SSD'nizden Tam Performans Alın!

Sponsorlu Bağlantılar

TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
    Konu Sahibi
SSD'nizden Tam Performans Alın!

Sabit sürücüler, güçlü özellikler ile donatılmış Dizüstü veya Masaüstü bilgisayarımızdan tam performans almamızda önemli rol oynayan donanımlardan biridir. Yeni bir ürün satın alsak ta, geleneksel sabit sürücülere göre daha yüksek performans ve sessizlik sunması açısından bilgisayarımızın sabit sürücüsünü SSD ile değiştirmek isteriz. Yapısı itibariyle farklı olan SSD'ler kurulum açısından bir farklılık göstermez. Ancak sisteminizi iyi yapılandırmazsanız, SSD’nizin (kaliteli bile olsa) teorideki değerlerinden çok daha düşük değerler elde edersiniz. Yani tam verim alamazsınız. Bu rehberimizde yeni aldığınız SSD’nizden tam performans alabilmeniz için sisteminizde mutlaka uygulamanız gereken ayarları paylaşıyoruz.

Yeni SSD, Yeni İşletim Sistemi:

SSD’niz üzerine kuracağınız işletim sistemi oldukça önemlidir. Zira eski bir işletim sistemi kullanıyorsanız SSD’niz yeni model bile olsa –ürünün sunduğu yenilikleri desteklemediğinden- tam verim alamazsınız. İşletim sistemi tercihinizi Windows 8.1 veya Windows 10’den yana kullanmanızı öneriyoruz ve performansı etkileyen temel ayarlara geçiyoruz.

AHCI Mod: Açık mı?

AHCI sürücü tarafından etkinleşen Yerel Komut Kuyruğu (NCQ) teknolojisi SATA sürücülerin performansını artırır. Bu özelliğin bir parçası olan AHCI depolama sürücüsünü adresinden indirebilirsiniz. BIOS’tan etkinleştirilen AHCI, işletim sistemi kurulumundan sonra da etkinleştirilebilir.

Windows 7 için:

• Kayıt defterini açın ve aşağıdaki kayıt anahtarlarına ulaşın.
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\IastorV

• Her iki anahtar için de “Start” değerini “0” olarak değiştirin.
  • Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  • BIOS’a girin ve AHCI modu etkinleştirin.
  • Bilgisayarınız AHCI sürücüleri yüklemeye başlayacak. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda AHCI etkin olmuş olacak.
Windows 8 için:

• Kayıt defterini açın ve aşağıdaki kayıt anahtarlarına ulaşın.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\storahci\

• Error Control” değerini “0” olarak değiştirin.
  • StartOverride klasörünü açın ve 0 adlı girişin değerini “0” olarak değiştirin.
  • Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS’tan AHCI’yi etkinleştirin.
TRIM: Etkin mi?

SSD’nizin hızını korumada ve sürücü ömrünü artırma rolünü üstlenen TRIM özelliği, Windows 7 ve Windows 8’de varsayılan olarak etkinleştirilmiştir. Komut istemi ekranında “fsutil behavior query disabledeletenotify” yazarak bu özelliğin etkin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Değer “0” ise etkindir, değer “1” çıkarsa “behavior set disabledeletenotify 0” komutunu yazarak etkinleştirebilirsiniz.

Firmware: SSD’nizin Yazılımı Güncel mi?

SSD’nizden tam performans alabilmenizin diğer bir önemli yolu da ürününüzün yazılımını (firmware) güncel tutmanızdır. SSD’lerin kendi araçlarını kullanarak yazılım güncelleme işlemlerini kolaylıkla yapabiliyorsunuz.
İçeriği görebilmek için Giriş yap veya üye ol.

Chipset:

Sürücünüz güncel mi?

AHCI kontrolcüsünün sürücüsünün güncel olup olmaması da SSD’nizin sisteminizde çalışma şeklini değiştiren unsurlardandır. Aygıt Yöneticisi – IDE ATA/ATAPI Denetleyiciler altında yer alan SATA AHCI kontrolcüsünü açarak sürüm güncellemesi kontrolü yapabilir, güncel değilse adresinden Intel Rapid Depolama Teknolojisi aracını indirip, güncelleyebilirsiniz.

Sadece bu temel 5 unsuru uyguladığınızda, SSD’nizin gücünü sisteminizde hissedeceksiniz.

• Beğen
Tepkiler: ceza87

ponçikEnişte

ponçikEnişte

Üye
güzel bi yazı olmuş, eline sağlık :tşk:

• Beğen
Tepkiler: TheNightMare.

Üst Alt