortaya çıkmış.Aynı zamanda Lumia920'nin aldıgı eleştirilerin en büyüklerinden biri olan agırlık sorunu da bu cihazda çözülmüş.Daha köşeli bir yapıyla tasarlanan Lumia928'de kalınlık kenarlara dogru düşürüldügü için telefon Lumia920'den çok daha ince gözüküyor.Alt tarafta bulunan hoparlör çıkışı da cepte taşıma esnasında sesin az çıkması nedeniyle arka tarafta konumlandırılmış.

BOYUTLAR

Lumia920

Yükseklik:
130,3 mm

Genişlik: 70,8 mm

Kalınlık
: 10,7 mm

Ağırlık:
185 g

LUMİA 928

Yükseklik: 133 mm

Genişlik: 68.9 mm

Kalınlık: 10.1 mm

Agırlık: 162 gr

EKRAN

İki cihaz arasındaki en büyük farklardan birisi de ekranları.Lumia920'de kullanılan IPS LCD yerine Lumia928'de AMOLED ekrana yer verilmiş.Bu sayede Lumia928 çok daha canlı bir ekran görüntüsüne sahip olurken Lumia920'ye göre de daha fazla batarya süresi sunuyor.

BATARYA

Her iki telefonda da 2000mAh gücünde Li-İon bataryaya yer verilmiş.

LUMİA920
Batarya modeli: BP-4GW

Batarya kapasitesi: 2000 mAh

Batarya voltajı: 3,7 V

Çıkarılabilir batarya: Hayır

Bekleme süresi (2G): 460 saat

Konuşma süresi (2G): 18.6 saat

Bekleme süresi (3G): 460 saat

Konuşma süresi (3G): 10.8 saat

Müzik çalma süresi: 74 saat

WIFI internet süresi: 9 saat

LUMİA928

• Batarya model: BV-4NW
  • Batatarya kapasitesi: 2000.0 mAh
  • Batarya voltajı: 3.41 V
  • Degiştirilebilir batarya: yok
  • Bekleme süresi (2G): 606.0 saat
  • Konuşma süresi (2G): 16.2 saat
  • Bekleme süresi (3G): 541.0 saat
  • Konuşma süresi (3G): 11.8 saat
  • Şebeke internet baglantı süresi: 6.2 saat
  • Müzik çalma süresi : 80.0 saat
  • Wi-Fi internet süresi: 8.5 Hour(s)
  • Wireless şarj: Var

Diger farklılıkların başında ise Lumia928'de kullanılan üç adet mikrofon geliyor.Bu sayede Lumia928 ses kaydında kusursuza yakın bir performans sergileyebiliyor.Kamera konusunda herhengi bir fark olmasa da muhtemelen yazılımsal geliştirmeler neticesinde Lumia928 Lumia920'den daha iyi performans veriyor fakat burada belirtmeliyim ki Lumia928'de kullanılan yazılımsal bütün yenilikler kısa zamanda Lumia920'ye de güncelleme olarak gelicektir.

LUMİA920 GÖRSELLERİ

KARAR SİZİN.......

• Beğen
Tepkiler: Web Designer

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Konu için teşekkürler abi emeğine sağlık, gayet bilgilendirici olmuş...:oke:

Geliştirilmiş kamera işlevleri ve yeni donanımlarıyla öne çıkan bir cihaz gerçekten...

ardacumhur

ardacumhur

Üye
Eline Sağlık abicim güzel olmuş :)

NL928 Siyah hoş gözüküyor :good:

papakudioflu

papakudioflu

Admin
    Konu Sahibi
teşekkürler arkadaşlar:oke:

bu iki cihaz sık sık karşı karşıya gelecegi için ikisi hakkında bilgi almak isteyenler hem bu konuda anlattıklarımı okuyabilir hem de ögrenmek istedikleri degişik noktalar olursa bu konudan altında sorabilirler.elimden geldigi kadar yardımcı olmaya çalışırım

FeRhAt0152

FeRhAt0152

Üye
Olmaz olsun şu Nokia Bi kere olsun kalbimi yerinden sökecek Bi,telefon çıkarmasın

Web Designer

Web Designer

Üye
Teşekkürler Abi gayet aydınlatıcı olmuş :)

dilmenibrahim

dilmenibrahim

Üye
Ekran boyutu ne uzunluk artmış fakat en düşük gr olarak da iyi ekranda bir değişim vrmı

papakudioflu

papakudioflu

Admin
    Konu Sahibi
Ekran boyutu ne uzunluk artmış fakat en düşük gr olarak da iyi ekranda bir değişim vrmı

konuda da belirttigim gibi boyut ve çözünürlükleri aynı. Sadece lumia928'in farki amoled ekran kullanilmasi.

nanotex

nanotex

Üye
Bizde AMOLED ekran olmaması çok kötü ya :angry:

ardacumhur

ardacumhur

Üye
Şimdi :)

NL928 özellikleri:NL920 özellikleri:
Ekran Genişliği:58.0mm58.0mm
Ekran Yüksekliği:
97.0mm97.0mm
Boy/En Oranı:15:915:9
Ekran Boyutu:4.5inç 4.5inç
Ekran Çözünürlüğü:1280x7681280x768
Piksel Yoğunluğu:334.0332.0

Telefonların kasa boyutlarının farklı olduğunu anlıyorum ama ekran boyutları aynı kalırken nasıl olmuş ta piksel yoğunluğu değişmiş :allalla:

NL928 kaynağı:
NL920 kaynağı:

• Beğen
Tepkiler: Web Designer
bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
Konu için teşekkürler dostum.
Bu arada Lumia 920'nin güneş ışığı altındaki görünürlüğünün 928'e göre daha iyi olduğunu belirtelim.

• Beğen
Tepkiler: ardacumhur
ardacumhur

ardacumhur

Üye
  • Beğen
Tepkiler: Web Designer ve bulutsuzgece
papakudioflu

papakudioflu

Admin
    Konu Sahibi
Şimdi :)

NL928 özellikleri:NL920 özellikleri:
Ekran Genişliği:58.0mm58.0mm
Ekran Yüksekliği:
97.0mm97.0mm
Boy/En Oranı:15:915:9
Ekran Boyutu:4.5inç 4.5inç
Ekran Çözünürlüğü:1280x7681280x768
Piksel Yoğunluğu:334.0332.0

Telefonların kasa boyutlarının farklı olduğunu anlıyorum ama ekran boyutları aynı kalırken nasıl olmuş ta piksel yoğunluğu değişmiş :allalla:

NL928 kaynağı:
NL920 kaynağı:

öncelikle ppi= inch başına düşe piksel yogunlugudur. 4.5" olarak adlandirilir fakat tam olarak 4.5" degildir iki cihaz da. Mesela birisi 4'499" olsa birisi de 4.500" olsa aradaki iki piksellik fark oluşur.

ardacumhur

ardacumhur

Üye

öncelikle ppi= inch başına düşe piksel yogunlugudur. 4.5" olarak adlandirilir fakat tam olarak 4.5" degildir iki cihaz da. Mesela birisi 4'499" olsa birisi de 4.500" olsa aradaki iki piksellik fark oluşur.

Tamam abicim haklısın ama ekran boyları,enleri ve çözünürlükleri aynıyken(ondalık hassasiyetle), inç başına piksel yoğunluğu nasıl 2 puan birden fark ediyor?

1 inç'te 2 piksel daha fazla olursa toplamda 9 piksel artar ama?

tapatalk

tapatalk

Üye
Bence 920 daha iyi . 928 in her yeri yazi çok çirkin

papakudioflu

papakudioflu

Admin
    Konu Sahibi

Tamam abicim haklısın ama ekran boyları,enleri ve çözünürlükleri aynıyken(ondalık hassasiyetle), inç başına piksel yoğunluğu nasıl 2 puan birden fark ediyor?

1 inç'te 2 piksel daha fazla olursa toplamda 9 piksel artar ama?

ben de onu diyorum ayni gibi gozukuyor ama ayni degil işte. Zaten mantiken inch mm'ye tam sayi olarak dönüştürmek icin buyuk hesaplar lazim.karişik bir durum kafa yormaya da gerek duymuyorum işin aslı. Çünkü ekranın en ve boy olcusunu mm olarak verip ekran boyutunu inch olarak veriyorlar. Şunu hesaplarsan cikar ortaya: uzun kenari 97mm,kısa kenarı 58mm olan bir dikdortgenin köşeden köşeye ölçüsü kaçtır.

dilmenibrahim

dilmenibrahim

Üye
Bende sorarken ekranı inc kaç diye sormuştum bir nebze arttırsalar daha iyi olurdu şunu da söylemem lazım Nokia daha iyi bir amiral gemi çıkartacaktır ekran boyutu daha büyük olursa beni çok mutlu eder en azından 4.8 olsun 5.0 olursada bayılırım

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
İbrahim yapma yahu daha ne kadar büyütsün, benim ellerim küçük iki elle zor zapt ediyorum zaten :)

PureFood

PureFood

Üye
Konu için teşekkürler..

920'yi tasarım olarak kusursuz bulurdum, ama Nokia bu adamlar öncü bu işte bir sonraki cihaz daha kusursuz çıktı :)

4.5 gayet iyi hatta fazla bile bence, zaten yürürken tek elle yazılmıyor, 4.8 ya da 5 olsa artık ne olur halimiz kim bilir :)

Üst Alt