pc önerisi ve bazı bilgiler

Sponsorlu Bağlantılar

aeercan66

aeercan66

Üye
    Konu Sahibi
pc önerisi ve bazı bilgiler
Öncelikle merhaba arkadaşlar bu sene lys sınavım olduğu için 1.5 senedir foruma giremiyordum sonunda bitti :) . Notebook almayı düşünüyorum, bu sırada donanım hakkındaki bilgilerimi de artırmak istiyorum biraz. Bir kaç sorum olacak
1-)Bu işlemciler 1.6 Ghz ile başlıyor mesela ama turbo boost teknolojisi ile 2.6 Ghz'e kadar çıkıyor diyelim bu işlemci hızını hangisi olarak kabul etmeliyiz, gerektiğinde sürekli olarak 2.6 Ghz hızı sağlayabilir mi?
2-)Ekran kartı konusunda nelere dikkat etmemiz lazım, bunca senedir pc ile uğraşırım ama ekran kartları hakkında hiç bilgi edinmedim, bit felan önemli midir? İstediğimiz oyunları programları rahatlıkla açar mı nasıl anlarız? Gpu felan ne oluyo o ne kadar önemli bu ekran kartı testlerine felan nasıl bakarım nasıl değerlendiririm? Bayağı bişey sordum ama hiçbir şey bilmediğimden :( Ne öğrensem kardır.
3-)Muhtemelen mühendis olacağım mühendislik programlarını felan rahatlıkla kaldırabilecek bir notebook lazım, birde rift oyununu oynamayı düşünüyorum, kasma felan olmadan piyasadı son oyunları açabilecek özellikle de rift bir notebook yaklaşık ne kadara patlar? Marka olarak asus-samsung-toshibadan birini düşünüyorum. Bir notebook önerebilir misiniz ya da 1-2'yi cevaplayın arar bulurum ben.
Şimdiden sağolun bu kadar soru cevaplayacağınız için, keşke gelmeseydin diyenleri duyabiliyorum
Not:Rift için sistem gereksinimleri
Minimum Sistem Gereksinimleri

Windows XP, Vista or 7
Dual Core 2.0 GHz daha iyisi
2 GB Ram
8.0 GB harddisk
Nvidia GeForce FX 5900, ATI/AMD Radeon X300, Intel GMA X4500 yada daha iyisi
DirectX 9.0c

Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri

Windows XP, Vista or 7
Core 2 Duo 2.2 GHz yada daha iyisi
4 GB Ram
8.0 GB harddisk
Nvidia GTS 250, Nvidia GTX 200M serisi yada daha iyisi
DirectX 9.0c
Tabi yanında call of duty, pes gibi oyunlarıda rahatlıkla oynamalıyım. Ama çokta pahalı olmamalı
edit:Arkadaşlar sizce şu pc nasıl işimi görürmü
ekran kartının incelemeside şurda ama bundan bir şey anlamadım. Fakat internetteki araştırmalarıma göre 128 bit orta seviye bir kartmış, bütçem max 2 milyar işimi görür mü sizce?

Son düzenleme:

Silinen Üye 2313801

Kapalı Hesap
Bit eğer 32 olursa 4 gb ustu ram takamazsın 64 olması lazım. Cpu işlemci gpu ise grafik işlemcidir. Ekran kartı alırken boyutu yüksek tut 2 gb onerimdir yani minimum

MaxiCep Windows Phone uygulamasıyla gönderildi.

• Beğen
Tepkiler: aeercan66

Silinen Üye 2313801

Kapalı Hesap
8 gb hard disk değil boş alan 8 gb harddisk imkansız olur zaten :D

aeercan66

aeercan66

Üye
    Konu Sahibi
Bit eğer 32 olursa 4 gb ustu ram takamazsın 64 olması lazım. Cpu işlemci gpu ise grafik işlemcidir. Ekran kartı alırken boyutu yüksek tut 2 gb onerimdir yani minimum

2 gb düşünüyorum bende ama o 2gb'lık ekran kartlarıda çok farklı mesela bazı 1gb'lar 2lerden daha iyi oluyor onu nasıl anlarım böyle testlerinin felan olduğu bir site var mı mesela nvida gforce gt 740m isteklerimi karşılayabilir mi aşşağı yukarı?
8 gb hard disk değil boş alan 8 gb harddisk imkansız olur zaten :D

ona dikkat etmemişim siteden kopyalamıştım da harddiskle ram konusunda bilgim var yani 8 gb harddiski zaten 3-5 program dolduruyo en az 750gb şart tabi +taşınabilir hdd

Silinen Üye 2313801

Kapalı Hesap
Ekran kartı hakkında benimde bilgim çok yok ama oyun gereksinimlerinde genelde 2 gb oneriyorlar

Enpatsu Shakugan

Enpatsu Shakugan

Üye
gt740m yeterlidirönerebileceğim notebook lenovo z510 i7 versiyonu

• Beğen
Tepkiler: Bilişim Profesörü

Silinen Üye 2313801

Kapalı Hesap
Kısa vadede yeterli ama uzun vadede eksik kalabilir kaç yıl kullanacaksın

aeercan66

aeercan66

Üye
    Konu Sahibi
4-5 sene muhtemelen bu ürünü bimekste 1499 liraya buldum hatta bide istanbulda teşhir ürünü olarak 1299'a satıyorlar, biraz daha araştırıp daha iyi bir şeyler arıyacağım o zaman, abim istanbulda ona kontrol ettirip 1299'a da alabilirim sorunu yoksa o fiyata çok iyi.
gt740m yeterlidirönerebileceğim notebook lenovo z510 i7 versiyonu
lenovo'da fena değilmiş olabilirde kullanıyor musun ısınma felan sorunu var mı? Birde paylaştığım samsungun bilgisayarı nasıl 1499'a var başka sitede ekran kartıda 128 bit hem işlemci hızıda daha yüksek sadece işlemci i5

Silinen Üye 2313801

Kapalı Hesap
İ5 hala kotu değil

Enpatsu Shakugan

Enpatsu Shakugan

Üye
4-5 sene muhtemelen bu ürünü bimekste 1499 liraya buldum hatta bide istanbulda teşhir ürünü olarak 1299'a satıyorlar, biraz daha araştırıp daha iyi bir şeyler arıyacağım o zaman, abim istanbulda ona kontrol ettirip 1299'a da alabilirim sorunu yoksa o fiyata çok iyi.

lenovo'da fena değilmiş olabilirde kullanıyor musun ısınma felan sorunu var mı? Birde paylaştığım samsungun bilgisayarı nasıl 1499'a var başka sitede ekran kartıda 128 bit hem işlemci hızıda daha yüksek sadece işlemci i5
Bende yok ama kullananları tanıyorum ısınma sorunu yok makine güzel ;)paylaştığın samsung 3. Nesil işlemci lenovo ise 4. Nesil

• Beğen
Tepkiler: aeercan66
aeercan66

aeercan66

Üye
    Konu Sahibi
Bende yok ama kullananları tanıyorum ısınma sorunu yok makine güzel ;)paylaştığın samsung 3. Nesil işlemci lenovo ise 4. Nesil
tamam dikkate alacağım. Şeyi soracağım bide bu paylaşımlı paylaşımsız ekran kartı arasında ne fark var bilgin var mı?

Enpatsu Shakugan

Enpatsu Shakugan

Üye
tamam dikkate alacağım. Şeyi soracağım bide bu paylaşımlı paylaşımsız ekran kartı arasında ne fark var bilgin var mı?
Paylaşımlı olanlar gücünü ramden alır paylaşımsızlar bağımsızdır özetle paylaşımsız ekran kartları çok daha iyidir.