Kulaklıkta Neden Sağ Taraf Ve Sol Taraf Ayrımı Var ...

Sponsorlu Bağlantılar

CYCLONETR

CYCLONETR

Üye
    Konu Sahibi
Kulaklıkta Neden Sağ Taraf Ve Sol Taraf Ayrımı Var ...
Arkadaşlar Kulaklıklarda left ve right olmak üzere ayrım yapılmış bunun nedeni nedir yardımcı olursanız sevinirim ...:hmmm

Kerim.

Kerim.

Üye
Saka mi?

maxirabit

maxirabit

Üye
Üretim hatası onlar,zaten yanlışlıkla yazmışlardır. Tüketici haklarına ver,parasını alıp ganyan oyna kazanırsan yılbaşı bileti al kazanmazsan üstüne soğuk bir bardak su iç.

• Beğen
Tepkiler: haydaravısyon
Türe

Türe

Üye
Harbi ya :hmmm

El~PisToLeRo

El~PisToLeRo

Üye
Müzik piyasası gelistikçe tarzlar degisiyo bu yüzden özellikle trance parcalarda saglı sollu efektlerle oynama yapilabiliyo bu yüzden belirtilmis olabilir.Left derken soldan right derken sagdan ses gelen parcalar bile dinlemistim.Baska bi açıklaması yok gibi zaten.

CYCLONETR

CYCLONETR

Üye
    Konu Sahibi
cevap vermemek. her türlü söz insani sayılabilir ama bir insana kayıtsız kalmak insani değildir.

Ekşi Erik

Ekşi Erik

Üye
kardeş kulaklıkla film izliyorsun diyelim, filmde arabalar yarışıyor olsun. kamera direkt yola bakıyor. sol taraftan bir araba gelsin ve hızla önünden geçerek sağ tarafa doğru gitmeye devam etsin. anlatabildim mi. hah, işte ordaki ses efekti var ya, soldan gelip sağa gidiyor, o efekti doğru vermek için sağ-sol ayrımı yapıyorlar. filmlerde ve müziklerde çok işe yarıyor.

özetle, buna stereo deniyor.

• Beğen
Tepkiler: Tommy Vercetti ve CYCLONETR
Tommy Vercetti

Tommy Vercetti

Üye
bkz: idoser

otostopçu

otostopçu

Üye
birini bir yere takmak zorundasın. İşini kolaylaştırmışlar teknoloji bunun için değilmi

CYCLONETR

CYCLONETR

Üye
    Konu Sahibi
Teşekkür Ederim Tamam Şimdi Çaktım Olayı Ben Kulak İçi Boyut Farkı Falan Var Sanmıştım ...

maxirabit

maxirabit

Üye
1efekt için
2sağ ve sol kulak tonlarını dengelemek için.
İki kulağında tınısı farklıdır buna aslında müzik kulağıda denir. Müzikteki dengeyi sağlamak amacıyla yapılmıştır. Her şarkıda db farklılığı ve stero değişikliklerini dengelemek için daha büyük fark isterseniz ters tarafa takın beyininizin algılamasında gariplik olur.Bilimsel yönden açıklaması bu.

• Beğen
Tepkiler: kullanıcıadları ve 'Enver'
otostopçu

otostopçu

Üye
:hmmm aslında hepsi dalga yorumların gerçek cevap stereo bütünlüğünü sağlamak her 2 kulak aynı şekilde duymaz iyi bir kulaklıkta sağ taraf baskındır ve söz ağırlıklı ses çıkar sol kulaklık biraz pasif kalır ve mid sesleri baskın olarak verir bunun içindir sağ kulaklığın uzun olmasıda boyundan sarmaktır yani solu takıp sağıda ensenden ağrı dolandırıp sokmak

- - - Eklendi - - -

maxidavşan bey :birak:

- - - Eklendi - - -

:ehe

maxirabit

maxirabit

Üye
:hmmm aslında hepsi dalga yorumların gerçek cevap stereo bütünlüğünü sağlamak her 2 kulak aynı şekilde duymaz iyi bir kulaklıkta sağ taraf baskındır ve söz ağırlıklı ses çıkar sol kulaklık biraz pasif kalır ve mid sesleri baskın olarak verir bunun içindir sağ kulaklığın uzun olmasıda boyundan sarmaktır yani solu takıp sağıda ensenden ağrı dolandırıp sokmak

- - - Eklendi - - -

maxidavşan bey :birak:

- - - Eklendi - - -

:ehe

Sol tarafı kopartıp sağ'ı kullan ironi yapmış olursun:D

aleranol

aleranol

Üye
Stereo icin ve kulağına daha iyi oturması için.

hasan3472ty

hasan3472ty

Üye
Evet arkadaşlar iki kulak aynı db frekansinda değil. Ünlü firmalar bilimsel olarak farkında. Size bir ip ucu vereyim. Yada test deyin. Kulakları sağlıklı olanlar iki kulakta da iki elin ikişer parmağını aynı anda sağ ve sol kulakta parmakları birbiriyle sürtüşme yapsın ve tek elle iki kulağa deneyin farkı görün.

paradox07

paradox07

Üye
kardeş kulaklıkla film izliyorsun diyelim, filmde arabalar yarışıyor olsun. kamera direkt yola bakıyor. sol taraftan bir araba gelsin ve hızla önünden geçerek sağ tarafa doğru gitmeye devam etsin. anlatabildim mi. hah, işte ordaki ses efekti var ya, soldan gelip sağa gidiyor, o efekti doğru vermek için sağ-sol ayrımı yapıyorlar. filmlerde ve müziklerde çok işe yarıyor.

arkadaş güzel özetlemiş :oke:

IchigoKurosaki

IchigoKurosaki

Üye
Ben ters takiyorum yoksa basstan bisey duyulmuyo

'Enver'

'Enver'

Üye
Benim Philips Mp4 Player'ın kulaklığı da öyle. Philips yaptığına göre vardır bişeyi herhalde.

- - - Eklendi - - -

Tamam film veya oyun için işe yarayabilir ama müzikle ne alaka. Gitar sesini ha sağdan dinlemişsin ha soldan dinlemişsin ne fark eder ki ?

- - - Eklendi - - -

1efekt için
2sağ ve sol kulak tonlarını dengelemek için.
İki kulağında tınısı farklıdır buna aslında müzik kulağıda denir. Müzikteki dengeyi sağlamak amacıyla yapılmıştır. Her şarkıda db farklılığı ve stero değişikliklerini dengelemek için daha büyük fark isterseniz ters tarafa takın beyininizin algılamasında gariplik olur.Bilimsel yönden açıklaması bu.
Budur :oke:

• Beğen
Tepkiler: maxirabit

cukuleaks

Üye
Mesela counter strike oynuyorsun. Adam sağından geliyor. Eğer iki kulaklığada ses giderse sen ortadan geliyor sanırsın. Sağdan geldiğini anlaman için sağdaki kulaklıktan daha çok ses çıkması gerekiyorki sol tarafa baskın çıksın yani sağdan geliyor gibi olsun. Şimdi sen sağ kulaklığı soluna tak solu sağa tak. Adam cs de sağdan gelsin sen sola bak 10 öldürme 120 ölme ile maç biter :D

Üst Alt