Işlemcimi değiştirmek istiyorum yardıma ihtiyacım var

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
hubeybks

hubeybks

Üye
    Konu Sahibi
Işlemcimi değiştirmek istiyorum yardıma ihtiyacım var
Slm arkadaşlar ben yeni bir işlemci(core 2 duo) almayı düşünüyorum size bir kaç sorum olacak ama önce bilgisayarın özelliklerini vereyim
anakart Asus p5gc mx 1333
ram 2 gb ddr 2
işlemci intel dual core 1.8
ekran kartı Ati readon x1650 512 mb
soru1: işlemcide veri yolu hızının önemi nedir bu anakart overclock ile 1333 fps oluyor ama bu bana ne sağlar yani daha ucuza 600 800 dururken niye onu alayım , ama ben şunu da belirteyim ben ağır 3d programları ve oyunlar kullanıyorum ve genellikle işlemcim yetersiz kalıyor yani bunlara faydası olacaksa tabiki 1333 ü alırım

soru2: aynı şekilde işlemci önbellegi hızı vs nasıl etkiler mesela benim baktığım aynı işlemciler var biri 3mb(l2) biri 6mb(l2) fiyat 100 tl'ye yakın oynuyor .fiyatı bu kadar etkileyen ne

soru3: ben intel core 2 duo 2.93 mhz , 3.0mhz veya 3.06mhz işlemcilerden birini düşünüyorum mesela 3,06 değil de 2.93 alsam çok şey farkeder mi

soru4 Amd önerir misiniz önerirseniz hangisini niye

not cevapları açıklamalı ve örnekli yaparsanız sevinirim şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkürler

Nedved

Nedved

Emekli Yönetici
1 soru içerisinde onlarca soru var...Bunları tek-tek cevaplamak mümkün değil ama sana kısaca cevap vereyim...Core2Duo 2.93 veya 3.06 GHZ alman yeterli...

hubeybks

hubeybks

Üye
    Konu Sahibi
Ilgin için sağol ama ben başta da belirttiğim gibi açıklamalı cevaplar istiyordum yani kullanmayacağım özelliğe niye para vereyim , sonuçta bu parçalar az para değil bir de çok soru var demişiniz .siz birine cevap verirsiniz öteki diğerine cevap verir... benim amacım burda kimseyi soru yağmuruna tutmak değil :) . Hem bu konular ilgimi çekiyor biraz öğreneğim istiyorum hem de alışveriş yaparken ne aldığımızı ne sattığımızı bilelim değil mi haksız mıyım ?

kacaksevgilim

kacaksevgilim

Üye
Slm arkadaşlar ben yeni bir işlemci(core 2 duo) almayı düşünüyorum size bir kaç sorum olacak ama önce bilgisayarın özelliklerini vereyim
anakart Asus p5gc mx 1333
ram 2 gb ddr 2
işlemci intel dual core 1.8
ekran kartı Ati readon x1650 512 mb
soru1: işlemcide veri yolu hızının önemi nedir bu anakart overclock ile 1333 fps oluyor ama bu bana ne sağlar yani daha ucuza 600 800 dururken niye onu alayım , ama ben şunu da belirteyim ben ağır 3d programları ve oyunlar kullanıyorum ve genellikle işlemcim yetersiz kalıyor yani bunlara faydası olacaksa tabiki 1333 ü alırım

soru2: aynı şekilde işlemci önbellegi hızı vs nasıl etkiler mesela benim baktığım aynı işlemciler var biri 3mb(l2) biri 6mb(l2) fiyat 100 tl'ye yakın oynuyor .fiyatı bu kadar etkileyen ne

soru3: ben intel core 2 duo 2.93 mhz , 3.0mhz veya 3.06mhz işlemcilerden birini düşünüyorum mesela 3,06 değil de 2.93 alsam çok şey farkeder mi

soru4 Amd önerir misiniz önerirseniz hangisini niye

not cevapları açıklamalı ve örnekli yaparsanız sevinirim şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkürler

1. O/C için bişi soyleyemeyecegım ama veri yolu ne kadar geniş olursa o kadar iyi olur.Bunu bir yol gibi düşün yol ne kadar geniş olursa o kadar akıcı olur ama yol daralırsa tıkanmalar dolayısıyla kitlenmeler olacaktır.

2. işlemci öne belleğine gelirsek bence 3 MB İLE 6MB arasında bariz bir fark yoktur.3GHZ veya yakın saat hızında 3MB önbellekli bir işlemci gayet yeterli olur

3.yine değişen çok bişi olmaz.Benim kendi görüşürüm en kazma 2.93 saat hızındaki bir işlemci bile çok küçük bir O/C yle 3.06 yı yakalar.Yine saat hızına o kadar takılma saat hızı çok önmli olsaydı yıllar once daha P4 lerde 3.4 GHZ ler görülmüştü bugun 5 GHZ sınırları zorlanırdı.Ben bilgisayar muhendisi teknikeri hatta teknisyeni bile değilim o yuzden bu bilgileri teyit ettirmeni öneririm zira bir konuda yanılıp seni yanlış tercihe itebilirim:(

son olarak çok ağır programlar kullanıyorsan 4 çekirdeğede şöyle bir göz atmanı öneririm.Ama oyun daha agırlıklıysa CORE 2 DUO 8xx Ailesinden biri işini görür diye düşünüyorum.Unutmadan mümkün oldugunca hatta gerekirse işlemciden bile para kısıp(mesele 2.80 ghz kadar düşüp) alabilecegın en iyi ekran kartını şidetle öneririm yani bütçendeki aslan payı EKRAN KARTINA olsun saygılarımla

--------------- Ekleme ---------------

ekleme AMD ye yönelirsn anakartıda değiştirmek zorunda kalırsın.Ayrıca RAM e 1GB daha takviye yaparsan iyi edersin;)

hubeybks

hubeybks

Üye
    Konu Sahibi
Soğolasın verdiğin bilgiler için şu ekran kartı meselesini bi düşüneyim

hubeybks

hubeybks

Üye
    Konu Sahibi
Ben ekran kartlarını araştırdım ama onlar da 300 liraya yakın bu demek oluyor ki ya ekran kartı alacağım yada işlemci alacağım çünkü almak istediğim işlemcilerin fiyatı da 300 lira civarı , şimdi ben şunu soruyorum bu sistemi dikkate alacak olursanız hangisini alırsam daha fazla performans artışı olur?:hmmm

bfmania

bfmania

Üye
Ben ekran kartlarını araştırdım ama onlar da 300 liraya yakın bu demek oluyor ki ya ekran kartı alacağım yada işlemci alacağım çünkü almak istediğim işlemcilerin fiyatı da 300 lira civarı , şimdi ben şunu soruyorum bu sistemi dikkate alacak olursanız hangisini alırsam daha fazla performans artışı olur?:hmmm
islemcide alsaniz ekan kartıda alsaniz performans artisi olur hangisini alacaginiz size kalmis ama bence ekran kartı almaniz daha iyi olur hd 5750 ama üstüne az daha ekleyebilirm diyorsaniz hd 5770 almalisiniz :oke:

hubeybks

hubeybks

Üye
    Konu Sahibi
Hd 5750 ve 5770 i araştırdım fiyatları 300 tl civarı fakat 128 bit olması kötü olmuş çünkü benim şu anki ekran kartım da zaten agp 128 bit onların artısı ise dx11 ve pci ex olması ama ben bit değeri yüksek rami çok da yüksek olmayan(256-512) birşey düşünüyorum dx11 olması da önemli tabi, yine de sağol önerilerin için... (görüşlerinizi bekliyorum )

Siz ikisinde de performans artışı olur demişiniz ama ben hangisini bu sisteme taktığımda(işlemci-ekran kartı) fark daha fazla olur demiştim.
Neyse Hd 5750 ve 5770 i araştırdım fiyatları 300 tl civarı fakat 128 bit olması kötü olmuş çünkü benim şu anki ekran kartım da zaten agp 128 bit onların artısı ise dx11 ve pci ex olması ama ben bit değeri yüksek rami çok da yüksek olmayan(256-512) birşey düşünüyorum dx11 olması da önemli tabi, yine de sağol önerilerin için... (görüşlerinizi bekliyorum )

kacaksevgilim

kacaksevgilim

Üye
ekran kartı dıyecegım ama işlemcinin saat hızıda çok düşük gerçekten.Ancak O/C den çakarsan 2.50 ye kadar zorlarsın o işlemciyi.Ondan sonrada ekran kartı kalır geriye.Benim sana tavsiyem işlemci yada ekran kartını eğer buyuk şehirde yaşıyorsan ikinci el pazarları vardır ordan alman daha uygun olabılır.Aslında benım sana tek tavsiyem zaten her 2 yılda bir sistemi yenilemek gerekiyor malum dünya düzeni bunu gerektiriyor.Her ikisinide ikinci el alman sıfırına verecegın fiyatından en az yarı yarıya tasarruf yapmanı ve çok daha ileriş sistem almana yarıyabılır

electro77

electro77

Üye
Bencede işlemcin şimdilik kalsın, 1gb ram ve 5770 ekran kartıyla tüm oyunları sorunsuz oynarsın. Bende 5770 var ve COD modern warfare 2 de tüm detaylar en sonda ve hiç takılmıyor. 512 bitlik ekran kartları çok daha pahalı değmez onlar profesyonel çalışanlar için.

kacaksevgilim

kacaksevgilim

Üye
işlemci 1.8 GHZ hızında.günümüzde birçok oyunu işlemci yuzunden oynayamaya bilir.O yuzden de hiç olmazsa çift çekirdek 2.4ghz saat hızında bir işlemciye ihtiyacı oldugunu düşünüyorum.Ekran kartı içinde ne kadar yuksek olursa olsun 128 agır oyunlarda dar bogaza girer.En az 250 bit veri yoluna sahip bir ekran akrtını oneririm

bfmania

bfmania

Üye
Hd 5750 ve 5770 i araştırdım fiyatları 300 tl civarı fakat 128 bit olması kötü olmuş çünkü benim şu anki ekran kartım da zaten agp 128 bit onların artısı ise dx11 ve pci ex olması ama ben bit değeri yüksek rami çok da yüksek olmayan(256-512) birşey düşünüyorum dx11 olması da önemli tabi, yine de sağol önerilerin için... (görüşlerinizi bekliyorum )

Siz ikisinde de performans artışı olur demişiniz ama ben hangisini bu sisteme taktığımda(işlemci-ekran kartı) fark daha fazla olur demiştim.
Neyse Hd 5750 ve 5770 i araştırdım fiyatları 300 tl civarı fakat 128 bit olması kötü olmuş çünkü benim şu anki ekran kartım da zaten agp 128 bit onların artısı ise dx11 ve pci ex olması ama ben bit değeri yüksek rami çok da yüksek olmayan(256-512) birşey düşünüyorum dx11 olması da önemli tabi, yine de sağol önerilerin için... (görüşlerinizi bekliyorum )
ikisindede birbirine yakın performans artisi olur ayrica 5770 in 128 bit olmasi iyi deil ama bellekleri gddr 5 oldugu icin arayi kapatiyor :oke:ekleme olarak 5770 in cekirdek hizi 850 mhz de calisiyor ekran karti alirkende cekirdek hizina bakmaya özen gösterin iyi günler

hubeybks

hubeybks

Üye
    Konu Sahibi
ekran kartı dıyecegım ama işlemcinin saat hızıda çok düşük gerçekten.Ancak O/C den çakarsan 2.50 ye kadar zorlarsın o işlemciyi.Ondan sonrada ekran kartı kalır geriye.Benim sana tavsiyem işlemci yada ekran kartını eğer buyuk şehirde yaşıyorsan ikinci el pazarları vardır ordan alman daha uygun olabılır.Aslında benım sana tek tavsiyem zaten her 2 yılda bir sistemi yenilemek gerekiyor malum dünya düzeni bunu gerektiriyor.Her ikisinide ikinci el alman sıfırına verecegın fiyatından en az yarı yarıya tasarruf yapmanı ve çok daha ileriş sistem almana yarıyabılır

anlattıklarınız gayet mantıklı geldi bana , ekran kartını sıfır almaktan vazgeçtim fakat bu işlemci 2.5 i görür mü bilmem , ama şöyle bir düşüncem var : ben önce bir ekran kartı alayım işlemciyi de overclock yapmayı denerim baktım işimi görüyorsa bu işlemci biraz daha idare eder beni heralde , yok hala sonuç alamazsam napalım bi de ikinci el bir işlemci de alırız iyisinden, neyse ben ati Hd 4850 gddr3 512mb 256bit dx10.1 i gözüme kestirdim 2. El fiyatı 150 lira civarı peki siz ne düşünüyoğrunuz bu kart hakkında veya şunu alsan aynı fiyata daha iyi edersin diyebileceğiniz , rakip gösterebileceğiniz başka bir model varmı? (lütfen dx11 önermeyin çünkü onların fiyatları şu anda alabileceğim düzeyde değil bide 512 mb üstü önermezseniz sevinirim) cevaplarımızı bekliyorum...

bfmania

bfmania

Üye
anlattıklarınız gayet mantıklı geldi bana , ekran kartını sıfır almaktan vazgeçtim fakat bu işlemci 2.5 i görür mü bilmem , ama şöyle bir düşüncem var : ben önce bir ekran kartı alayım işlemciyi de overclock yapmayı denerim baktım işimi görüyorsa bu işlemci biraz daha idare eder beni heralde , yok hala sonuç alamazsam napalım bi de ikinci el bir işlemci de alırız iyisinden, neyse ben ati Hd 4850 gddr3 512mb 256bit dx10.1 i gözüme kestirdim 2. El fiyatı 150 lira civarı peki siz ne düşünüyoğrunuz bu kart hakkında veya şunu alsan aynı fiyata daha iyi edersin diyebileceğiniz , rakip gösterebileceğiniz başka bir model varmı? (lütfen dx11 önermeyin çünkü onların fiyatları şu anda alabileceğim düzeyde değil bide 512 mb üstü önermezseniz sevinirim) cevaplarımızı bekliyorum...
eger 2. el alicaksaniz iyi kartlara bakmalisiniz 2. el 4850 almak pek iyi bi karar deil kart fena sayilmaz
ama dedigim gibi 2. el olacaksa iyi bi kart olsun 4850 ye rakip olarak geforce 9800 gtx gösterilebilir peki bunlar disinda güc kaynaginiz kac watt ?? ona gorede hareket etmelisiniz eger psu yetmezse bütün sisteminizi kaybedebilirsiniz iyi günler :oke: takildiginiz bi yer olursa lutfen sorun :oke:

hubeybks

hubeybks

Üye
    Konu Sahibi
Bu mesajı yok sayın ben zaten aynısını yukarıda atmıştım fakat attıktan sonra nedense göremedim ve tekrar bunu yazmıştım sonra baktimki ikiside var

haklısınız galiba, sıfır almaktan vazgeçtim açıkçası ama bu işlemci 2.5 i görür mü bilmem . Neyse ben şöyle bir karara vardım , önce bir ekran kartı alayım sonra işlemciyi oc yapmayı denerim , baktım işimi görürse bi süre daha işlemci almam yok çok farketmezse bide ikinci el işlemci alırım iyisinden. Biraz ekran kartlarını araştırdım, ati Hd 4850 (512 mb gddr3 256 bit dx10.1) benim hoşuma gitti ikinci eli 150 tl civarı , peki ya siz ne dersiniz bu kart hakkında kullanan arkadaşlar falan varsa lütfen yorumlarını esirgemesimler veya bu kartın yerine şunu alsan daha iyi olur diyebileceğiniz bir ekran kartı var mı?(lütfen dx11 veya 512 mb üstü önermeyin onları kesinlikle düşünmüyorum dx11 çok pahalı diğeri ise lüzumsuz) yorumlarımızı bekliyorum...

eger 2. el alicaksaniz iyi kartlara bakmalisiniz 2. el 4850 almak pek iyi bi karar deil kart fena sayilmaz
ama dedigim gibi 2. el olacaksa iyi bi kart olsun 4850 ye rakip olarak geforce 9800 gtx gösterilebilir peki bunlar disinda güc kaynaginiz kac watt ?? ona gorede hareket etmelisiniz eger psu yetmezse bütün sisteminizi kaybedebilirsiniz iyi günler :oke: takildiginiz bi yer olursa lutfen sorun :oke:

gösterdiğiniz ilgi için çok sağolun,
Geforce 9800 e baktım gerçekten de Ati 4850ye rakip fakat tam bir karara varamadım fiyatta Geforce birazcık yüksek , bazı sitelerde Geforce daha iyi diyor bazılarında diğeri,ikisinden birini alırım ama hadi hayırlısı neyse psu m da asus 450w bu arada nasıl , sizce yeterli mi durduk yere bide ona masraf etmeyelim şimdi:oke:

bfmania

bfmania

Üye
Bu mesajı yok sayın ben zaten aynısını yukarıda atmıştım fakat attıktan sonra nedense göremedim ve tekrar bunu yazmıştım sonra baktimki ikiside var

haklısınız galiba, sıfır almaktan vazgeçtim açıkçası ama bu işlemci 2.5 i görür mü bilmem . Neyse ben şöyle bir karara vardım , önce bir ekran kartı alayım sonra işlemciyi oc yapmayı denerim , baktım işimi görürse bi süre daha işlemci almam yok çok farketmezse bide ikinci el işlemci alırım iyisinden. Biraz ekran kartlarını araştırdım, ati Hd 4850 (512 mb gddr3 256 bit dx10.1) benim hoşuma gitti ikinci eli 150 tl civarı , peki ya siz ne dersiniz bu kart hakkında kullanan arkadaşlar falan varsa lütfen yorumlarını esirgemesimler veya bu kartın yerine şunu alsan daha iyi olur diyebileceğiniz bir ekran kartı var mı?(lütfen dx11 veya 512 mb üstü önermeyin onları kesinlikle düşünmüyorum dx11 çok pahalı diğeri ise lüzumsuz) yorumlarımızı bekliyorum...

gösterdiğiniz ilgi için çok sağolun,
Geforce 9800 e baktım gerçekten de Ati 4850ye rakip fakat tam bir karara varamadım fiyatta Geforce birazcık yüksek , bazı sitelerde Geforce daha iyi diyor bazılarında diğeri,ikisinden birini alırım ama hadi hayırlısı neyse psu m da asus 450w bu arada nasıl , sizce yeterli mi durduk yere bide ona masraf etmeyelim şimdi:oke:
450 watt lik psu 9800 gtx ve 4850 ye yeterli ancak sonradan rahat etmek icin 600-650 watt lık psu almanizi tavsiye ederim ama emin olmak icinde bu siteye bakin diger bütün sistem bilesenlerinizi bu siteden secip kac watt lik bir psu gerektigine bakabilirsiniz ama ben 450 watt in yeticegini düsünüyorum iyi günler dilerim :oke:

hubeybks

hubeybks

Üye
    Konu Sahibi
Yazdığınız linkten baktım tavsiye edilen 270 w çıktı şimdilik 450 yeterli gibi duruyor, böyle bir sistemden de yeni haberim oldu bu arada tsk. Artık parça alırken buna da dikkat ederim, bakayım biraz bi sorunum olursa ben buraya yine yazarım ilgilen herkese teşekkürler...

arkadaşlar ya benim monitör benq g700a(analog) yalnız bu ekran kartları (hd4850 geforce 9800 gtx vs) nasıl bağlanır
G700A (Analog Only)
17"
1280x1024(SXGA)
0.264
300 cd/m2
700:1
5ms
337.9 x 270(mm)
16.7 million
160/160
D-sub
31 - 83
55 - 76
25 - 135
Reddish/Normal/Bluish + user mode
35W (max)
Built-in
Senesye+Photo Technology
5ms response time
VIsta Basic Certification
Kensington Lock
VESA wall mounting 100 x 100 mm

Tilt -5/20 (down/up)
370x369.8x137 mm
3.36 kg
VGA cable
TCO'03

kacaksevgilim

kacaksevgilim

Üye
4850 benımde almak istediğim son anda bazı sebeblerden dolayı vaz geçmek zorunda kaldıgım bir karttır.Biraz eskide kaldı bence.En azından 4870 sizi 2 yıl götürür psu işine gelince 500 watt lık bişi yeter bencede ancak psu alırken çok dikkat eedecegın tek bir husus var 12+ çıkışı 18 A üstü olsun özelliklerinde.Onuda ikinci el almanı tavsiye ederim.Ben asus 550 wat psu 90 tl+15 kargo ile 105 almıştım gayet guzel performanslı ikinci el ama tabıkı

godsmack06

Üye
arkadaşım sana link vererek yardımcı olmak isterdim ama link vermek yasak sanırım o yüzden çılgınalışveriş sitesinde oem bölümünden istediğini bulabilirsin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...