java türkçeleştirme programı ve eğitimi

Sponsorlu Bağlantılar

cosmosmad

Üye
    Konu Sahibi
java türkçeleştirme programı ve eğitimi
bilgisayarda java oyun ve programları türkçeleştirebileceğiniz bir program.
Bilindiği üzere java programlar çok karmaşık yapıdadır.Dolayısı ile dil dosyaları farklıdır.
Eğitim:Java oyunların dili nasıl çevrilir.
İhtiyacımız olan programlar

-WinRAR
-Notepad
-MobiTranS -

Tüm java oyunnların uzantıları(xxxxx.jar)dır.

Winrar programını kullanarak dosyaları çıkartın.

dosyanın içinde tüm .class dosyalarını ve diğer oyun dosyalarını görebilirsiniz.

Şimdi,oyun firmaları oyun dillerini "lang" yada "x.text" şeklinde kaydederler.

1. Adım

1. Belge( Lang klasörü arşiv dosyaları içerir)
lang dosyasını bulun ve onu açın.
İçinde bazı dosyalar göreceğiz :"0","a","b" gibi.
Notpad i kullanarak birinci dosyayı "0".açalım.
Bazı diller göreceğiz. "English","Espanol" gibi.
Adını değiştirelim (Örnek "Espanol").

English üçüncü sıradaysa ,bunun anlamı ingilizce dil dosyası "c" nin lang klasörüdür..Bulup açalım.
İçindeki tüm kelimeleri çevirelim..Örnek olarak(Deneyelim spanish)

2. Belge(Lang Klasörü lang dosyaları içerir.)
Bu klasörün içinde bazı dil dösyaları göreceğiz..Örnek,english dil dosyası "gb.lang" dır.

Şimdi bu dosyayı 1. bölümdeki gibi çevirisini yapalım.

2. Adım

Hangi "lang" dosyasını çevirmek istiyorsak Mobitrans la açıp çevirelim.:

MobiTransın Game loft oyunları için özel işlemi vardır.

Şimdi bunu yapalım:

Her sıradaki keklimeyi tıklayıp çevirelim.:

tüm kelimeler çevrilinceye kadar devam edelim.
Sonra kaydet tuşuna basıp kaydedelim.(we don't care about the other options that there are).
Sonra çıkardığımız jar klasörüne gidelim ve oluşturulan dosyaları görelim..
oradan adları değiştirelim (Örnek class dosyaları "e.class" to "e.class.bac" ve dosyanın MobiTrans adı "e.class.ru" Adını bu şekilde değiştirelim "e. class "Ve diğer dosyalarada aynı işlemi uygulayalım.

3. Adım

orijinal Uygulamayı açalım ve çevirdiğimiz tüm dosyaları aynı klasörlerine kopyalayalım üzerine yazılsınmı sorusuna evet diyerek işimizi bitirelim.

not:

>>if there is *.lang files you should check it.

>>lang klasörü yoksa yada *.lang dosyası, Bu adları bulmaya çalışalım:
- en.*
- ru.*
- fr.*
- es.*
- .......

>>english dili genelde gb.* dir.

>>Çin ve japon dil dosyaları .class dosyalarıdır, Onları bulmalıyız!!!
Örnek:
1. Tüm text dosyaları a.class (yada b.class yada...gibi)dir.
2. Bazıları a.class,ta Bazıları b.class...ta
3. Belki dosya isimleri sadece a (yada b...)dir .class,değildir..Bu durumda Uzantı olarak class->olarak değiştirelim---> Editleyelim-->adını eskisi gibi yapalım --> oyuna atalım...

Programı ve konuyu yabancı bir kaynaktan alıp türkçeye çevirdim.
Kusurum varsa affola

Ekli dosyalar

• Beğen
Tepkiler: gonyalı, Archonn ve Ozan

Blind Guardian

Üye
Programı yeniden yükleyebilir misiniz?

sekinardi

sekinardi

Üye
saol..

cosmosmad

Üye
    Konu Sahibi
indirme linki düzeltilmiştir arkadaşlar.
Sorun için özür dilerim.

Blue023

Üye
link ölü

rojin

Üye
mobiltrans inmiyor linki yenilersen sevinirim..tesekkür ederim..

cosmosmad

Üye
    Konu Sahibi
Link düzeltilmiştir arkadaşlar.

u_cosar

u_cosar

Üye
teşekkürler

plajterligi

plajterligi

Üye
Teşekkürler...

polo128

Üye
Linki yenileyin lütfen

cosmosmad

Üye
    Konu Sahibi
link Yenilenmiştir

Hasiki

Hasiki

Üye
hocam ben sabaha kadar aradım hiç bir uygulamanın dil dosyasını bulamadım bahsettiğin lang diye bi dosyada bulamadım. hangi uygulamayı açsam tamamı class dosyası. hocam bide resimli anlatıver sana zahmet. ben UC BROWSER in son versiyonunu çevirmeye çalıştım sabaha kadar uğraştım sonuç 0.Hocam sana zahmet uc browser in son versiyonunu çevirebilirsen onuda yükleyiver.teşekkürler...

• Beğen
Tepkiler: CrazySultan55
onurahmet03

onurahmet03

Üye
teşekkürler yaralı oldu .

cosmosmad

Üye
    Konu Sahibi
hocam ben sabaha kadar aradım hiç bir uygulamanın dil dosyasını bulamadım bahsettiğin lang diye bi dosyada bulamadım. hangi uygulamayı açsam tamamı class dosyası. hocam bide resimli anlatıver sana zahmet. ben UC BROWSER in son versiyonunu çevirmeye çalıştım sabaha kadar uğraştım sonuç 0.Hocam sana zahmet uc browser in son versiyonunu çevirebilirsen onuda yükleyiver.teşekkürler...
Uclang.pk dil dosyasıdır.fakat dosya winrar gibi sıkıstırma tekniği kullanılmıştır.Pk uzantılı dosya unzip edilmeli.Fakat piyasada bu uzantıyı açacak bir program bulamadım.Şimdilik daha önceki sürümlerle idare et.
http://www.maxicep.com/java-uygulamalar-programlar/uc-web-browser-7-5-turkce-440656.html

gonuldostu82

gonuldostu82

Üye
eyvallah kardeşim paylaşım için teşekkürler ben bu işlemi Hex Editor Neo ile yapıyorum dediğin gibi winrar ile jar ı açtığında zaten diller kendini belli ediyor ama benim sıkıntım orada ingilizce olarak yes yazan bir kelimeyi değiştirirken sadece 3 harf kullanmak zorunda kalıyorum orjinal yazı karakterin dışına çıkamıyorum yani 3 harfse bende 3 harfli bir şeyler yazmak zorunda kalıyorum bu proğramla 4 harf yazabiliyor muyuz ben yapamadım yani 3 harf i 4 harfe çıkaramıyorum

cosmosmad

Üye
    Konu Sahibi
eyvallah kardeşim paylaşım için teşekkürler ben bu işlemi Hex Editor Neo ile yapıyorum dediğin gibi winrar ile jar ı açtığında zaten diller kendini belli ediyor ama benim sıkıntım orada ingilizce olarak yes yazan bir kelimeyi değiştirirken sadece 3 harf kullanmak zorunda kalıyorum orjinal yazı karakterin dışına çıkamıyorum yani 3 harfse bende 3 harfli bir şeyler yazmak zorunda kalıyorum bu proğramla 4 harf yazabiliyor muyuz ben yapamadım yani 3 harf i 4 harfe çıkaramıyorum
Bu programda karakter uzunluğu farketmiyor.istediğin gibi çeviri yapabilirsin.Hex editörle çeviri yaparkende araya karakter ekleyebilirsin fakat herzaman çalışmıyor.Class dosyalarıyla çalışırken istersen java decompiler kullanabilirsin fakat daha sonra tekrar compile etmen gerekir.Bu da zahmetli bir iştir.
Kolay gelsin

gonuldostu82

gonuldostu82

Üye
eyvallah teşekkürler.Biraz daha uğraşayım bakalım.

KomutanReis

KomutanReis

Üye
:tşk:

evren991

evren991

Üye
kardeşim virüs var programda ne yapmalı.

cosmosmad

Üye
    Konu Sahibi
kardeşim virüs var programda ne yapmalı.
O kadar kişi içinden siz virüslü dediniz biraz ilginç geldi aynı programı bende kullanıyom antivürüs programı (avast) öyle bir uyarı vermedi.

kullananlara sesleniyorum bu arkadaşımız gibi virüslü uyarısı alan varsa lütfen yazarmısınız.Eğer öyle ise linki kaldıracağım.

Üst Alt