kasa fanlarının takılma yönü

Sponsorlu Bağlantılar

huseyinkeske

huseyinkeske

Üye
    Konu Sahibi
kasa fanlarının takılma yönü
masaüstü pc min kasasını temizlemek için söktüm fanları söktüm ve takılış yönüne bakmadım taktım ama içimde bi şüphe var acaba ters mi taktım benim fanlar şuan dışarı üflüyo

Teom@n

Teom@n

Üye
Fanların arka kısmındaki etiketin olduğu(voltaj vs.değerlerin yazdığı) yer her zaman fanın emdiği havayı verdiği istikamettir. Bunu baz alarak kasanda temelde biri önde diğeri arkada bulunmak üzere iki fan olduğunu varsayarsak öndeki fan emiş arkadaki fanda egsoz fanı olmalı. Buna göre yönlerini ayarlayarak monte edersen öndeki fan havayı emerek kasa içine verecek, arka taraftaki fanda kasa içindeki havayı emerek dışarı atacaktır.

***Kasanın:
1- Önündeki fanlar içeriye hava üfleyecek
2- Yanındaki fanlar içeriye hava üfleyecek
3- Altındaki fanlar içeriye hava üfleyecek
4- Arkasındaki fanlar dışarıya havayı atacak
5- Üstündeki fanlar dışarıya havayı atacak
şekilde montaj yapılmalıdır.

***ALINTIDIR.

huseyinkeske

huseyinkeske

Üye
    Konu Sahibi
çok teşekkürler bilginiz için

---------- Post added at 06:53:17 ---------- Previous post was at 06:03:28 ----------

şimdi eskisinden cok ses gelmeye başladı

Teom@n

Teom@n

Üye
çok teşekkürler bilginiz için

---------- Post added at 06:53:17 ---------- Previous post was at 06:03:28 ----------

şimdi eskisinden cok ses gelmeye başladı

Fanların kasaya montajı sırasında kasa ve fan arasında silikon, plastik conta kullanırsan güzel olur. Ayrıca vida yerine plastik ayaklar var tercih edebilirsin.

Fandan gelen seslere bakacak olursak;

Ses gelen fan ya eskimiştir yada düzgün montaj edilmemiştir. Önce fanı tozlarından arındırdıktan sonra arkasındaki etiketi dikkatlice açarak oradaki mile ÇOk az makine yağı damlatarak ve etiketi tekrar güzelce kapatarak ses sorunudan kurtulabilirsin. Makine yağı yoksa evdeki herhangi bir sıvı yağ ile (çiçek yağı vb.) durumu çözebilirsin.

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
Fanların kasaya montajı sırasında kasa ve fan arasında silikon, plastik conta kullanırsan güzel olur. Ayrıca vida yerine plastik ayaklar var tercih edebilirsin.

Fandan gelen seslere bakacak olursak;

Ses gelen fan ya eskimiştir yada düzgün montaj edilmemiştir. Önce fanı tozlarından arındırdıktan sonra arkasındaki etiketi dikkatlice açarak oradaki mile ÇOk az makine yağı damlatarak ve etiketi tekrar güzelce kapatarak ses sorunudan kurtulabilirsin. Makine yağı yoksa evdeki herhangi bir sıvı yağ ile (çiçek yağı vb.) durumu çözebilirsin.
valla teoman abi 2 yorumdada mükemmel şekilde açıklamışsın :)
ama fanlara yağ dökülmesini yada sürülmesini ben tavsiye etmişyorum çünkü ne kadar az sürersen sür.
bir süre sonra ufak çaplı toz toplayıp fanı bozuyor....

yağ sürmek yerine. fanın motor kısmına basınclı hava üfürülmesini öneriyorum tabi fan dönecekte bu arada....
ses kesiliyor.. hatta ben benim bozuk fanı bile bu yolla eski performansına geri getirmiştim. :oke:

huseyinkeske

huseyinkeske

Üye
    Konu Sahibi
yeni fan almaya kalksam nasıl bi fan tavsiye edersiniz şeffaf cam gibi olanlar var onlardan alsam olur mu

Teom@n

Teom@n

Üye

valla teoman abi 2 yorumdada mükemmel şekilde açıklamışsın :)
ama fanlara yağ dökülmesini yada sürülmesini ben tavsiye etmişyorum çünkü ne kadar az sürersen sür.
bir süre sonra ufak çaplı toz toplayıp fanı bozuyor....
yağ sürmek yerine. fanın motor kısmına basınclı hava üfürülmesini öneriyorum tabi fan dönecekte bu arada....
ses kesiliyor.. hatta ben benim bozuk fanı bile bu yolla eski performansına geri getirmiştim. :oke:

Teşekkür ederim kardeşim, foruma uygun şekilde bildiklerimi ve bilmediklerimi bularak paylaşmaya çalışıyorum.
Gelelim yağ kullanımıma;
Çözüm aşamasında sahip olduğum imkanlara göre dalıyorum fanlara. :naughty: Basınçlı havadan yanayım fakat yağ kullanımı konusunda biraz aştım kendimi. İlk bir kaç denememde dediğin sorunla karşılaşmıştım fakat sonraları işi kıllık derecesine taşıdım. Fanların etiketlerini titizlikle açarak, yağı iğne yada kürdan yardımıyla ilgili bölgeye damlatarak olayı aştım. Bazı fanların etiketleri açıldıktan sonra yapışkanlık özelliklerini kaybettikleri için yanımda her zaman özel bant ve yapıştırıcı bulunduruyorum. Bir de alkol. İşlem öncesi ve sonrası ameliyat bölgesini temizlemek için. Intel'in üretim tesislerinde bile bu kıllık yoktur:P:.

Dediğim gibi; imkanlarıma göre işlem yapmaya çalışıyorum. Eğer gerekli aletlerim yanımda değilse Mc Gayvercılık oynarım, hiçbirşey yoksa basınçlı hava ararım, yoksa fırça, kullanılmayan bir diş fırçası. Temizleyemezsem çıldırıyorum.:vur

---------- Eklendi @ 07:07:34 ---------- Yazıldı @ 07:06:11 ----------

yeni fan almaya kalksam nasıl bi fan tavsiye edersiniz şeffaf cam gibi olanlar var onlardan alsam olur mu

Öncelikle kullanım alanına göre araştırmalısın. Dönüş hızı, havayı veriş gücü ve sessizliğine göre de fiyat performans değerlendirmesi yaparak alabilirsin.

potter555

Üye
fanların pervanesinin her Bir kanadı içe büküktür.içe bükük olan taraf hava verir dışa bükük olan taraf dışarıya üfler bu bilgiye göre tak .

korogath

Üye
teşekkürler hocam bu bilgi benimde işime yaradı fanımdan acaip ses geliyodu yan tarafa takılıydı senin söylediklerinle söktüm yukarı taktım ses biraz daha azaldı ve benım anladıgım kadarıyla bunun sebebi şu;tam ölçülerini bilmiyorum ama misal verelim yan tarafa 10 cm lik fan için yer bırakılmış dolayısıyla fanın koluylacagı yerdeki deliklerde 10 cm lik fana göre ayarlanmış ama fanı buraya koyunca rüzgaz bu deliklerden gecerken acaip ses yapıyor üstteki fan yeri ise 13 cm lik fan için ayarlanmış dolayısı ile delikler biraz daha büyük ben bu 13 cm lik fan yerine 10 cm lik fanı takınca havanın geçişi rahatladı ve ses biraz daha azaldı ayrıca fan yandayken benım oldugum tarafa denk geliyodu şimdi yukarı takınca ses yukarıda oldugundan az da olsa bi faydası olabilir :))

Üst Alt