Kaç Yıl Kaybettiniz...?

 • 27 Eylül 2012
 • 404 Okunma
 • 2 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. İnsan bir şey yaparak yıl kaybeder mi ya da bir yıl kazanır mı? Bazı gençler, diyelim ki beğenmedikleri bir üniversiteyi bitirmek üzeredir ve bu bölüm için yıllarını kaybettiklerini düşünürler ve bir tür bunalıma girerler Bazı yetişkinler de beğenmedikleri bir mesleği ya da işi yaparak yıllarını kaybettiklerini söylerler; ama bir taraftan da “Yeni bir işe ya da mesleğe geçmek için artık çok geç” derlerBazı anne-babalar çocuklarını okula erken başlatmak isterler Erken başlatmak istemelerini de gerekçesi olarak “çocuk bir yıl kazansın” düşüncesidir

  Altı yaşında okula başlayan bir çocuk, bir dizi sorunla karşılaşabilir Yedi yaşında olan normal bir çocuğun zekası, çocuğun yaşı dolayısıyla, altı yaşındaki normal bir çocuğun zekasından daha ileridir.Dolayısıyla herhangi bir şeyi anlamada yedi yaşındaki çocuk, altı yaşındakinden daha avantajlı durumadır Altı yaşında bir çocuk ise, bir şeyleri eğer geç anlıyor ve geç yapabiliyorsa, bu durum çocuğun kendine olan güvenini düşürebilir İkinci bir sorun da, altı yaşında bir çocuk fiziksel olarak yeterince gelişmediyse, kendisinden yaşça büyük sınıf arkadaşları tarafından hırpalanabilir Sınıfın küçüğü olma sorunu ise ilköğretim boyunca devam edecektir Bunlar bir yana, çocuk yıl kazansın diye, çocuğunu okula göndermeye çalışan anne-babalarını pek anlayamıyorum Çocuk okulları erken bitirirse ne olacak, ona bir yıl daha az bakarak tasarruf mu yapmış olacağız? Bu çocuk erkenden çok başarılı mı olacak? Hayata erken atılınca ne olacak? Ne için acele ediyoruz?

  Birçok insan gençlik yıllarında şu ya da bu şekilde zaman kaybediyor Hazırlık okuyarak , üniversite sınavı için bazen özel bir yıl ayırarak, askere gitmek için bekleyerek, askerden geldikten sonra iş arayarak ya da başka nedenlerle bir şekilde zaman kaybediyor Zaman kaybediyor desem de, bu zamanları insan kazansa ne olacak erkenden kariyer başarısı mı gelecek, kişi gidip evlenip çoluk çocuğa mı karışacak, ne olacak? Ne için acele ediyoruz?

  Bazı üniversite öğrencilerinin şu ya da bu nedenle yıl kaybettikleri ve “Artık her şey için çok geç” diye söylenmelerini de anlayamıyorum İnsanın yaşamında yetişmesi gereken önceden belirlenmiş katı bir program mı var? 18 yaş civarında mezun olan biri 23 yaş civarında üniversiteden mezun olabilir Ancak böyle bir zorunluluk yok Üniversiteyi 30 yaşında da bitirebilirsiniz Önemli olan amacınıza ulaşmaktır Diyelim ki Ankara’da oturuyorsunuz ve amacınız İstanbul’a gitmek, ama bir şekilde yanlış otobüse bindiniz ve Erzurum’a gittiniz Orada yapmanız gereken “Geçti, bitti” demek yerine, tekrar İstanbul’a bir otobüs bileti almaktır

  Ray Kroc, McDonald’s zincir yapmak için çalışmaya 54 yaşında başladı Peter Drucker’ın karısı Doris Drucker 80 yaşından sonra şirket kurdu Dyson süpürgelerinin kurucusu, 1978’den 1991’e kadar şirketi kurabilmek için para aradı Bu insanlar, kaybettikleri yıllara hiç üzülmediler .

  Önemli olan değişik eğitim kurumlarında kaç yaşında bulunduğunuz değil, yaşamınızı değerli işler ve deneyimlerle doldurup dolduramadığınızdır Kurumlara girmekte ya da kurumların içinde geç kaldığınız için endişelenmekten çok, yaşamınızda yeni deneyimler kazanıp kazanamadığınıza, yeni bir şeyler öğrenip öğrenemediğinize endişelenebilirsiniz Yeni deneyimlerin ve öğrenmelerin adresi de, daha önce gitmediğiniz yerler, sormadığınız sorular, okumadığınız kitaplar ve dergiler, dinlemediğiniz müzikler, girmediğiniz fuarlar, konuşmadığınız insanlardır.


   


  Yazan: 1STayTRue35
 2. bizim komşu resim ögretmeni hafta sonları da dersenede ögretmenlik yapıyor
  arabasının üzerine yaslanmış össy girmeyen birine nutuk atıyor. bir yıl kaybın
  var hayata bir yıl geç başlayacak senle birlikte başlayanlar senden daha önce
  işe başlayacak sigarasnı buram buram tüttürmeye devam ediyordu hey allahım
  sigara sanki ömür uzatıyor. Sohbet ederken aldıgı lezzetin farkında bile değil
  ömründe bir kere bile balık tutmaya çıkmamıştır.
   
 3. haklısın haydar kardeşim sen sen ol kaybetmemeye çalış:)
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
16/01/2019 - 06:43