Foxconn çalışanlarının greve gitmesi iPhone 5 üretimini olumsuz yönde etkiledi

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Placebo-

Placebo-

Üye
    Konu Sahibi
Foxconn çalışanlarının greve gitmesi iPhone 5 üretimini olumsuz yönde etkiledi
Yıllardır çalışma şartlarındaki zorluklar nedeniyle sık sık gündeme gelen Foxconn fabrikaları bu seferde çalışanlarının yaptığı grev ile gündemde. Foxconn'un Zhengzhou'daki fabrikasında çalışan 3 bin ila 4 bin arasındaki işçi çalışma koşullarından dolayı greve gitti.

Çin İşçi İzleme Grubu'nun belirttiğine göre, işçiler verilen eğitimin seviyesindeki düşüklüğe rağmen yüksek kalite iş istenmesinden ötürü yaşadıkları sıkıntılardan dolayı greve gitmiş durumda. iPhone 5'inde üretiminin gerçekleştirildiği fabrika da greve giden işçilerin bir çoğu fabrikanın kalite kontrol departmanında çalışıyor. Tatil günlerinde de çalıştıkları belirtilen kalite kontrol departmanındaki işçilerin yaşadığı sorunların üretilen ürünlere de yansıdığını söylemek yanlış olmayacaktır. Öyle ki, grev nedeniyle iPhone 5'in üretiminde bir takım sıkıntılar yaşandığı belirtilirken, cihazın kutusundan çizikler ile çıkmasının nedeni de kalite kontrol bölümündeki sıkıntılardan kaynaklanıyor olabilir.

Ağır şartlar altında çalışan Foxconn işçilerinin grevleri sonucu istedikleri çalışma şartlarını elde edip edemeyeceklerini ise, ilerleyen dönemlerde göreceğiz.

15097

15097

Üye
ezgis kızma ama bu haber biraz eski değil mi :utan

• Beğen
Tepkiler: Placebo-
Placebo-

Placebo-

Üye
    Konu Sahibi
Hayır bugünün haberi canım. :)
Yayımlanma tarihi :
6 Ekim 2012, Cumartesi 14:51

acuxx

acuxx

Üye
haber için teşekkür ıphone almıcağım için sorun yok :)

Archonn

Archonn

Üye
Çin gibi bir ülkede bile haftanın 6 günü 12 saat çalışan adamlar isyan ediyor yahu. Bizim memlekette bankada çalışan gişe görevlisi sabah 9'dan gece mesaiyle 11'e kadar çalışır -mesai ücretini de alamaz- pazarları resmi izin günüdür hop bankadan bir telefon gelir işe gider apar topar,gıkı çıkmaz. İnsan muamelesi görmek isteyenler de bu tip işlerde çalışmak istemeyince iş beğenmez olurlar. Ağzı torba olanlar "milletimiz iş beğenmiyor" falan der.
Çalışırsın bu sefer de işveren vurur kırbacı.

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Çin gibi bir ülkede bile haftanın 6 günü 12 saat çalışan adamlar isyan ediyor yahu. Bizim memlekette bankada çalışan gişe görevlisi sabah 9'dan gece mesaiyle 11'e kadar çalışır -mesai ücretini de alamaz- pazarları resmi izin günüdür hop bankadan bir telefon gelir işe gider apar topar,gıkı çıkmaz. İnsan muamelesi görmek isteyenler de bu tip işlerde çalışmak istemeyince iş beğenmez olurlar. Ağzı torba olanlar "milletimiz iş beğenmiyor" falan der.
Çalışırsın bu sefer de işveren vurur kırbacı.

belki haklisin ama sakin cin'deki işcilerle burayi karşilaştirma. Orada sigorta,maaş,prim,ikramiye,tatil,emeklilik,ikramiye aklina ne geliyorsa hicbir sosyal hak yok. en kral işci maaşi da 50dolar.

• Beğen
Tepkiler: Nextman
Nextman

Nextman

Emekli Yönetici

belki haklisin ama sakin cin'deki işcilerle burayi karşilaştirma. Orada sigorta,maaş,prim,ikramiye,tatil,emeklilik,ikramiye aklina ne geliyorsa hicbir sosyal hak yok. en kral işci maaşi da 50dolar.

Çerkezköy fabrikasındaki işçiler oraya eğitime gidip geldiğinde hallerine şükretmişlerdi ordan biliyorum :D

• Beğen
Tepkiler: Placebo-
MrCommanDTr

MrCommanDTr

Emekli Yönetici
e normaldir adamları "eşşek" gibi çalıştırıyorlar yahu ve verdikleri 0.. zaten yakında elemanları kovup robot yapıcaklarmış fabrikayı :D

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
elemanlar zamanlamayı iyi yapmışlar :ehe

MrCommanDTr

MrCommanDTr

Emekli Yönetici
abi zaten en çok iphone zamanlarında çalışıyorlar apple taviz vermeyince firmada yükleniyor elemanlara ama harbi yazık adamlara kimse de el atmıyor bu işe anlamadım gitti

15097

15097

Üye
abi zaten en çok iphone zamanlarında çalışıyorlar apple taviz vermeyince firmada yükleniyor elemanlara ama harbi yazık adamlara kimse de el atmıyor bu işe anlamadım gitti
Maalesef öyle ama orada sadece iphone ipad üretmiyorlar.hp ve daha birçok markanın ürünlerini üretiyorlar :(

MrCommanDTr

MrCommanDTr

Emekli Yönetici

Maalesef öyle ama orada sadece iphone ipad üretmiyorlar.hp ve daha birçok markanın ürünlerini üretiyorlar :(

biliyorum ama dikkat edersen büyük isyanlar hep iphone zamanlarında çıkıyor.

Archonn

Archonn

Üye

şartlar aynı olmasa da iki ülkeye de yapılan yabancı yatırımları cazip kılan temel sebep düşük işçi ücretleri. Burada da özel sektörde işveren cebini doldururken çalışan eziliyor. Saydığın haklardan faydalanamayan çalışan burada da çokca mevcut.Emeklilik hakkı tanımamakla 60 yaşında emekli yapmak arasında fark yok. Sigortasız çalışanların, haftalık çalışma saatlerinin üstüne çalışıp mesai ücretlerini alamayanların veya yılda bir hafta kafa izni isteyip bir daha dönme cevabı alanların sayısı azımsanacak gibi değil. Hal böyle olunca şartların Çin'dekinden nispeten iyi hatta çok iyi olmasına insan sevinemiyor.

MrCommanDTr

MrCommanDTr

Emekli Yönetici

şartlar aynı olmasa da iki ülkeye de yapılan yabancı yatırımları cazip kılan temel sebep düşük işçi ücretleri. Burada da özel sektörde işveren cebini doldururken çalışan eziliyor. Saydığın haklardan faydalanamayan çalışan burada da çokca mevcut.Emeklilik hakkı tanımamakla 60 yaşında emekli yapmak arasında fark yok. Sigortasız çalışanların, haftalık çalışma saatlerinin üstüne çalışıp mesai ücretlerini alamayanların veya yılda bir hafta kafa izni isteyip bir daha dönme cevabı alanların sayısı azımsanacak gibi değil. Hal böyle olunca şartların Çin'dekinden nispeten iyi hatta çok iyi olmasına insan sevinemiyor.

kesinlikle ben kendi akrabalarımdan biliyorum bırak mesailerini maaşlarını alamadıkları oldu.

- - - Eklendi - - -

en çok canlarından bezdiren Apple demek ki :ehe

apple aşırı kapitalist normaldir.

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Türkiye'de hersey sutliman demiyorum zaten ama oradaki rejimin yonetim sekli geregi oradaki calisma sartlariyla burasi mukayese goturmez. 60 yasinda emeklilik yasinin fazla oldugunu dusunuyorsaniz bircok vatandasimizin ozendigi avrupadaki calisma ortami ve emeklilik sartlarini incelemeyi tavsiye ederim. 36 yasinda emekli olanlarin ceremesini oduyor bu millet hala.

• Beğen
Tepkiler: CanKartaL ve Dede
MrCommanDTr

MrCommanDTr

Emekli Yönetici
Türkiye'de hersey sutliman demiyorum zaten ama oradaki rejimin yonetim sekli geregi oradaki calisma sartlariyla burasi mukayese goturmez. 60 yasinda emeklilik yasinin fazla oldugunu dusunuyorsaniz bircok vatandasimizin ozendigi avrupadaki calisma ortami ve emeklilik sartlarini incelemeyi tavsiye ederim. 36 yasinda emekli olanlarin ceremesini oduyor bu millet hala.

neler neler olmadı ki abi neyse dağıtmayalım şimdi,sonra hesap uzmanları toplayamaz ;)

CasuS_87

CasuS_87

Üye
Iphone 6 çıkarmı :ehe :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...