Lg p970 Optimus Black Nova8 Custom Rom Yükleme+Sarj Simgesi Değiştirme+"G" tuşu işlevini değiştirme

Sponsorlu Bağlantılar

paganini58

paganini58

Üye
    Konu Sahibi
Lg p970 Optimus Black Nova8 Custom Rom Yükleme+Sarj Simgesi Değiştirme+"G" tuşu işlevini değiştirme
nova8 custom rom kurma

İşlemi Yapmak Genel Anlamda 3 Aşamadan Oluşuyor

1- Telefona Root Özelliği Kazandırma
2- CWM Recover Kurma
3-Recoveryden Rom Kurma

Telefonu Root İle Yetkilendirme

Telefondaki yazılımınız v10b veya aşağısı ise:

a. GingerBreak indirin ve telefona gönderin.
b. (Ayarlar > Uygulam ar > Bilinmeyen kaynaklar seçeneğini tikleyin.
c. (Ayarlar > Uygulamalar > Geliştirme > USB hata ayıklama seçeneğini tikleyin.
d. Cihazınızda SD kartınız takılı ve kullanıma hazır olsun.
e. Polaris office veya bir dosya yöneticisi ile (astro, vb) telefona attığınız gingerbreak uygulamasını(a maddesi) kurun ve çalıştırın.
f. root yazan ikonua basın.
g. Telefon kendisini baştan başlatacak ve root hakları kazanmış olacaksınız şey düzgünse. Menüde kurukafa ikonu çıkarsa olmuş demektir.

Telefondaki yazılımınız v10c veya üstü ise:

Dosyayı indirelim ve arşivden çıkartalım:

İşleme başlamadan USB sürücülerinin kurulu olduğundan, ayrıca telefonun ayarlar > uygulamalar bölümünden güvenilmeyen kaynaklar ve hata ayıklamanın etkin olduğundan emin olalım.

Cihazı bilgisayara bağlayıp SuperOnceClick 2.1.1 programını çalıştırın. Exploit: Auto modundayken(zaten böyle açılıyor) Shell Root tuşuna basın. 4. adımda program yanıt vermemeye başlayacak. Görevi sonlandırın.

Aynı programı tekrar açın. Exploit ayarını psneuter olarak değiştirip Shell Root'a basın. Cihazınızın root olduğuna dair onay alacaksınız. Ama olmadı. SuperOnceClick 2.1.1 programını kapatmadan SRP programını çalıştırın. Komut satırı birşeyler yapıp cihazınızı resetleyecek. Şimdi Root hakları kazandınız.

2. CWM Recovery

a. Öncelikle: USB sürücüleri kurulu olmalı. Cihaz root'lu olmalı ve (Ayarlar > Uygulamalar > Geliştirme > USB hata ayıklama seçeneği tiki olmalı.
b. Telefonu PC'ye takın ve sürücüleri yüklemesini bekleyin.(İlk bağlantı ise)
c. CWM 3.2 Uygulamasını PC'ye ve PC'den çalıştırın.
d. Telefon ekranında bir onay penceresi çıkacak. Onayı verin. (Allow)
e. İşlem tamam. Marketten indireb ceğiniz uygulaması ile Recovery'ye girebilirsiniz.

CWM kurulumunu yapmadan ezboot ile recovrye girerseniz telefonunuz hard reset atar haberiniz olsun arkadaşlar...

3. Nova ROM Kurulumu

Bu işlem sırasında cihazdaki tüm veriler silinecek. Yedeklerinizi alın.

a.
yi indirin ve SD kartınızın kök dizinine atın.
b.
önce indirdiğiniz Ezboot uygulaması ile "Recovery" moda girin.

Bundan sonraki adımlarda ses tuşları ile aşağı - yukarı hareket edip güç düğmesi ile seçeneği seçiyoruz

1- install zip from sd card
2- choose zip from sd kart
3- nova-eigth.zip
4- bir sürü no arasından yes olanı getir ve seç
5- işlem bittiğinde reboot system now yani yeniden başlat.
6- telefon açılınca tekrar bir yeniden başlatın romunuz hayırlı olsun.

Olası sorunlar Olarak:

1. Diyelim ki Nova'yı beğenmediniz ve orijinal ROM'a döndünüz. Cihaz dahili hafızanızı 0mb olarak görüp program kurmanıza izin vermeyebilir. Bunu düzeltmek için yeni ROM'unuzu kurduktan sonra 3845#*970# kodu ile çıkan menüden veya Ayarlar > Gizlilik menüsünden cihazı fabrika ayarlarına döndürmeniz yeterli.

2. Türkçe sesli arama ve yazı yazmayı etkinleştirmek için:
- uygulamasını indirin ve hafıza kartınızda nova/appinj/myapps klasörüne atın.
- menüden terminali açın ve sırasıyla su ve nova komutlarını girin. Hata mesajı aldınız mı diye soracak. Almadıysanız n ile devam edin.
- seçeneklerden app inj bölümüne girin ve myapps kısmından kurulumu y ile onaylayın.
- artık türkçe ses tanıması etkin.

3. Superuser hata veriyorsa indirin ve bilgisayarınızda bir klasöre çıkartın. Telefonun usb hata ayıklama modunu açıp pc'ye bağlayın. Klasörden su fixer bat dosyasını çalıştırın.

Sarj Simgesi Değiştirme

normalde xda da işlem daha karmaşık anlatılmıştır fakat ben işinizi kolaylaştırmak için anlatılan karmaşık kısmını kendim hallettim siz direk indirip yöntem ile kurun
dosyayı indirin ve hafıza kartının ana dizinine kopyalayın:

ezboot programı ya da kapatma tuşuna uzun süre basarak recovery moduna geçin ve nova romu yükler iken izlediğiniz adımların aynısını izleyin telefonu yeniden başlatın yeni batarya simgeniz hayırlı olsun..

mod yükleme işlemi aynı nova8 rom yükleme kısmındaki gibidir arkadaşlar.

1- install zip from sd card
2- choose zip from sd kart
3- ..........zip (indirip hafıza kartına kopyaladığınız mod)
4- bir sürü no arasından yes olanı getir ve seç
5- işlem bittiğinde reboot system now yani yeniden başlat.

Bu arada bu yöntemle her önünüze gelen batarya modunu ve ya herhangi başka bir modu kurmaya çalışmayın arkadaşlar yeniden rom kurmak zorunda kalabilirisiniz !!!!!!!

"G" tuşu işlevini değiştirme
bu işlemi nova rom olmadan da yapabilirisiniz fakat cihazınızın ROOT yetkilerine sahip olması gerekir...

- Telefonunuzda ES File Explorer uygulamasını açın, yoksa Android Market' ten indirin.

- Uygulama açıldığında hafıza kartını gösterir. Fakat biz işlemleri telefon hafızasında yapacağız bu sebeple en üstteki butonlar arasında en soldaki 1. butona basın, butona basınca buton ev resmi olur yani telefonun kendi hafızasını gösterir. Klasörler içinden önce system daha sonra usr ve ondan sonrada keylayout klasörüne girin.

- Klasörün içindeki TWL4030_Keypad.kl dosyasına tıklayın Text seçeneğini seçin ve ES Note Editor' e basın. Karşınıza parametreler çıkacaktır. En alttan 3.sırada " 95 GESTURE" adına bir satır olacaktır.

Eğerki G butonu kamera uygulamasını açma butonu olarak kullanmak istiyorsanız bu satırı
95 CAMERA WAKE_DROPPED
olarak değiştirin.

Eğerki G butonu, ekranı kilitleme/açma işlemi için kullanmak istiyorsanız
95 POWER WAKE_DROPPED
olarak değiştirin

Ardından menü tuşuna basın ve Save seçeneğine basın ve telefonu kapayıp açın.

!!!!!! işlemleri yapmak için es file explorere root yetkilerini ayarlar kısmından vermelisiniz...

BURADA ANLATMAYA ÇALIŞTIĞIM HERŞEY İNTENETTE ÇEŞİTLİ SİTELERDEN TOPLANMIŞ BİLGİLERİN DERLENMİŞ HALİDİR. BU KONULARA GEREK NETTEN İNGİLİZCESİ İYİ OLARAK ÇEVİREN GEREKSE KENDİSİ EMEK VEREREK BİZLERİ BİLGİLENDİREN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM.ARADA KENDİ EMEKLERİMİZDE BULUNMAKTA ARKADAŞLAR TAMAMEN HIRSIZ DEĞİLİZ SAYGILAR :)

BENİM CİHAZIMDA YUKARIDA ANLATILAN HERŞEY UYGULANMIŞ VE TIKIR TIKIR ÇALIŞMAKTADIR.MESLEK İCABI ÇOK ZAMAN AYIRAMIYORUM ARKADAŞLAR AMA KISA ZAMAN SONRA CİHAZIMIN VİDEOSUNUDA EKLEMEYİ DÜŞÜNÜYORUM..
İŞLEMLERİ UYGULARKEN OLACAK HER TÜRLÜ SIKINTIDAN CİHAZINIZA GELECEK ZARARDAN KENDİNİZ SORUMLUSUNUZ ARKADAŞLAR CİHAZINIZ GARANTİ DIŞI KALIR BUNU UNUTMAYIN MAXİCEP VE YA BEN SORUMLU DEĞİLİM!!!!!!!!!
ORTA DÜZEYDE BİR BİLGİSAYAR BİLGİSİ OLAN VE LİNUX HAKKINDA BİRAZ FİKRİ OLAN HERKES GÖNÜL RAHATLIĞI İLE İŞLEMLERİ YAPABİLİR.

SAYGILAR:alkis

• Beğen
Tepkiler: muhammedömer, alaStar, abdispowerr ve 5 diğerleri

technoshark

technoshark

Üye
dostum çok deli bir paylaşım olmuş bu ya, ben çok beğendim ben şimdi v10c li videoyu koydum sonrasında ise nova yı kurup koyarım video, yalnız birşey sorucam sana herhangi bir eksiklik felan varmı , yani şarj bakımından nedir ? uygulama oyunlarda aksama donma ? flash lı sitelerde kullanım rahatlığı aynı dimi bir değişiklik yok yani ?

----------Eklendi @ 12:57:10 ---------- Yazıldı @ 11:31:51 ----------

Bu arada gingerbreak bile yapamadı, kaç oldu deniyorum o halde haldı, 1 kaç dakika sürer diyor bitmek bilmedi

y n s c n

y n s c n

Üye
Deneyelim bakalım, teşekkürler..

technoshark

technoshark

Üye
ben şimdi kurdum telefonuma ciddi anlamta çok farklı bir görünüm oldu, bayıldım adeta...

moxelu

moxelu

Üye
Radyo var mı nova8 de ? :P
Nova 8 den 2.3'e geçerken (kısmetse bu asır çıkarsa) sorun yaşarmıyız, yada tekrar orjinal room'a dönerken.
flash sitelerin kullanımında sorun oluyor mu ? GPS wifi düzgün çalışıyor mu ? , taşınabilir ortak erişim noktası olarak kullanımında sorun yaşar mıyız ?

technoshark

technoshark

Üye
radyo varmı bilemiyorum çünkü normalde bende radyo vardı (:

paganini58

paganini58

Üye
    Konu Sahibi
romda radyo var arkadaşlar sıkıntısız rom

eğerki alarm uygulaması ve ya başka uygulamaları orginalinden kurmak isterseniz lütfen şu adımları izleyiniz...

1- menüden terminal emulatörüne girin
2- su yazın enter deyin
3- nova yazın enter
4-karşınıza bir menü gelecek artık gerekli rakamı girip entere basacaksınız
5-App injectors a girin
6-stock applications a girin
7-lg applications u seçin
8-oradan istediğiniz orginail lg yazılımını kurup telefonu yeniden başlatın işlem tamamdır

saygılar...

----------Eklendi @ 21:17:52 ---------- Yazıldı @ 21:10:08 ----------

bu arada radyo var arkadaşlar bu nova8 romu xda dan anladığım kadarı ile v10c rom üzerinden oluşturulmuş ama türkçe karakterler yok haberiniz olsun :)

• Beğen
Tepkiler: technoshark
hazar07

hazar07

Üye
novarom kurmadım ama root yapmam için yardımcı oldun emegine saglık..

moxelu

moxelu

Üye
Nova 8 kurdum , hani derler ya a "yağ gibi akıyor" diye...
Arkadaş süper oldu telefon süper, eline koluna emeğine sağlık paganini58 kardeşim.

• Beğen
Tepkiler: paganini58 ve technoshark
technoshark

technoshark

Üye
Gerçekten süper ya .... O kadar etkileyici ki, süper... Moxelu kardeşim ürünü nereden aldın ?

moxelu

moxelu

Üye
Gerçekten süper ya .... O kadar etkileyici ki, süper... Moxelu kardeşim ürünü nereden aldın ?
Ürünü ikinci el aldım bir aylık cihazdı ben aldığımda, Ama ürün darty den alınmıştı yanlış hatırlamıyorsam 950 tl.

paganini58

paganini58

Üye
    Konu Sahibi
bende hepinize teşekkür ediyorum arkadaşlar umarım daha güzel paylaşımlar ile bir birimize destek oluruz saygılar...

huseyinos

huseyinos

Üye
Şimdi kuracağım seni nova 8 :) uğraşmaya başladım yarın tatil nede olsa

mustapha2105

Üye
telefon garanti dışına çıkar mı ?

huseyinos

huseyinos

Üye
Arkadaşlar romy yükledi acayip kasma var extra birşey yüklemesi yapmadim

virgo2000

virgo2000

Üye
arkadaşım söyler misin kaç mb ram boş ana ekranda iken??? geçtiğimize değer mi

xpity

Üye
Açıklama güzel olmuş, bende deneme amaçlı yükledim stabil bir rom olmuş. Go launcher Ex programını ana launcher olarak kullanmışlar ve option kısmına girişi iptal etmişler. Menü ye girince küp şeklinde dönen ikonları değiştiremiyorsunuz. Ben terminal üzerinden lg nin orjinal launcherini kurdum onu kullanıyorum. Onun dışında kilit ekranı daha bir göz alıcı olmuş. Aynı zamanda batarya simgemide değiştirdim farklı bir görünüme kavuştu. ama bir batarya simgesi değişikliği için 15mb dosya yüklemesi yapması tuhafıma gitti. Değiştireceği bir kaç tane png icon resimleriydi.

Aynı zamanda aklıma gelen ve deneyip denememek arasında kaldığım bir şey var. Bilindiği üzere çoğu kişi telefonuna (Destekliyorsa) performans almak için "cyanogenmod" romu kuruyor. Ama malesef ki bizim 2.3 mazi olduğu için adamlar modlanmış rom dosyası yapmamışlar. Siteye girince bir çok marka ve modelin modlanmış romları mevcut. Lg ninde X2 ve GX2. X2 nin 2.3.4 cyanogen sürümü var. Ve zip şeklinde yani nova rom kurduğumuz gibi kurulumu yapılıyor. Ama X2 tegra2 ekran cipli olduğu için bunu kurunca bir sorun teşkil edermi. Bana kalırsa büyük bir ihtimal kurup çalıştırır tegra 2 özelliği olmadığı içinde tegra kısmını es geçer ve 2.3.4 cyanogen moduna sahip oluruz düşüncesindeyim. Kurulum sırasında hata verirse ve yükleme iptal olur yada yarıda keserse telefonu recovery mod ile başlatıp nova rom yükleriz yada orjinal rom kurulumu yaparız sorun düzelir. Tabi bu düşündüklerim faaliyete geçene kadar sadece üretim aşamasında. Denemeden önce bir kaç linuxçu arkadaşla görüşmek lazım.

saruman_me

saruman_me

Üye
Telefondaki yazılımınız v10c veya üstü ise:

Dosyayı indirelim ve arşivden çıkartalım:

İşleme başlamadan USB sürücülerinin kurulu olduğundan, ayrıca telefonun ayarlar > uygulamalar bölümünden güvenilmeyen kaynaklar ve hata ayıklamanın etkin olduğundan emin olalım.

Cihazı bilgisayara bağlayıp SuperOnceClick 2.1.1 programını çalıştırın. Exploit: Auto modundayken(zaten böyle açılıyor) Shell Root tuşuna basın. 4. adımda program yanıt vermemeye başlayacak. Görevi sonlandırın.

Aynı programı tekrar açın. Exploit ayarını psneuter olarak değiştirip Shell Root'a basın. Cihazınızın root olduğuna dair onay alacaksınız. Ama olmadı. SuperOnceClick 2.1.1 programını kapatmadan SRP programını çalıştırın. Komut satırı birşeyler yapıp cihazınızı resetleyecek. Şimdi Root hakları kazandınız.
olmuyor sölenenlerin hepsini yaptım ama olmuyor root olmuyor bu cihaz arkadaşlar neden :(

AlpEr_1907

AlpEr_1907

Üye
kütahyalı adam yapar kütahyalıyım ben kardeş :D

virgo2000

virgo2000

Üye
ben de bu rom u kullanıyorum ... orjinalden çok daha hızlı ... stabilitesi de güzel ... en az orjinalin stabilitesi kadar iyi

Üst Alt