Espr yeteneği nasıl geliştirilebilir?

 • 26 Eylül 2012
 • 1082 Okunma
 • 20 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Espri yapmanın, insanı daha ilgi çekici ve dinlenebilir bir anlatıcı konumuna getirdiği bir gerçek. Herkesin ulaşmak istediği nokta değil midir, tam yerinde harika espriler patlatıp ortalığı kırıp geçiren tiplerden olmak?


  Espri, spontane gelişir. Kim espri provası yapar ki zaten? “Stand up’çılar” dediğinizi duyar gibiyiz. Evet, sevgili okuyucuları, onlar bu işi profesyonelce yapıyorlar, dolayısıyla prova yapıyor olabilirler. Ama ne kadar doğal göründüklerini bir düşünün. Sanki hiç prova edilmemiş, kendiliğinden gelişmiş hikayeler gibi duruyor anlattıkları. E zaten profesyonellik de bunu gerektiriyor. “Provasını yap ama belli etme, doğal ol!
  • Evet, pekala espriye çalışılabilir. Anlatacağınız bir hikaye vardır ve bu hikayedeki karakterleri fiziksel özelliklerini, seslerini taklit etmek için kendinize biraz zaman tanıyın.
  • Bir hikayeyi anlatırken sesinizin tonunu zaman zaman alçaltıp zaman yükseltin ki sizi dinleyenleri konuşmanızın içine çekmeyi başarabilin.
  • Vücut dilini, jest ve mimikleri kullanmak için ayna karşısında çalışın.
  • Esprinin en vurucu noktası o son kelime ya da son cümledir. Ama burada önemli olan, hikayede tam da o esprili kısma yaklaşırken “Bak burayı dinle, çok komik” dememektir.
  • Herkes şaka kaldırmayabilir. Dolayısıyla bulunduğunuz ortama ve sohbet etmekte olduğunuz kişilere göre espriler seçin.
  • Şaka kaldırmayan birinin üzerine gidip onunla ilgili fiziksel ya da kişisel özellikleri dilinize dolamayın, gerginlik oluşmasın. Karşınızdakileri etkilemenin en iyi yolu kendinize ait hikayeleri anlatmaktır. Başınıza gelen komik olayları kendinizle dalga geçerek anlatın. Bu, sizin samimiyetinizi de ortaya koyar.
  • Komik olmak için kendinizi zorlamayın. Çünkü zorladığınız ölçüde soğuk esprileriyle tanınan biri haline gelirsiniz.
  • Bazı insanlar belden aşağı esprilerden çok hoşlanırken bazıları bundan nefret eder.Karşınızdaki kişinin ya da kişilerin bu konudaki bakış açısını test ederek espri yapın.
  • Çok ciddi toplantılarda bile konuşma yapacakken, konuşmanın öncesinde ya da sonunda kendinizle ya da durumunuzla ilgili bir espri yapın. Yaptığınız espri karşınızdaki kişilere yönelik olmasın, kendi durumunuzu eleştiriyormuş gibi görünen bir hikaye seçin.
  • Bir hikayeye başlarken komik bir şey anlatacağınız mesajını vermek için konuya önce siz gülerek başlayabilirsiniz. Çünkü insanlar karşısındaki kişi gülünce otomatikman gülmeye hazırlanır. Ama bunun dozunu iyi ayarlamak lazım. Bu gülme işini abartırsanız antipatik görünebilirsiniz karşıdaki açısından.
  • Espri yaparken argo ve küfürlü kelimeleri tam yerinde kullanmak gerekebilir. Ama yine kime karşı bu espriyi yaptığınızı düşünüp çam devirmeyin.
  • Espri yapmanın esası “doğallık”tır. Hikayenizi mümkün olduğunca doğal bir tavırda, kendinizi rahat hissederek yapın. Yapmacık bir şekilde anlatılan espriye kimse gülmez.
   


  Yazan: 1STayTRue35
  35 TC 1923 ve BigHackeR35 bunu beğendi.
 2. Tolga çevik'ği izleyin değişikliği görün :D
   
  1STayTRue35 bunu beğendi.
 3. o benim adamım haydarım :oke:
   
 4. Valla benKomedi Dükkanı ile geliştirdim kendimi :Dgerçekten mizah anlayışım değişti harika bi komedyen :oke:
   
  1STayTRue35 bunu beğendi.
 5. bende çok seviyordum hala da izliyorum baştan başlayıp hiç bıktırmıyor :oke:
   
 6. :oke:
   
 7. Bence Cem Yılmaz izlemek yeterli :)
   
  şöklşkpoşk ve 1STayTRue35 bunu beğendi.
 8. orjinal olun ve lütfen kendi esprilerinize gülmeyin :D
   
  Mad EagLe ve 1STayTRue35 bunu beğendi.
 9. tabi hocam:)
   
 10. Dinleyin üstad ne diyor :)
   
 11. allah vergisi ;)
   
 12. bende bayılıyom Tolga Çevik'e yaw :D
   
  1STayTRue35 bunu beğendi.
 13. Komedi dükkanı ve supernatureli izle patlama yaparsın. :D
   
 14. Bu arada Nejat Uyguru unutmayın.
   
  1STayTRue35 bunu beğendi.
 15. espri yapmakta bir nevi sanattır :)
   
 16. cem yilmaz süper
   
 17. Hangi komedyen kendi esprisine gülmüyor ki? Gülmek lazımdır ama abartmadan. Şahsen, kendi esprisine gülmeyenin esprilerine bende gülmüyorum. Ne kadar komik olursa olsun. İnadına gülmeyesi geliyor insanın.
   
 18. Komedyenler binlerce kişiyi güldürebilecek espri yapıyorsa gülmesi haktır arkadaş ! :D
   
 19. her türlü espiriyi hazmederek gelişir
   
 20. İlginç bi yaklaşım :ehe
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
22/01/2019 - 05:01