Ipod touch 5 teki a5 ıphone4s deki a5 değil

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
kmesne

kmesne

Üye
    Konu Sahibi
Ipod touch 5 teki a5 ıphone4s deki a5 değil
Merhaba arkadaşlar ben son günlerde ıpod touch un 1 yıl önceki a5 i kullanmasından sürekli yakınıyordum

Fakat bakınırken dikkatimi çekti en.wikipedia da a5 hakkında bakıyordum ve şu yazıyı gördüm

Apple A5 (S5L8940)

Apple uses the first version A5 chip in the and .[SUP] [/SUP] Its manufacturing process is 45 nm having 122.2 mm[SUP]2[/SUP] of die area[SUP] [/SUP] and manufactured in a (PoP) together with RAM.
[ ]Apple A5 (S5L8942)

Apple uses a second version of the A5 chip in the (third generation), the second version of the iPad 2, both announced on March 7, 2012.[SUP] [/SUP] and iPod Touch 5th Generation. This chip is manufactured with a 32 nm fabrication process, with ID code S5L8942 and it has one core disabled in the Apple TV.[SUP] [/SUP] The new A5 measures nearly 41% smaller than first-generation A5, coming in at 69.6 mm²[SUP] [/SUP] and manufactured in a (PoP) together with RAM.
[ ]Apple A5X (S5L8945)

Apple announced the A5X chip for the on March 7, 2012. It features a dual-core CPU at 1 GHz[SUP] [/SUP] and a quad-core PowerVR SGX543MP4 GPU,[SUP] [/SUP] it is not packaged together with the RAM. Lithography remains at 45 nm.[SUP] [/SUP] The silicon die size has increased drastically compared to the A5 at 165 mm[SUP]2[/SUP], 210% larger than the 53.3 mm[SUP]2[/SUP] die area of the original A4.[SUP] [/SUP]

Kod adı ve yapılış şekli farklı 32 nm boyutunda üretilmiş performans farkı varmı pek anlayamadım

Bu yüzden size sordum

Diğer bütün yazılar için ise

burdan bakınız yani acaba 5. nesil ıpod touch ile 4s deki ıpod touch un performans farkı varmı bir bakarmısınız rica etsem

Özet :) Verdiğim yerlere bakıp ıpod touch 5. ile ıphone 4s deki a5 işlemci arasında performans farkı varmı ?

kmesne

kmesne

Üye
    Konu Sahibi
Cevap yokmu arkadaşlar

Placebo-

Placebo-

Üye
Evet var. Touch 5. nesilde 32 nm kullanılmış. Ondan önceki versiyon ise 45 nm. (Öyle okudum yani)
Performans farkı oluyor.

kmesne

kmesne

Üye
    Konu Sahibi
Sağol şimdi biraz daha baktım ikisi de aynı gpu yu kullanıyor kahretsin powersgx543mp mi ne tam yazamadım ama ikiside aynı gpu ona eminim
45 nm ve 35 nm olduğunu bende gördüm fakat o nm boyut anlamına gelmiyormuydu ?

Biraz daha bilgilendireck anlatacak birisi varsa lütfen bildiklerini anlatsın

Placebo-

Placebo-

Üye
Ben nm küçüldükçe işlem hızında bir fark oluyor diye biliyorum.

- - - Eklendi - - -

konuyu blgili arkadaşlara devrediyorum. :D

Caglaris

Caglaris

Üye
bence boyutu küçülürse daha kötü olur (ben bundan pek anlamam ama bence öyledir :D )

avcitalip

avcitalip

Üye
işlemci boyutu ne kadar küçülürse okadar iyi olur hız ve verimlilik artar,s2 normalde cayır cayır yanıyor yoğun bir kullanımda,peki aynı şey neden s3 için geçerli değil üstelik 4 çekirdek ve 1.4 GHZ ? çünkü işlemci mimarisi daha küçük :oke:

maxirabit

maxirabit

Üye
Fark olur birisi medya oynatıcı olarak kullanıyor diyeri telefon,tabikide telefon olanında daha farklısı ve iyileştirilmişi kullanılır:)

El~PisToLeRo

El~PisToLeRo

Üye
Performans artısından ziyade enerji tüketimi düser en büyük fark budur..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...