İPhone 1.1.2 Adım Adım Kırma Telefon Özelliği de Geldi!

Sponsorlu Bağlantılar

mami23

mami23

Üye
    Konu Sahibi
İPhone 1.1.2 Adım Adım Kırma Telefon Özelliği de Geldi!
Yaptım Oldu Gayet de Güzel Çalışıyor

Bu klavuz sorunsuz çalışacak diye bir kural yok!insanlar sorunlarla karşılaşıyor ve bun en aza indirmek için herkes birbirine yardımcı oluyor.

Yazının devamında ise nasıl unlock edileceği anlatılıyor böylece bir bakımada klavuz tamamlanmış oldu.
Herkese Hayırlı Olsun

Forumda Türkçe çeviri isteyenler için daha önceden yollamış olduğum sitenin çevirisini yaptım. Geliştirecek önerilerinizi herzaman bekliyorum...

1.1.2 yazılımlı (OTB, OOB OTTB) ve 4.6 bootloaderlı olarak yollanan iPhonelar için Windowsda Aktivasyon ve Jailbreak işlemlerinin açıklaması. Bu açıklamada ile iPhone'unuzu başka hatlarla kullanmak için kilidini kaldırmazsınız. Ancak iPhone'unuzu iTouch gibi kullanıp, uygulama yüklemenize olanak sağlar.

Eğer cihazınızın 4.6 bootloaderlı olduğundan emin değilseniz, cihazın seri numarasını kontrol edin. Eğer 4. ve 5. hganeler 45 ya da daha büyükse yeni bootloader vardır ve (SIM)kilidini kaldıramazsınız. Bir çeşit kilit kaldrıma bulana kadar bu klavuz işinizi görecektir. Bir çeşit yazılımsal kilit kırma bulununca nasıl yapılacağını yollarım.

Yazının devamında 1.1.2'ye update etmeniz gerektiğini göreceksiniz. Şu anda 1.1.3 çıktığı için kesinlikle update direk basmayın!!.Eğer bunu yaparsanız iTunes otamatik olarak 1.1.3'e update eder ve geri dönüş için baya bi kıvranırsınız.
Bu yüzden shift+Update yapıyorsunuz. shifte basıp update'e tıklayın.

NOT: Eğer turbosim stealthsim vs ile telefonu aktive etmek istiyorsanız önce bunları yapmanız daha iyi olur.

BAŞLIYORUZ...

VERSİYONU 1.1.1'E İNDİRMEK

Bunun için iBrickr 0.91, iTunes 7.5, ve iPhone Firmware 1.1.1' e ihtiyacımız var.

For this you will need iBrickr 0.91, iTunes 7.5, and iPhone Firmware 1.1.1

- iTunes'un son versiyonunu indirin ya da güncelleyin.
- iBrickr 0.91'i indirin. Buradan:
- iPhone Firmware 1.1.1'i indirin (152,3MB). Buradan:

Birinci Adım
iPhone'unuzu PC'nize bağlayın ve itunes'u çalıştırın.

İkinci Adım
Home ve Power tuşlarına aynı ayna basın ve basılı tutun. Ekran siyaha döndüğünde power tuşunu bırakın ama home tuşuna basmaya devam edin ta ki Apple logosu gidip yerine kurtarma ekranı gelinceye kadar. Not: Ekran siyah olarak kalabilir bu normaldir iTunes, iPhone'u görene kadar home tuşunu basılı tutmaya devam edin. Eğer bu şekilde olmadıysa açma/kapama ve home tuşuna 45 saniye kadar basılı tutun hiçbirinden çekmeden!

Üçüncü Adım
iTunes kurtarma modunda bir iPhone tanımlıyacaktır.

Shift tuşuna basarak Restore'a tıklayın.

Size yazılım hangi versiyonunu yüklemek istediğini soran bir pencere açılacaktır. Daha önce indirdiğimiz 1.1.1 versiyonunu seçin (iPhone1,1_1.1.1_3A109a_Restore.ipsw).

Geri yükleme sonunda "Error 1015" şeklinde bir hata alacaksınız bu normaldir sadece OK'e basın.

iPhone'un kurtarma modunda olduğunu söyleyen bir pencere daha açılacaktır. OK'e basın.

Dördüncü Adım
File menüsünden Exit'i seçip iTunes'dan çıkın. Control+Alt+Delete'e basıp Task Manager(Görev Yöneticisi)'ı açın.
Processes(İşlemler) sekmesini seçin.
iTunesHelper.exe'sini seçip End Process'e (Görevi Sonlandır) tıklayın. Açılan pencereden de bu yaptığınızı onaylayın(End Process'e tıkla)

Task Manager'ı Kapatın.

Beşinci Adım
iPhone'unuzun halen kurtarma modunda olduğunu göreceksiniz. kurtarma modundan çıkmak için daha önceden indirdiğimiz iBrickr.exe'yi çalıştırın

"Boot the Phone" linkine tıklayın.

iBrickr, "Please wait while iBrickr tries to fix your phone." diyecektir.

iPhone Yeniden açılıp yine Aktive etme ekranını gösterecektir.

iBrickr'ı kapatabilirsiniz.

JAILBREAK 1.1.1

Birinci Adım
"Activate iPhone" ekranında sürgüyü sağa kaydırıp acil çağrıya geçiyoruz.

İkinci Adım
"*#307#" tuşalayıp "Call" tuşuna basın.

Üçüncü Adım
Telefonun kendi kendini göreceksiniz (Çalıp titrer). Geri okunu kullanarak az önce yazdınız numarayı silin. Şimdi "0" tuşlayın ve Call tuşuna basın.

Dördüncü Adım
Şimdi gelen arama olduğunu göreceksiniz. Accept tuşuna basın.

b]Beşinci Adım
Aramayı beklemeye almak için "Hold" tuşuna basın

Altıncı Adım
Telefon yine kendini arıyacak bu sefer "Decline" tuşuna basın.

Yedinci Adım
Şimdi yine tuş takımını görüyoruz. Alttaki "Contacts" sekmesine tıklıyoruz. Karşımıza boş bir bağlantılar menüsi gelecek. Yeni bir contact eklemek için "Plus(+)" a tıklıyoruz.

Sekizinci Adım
"Add New URL" e basın

Dokuzuncu Adım
ilk satırdaki URL kısmına "prefs:" yazıp save tuşuna basıyoruz.

Onuncu Adım
Yine Add New URL'ye basıyoruz.

Onbirinci Adım
url olarak "http://jailbreakme.com" girip Save tuşuna basın.

Onikinci Adım
Şimdi Contacts kısmında iki tane bağlantı göreceksiniz.
"prefs:" yazana basın.

Onüçüncü Adım
burası bize iPhone'un Ayarlar menüsünü getirecektir. Wi-Fi kısmından wireless bağlantınızı seçin. Yukarı soldaki Settings tuşuna basarak ayarlar menüsüne geri dönün.

Ondördüncü Adım
Ayarlar menüsünden "General" kategorisni seçin, sonra Auto-Lock'ı seçin.

Otomatik kapanma zamanlarından "Never"ı seçin.

Yukarı soldan Settings menüsüne geri dönün.

Onbeşinci Adım
"Home" tuşuna basın. "Activate iPhone" ekranında sürgüyü sağa kaydırıp acil aramaya geçin.

Onaltıncı Adım
"0" çevirip aramaya basın.

Onyedinci Adım
Gelen arama görceksiniz kabul etmeye basın.

Onsekizinci Adım
"Hold" tuşuna basarak aramayı beklemeye alın.

Ondokuzuncu Adım
Telefon yine kendini arayacak bu sefer reddetin.

Yirminci Adım
Şimdi bizi Contactlar menüsü karşılamakta eklediğimiz contactlei seçin.

Yirmibirinci Adım
urlsine basın. Böylece Safari açılacak ve sizi jailbreakme.com a götürecek.

Yirmiikinci Adım
Sayfanın aşağısına gidip "Install AppSnapp. " e basın.
Eğer bu adamında sorun olursa bazı bunlar için bazı öneriler;
-iphone a Hard reset atmayı deneyin ve yeniden başlayın.
-Sağlam bir wireless sinyaliniz olduğundan emin olun.
-iPhone hala bilgisayara ve iTunes!a bağlı ikin Jailbreak yapmaya çalışın.
-"http://www.jailbreakme.com" yerine "http://jailbreakme.com" kullanın.
- Ne yaptıysanız jailbreakme.com adresine gidip install appsnapp yapmanıza rağmen Slide to Unlock olmadıysa yani başarılı şekilde kırılmadıysa bir sefer de i.unlock.no adresini deneyin. Buradaki jailbreaker hem daha hızlı hem de daha yeni.
-Wireless encription (Kablosus şifrelemeyi) devre dışı bırakın.

Telefon aktivasyon ekranına geri dönecektir, ancak paniğe gerek yok, sadece bekleyin.Hemen hemen 1 dakika sonra iPhone otomatik olarak tekrar başlatacaktır kendini. Telefon yeniden başladığında artık "slide for emergency" dememeli, onun yerine "Slide to Unlock" demeli. Eğer böyleyse başarıyla işi yapmışsınızdır.

Bazen sürgü emergencyden unlocka değişmiyor şeklinde sorunlar olmuş.Bunun için iPhone'u itunes tanıyana kadar bilgisayara bağlı tutmak.

VERSİYONU 1.1.2'E ÇIKARTMAK

-1.1.2 versiyonunu indirin. Buradan :

Birinci Adım
Başlangıç yerinden "Installer"ı çalıştırın.

Alttaki sekmelerden "Intall"u seçin.

Aşağı doğru inin ve kategori listesinden"Tweaks (1.1.1)"i seçin.

Listeden "OktoPrep"i seçin

Ekranın sağ üstündeki "Install" seçeneğine basın.

Yüklemeye başlamak için tekrar "Install"a basın.

OkPrep bittiğinde 1.1.2yi yüklemeye hazır olduğunuza dair bir yazı çıkacak "Ok" diyip devam.

İkinci Adım
Sleep/Wake tuşuna(Üstteki) 3 saniye basılı tutarak iPhone'u yeniden başlatıyoruz.Sürgüyü sağa çekip power down sonra tekrar üstteki tuşa basıp açıyoruz.

iTunes'u başlatın.

Eğer sorarsa telefonunuzu adlandırın sonra done'a basın

Üçüncü Adım
Eğer update için bir pencere çıkarsa "Install" tuşuna kesinlikle basmayın!!

Don't install diyip Shif+ update yapın ve 1.1.2 versiyonunu manuel olrak seçin. ÇOK ÖNEMLİ!!
çıkmazsa Update tuşuna basıp kendiniz yapın.

Update bittiğinde bunu haber veren bir pencere açılacak.

Update bittiğinde iPhone restartlanacaktır. Yeni emergency sürgüsü ve iTunesa bağlan işaretini göreceksiniz.

Dördüncü Adım
İtunesu kapatıp daha önce indirdiğimiz 1.1.2-jailbreak.zip bi klasöre açın adı 1.1.2-jailbreak olsun.

Klasördeki windows.bat ye çift tıklayıp jailbreaki başlatın. NOT: Javanın en son versiyonunun yüklü olduğundan emin olun. dan bulabilirsiniz.

Beşinci Adım
SHH ı etkinleştirmek için size bir pencere açıcak burda bi password girin ve etkinleştirin ve ardından Jailbreake tıklayın.

Tamamlandığında bunu bildiren bir pencere açılacaktır. Bu işlem sırasında telefon birkaç kere açılıp kapanabilir.

iPhone'unuzu Jailbreak ettiniz!!

NOT:Eğer bu yönergeyi StealthSIM ya da bezeri şeyler kullanıyorsanız, aramalarınızın düzgün çalışması için installerdan iWorld'ü yükleyin.

Çeviriyi aynen yaptım iyi kötü artık bu kadar oldu bi yandan iş bi yandan bu anca bu kadar.

Umarım işine yarar insanların...

Şimdi de 1.1.2 OTB ve 1.1.3 OTB için unlock nasıl yapılır...

Arkadaşlar baştan söylüyorum tam anlamıyla başarılı olup olmadığını bilmiyorum.
Yorumlarda sorunsuz çalıştıran da var hata alan da çekinen de.

1.1.2 OTB ve 1.1.3 OTB iPhonelarınızın nasıl unlock yapılacağı anlatılıyor...

Bu yönlendirmelerde daha önceden telefonunuzun jailbreak edilmiş olduğunu varsayarak hazırlanmıştır.

Bu klavuzu sadece 4.6 Bootloaderlı telefonunuz varsa izleyin.Yani kutudan 1.1.2 ve 1.1.3 olarak çıkan cihazlar için..1.2 or 1.1.3 Out of the Box.

Birinci Adım
u İnstaller Sourselarına ekleyin.

İkinci Adım
Ana menüden Settings'e girin.
General'dan Auto Lock seçeneğini "Never" yapın.

Üçüncü Adım
Ana Menüye dönün ve Installer'ı açın.
Kategorilerden "iClarified"ı seçin

Burdan da "Geohot Unlock(1.1.2, 1.1.3)"ü seçin

Sağ Üstteki İnstall'a basın, ardından açılan pencede kırmızı renkli install'a basın.

Dördüncü Adım

Bu işlemin 5 dakika süreceğini ve Auto-Lock'ı never yapmanız gerektiğini söyleyen bir uyarı gelcek ekrana.
Yaptıysanız "OK" tuşuna basabilirsiniz.

Beşinci Adım

"Starting the unlock" şeklinde bir durum çubuğu göreceksiniz.
Bu süreç içinde Wi-Fi'ın koptuğunu da görebilirsiniz.Telefon bu durumda bir süre kalacaktır.

Altıncı Adım
"Your iPhone has now been unlocked!" şeklinde bi uyarı görceksiniz.
yani İphoneununz unlock edilmiştir OK'e basın.

Yedinci Adım

İnstallerdaki Categories menüsüne geri dönceksiniz ve Home tuşuna basarak ana sayfaya dönün.
Ekran böyle oluomuş...

Vee
İPhone'unuz artık kırıldı güle güle kullanın...

Hayırlı Uğurlu Sorunsuz Olsun...

• Beğen
Tepkiler: scan-26

gsmelih

gsmelih

Üye
ilk yorumu ben yapıyım ellerine sağlık:)

millermoskiytos

Üye
ya ben 1.1.3 yükledim kilitlendi:( ama elimde turbo sim ve 1 adet at&t kartı var nası yapabilirim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim:)

millermoskiytos

Üye
burda gösterilenlerin aynısını yaptım vede oldu 1.1.1 yüklü şu an 1.1.2 ye yükseltcem yani 1.1.2 den 1.1.3 e yükseltenlerde yapabiliomş:heyo::heyo::heyo::heyo:

Altun.

Altun.

Üye
uff be baya uzun olmuş bende iphone yok ama genede ellerine sağlık

sukruon

sukruon

Üye
bizim arkadaş denemeye çalıştı.ama olmadı.donanım gerekiyor diyormuş

leiche

leiche

Emekli Yönetici
eminim ilgisini ceken arkadaslar olur güzel paylasım:oke:

arslan271

Üye
ellerine sağlık cok güzel uzun ve zahmetli bir iş cıkarmışsın yapabilirsen calışıyor ellerine sağlık biraz uğraşınca oluyor

thermes

Üye
ellerine saglik

nightdragon35

nightdragon35

Üye
eline saglık birgün i phone alırsam denerim

mkose

Üye
dostum elıne saglık cok emek vermısın sana bı sorum olcak cvp verırsen sevınırım bu işlerm 2.0.2 versıyonunada olurmu bu cvp yazsana ona gore ugrasacam

ciwo

ciwo

Üye
anlattiginiz bilgiler için çok tesekkur ederim ancak link'ine tikladigim zaman .ipsw uzantili 1.1 versiyonu yok bunun icin baska bir adres varmı veya rapidshare ile yuklemeniz mumkunmudur veya ben yanlis bisey mi yapiyorum vereceginiz bilgiler icin simdiden tsk ederim.

--------------- Ekleme ---------------

arkadaslar olayi cozdum idman tarzı programlar ile indirince dosyayı bu şekilde görüyor herhangi bir tarayici ile indirdigimde boyle bir problem yasamadim bilginize sunmak istedim.

tuvalu2009

Üye
Çok işime yaradı yalnız bu işlem yasal mı acaba, yinede teşekkürler

bayatbayat

Üye
bu iphone 3g içinde geçerlimi yoksa eski modeller için mi

masterayfox

masterayfox

Üye
ne bitmeyen adımlarmıs:aha:

Utku

Utku

Üye
eline sağlık süper olmuş kendin yaptıysan

sonicnezo

Üye
Kardeşim. hayırlı akşamlar..
Bende yurt dışından gelme birinci nezil iphone 16gb var. Çalışır durumdaydı ama format atmam gerekiyordu. Daha önce kırılmış bir cihaz. Şuanda restore yaptım ve tekrar unlock yapmam gerekiyor.
3.adımda 1015 hatası vermesi gerekirken başka bir hata veriyor. Bu yüzden senin söylediğin işlemlerle devam edemiyorum. ibrickr_v0.91 iphone bulunamadı diyor.
Yardımcı olursan çok sevinirim. iyi akşamlar.

Birde itunes un en son versiyonu yüklü. Sanırım 7.5 i yüklememiz gerekiyormuş. Ama itunesun en son sürümünü bilgisayara yüklediğim için silip 7.5 i yüklediğim zaman çalıştıramıyorum. sorun bu yüzden olabilirmi acaba?

Arkadaşım sorunumu hallettim ama şuandaki sorunum
Yirmiikinci Adım
Sayfanın aşağısına gidip "Install AppSnapp. " e basın. . jailbreakme den indiremiyorum. linki bulamıyorum.
Lütfen bir yardım edin . 2 gündür bu telefonla uraşıyorum.

tolgaiphone

Üye
arkadaşlar ben yapıyorum ama olmuyor yardımcı olursanız sevinirim tskler

Üst Alt