Itır Nedir ? - Itır Nerede Yetişir ? - Itır' ın Faydaları

 • 28 Nisan 2011
 • 4036 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. ıtır, ıtır nedir, ıtır nerede yetişir, ıtırın faydaları, ıtır neye iyi gelir, ıtırın özellikleri

  Çobaniğnesi, Turnagagas ve Leylekgagası olarakta bilinen Itır, Güney Afrika' da yetişir. Tüylü ve yeşil renkte çok yıllık bir bitkidir. Türkiye' de Akdeniz ve bölgelerinde farklı Itır türleri süs bitkisi olarak yetiştiriliyor. Çiçeklidir. Oya şeklinde süslü yaprakları vardır. Ve yaprakları toplanıp ezildiğinde hoş bir koku verir. Açık veya koyu pembe ve beyaz renkli, hoş kokulu çiçekleri vardır. Itır hamilelerin kullanmaması gereken bir bitkidir. Itır' ın faydaları;

  - Hazımsızlığı giderir. Sindirimi kolaylaştırır.
  - Mide ve bağırsaklardaki aşırı gazları söktürür.
  - İshali keser.

  Kullanım Şekli; 2 - 5 gr kadar kurutulmuş ıtır yaprağının üzerine 4 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek elde edilen infüzyon, günde iki-üç bardak içilebilir.

  Itır çiçeği banyosu ise; egzama gibi döküntülü deri hastalıkları, ağır iyileşen yaralar, fistül, ülser ve uçuk tedavisine uygulanmaktadır. Cildin hastalıklı bölgelerine günde bir defa 20 dakika ıtır çiçeği banyosu yapılır.

  Kullanım Şekli; Yaklaşık bir avuç dolusu bitki bir litre suyun içinde kaynatılır, beş dakika bekletilir, süzülür; yarım veya dolu küvete katılır.
   


  Yazan: fly cat
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
16/02/2019 - 18:55