Leptopum normal sistemde bile takılıyor. Yardım!!!

Sponsorlu Bağlantılar

TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
Ben de yaklaşık 3,5 ay önce Lenova Ideapad520 marka bir laptop aldım. Kullanmaya başlayınca harddiskin aşırı ses yaptığını farkettim. Zırıltılı çıtırtılı sinir bözucu bir şekilde çalışıyor. i7 ve 12 Gb ram olmasına rağmen bilgisayar yavan tatsız tuzsuz çalışıyordu. İki kere servise yolladım arıza yok ses normal deyip geri yolladılar. Hakka sessiz bir çalışma istiyorsam SSD harddisk alabilirmişim o şekilde not düşmüşler. Bahsettikleri harici disk bu mu acaba?
Evet, Bu diskler mekanik olmadığı icin, Normal HDD gibi ses duymazsınız.

• Beğen
Tepkiler: maydinmaydin

PALA.

PALA.

Üye
Burda warning hatası veren ıd ler ne anlama geliyor

Denemelik bir ssd bulayım hocam tam sorunun hdd den kaynaklanıp kaynaklanmadığını göreyim işimi görecektir teşekkür ederim.
HDD sıkıntılı disk zamanla geriye dönük hatalı sektörleri okumaya çabalıyor şeklinde tabir edebilirim.
Yeni bir diske terfi etmeniz yararınıza olacaktır. Hdd regenerator adlı bir yazılım var ama çözse bile zamanla tekrarlayabilir.

@maydinmaydin sizde ssd ye terfi edebilirsiniz o işlemcinin hakkını ssd verir samsung serilerini öneririm.

• Beğen
Tepkiler: maydinmaydin ve WARer.Ghost
maydinmaydin

maydinmaydin

Üye
TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
Peki nasıl oluyor windowsu bu diske mi kuruyoruz? Açılışta ilk bu diski görecek şekilde mi bios ayarı yapıyoruz?
Bildiğiniz HD zaten bu da, Normal diske kurduğunuz şekilde çalışmaktadır.

maydinmaydin

maydinmaydin

Üye
Bildiğiniz HD zaten bu da, Normal diske kurduğunuz şekilde çalışmaktadır.

Yani şöyle ki bilgisayar hiçbir işlem yapmazken bile harddisk gürültülü çalışıyor. Ben bu önerdiğiniz SSD diski alıp takınca bilgisayardaki harddisk artık çalışmayacakmı?

• Beğen
Tepkiler: TheNightMare.
WARer.Ghost

WARer.Ghost

Üye
    Konu Sahibi
HDD sıkıntılı disk zamanla geriye dönük hatalı sektörleri okumaya çabalıyor şeklinde tabir edebilirim.
Yeni bir diske terfi etmeniz yararınıza olacaktır. Hdd regenerator adlı bir yazılım var ama çözse bile zamanla tekrarlayabilir.

@maydinmaydin sizde ssd ye terfi edebilirsiniz o işlemcinin hakkını ssd verir samsung serilerini öneririm.
Hocam kesinlikle hdd kaynaklı diyebilir miyiz sorun?

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
Hocam kesinlikle hdd kaynaklı diyebilir miyiz sorun?
Görüntü onu gösteriyor. Emanet bir hdd yada ssd bul yükle windowsu dene :)
Yani şöyle ki bilgisayar hiçbir işlem yapmazken bile harddisk gürültülü çalışıyor. Ben bu önerdiğiniz SSD diski alıp takınca bilgisayardaki harddisk artık çalışmayacakmı?
Hdd yerine samsung serisi bir ssd al. Çıkan hdd yi de kızak alıp dvd yerine takıyorsun. Windowsu ssd ye kur. Hdd yi depolama diski yap. Harici hdd gibi kullanmazsan uyku moduna geçer, sürekli çalışmaz.

• Beğen
Tepkiler: maydinmaydin ve WARer.Ghost
maydinmaydin

maydinmaydin

Üye
Görüntü onu gösteriyor. Emanet bir hdd yada ssd bul yükle windowsu dene :)

Hdd yerine samsung serisi bir ssd al. Çıkan hdd yi de kızak alıp dvd yerine takıyorsun. Windowsu ssd ye kur. Hdd yi depolama diski yap. Harici hdd gibi kullanmazsan uyku moduna geçer, sürekli çalışmaz.

Peki bilgisayarın çalışmasında hissedilir bir yavaşlığa neden olur mu? Ayrıca bunları yapınca bilgisayar garanti dışı kalmayacak mı? Tüketici hakem heyetine gitsem iade ya da değişim olur mu? Çünkü ses çok sinir bozucu. Tam bişeye odaklanıyorum ses bi anda artıyor bi çatırtı oluyor yeminlen korkuyorum sinir oluyorum.

PALA.

PALA.

Üye
Peki bilgisayarın çalışmasında hissedilir bir yavaşlığa neden olur mu? Ayrıca bunları yapınca bilgisayar garanti dışı kalmayacak mı? Tüketici hakem heyetine gitsem iade ya da değişim olur mu? Çünkü ses çok sinir bozucu. Tam bişeye odaklanıyorum ses bi anda artıyor bi çatırtı oluyor yeminlen korkuyorum sinir oluyorum.
SSD olayı çok farklı birşey çakıllı yoldan çıkıp otobana girmek gibi. Garanti olayını servis ile görüşün garanti gidebilir. Alacaksanızda üst seviye disk alın ama olmazsa olmaz değil hdd de iş görür kullanım alanına bağlıdır...

• Beğen
Tepkiler: maydinmaydin ve TheNightMare.
TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
Zaten, Bunu HDD yerine (Sata) takiyorsunuz. Yani eski HDD yerine yeni nesil, kati hal surucu (SSD [Solid State Drive] ) kulanmis oluyorsunuz.

Garanti disi kalma olayina gelicek olursak, Bunu Üretici firmaya sorabilirsiniz. Örneğin, benim Asus Notebook'da Ram veya HDD değişiminde Garanti disi kalmiyor. Bunun nedeni ise, HDD ve Ram ayri bir alana takili olduğu icin olmus oluyor. Yani, Anakartin oldugu alan da degilde ayri bir alanda takiliyor.

Akliniza baska bir soru takikilirsa buradan sorabilirsiniz. :oke:

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: maydinmaydin ve PALA.
AmbaSSad0R

AmbaSSad0R

Üye
benim sana nacizane tavsdiyem SSD kulan (=

• Beğen

Üst Alt