Hiçbir Telefon Onun Kadar Gündemi Meşgul Etmedi. İşte iPhone'nun Bilinmeyenleri !..

Sponsorlu Bağlantılar

ALpeRenBuGRa

ALpeRenBuGRa

Üye
    Konu Sahibi
Hiçbir Telefon Onun Kadar Gündemi Meşgul Etmedi. İşte iPhone'nun Bilinmeyenleri !..

Apple kullanıcıların da baskısıyla yıllardır iPod'a cep telefonu yeteneği kazandırmak için uğraşıyordu. Bu hayaline bu sene kavuştu. Üstelik işin boyutu iPod'a iletişim yeteneği kazandırmanın hayli ötesine gitti.

Medyadaki haberlere, gündemdeki yerine bakınca bu cihazın her yerde satıldığını düşünmek mümkün ama aslında henüz sadece ABD'de satılıyor ve ülkenin özel bir operatörünün aboneleri tarafından kullanılabiliyor.

Apple'ın en başarılı olduğu alanlardan biri ürün tanıtımı ve pazarlaması olduğu biliniyor. Bu başarının meyvelerinin kokusunu alan aksesuvar üreticileri şimdiden onlarca uyumlu ürün piyasaya sürdü bile. Hatta sigorta şirketleri özel iPhone poliçeleri hazırlığına girişti.

Popüler cihazların içindeki parçaları tek tek inceleyip üretim maliyetlerini çıkaran iSuppli'ın verilerine 500 ve 600 dolarlık iki fiyat etiketine sahip telefonun gerçek maliyeti 265 dolar 83 sent. En büyük payıysa 76,25 dolarla Samsung tarafından üretilen işlemci ve bellek oluşturuyor.
Ancak iPhone için mağazaların kapısında sabahlayan ilk kuşak meraklıların kullanım tecrübeleri pek de hoş ipuçları vermiyor. İşte reklam ve tanıtım kampanyalarında bulamayacağınız ayrıntıları ve 'olmayanlar listesi' ile Apple iPhone. (Bu liste sitesinden alınmıştır)

Bu da 'olmayanlar' listesi
3G desteği yok. Şebeke içi internet için GPRS/EDGE kullanılmak zorunda.
3. parti yazılım desteği yok, kapalı sisteme sahip.
Oyun yok.
Java ve Flash desteği yok.
YouTube desteği sadece 10.000 video ile sınırlı.
Çıkarılabilir pili yok. 300-400 şarjdan sonra (1 yıl), fahiş paralar ödenerek değiştirilmek zorunda.
MMS desteği yok.
Tuşsuz yapısı ve dokunmatik ekranı nedeniyle tek elle kullanılamıyor.
Fiziksel klavyesi yok.
İki megapiksellik kamerası var, fakat video kaydı yapamıyor. Zoom
yok, flaş yok.
GPS yok.
Anlık mesajlaşma (AIM, Yahoo, MSN) desteği yok.
Bluetooth üzerinden diğer aletlere içerik gönderilemiyor, Bluetooth sadece ve sadece kulaklık için kullanılabiliyor.
Hafıza kartı yuvası yok.
FM radyosu yok.
iTunes şarkılarını melodi olarak kullanmaya izin vermiyor.
Bilgisayar sahibi olmadan, iPhone kullanmak mümkün değil. iTunes ile etkinleştirmek zorunlu.
Excel, Word ve PDF desteği görüntülemeden ibaret. Belge düzenlemeyi ve oluşturmayı desteklemiyor.
Safari tarayıcısı var. Fakat Flash olmadığından, pek çok sitede görüntüleme sorunu yaşanıyor.
Sesli arama, sesli komut ve kayıt yok.
A2DP, yani stereo Bluetooth kulaklık desteği yok.
Kablosuz eşitleme (senkronizasyon) ya da internetten doğrudan içerik satın alma desteği yok.
Tarayıcısı var ama internetteki resim, müzik vb. dosyaları hafızaya kaydedemiyorsunuz.
AT&T dışı SIM kartların çalışmaması bir yana, her AT&T SIM kartı çıkarıp takışta bile aleti yeniden etkinleştirmek gerekiyor. Yani iPhone, cep telefonu tarihinin en karmaşık SIM kilitli telefonu.

(Olanları da adresinden inceleyebilirsiniz.)

Radikal

• Beğen
Tepkiler: bymen07

irun

irun

Üye
çok gündem yaptı benimde ilgimi çekti ama eksiği çokmuş..

The_Punisher

The_Punisher

Üye
herşeyin eksiği olması lazımki yeni model çıkarıp bunda eksiklikler yok hadiyin bunu alın deyip hurra ona saldırsın millet kapitalizm dedikleri bu sürekli doymaksızın tüketim yapmak bir modelde bırakılan eksikleri yeni bir model çıkarıp tamamlamak ve onun satışını yapmak dünyada düzen bööle yauuu :sinir :cool

_Berker_

_Berker_

Üye
apple iphonenn 3.party desteğini acmak için urasmaya baslams

UndeRqRo.uNd

Üye
olmayanlara bak, benim 6600 da bile daha çok içerik var yav :S

kuru görüntü o zaman iphone..

POWER

POWER

Üye
Bende bişi sanmıştım iphoneu yaw...Under bendede 6600 war biz kullanmaya dewam edelim :)

SeYFeTTiN1905

Üye
hiçbirşey yok şu yoklar listesini görünce bu tel. için sıraya girenlerin aklından şüpü etmeye başladım

мιѕтαα

мιѕтαα

Üye
hic bisi yok hakkaten yaa :D

bu sabahlayanları anlamıyorum dandik bisimis :D

ALpeRenBuGRa

ALpeRenBuGRa

Üye
    Konu Sahibi
Zevkler Ve Renklerle Baslayan Sozu Duymayan Var Galiba.

keopss

Üye
walla 3310 daha kullanışlı olur heralde hiç degilse tek elinle kullanabilirsinnn:D

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Hayır arkadaşlar bu ilk jenerasyon avrupadan sonra türkiyeye gelenler 3. jenerasyon olacak o zaman görürsünüz özellikleri. :spr

Ayrıca bluetooth ile veri gönderilmemesine değineyim. Sizce mp3 ler iphone gibi bir cihazdan paylaşılsa korsanla mücadele eden şirket korsana kendisi izin vermiş olmayacak mıydı?

Orada yok denilen tüm özellikler avrupa ve türkiye'ye gelecek olan 3. jenerasyonda yer alacak açıklama yapıldıç :sn:

mservank

mservank

Üye
van hoijdonk un dediklerini bir kenera bırakıp sadece amerika da satılanla ilgili konuşuyorum yahu bunun nesi var allah aşkına millet bi de kapış kapış alıyo mu bubu inanın bunu 5110 ile farkı yok benim için ikisi de gözümde bir

ledzeppelin

Üye
gps yok ha!ha ha haha ha....
siz google maps die bişe duymadınız mı arkadaşar??
adam gitçei sokağın adını yazıyo ve iPhone harita çıkarıo adama şurdan dön şööle yap die...ne gerek gps'e kaç kişi bulunduğu yerin koordinatlarını biliyo Allah aşkınıza araştıralım biras ve youtube da sınır felan yok internetten nası giriosan ööle giriosun..
bazı şeyleri desteklemio amerikada o da çünkü at&t o kadar para verince apple'a şimdi içine oturdu heralde...ve 3. partinin allahını desteklio tabikide bkz:widgets..
oyunu da destekliyor...ama orda bizim ülkemizdeki gibi değil..herşey parasıyla..ve iPhone a iTunes dışında hiç bir yazılımla ulaşamıyorsunuz düzenleyemiyorsunuz..aynı iPod gibi..
ama iPod için şu anda yüzlerce üçüncü parti düzenlenmişken iPhone da yapılır merak etmeyin...

selimkah

Üye
Benim Asus P525'te bile daha çok özellik var. Yakında Iphone temasını yükleyeceğim ve kat kat üstün olacak :))

pavilion

pavilion

Üye
bu ne yaaa işe yarar hiç bişey yok.. bende bişey sanmıştım..

qtexx

Üye
arama yapılabiliyor mu?

semirar

Üye
yazılanları okudum kulanan yok her halde sadece duyulanları yada forumlardakı yazılardan esınlemiş arkadaşlar dıye düşunuyorum cıhaz da bir video izlıyorsun boyle bir kalıte yok mp3 dınleme yanı o tartişilmaz dokunmatık ekran farklı bir hava katıyor programlarıda yavaş yavaş düşmeye başladı atılıyor yanı ama nasıl atıldığı konusunda bilgım yok sadece ibrıc dıye bir programla atılıyor onu bılıyorum ama n958gb mi ipotmu dersenız tabılkı n958g derim..

eses_nuri

eses_nuri

Üye
walla ben bunu mobil telefon diye cebime koymam bırak almayı :D benim d900i 5 çeker buna he bunun nesi var ekran dokunmatik :P

CoYoTe®

CoYoTe®

Üye
Bu Telefona En Fazla 500 Bilemedin 600 Veririm Oda Görüntüsü İçin...Yoksa Benim W700i De Daha Çok özellik Var:D

DeLmIrA

DeLmIrA

Üye
kuru gurultu çıktı makina iyi mi :islikAllahtan arama yapıo da :D

Üst Alt