Evlilik Yaşı Kaç Olmalı?

 • 2 Ekim 2012
 • 1778 Okunma
 • 20 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. İdeal evlilik yaşı kaç olmalı, kadınlar kaç yaşında evlenmeli, kadın ile erkek arasında kaç yaş fark olmalı, kadınlar kendilerinden küçük erkeklerle evlenmeli mi, erkek ile kadın arasında çok fazla yaş farkı olursa sorun olur mu, en fazla kaç yaş fark olmalı? Evlilik için tarafların yaşının elbet de bir önemi var. Yaşın hiçbir önemi yok diyenlere duyuralım; evlilikte kadının da erkeğin de yaşlarının önemi vardır.


  Evlilikte ideal yaş nedir, evlilik yaşı önemli midir?
  Evlilikteki yaş durumu kişilerin eğitim seviyesinden, kültürüne, yaşadıkları çevreden iş durumuna göre pek çok farka bağlıdır. Bir kesimde ideal bulunan yaş, başka bir kesime göre çok uçuk kaçabilir. Onedenle biz elimizden geldiğince genel geçer kurallara göre bir şeyler demeye çalışacağız.

  Ataerkil toplumda erkeğin yaşça büyük olması beklenir. Erkek daha büyük olmalıdır düşüncesi tamamen bu duruma bağlıdır. Eğer ataerkil bir aile yapısında yetişmişseniz size de böyle gelebilir. Ama bu genel bir dünya kuralı ya da olması gereken şey değildir.

  Evlilikte erkek ya da kadın en fazla kaç yaş büyük olabilir?

  Erkek ne kadar büyük olabilir?
  Erkeğin yaşça kadından büyük olması beklentisinin de bir ölçüsü var toplumun gözünde. Bu yaş farkının 3-5 yılla sınırlı kalması ideal olarak görülür. Ancak 10 yılın üzerine çıktığı durumlarda o ilişkiye farklı bir gözle bakılır. Yaşça epey büyük olan erkeğin kariyeri ya da maddi durumunun genç bir kadın için cezbedici olduğu, belki de kadın açısından bir çıkar ilişkisinin söz konusu olabileceği düşünülür dışarıdan bakınca. Ya da yaşlanmış bir erkeğin kendinden epey genç bir kadınla yaşadığı ilişki, erkeği, hani bir dönem çok konuşulan “azgın teke” noktasına bile getirebilir başkalarının gözünde.

  Olgun kadın-genç erkek ilişkisi
  Bunun bir de tersi var. Ya kadın erkekten yıllarca büyükse? Kızı yaşında bir kadınla birlikte olan erkek mi yoksa oğlu yaşında bir erkekle birlikte olan kadın mı daha çok tepki görür? Tabii ki ikinci şık… Oysa “aşkın yaşı olmaz” değil midir bizim en sahiplendiğimiz özlü sözlerden biri? Yaşça küçük olan, büyüğün olgunluğundan, hayat tecrübesinden yararlanmak isterken, büyük olan da diğerinin dinamizmine hayran olamaz mı? Tabii bir de kişilik meselesi var. Her yaş almış kişi, yaşından beklendiği gibi köşesine çekilmiş, ağır adımlarla ilerliyor olamaz. Ya da bir gencin yaşından beklenenin çok ötesinde olgunluk sergilediği durumlar yok mu sizin gözlediğiniz?

  Yaşı bırakın, gelişime bakın
  Evlilikte yaş farkı meselesine bakarken, bugüne kadar yerleşmiş kalıpların biraz dışına çıkmayı denemeliyiz. Hayatta her şey bizim düşündüğümüzden farklı olabilir. Bir de tabii asla “asla” dememek gerekir. Düşünün, “Asla kendimden küçük biriyle olamam” ya da “Asla benden 20 yaş büyük biriyle evlenemem” dedikten sonra bir gün aşk kapınızı çalarsa?

  Yaş ile özdeşleştirilen özellikleri bir kenara bırakıp kişilere odaklanmak, kişilik özelliklerini tanımaya çalışmak en doğrusu. Yaş farkından ziyade uyuma, gelişim seviyesinin aynı olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Birbirine yakın yaşlarda olan insanların hayata bakışlarında derin uçurumlar varsa, sağlıklı bir evlilik yürütmek mümkün olmaz.
   


  Yazan: nazlican
  Kingmortall bunu beğendi.
 2. İdeal yaş bence erkek için 24 bayan için 22-23
   
 3. bnce erkek 26 bayan 25 :) 25 den aşağısı kurtarmaz ..
   
 4. aralarında yaş farkı olan kadınla erkeğin ilişkisi genelde maddiyata bağlıdır ilişki sebepleri aşk olanlar çok nadirdir bence
   
  nazlican bunu beğendi.
 5. erkek icin 30 bayan icin 27 dir dostlarim
   
  nazlican bunu beğendi.
 6. Erkek 28 bayan 22-24 arası idealdir bana göre.
   
  nazlican bunu beğendi.
 7. aynen jonny waynen :naughty:
   
  nazlican bunu beğendi.
 8. kendi ayaklarının üstünde duracağına inanıyorsa evlensin 19 20 de evlensin ev bakmayı göze alıyorsa mesela doğuya gidin 17 18 yaşında evleniyolar :hmmm
   

 9. saçmalama lütfen kınıyorum 19 20 yaşında biri ev bakacak yaşda deil ancak evcilik oynar. bn 20 yaşındayım ama hala çocuk gibiyim en ideal 25 ve üstü
   
 10. tebrik ediyorum kıs seni :alkis
   
 11. neden doğuda öyle değilmi mesela yengem benden 2 yaş büyük evlendiğinde 18 19 yaşındaydı :hmmm

  bende zaten evlensin demiyorum ev bakmayı göze alırsa evlensin öyle örnek çok var aşık oluyolar 18 den sonra evleniyolar hiç duymadınmı bana görede kız okulunu bitirdikten sonra erkekde askerlikten sonra
   
 12. farkındaysan sende doğuda diyorsun ? sence doğuda kızlra sanki önem mi veriyorlar ki ?

   
  Kingmortall bunu beğendi.
 13. hiç önem vermiyolar doğru söylüyosun
   
  nazlican bunu beğendi.
 14. Artık bu devirde çoğu kızlar 20 yi bulmadan evleniyorlar. Erkekler ise 25 ortalama.
   
 15. ya da kaçıyorlar.
   
 16. Her ikisinin de 70'e kadar yolu var :ehe
   
  nazlican bunu beğendi.
 17. 70 e kadar yaşarlarsa :)

   
 18. Bir ortalaması yok:gul:
   
  nazlican bunu beğendi.
 19. ne zaman denk getirebilirsek :ehe
   
  nazlican bunu beğendi.
 20. :alkis
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
19/01/2019 - 11:32