iste motorola atrix satista....

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kara90

Üye
olurmu aksine 600 mhz olan az enerji kullanir, ben semiconductor imalatini birakmadan once yillarca motorolada calistim 65nm 65 nanometer olarak kalinliktir bunun guc ile bir ilgisi yoktur (yani entegrenin uzerine kurulu oldugu cmos platformunun kalinligi) ince olan platform daha kolay titresir ve saat hizi yuksek olur ama imalatcilar cogu zaman en ust sinira ulasabilen dizayni yapip sonra onu siniflandirarak lanse ederler bu cogu zaman ticari bir oyundur zaten o yuzden 600 olan overclock olurken 1ghz olan ust sinirdaki bir entegre overclock olmaz

nm nedır

-Nm Bir milimetrenin milyonda biridir..Buda 10üstü-9 a karşılıktır..
-Nanometre değeri iki transistörün birbiri arasındaki mesafeyi ifade eder.Bu aralık ne kadar küçük olursa bir alana daha fazla transistör yerleştirilebir,buda çalışmadaki başarımı etkiler
-Nm miktarı düstükce yaydıgı ısı ve harcadıgı enerjide düsecektir
Nedeni: Küçülen tasarım elemanları daha küçük voltajlara tepki verip devreyi çalışır hale getirdiğinden işlemcinin çalışma voltajı rahatca düşürülebilir. bu aynı voltajda daha yüksek hız demek olabildiği gibi özellikle taşınabilir bilgisayarlar için hayati öneme sahip düşük güç tüketimi anlamına da gelir.
Ufak eleman boyunun diğer bir avantajı ise az da olsa hızlanan devre elemanlarıdır. sonuçta daha az yol kateden akım hedefe daha hızlı varacağından işlemci içi gecikme süreleri düşer.
Örnek vermek gerekirse,Mesela 45 nm yük altında 40C derece ve max 60w güç tüketirken > 90 nm aynı yük altında 60 dereceye kadar cıkar ve 100w güç tüketir

sence guc ıle bır ılgısı varmı yokmudur.

dogru bılgı lutfen

enolaguy

Üye
O durum ayni entegre uzerinde daha dusuk voltajla calisabilmeyi beraberinde getirmedigi surece hicbir fark yaratmaz cunku oncelikle ayni cpu nun biri 5 digeri 3.3 volt ile calismaz dolayisiyla ayni cpu uzerinde kuculen nanometrik deger sadece birbirine yakin olan transistorlerin yukselen frekansa paralel olarak kuculen dalgaboyu karsisinda osilasyona meyillenip kararsiz calismaya ve bu yuzden asiri akim harcamaya ve hatta yanmasina engel olur o kadar ama bu durum 600 luk A8 ile 1000 lik A8 arasinda pratikte hicbir fark yaratmaz cunku 1000 de calisan N900 lerde hicbir kararsizlik durumu saptanmamistir dolayisiyla 1ghz olanla OC 600 arasinda cep telefonunda pratikte bir fark goremezsiniz

denizci535

denizci535

Üye
    Konu Sahibi
samsung i8910 overlock yapiliyormu? N900 ile ayni cortex a8 kullaniyorlar... Ben bulamadim...

mert_1047

mert_1047

Üye

n950 23 25 mayıs arasındaki konferansta çıkabilir:)

----------Eklendi @ 14:51:01 ---------- Yazıldı @ 14:49:34 ----------

samsung i8910 overlock yapiliyormu? N900 ile ayni cortex a8 kullaniyorlar... Ben bulamadim...

o cihazla hyperx diye biri var o uğraşıyor cfw ile cihazı baya hızlandırıyorlar resmen uçuyordu bi ara izlemiştim

denizci535

denizci535

Üye
    Konu Sahibi
bakayim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt