Futbol Maçını Çeken Yapay Zekalı Kameranın Kafası Karıştı


gonyalı

gonyalı

Üye
    Konu Sahibi

Yapay zeka tarafından desteklenen kamera operatörü, futbol maçı sırasında hakemin keline takılı kaldı.​

Spor müsabakaları sırasında insanlar tarafından kullanılan kameralarda dikkat dağılması bilinen bir şey. Ancak yapay zeka destekli bir makine sizce nasıl bir hata yapmış olabilir?


Yakın zaman önce İskoç takımları Caledonian Thistle ve Ayr United FC arasındaki bir futbol maçı gerçekleşti. Maçın yayınlanması için kullanılan bir yapay zeka kamera operatörü ise defalarca kel bir yan hakeme odaklandı ve onu futbol topuyla karıştırdı.

Aslında bu sorun birkaç defa tekrarlansa dikkat çekmeyebilirdi. Ancak hemen aşağıdaki videodan da görebileceğiniz gibi, kamera onlarca kez hakemin kafasına odaklandı. Hatta bu durum o kadar sık yaşandı ki, AI Ayr United FC’nin golü görüntülere yansımadı.
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız
Yapay zeka operatörünü sahaya getiren ekip Caledonian Thistle futbol takımıydı. Ancak bu durum için onları suçlamak zor. Zira yapay zeka zaman zaman tahmin edilemez şeyler yapabiliyor ve gerçek dünya senaryosunda her zaman aynı doğrulukta çalışmıyor.

Bu komik durum taraftarları bir hayli kızdırmış olmalı. Öyle ki yapay zeka destekli kamera çözümü bu olay sonrasında geliştirmeler alacaktır. Ya da bir dahaki sefere hakemin kafasına bir şapka takmasını isteyebilirler :)
 

Benzer Konular

Kingmortall
Cevap
4
Görüntüleme
1K
esokmen
tahor
Cevap
0
Görüntüleme
630
tahor
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt