HTC One S'in S3 ve S4 işlemcili modelleri arasında bulunan farklar-Merak edilenler

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Mobilator

Mobilator

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
HTC One S'in S3 ve S4 işlemcili modelleri arasında bulunan farklar-Merak edilenler
Snapdragon S3 ve Snapdragon S4 yongasetlerinin HTC One S'te ki performansları-Hangisi daha iyi?

Bu konuyla ilgili sorulan soruları sık görmeye başlayınca böyle bir konu açmam gerektiğini hissettim. Akıllı telefonlarda en önemli unsurlardan biri yongaseti ve telefonun verdiği performansı direk olarak etkiliyor. Çünkü yongasetleri içerisinde cihazın hem CPU'sunu, hem GPU'sunu, hemde diğer işlemcilerini, yani hayati bir çok parçasını barındırıyor ve HTC One S modelinde iki farklı yongseti kullanıldığından kullanıcılar kararsız kalıyor. Cihazlar çıkalı uzun bir süre geçti ancak bu konunun üyelere bu gibi konular hakkında bilgi vereceğini de düşündüm.

Bahsi geçen cihazımız HTC One S. Üst segment-Orta segment arasında bulunan ve bu kesime hitap eden hoş bir cihaz. One S'in yurtdışında, yani bazı ülkelerde Snapdragon S4 yongasetini kullanan modelleri piyasaya sürülürken; ülkemizde Snapdragon S3 yongasetini kullanan modeller piyasaya sürüldü. Aralarında ki farklara gelecek olursak:
Herşeyden önce S3 yongaseti S4 yongasetinin bir önceki modeli olduğundan S4'te bazı iyileştirmeler mevcuttur.S3 yongasetini kullanan modelde işlemci frekansı daha yüksektir (1.7 GHz). S4 yongasetli modelde işlemci frekansı daha düşüktür. (1.5 GHz). Ancak bu rakamlara bakarak S3 yongasetli model daha iyi dersek büyük bir hata yapmış oluruz. Öncelikle S3 yongaseti Scorpion tabanlı ve Adreno 220 GPU'su kullanıtor. Buna bağlı olarak S4 yongasetini üstün hale getiren bazı özellikleri var. Örneğin S4 yongaseti Krait tabanından güç alıyor ve daha iyi bir GPU'ya sahip (Adreno 225). KIsacası, ülkemize gelen One S modelleri daha az performans veriyor desek yalan olmaz.

Sonuç olarak toparlarsak:
-S3 yongasetli model:Frekans daha yüksek, ancak Scorpion tabanlı olduğundan verimi düşük, 45 nm teknolojisi ile üretiliyor. Haliyle güç tüketimi daha fazla. Ayrıca yongasetinin içinde Adreno 220 GPU'su var.
-S4 yongasetli model:Frekans daha düşük, ancak Krait tabanlı olduğundan daha yüksek verim sağlıyor, 28 nm teknolojisi ile üretiliyor. Bu yongasetinde güç tüketimi oldukça düşük. S4 yongasetinin içinde Adreno 225 GPU'su var. Yani GPU yönünden de daha iyi bir performans sunuyor.

Uzun lafın kısası, S3 yongasetinde işlemci frekansı daha yüksek olsada; S4 yongaseti hem Krait tabanlı olması, hem düşük transistör uzaklığı (28 nm), hemde içerisindeki Adreno 225 GPU'su ile bir adım öne çıkıyor.
Şimdi gelelim benchmark sonuçlarına, GetAndroidStuff, S3 ve S4 yongasetlerinin benchmark puanlarını yayınlamış. Bu testlere göre de, S4 yongaseti üstünlüğünü kanıtlıyor ve kardeşi S3 yongasetine fark atıyor:

Yani bir cihaz alacaksanız üzerinde iyice araştırın, gördüğünüz gibi herşey göründüğü gibi olmayabiliyor :)
Tabi ki ülkemizde S4 yongasetli model kolay bulunmuyor. Ancak biz farkı söyleyelim dedik, seçimi size bıratık.

Ancak S4 yongasetli modele sahip olan kullanıcılarda üzülmesinler, cihazları gayet hoş :)
Eğer Qualcomm'un yeni yongaseti sınıfı Snapdragon S4 (Krait) yongasetleri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki konumu okuyabilirsiniz:
http://www.maxicep.com/cep-telefonl...agon-s4-krait-serisi-yongasetleri-723685.html

Keyifli forumlar.

Mobilator-Maxicep.com

.Behzat Ç.

.Behzat Ç.

Üye
Sağol balbazar kardeş

DreaMagiC

DreaMagiC

Üye
Bilgiler için saol Uğur'um :)

hmgurbuz2

hmgurbuz2

Üye
Teşekkürler :) Bunu okuyunca iyi ki yurtdışından getirtmisim dedim bi kez daha :)

Never_Back_Down

Never_Back_Down

Üye
ne yazıkki birazda satış politikasından kaynaklanıyor. Htc ve Sony firmaları Snapdragon S4 lü cihazlarını ülkemize soksa dengeler değişirdi. Snapdragon S4 oldukça iyi bir işlemci

Mobilator

Mobilator

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Bilgiler için saol Uğur'um :)
Birşey değil abim :)
Teşekkürler :) Bunu okuyunca iyi ki yurtdışından getirtmisim dedim bi kez daha :)
Rica ederim, incelemem biraz gecikti ancak yanlış bilgi vermemek için iyice araştırayım dedim :)
ne yazıkki birazda satış politikasından kaynaklanıyor. Htc ve Sony firmaları Snapdragon S4 lü cihazlarını ülkemize soksa dengeler değişirdi. Snapdragon S4 oldukça iyi bir işlemci
Evet, inşallah her zaman böyle olmaz. Türkiye oldukça önemli bir pazar, onlar kaybeder.

TranceBabe35

TranceBabe35

Üye
Bilgiler ve emeğin için saol dostum ;)

Şehriyar

Şehriyar

Üye
Bilmiyordum bak bunu.. Teşekkürler :)
Neler neler dönüyor yahu piyasada..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt