İntel Rapid Stroage Techology Nedir ? Nasıl Yüklenir ? NCQ Nedir ?

Sponsorlu Bağlantılar

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
İntel Rapid Stroage Techology Nedir ? Nasıl Yüklenir ? NCQ Nedir ?
Merhaba HDD kullanıcıları . Sabit diskinizden daha fazla perfonmans ve verim almak ister misiniz ? Cevabınızın evet olduğunu duyar gibiyim .
HDD ' den verim almanın ilk aşaması olan AHCI etkinleştirmeye, ne olduğuna bu konudan AHCI Nedir ? Yüklü Mü ? Aktif Etme Yöntemi Ve Sonuç ulaşabilirsiniz.

İntel Rapid Stroage Techology (IRST) AHCI ile gelen HDD ' ye daha verimli veri yazmanın optimize edilmesi için İntel ve Seagate tarafından geliştiren bir yazılım .

Bu programın en büyük yararı veri okuma hızında meydana getirdiği artış oluyor .

Normal bir HDD ' de okuyucu kafa bulunması gereken veriyi en baştan sırayla arar bulur bu da çok büyük zaman ve hız kaybı anlamına gelir . İRST ile gelen Native Command Quening (NCQ) yani yerel komut kuyruğu ile okuyucu kafa kendisinden okunulması istenen veriye en yakın yoldan ulaşır.
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

İntel Rapid Stroage Techology Nasıl Yüklenir?
Bu aşama bazı kullanıcılar için biraz karışık ve bol denemeli olacak Neden bunu dediğimi az sonra anlayacaksınız .

İlk olarak İntel' in İRST indirme sayfasına
gidiyoruz . Açılan sayfada kullandığımız sistemi seçiyoruz .

Ben win7 64 bit seçtim . Bu sayfa da en üst veya ortadaki seçeneğe tıklayabilirsiniz . IRST ' nin farklı sürümlerini açar .

İşte bu nokta bol deneme yapacağımız kısım . İntel her yeni çıkan chipset için farklı farklı (Burayı biraz daha açayım . Bir önceki mesela 2. versiyon 1. Versiyonun güncellenmiş hali değil tamamen farklıdır . Farklı anakartlarda çalışır)
İRST yayınlamış .

Peki hangisi benim bilgisayarımda çalışır? İşte bu sorunun cevabını bulmak için öncelikle anakartınızın sahip olduğu chipset modelini biliyorsanız detaylı tanımlar (detailed description) kısmına göz atmanız gerekmekte . Bulamazsanız diğer versiyonlara bakmalısınız .

Ben chipseti bilmiyorum veyahut bulamadım diyorsanız yapmanız gereken tek tek tüm versiyonları indirmek . Uyumlu olduğu görmek Setup IRST programını indirip çalışıp çalışmadığına bakmanız gerekli .

Eğer indirdiğiniz Setup IRST programı çalıştıysa hemen kuruluma geçmeyin . Altta ki optane memory programını (varsa) ve fl6flyp-x64 (64 bit) veya fl6flyp-x86 (32 bit) dosyalarından size uygun olanı indirin .

Ardından IRST setup programını çalıştırıp kurulumu yapın . Muhtemelen çalışmadı , başlatılamadı diyecektir . Bilgisayarınızı yeniden başların gereken sürücüler yüklenecektir . Sürücüler yüklenince tekrar başlatın .

İRST programına yönetici izni verip açtıktan sonra Native command quening / Yerel komut kuyruğunun durumuna bakmayı ihmal etmeyin . Büyük ihtimalle aktif olacaktır .

Artık İntel Rapid Storage Techology kullanıcısı oldunuz . Bu programı her defasında başlatmanıza gerek yok arka planda çalışacaktır .

Yararlanılan kaynaklar :

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: korkusuz__, Dizzy42, TheNightMare. ve 1 kişi daha

PALA.

PALA.

Üye
Konu için teşekkürler...

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Hdd Kullanan Kaldımı :trip:

PALA.

PALA.

Üye
Ahcı ssd içinde gereklidir.

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61 ve MAERKEK
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Az Kaldı Sata 3 SSD den M2 Ye Geçicem İnşallah İş Değil Bu

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve MAERKEK

Cadillac34

Üye
Bu programla SSD ' yi de görebiliyorsun ne yapabilirsin bilmem. Hdd kullanan bir sen bir de ben kaldık
Bende HDD kullanıyorum ve de bu program yüklü olduğu Samsung Update programında hala "Yüklenebilir" gözüküyor.

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Bende HDD kullanıyorum ve de bu program yüklü olduğu Samsung Update programında hala "Yüklenebilir" gözüküyor.
Daha üst versiyonunun yüklenebilir olduğundan bahsediyor sanırsam . Arka planda AIstor diye çalışan bir hizmet varsa sıkıntı yok .

• Beğen
Tepkiler: Cadillac34
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Daha üst versiyonunun yüklenebilir olduğundan bahsediyor sanırsam . Arka planda AIstor diye çalışan bir hizmet varsa sıkıntı yok .
Farklı farklı chipsetler için farklı farklı sürümler dedim de belki sizin için istisna olabilir veya ben yanlış biliyorum

• Beğen
Tepkiler: Cadillac34
PALA.

PALA.

Üye
Az Kaldı Sata 3 SSD den M2 Ye Geçicem İnşallah İş Değil Bu
Normal ssd varsa kullanmaya devam edin, ssd yoksa sistemde sata ssd yerine m.2 nvme öneririm tabiki.
Sata m.2 ve nvme m2 aynı arayüzü kullansada farklılar alırsanız buna dikkat edin...

PALA.

PALA.

Üye
Samsungun en gereksiz yazılımı bence kendi update uygulaması. Sistemde yükten başka birşey değil. Zaten cihaz 2010 üretimiyse güncelleme 2012 bitiyor. Gidip üreticinin kendi sitesinden yüklemek en rahatı bence...

• Beğen
Tepkiler: Cadillac34 ve MAERKEK

Cadillac34

Üye
Samsungun en gereksiz yazılımı bence kendi update uygulaması. Sistemde yükten başka birşey değil. Zaten cihaz 2010 üretimiyse güncelleme 2012 bitiyor. Gidip üreticinin kendi sitesinden yüklemek en rahatı bence...
Samsung yazılımlarını indirip yedekledim zaten. Bilgisayar 2010 yazında satın alınmadır. Windows 7 32-bit sürümlü. Samsung sürümleri hep eski, güncel yazılımı yok. Hatta Windows XP yazılımları bile var.

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve MAERKEK
PALA.

PALA.

Üye
Samsung yazılımlarını indirip yedekledim zaten. Bilgisayar 2010 yazında satın alınmadır. Windows 7 32-bit sürümlü. Samsung sürümleri hep eski, güncel yazılımı yok. Hatta Windows XP yazılımları bile var.
2010 üretimi-yse dedim 2 yıl güncelleme verir demek istedim. Huyudur ürettiği cihaza 2 yıldan fazla destek vermez.
Ama ekran kartı, ses ve ağ kartı vb. üretici destek verebilir... Sürücülerinizi yedeklemeniz iyi olmuş.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
Dizzy42

Dizzy42

Üye
Eline sağlık güzel anlatmışsın

• Beğen

skynet

Üye
Bu yazılımı laptop ile birlikte kurulu geldiği için her formattan sonra kurarım ama bir gariplik var mesela bu yazılım kurulu iken Crystal DiskMark ile test yaptığımda okuma yazma hızları 40-50Mb/s lerde (daha da düşük değerler olabilir tam emin değilim) gezinirken bu yazılım kurulu olmadan test yaptığımda ise 100Mb/s küsürlerde çıkıyor sonuç ama yinede ben kuruyorum pek bir farkını görmesem de :)

Bu arada diskim: 500+8 GB SSHD 5400Rpm - 64MB bir disk

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Bu yazılımı laptop ile birlikte kurulu geldiği için her formattan sonra kurarım ama bir gariplik var mesela bu yazılım kurulu iken Crystal DiskMark ile test yaptığımda okuma yazma hızları 40-50Mb/s lerde (daha da düşük değerler olabilir tam emin değilim) gezinirken bu yazılım kurulu olmadan test yaptığımda ise 100Mb/s küsürlerde çıkıyor sonuç ama yinede ben kuruyorum pek bir farkını görmesem de :)

Bu arada diskim: 500+8 GB SSHD 5400Rpm - 64MB bir disk
Ahcı etkin mi ? Ahcı etkin olduğu halde böyle ise kullanma .

PALA.

PALA.

Üye
Evet olabilir. Ahcı mod ile ile intelin rst yazılımı doğrudan bağlantılı değildir. Bu yazılımın genelde birkaç amacı var.
*İşletim sisteminin ahcı yapılandırmasını iyileştirmek (yüklü değilse microsoftun ahcı sürücüsü devrededir)
*Arka planda çalışıp depolama performansını iyileştirmeye çalışır.
*Raid vb. Disk yapılandırmalarını kontrol edebilir...

Sshd hibrit disk olduğundan kararsız çalışmaya sebep olmuş olabilir. Zira Sshd algoritmasıyla çakışma olmuş olabilir.
Bu durumda güncel rst yüklenilir, ancak verim alınamazsa sistemden kaldırılır.
Otomatik olarak MS sürücüsü devreye girer. Onunla yola devam edilir.
Tavsiyem aygıtta yazma önbelleği temizleme özelliğinide kapatın, internette bilgi bulabilirsiniz...

• Beğen
Tepkiler: skynet ve MAERKEK

Üst Alt