Evlilik Yaşı Kaç Olmalı?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

nazlican

Üye
    Konu Sahibi
Evlilik Yaşı Kaç Olmalı?
İdeal evlilik yaşı kaç olmalı, kadınlar kaç yaşında evlenmeli, kadın ile erkek arasında kaç yaş fark olmalı, kadınlar kendilerinden küçük erkeklerle evlenmeli mi, erkek ile kadın arasında çok fazla yaş farkı olursa sorun olur mu, en fazla kaç yaş fark olmalı? Evlilik için tarafların yaşının elbet de bir önemi var. Yaşın hiçbir önemi yok diyenlere duyuralım; evlilikte kadının da erkeğin de yaşlarının önemi vardır.

Evlilikte ideal yaş nedir, evlilik yaşı önemli midir?
Evlilikteki yaş durumu kişilerin eğitim seviyesinden, kültürüne, yaşadıkları çevreden iş durumuna göre pek çok farka bağlıdır. Bir kesimde ideal bulunan yaş, başka bir kesime göre çok uçuk kaçabilir. Onedenle biz elimizden geldiğince genel geçer kurallara göre bir şeyler demeye çalışacağız.

Ataerkil toplumda erkeğin yaşça büyük olması beklenir. Erkek daha büyük olmalıdır düşüncesi tamamen bu duruma bağlıdır. Eğer ataerkil bir aile yapısında yetişmişseniz size de böyle gelebilir. Ama bu genel bir dünya kuralı ya da olması gereken şey değildir.

Evlilikte erkek ya da kadın en fazla kaç yaş büyük olabilir?

Erkek ne kadar büyük olabilir?
Erkeğin yaşça kadından büyük olması beklentisinin de bir ölçüsü var toplumun gözünde. Bu yaş farkının 3-5 yılla sınırlı kalması ideal olarak görülür. Ancak 10 yılın üzerine çıktığı durumlarda o ilişkiye farklı bir gözle bakılır. Yaşça epey büyük olan erkeğin kariyeri ya da maddi durumunun genç bir kadın için cezbedici olduğu, belki de kadın açısından bir çıkar ilişkisinin söz konusu olabileceği düşünülür dışarıdan bakınca. Ya da yaşlanmış bir erkeğin kendinden epey genç bir kadınla yaşadığı ilişki, erkeği, hani bir dönem çok konuşulan “azgın teke” noktasına bile getirebilir başkalarının gözünde.

Olgun kadın-genç erkek ilişkisi
Bunun bir de tersi var. Ya kadın erkekten yıllarca büyükse? Kızı yaşında bir kadınla birlikte olan erkek mi yoksa oğlu yaşında bir erkekle birlikte olan kadın mı daha çok tepki görür? Tabii ki ikinci şık… Oysa “aşkın yaşı olmaz” değil midir bizim en sahiplendiğimiz özlü sözlerden biri? Yaşça küçük olan, büyüğün olgunluğundan, hayat tecrübesinden yararlanmak isterken, büyük olan da diğerinin dinamizmine hayran olamaz mı? Tabii bir de kişilik meselesi var. Her yaş almış kişi, yaşından beklendiği gibi köşesine çekilmiş, ağır adımlarla ilerliyor olamaz. Ya da bir gencin yaşından beklenenin çok ötesinde olgunluk sergilediği durumlar yok mu sizin gözlediğiniz?

Yaşı bırakın, gelişime bakın
Evlilikte yaş farkı meselesine bakarken, bugüne kadar yerleşmiş kalıpların biraz dışına çıkmayı denemeliyiz. Hayatta her şey bizim düşündüğümüzden farklı olabilir. Bir de tabii asla “asla” dememek gerekir. Düşünün, “Asla kendimden küçük biriyle olamam” ya da “Asla benden 20 yaş büyük biriyle evlenemem” dedikten sonra bir gün aşk kapınızı çalarsa?

Yaş ile özdeşleştirilen özellikleri bir kenara bırakıp kişilere odaklanmak, kişilik özelliklerini tanımaya çalışmak en doğrusu. Yaş farkından ziyade uyuma, gelişim seviyesinin aynı olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Birbirine yakın yaşlarda olan insanların hayata bakışlarında derin uçurumlar varsa, sağlıklı bir evlilik yürütmek mümkün olmaz.

• Beğen
Tepkiler: Kingmortall

Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
İdeal yaş bence erkek için 24 bayan için 22-23

nazlican

Üye
    Konu Sahibi
bnce erkek 26 bayan 25 :) 25 den aşağısı kurtarmaz ..

37emre37

37emre37

Üye
aralarında yaş farkı olan kadınla erkeğin ilişkisi genelde maddiyata bağlıdır ilişki sebepleri aşk olanlar çok nadirdir bence

• Beğen
Tepkiler: nazlican
Jomolocco

Jomolocco

Üye
erkek icin 30 bayan icin 27 dir dostlarim

• Beğen
CABBAR

CABBAR

Üye
Erkek 28 bayan 22-24 arası idealdir bana göre.

• Beğen
Kingmortall

Kingmortall

Üye
kendi ayaklarının üstünde duracağına inanıyorsa evlensin 19 20 de evlensin ev bakmayı göze alıyorsa mesela doğuya gidin 17 18 yaşında evleniyolar :hmmm

nazlican

Üye
    Konu Sahibi
kendi ayaklarının üstünde duracağına inanıyorsa evlensin 19 20 de evlensin ev bakmayı göze alıyorsa mesela doğuya gidin 17 18 yaşında evleniyolar :hmmm

saçmalama lütfen kınıyorum 19 20 yaşında biri ev bakacak yaşda deil ancak evcilik oynar. bn 20 yaşındayım ama hala çocuk gibiyim en ideal 25 ve üstü

x-scarface

x-scarface

Üye
saçmalama lütfen kınıyorum 19 20 yaşında biri ev bakacak yaşda deil ancak evcilik oynar. bn 20 yaşındayım ama hala çocuk gibiyim en ideal 25 ve üstü

tebrik ediyorum kıs seni :alkis

Kingmortall

Kingmortall

Üye

neden doğuda öyle değilmi mesela yengem benden 2 yaş büyük evlendiğinde 18 19 yaşındaydı :hmmm

bende zaten evlensin demiyorum ev bakmayı göze alırsa evlensin öyle örnek çok var aşık oluyolar 18 den sonra evleniyolar hiç duymadınmı bana görede kız okulunu bitirdikten sonra erkekde askerlikten sonra

nazlican

Üye
    Konu Sahibi
neden doğuda öyle değilmi mesela yengem benden 2 yaş büyük evlendiğinde 18 19 yaşındaydı :hmmm

bende zaten evlensin demiyorum ev bakmayı göze alırsa evlensin öyle örnek çok var aşık oluyolar 18 den sonra evleniyolar hiç duymadınmı bana görede kız okulunu bitirdikten sonra erkekde askerlikten sonra

farkındaysan sende doğuda diyorsun ? sence doğuda kızlra sanki önem mi veriyorlar ki ?

• Beğen
Tepkiler: Kingmortall
Barış Grc

Barış Grc

Üye
Artık bu devirde çoğu kızlar 20 yi bulmadan evleniyorlar. Erkekler ise 25 ortalama.

maxirabit

maxirabit

Üye
Bir ortalaması yok:gul:

• Beğen
ia.phlvn

ia.phlvn

Üye
ne zaman denk getirebilirsek :ehe

• Beğen
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt