Kopan Vantilatör Kayışı Nasıl Değiştirilir

Sponsorlu Bağlantılar

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
Kopan Vantilatör Kayışı Nasıl Değiştirilir
Vantilatör kayışı 10 bin kilometrede bir kontrol edilmesi gereken parçalar arasında yer alır.

Otomobilinizle giderken hararet aniden yükselirse ve şarj lambası yanarsa, bu vantilatör kayışının koptuğu anlamına gelir. Bu nedenle kayışın üzerinde çatlak görürseniz kopmasını beklemeden mutlaka değiştirmelisiniz. Otomobilinizde mutlaka bir yedek vantilatör kayışı bulundurmanız, uzun yolculuklara çıkarken sizin yararınıza olacaktır. Vantilatör kayışınız koptuğunda, bir anahtar ve tornavida yardımıyla kendiniz takabilir ve yola devam edebilirsiniz.


Vantilatör kayışı ne işe yarar?

Vantilatör kayışı, motor krank mili kasnağından aldığı hareketi, su pompası, alternatör ve kompresör gibi sistemlere ileterek, bu sistemlerin çalışmasını sağlar. Düzenli bir iletişimi sağlamak için kayış gerginliğinin iyi olması gerekir. Kayış gerginliği 1.5 cm esneyecek şekilde ayarlanmalıdır.


Esnek olursa ne olur?

Kayış fazla esnek olursa, motordan hareket alan su pompası, alternatör ve kompresör gibi parçalar motor devrine göre daha yavaş dönecekleri için yetersiz kalırlar. Bunun sonucunda motor hararet yapar ve şarj sistemi çalışmaz.


Gergin olursa ne olur?

Kayış fazla gergin olursa, motordan hareket alan su pompası, alternatör ve kompresör gibi parçaların yatak burçlarında aşınmalar meydana gelir
Vantilatör kayışı nasıl değiştirilir?

Vantilatör kayışını değiştirmek için yeni vantilatör kayışı, vidayı gevşetmek üzere gerekli anahtar ve bir tornavida yeterlidir. Kayışı değiştirmeden önce, eğer otomobilinizin motoru sıcak ise bir süre soğumasını bekleyin. Motor yeterince soğuduktan sonra yeni vantilatör kayışını otomobilinizin markasına göre alternatör (şarj dinamosu) üzerinde bulunan cıvataları gevşetmek üzere gereken anahtarı ve tornavidayı alarak işe başlayabilirsiniz.


İlk önce cıvataları gevşetin

İlk yapmanız gereken alternatör gerdirme cıvatalarını anahtarla gevşetmek. Vidanın bulunduğu yer kızaklı olduğundan bir tornavida yardımıyla alternatörü yerinden oynatabilirsiniz. Bu hareket sonucu alternatör yerinden oynar ve kolaylıkla vantilatör kayışını takabilirsiniz. Vantilatör kayışını elinizle kasnaklara yerleştirdikten sonra tornavida yardımıyla tamamen oturtabilirsiniz.


Gerginliğini iyi kontrol edin

Bu işlemden sonra alternatörü eski konumuna getirip, kayışın gerginliğini kontrol edip, alternatör tespit cıvatasını sıktığınızda vantilatör kayışı takma işlemi tamamlanmış oluyor. Böylece yolda kalmaktan kurtulmuş olursunuz. Daha sonra bir servise uğrayıp vantilatör kayışının ideal biçimde takılıp takılmadığını kontrol ettirin..
 


khytr89

khytr89

Üye
her zaman arabada 1 kilotlu çorap bulundurun.Bu velet kopunca sizi şehir merkezine kadar götürür. motor düşük devirdeyken tabiki :D.

şaka değil ciddiyim
 

Perfect!

Üye
her zaman arabada 1 kilotlu çorap bulundurun.Bu velet kopunca sizi şehir merkezine kadar götürür. motor düşük devirdeyken tabiki :D.

şaka değil ciddiyim

evet doğru zaten motor derslerindede söylüyolar
 
birmot

birmot

Üye
evet doğru zaten motor derslerindede söylüyolar

o dediğiniz bu motorda bile olmaz sizi kandırmışlar.bu 131 motoru.

buda yeni teknoloji bir motor vantilatör kayışını gördünüzmü 10 tane kilotlu çorabı bağlasan araç yine yürümez:kop:
 


Üst Alt