ESKİŞEHİR ŞEHİR TİYATROSU ( Ulaşım / Adres / Bilgiler / Tarihçe )

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Müdürlük: Bağlar geçidi Hal Sokak No:10 - 12
T. 0 222 33572271
F. 0 222 325 00 56
Tepebaşı Sahnesi: Haller Gençlik Merkezi Tiyatro Salonu
T. 0 220 3304500

[email protected]

Genel Bilgi: (Hakkında - Tarihçe)

Temellerini 1950'li yılların başında 'ESKİŞEHİR KONSER VE TİYATRO DERNEĞİ'ni kuran bir grup aydın gencin attığı, Şehir Tiyatrolarının tarihi; zorluk ve imkansızlıkların içinde büyük bir gelişim sürecidir.

Faaliyetlerine Şehir Eşrafının Halkevinde müzik dersleri almış, çeşitli enstrüman kullanan çocukları, ilk yaylı sazlar oda orkestrasını kurarak başlarlar. Başlarında Yunus Emre İlkokulu Müdür Yard.Nezir Saygı, Dr. Burhan Cemalcılar ve Reşit Zeytinoğlu vardır.Topluluk , Asri Sinemada, dönüşümlü olarak 'Klasik Bati Müziği' ile 'Hafif Müzik' konserleri vermeye başladılar.

Tiyatro faaliyetlerinin başında ise Orhan Zeytinler adında bir bankacı vardır. Halkevlerinde yetişen gençler ile öğretmenlerinden kurulu bir tiyatro topluluğu Eskişehir Konsere Tiyatro Derneğine bağlı olarak, kentin (elverişsiz de olsa) sahnesi bulunan tek okulu olan Yunus Emre İlkokulu salonunda haftada iki üç akşam halka Repertuar Tiyatrosu Hizmeti sunarlar. Ayrıca, her ay İstanbul Şehir Tiyatrolarından bir oyunun Eskişehir'de sahnelenmesini organize ederler. Bu temsillerde turne masrafını azaltma için oyuncuların tümü getirilmez. Başroldekiler hariç, üçüncü ve dördüncü sıra roller için,kısa bir prova ile Eskişehir'deki topluluğun oyuncuları kullanılır.

Ancak bu yetersiz koşullar içersinde gençlerin ve halkın en büyük sıkıntısı, oyunların sergilenmeye elverişli bir sahnenin olmayışıydı. O sıralarda Şeker Fabrikasının Müdürü Osman Bozok; Şeker Fabrikası Kampüsüne bir tiyatro ve konser salonu yaptırarak bu sorunlarını giderir. Böylece Eskişehir'in kültür ve sanat faaliyetleri hızla gelişmeye ve ilerlemeye devam eder. İstanbul Şehir Tiyatrosu'nun yanısıra artık Ankara Devlet Tiyatroları da bu sahnede gösterim yapmaya başlarlar. Özellikle Ankara Devlet Konservatuarı Deneme Sahnesi ve son sınıf öğrencileri olan Yıldız ve Müşfik Kenter kardeşleri,İlyas Avcıları ve daha sonra ün sahibi olacak pek çok sanatçıyı daha o tarihlerde Eskişehirli seyirciler alkış yağmuruna tutmuşlardır.

50'li yılların sonlarında Türk Devrim Ocakları Eskişehir şubesi Başkanı Yılmaz Büyükerşen bir gençlik tiyatrosunun oluşumunu başlatır.'Akademi Tiyatrosu' adı altında Turgut Özakman'ın 'Duvarların Ötesi' adlı eserini sahneleyen gençler. Onu izleyen Özdemir Nutku'nun övgüleri karşısında daha da heveslenirler ve Başkan Yılmaz Büyükerşen ile Muhtar Özkaptan, gürbüz Özgün, Ünhan Taner, Güngör Onal , Atalay Şener ve İ. Cem Aşkun'dan oluşan Türk Devrim Ocakları Yönetim Kurulu 'TDO Oda Tiyatrosu'nu kurmak kararını verirler. Genç ekip bir düğün salonunu dönüşümlü bir sahne olarak kullanmaya başlarken,finansman sorunlarını çözmek içinse 'Harpte ülke için dökülen, kaybedilen kan, sulhta da ülkenin aydınlanması ve kültürel kalkınması için niçin verilmesin?' diyerek, kan bankasına kanlarını satarak bu sorunlarını dünyada eşi benzeri görülmemiş bir şekilde çözerler ve tarihe 'Kanla Kurulan Tiyatro' olarak geçerler.

İlk oyunlarının galasında yaşanan tatsızlığa rağmen; ilerlemeye ve gelişmeye devam ederler. Tatil günlerinde de Eskişehir'in Köylerine, turne düzenleyerek, köy meydanlarında da oyunlarını sergilemeye başlarlar. Ancak Yılmaz Büyükerşen ve arkadaşları yakında Akademiden mezun olacaktır ve ardından askere gitmeleri gerekmektedir ve bu durum da bin bir güçlükle oluşturulmuş tiyatro için bir tehlikeli durum açığa çıkarıyordur. Bunu engellemek için gençler Muhsin Ertuğrul ve Haldun Taner'in desteği ve dönemin Vali ve Belediye Başkanının onayı ile tiyatronun 'Belediye Şehir Tiyatrosu'na dönüşümünü başlatırlar. Zengin repertuarı ve kurulan çocuk tiyatrosu birimi ile halka hizmet veren canlı bir tiyatrosu vardır artık Eskişehir'in.

O yıl Porsuk çayının taşmasıyla sezonun açılışı 27 Mart Dünya Tiyatrolar gününe ertelenir. Ancak talihsizlikle bununla kalmaz; 1966 yılında Elektrik İşletmesi binasının zemin katındaki tiyatroda çıkan bir yangın sonucu faaliyetler yavaşlar. Yapılan onarımlar sonucunda tiyatro sahnesini kaybederken, Eskişehir Belediye Meclisi bir salon kazanmıştır. Bu sorunlar Akademi Başkanı Prof. Yılmaz Büyülkerşen'i yıldırmaz. Yaptığı çalışmalarla Anadolu Üniversitesi'ne bir Devlet Konservatuarı kazandırırken Eskişehir'e de şehir tiyatrolarını yeniden kazandırır. Bu kapsamda 'Yaş Sebze ve Meyve Hali'nin metruk binası büyük bir değişimle içinde tiyatro sahnesi barındıran bir gençlik merkezine dönüşür.Burada kurulan sahne de İstanbul'da şimdi yerinde yeller esen Tepebaşı Tiyatrosu'na nostaljik bir gönderme ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin Tepebaşı Sahnesi olarak adlandırılır.Çünkü tiyatro binası Eskişehir'in Tepebaşı olarak anılan bölgesinde yer almaktaydı.

2000'li yılların sonlarında tiyatronun oyuncu kadrosu, konservatuar mezunu genç oyuncularla kurulup hızla çalışmalara başlandı. İlk Genel Sanat Yönetmeni görevini yıllar sonra Yine Engin Orbey üstlenir ve bu kez de ilk oyun Turgut Özakman'ın 'Bir Şehnaz Oyun' adlı müzikli oyunudur. Bunun yanı sıra çocuk tiyatrosu birimi kurulup çalışmalara hız verildi. Tıpkı kırk yıl önce olduğu gibi' Bugüne gelince tam üç sahnesi (Turgut Özakman Sahnesi, Tepebaşı Sahnesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı) ile geniş yelpazesi ve sürekli genişleyen, gelişen yapısıyla; her sezonda Eskişehir halkına benzersiz zerafette eserler sunmaktadır.

SON 7 SEZON:

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Sayın Yılmaz BÜYÜKERŞEN'in girişimi ve çabasıyla, 2000 yılında hazırlıklarına başlanan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Türkiye'nin 3. ödenekli Şehir tiyatrosu olarak 27 Mart 2001 tarihinde çalışmalarına başladı.

Şehir Tiyatroları'nın ilk sahnesi, restore edilerek gençlik merkezine dönüştürülen eski hal binası; Haller Gençlik Merkezi'nin içinde yer alan 'Tepebaşı Sahnesi'ydi. 27 Mart 2001 tarihinde Turgut ÖZAKMAN'ın yazıp, Ergin ORBEY'in yönettiği 'BİR ŞEHNAZ OYUN' adlı eserle perdelerini açtı. Aynı sezon içinde Cengiz TORAMAN'ın yazıp, kurum sanatçılarından Devrim Özder AKIN'ın yönettiği 'KUTUP YILDIZI' adlı çocuk oyunuyla küçük seyircilerinin karşısına çıktı.

2001-2002 sezonunda Bilgesu ERENUS'un 'MİSAFİR' adlı oyunu Ahmet Mümtaz TAYLAN'ın rejisiyle seyircilerle buluştu. MİSAFİR, 13. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali'ne katılarak,büyük beğeni topladı ve 2003 yılında İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri, En İyi Reji Ödülü'ne layık görüldü.

Aynı sezon, NALINLAR adlı oyunu sahneleyen Eskişehir Şehir Tiyatroları'nın 2. Sahnesi; 'Turgut Özakman Sahnesi', Neil Simon'un 'İkinci Caddenin Mahkumu' adlı oyunuyla açılışını yaptı. Çocuk seyircileri için Nazım Hikmet'in 'Sevdalı Bulut' adlı masalını sahneye koydu.

2002-2003 tiyatro sezonuna gelindiğinde, genç kadrosuyla Eskişehir Şehir Tiyatroları, 4 yeni oyunla seyircilerini ağırladı; 'Söz Veriyorum', 'Dünkü Çocuk', 'Resimli Osmanlı Tarihi' ve çocuk oyunu, 'Pırtlatan Bal'...

2003-2004 tiyatro sezonunda 'Ölüm ve Kız', 'Nerde Kalmıştık', 'Siz Ne Dersiniz', 'Hadi Öldürsene Canikom', 'Don Kişot'un Ruhu' gibi renkli ve farklı oyunlarla seyircilerini ağırlayan Eskişehir Şehir Tiyatroları, yuriçi festivallere katılıp,çevre illere turneler düzenleyerek sesini daha geniş kitlelere duyurmayı hedefliyordu.
2004-2005 sezonunda dünya tiyatro edebiyatının önemli eserlerinden 'Vişne Bahçesi'yle 'Kültür ve Sanat Sarayı'nın içinde yer alan 3. sahnesinin açılışını gerçekleştiren Eskişehir Şehir Tiyatroları, 579 kişilik salonuyla şehrin sosyal hayatındaki yerini pekiştirdi. Aynı sezon 'Küçük Baş Parmak', 'Emrem Yunus', 'Ocak', 'Gözü Kara Alaturka' adlı oyunlarla seyirciyle buluşmasını sürdürdü.2005 yılında 'OCAK' adlı oyun İsmet Küntay Tiyatro ödüllerinde 'En İyi Reij' ve Safiye rolüyle Sanatçılarımızdan Özlem AKDOĞAN , 'En İyi Kadın Oyuncu' Ödülüne layık görüldü.

2005-2006 sezonunda yeni oyunlarla perdelerini açan Eskişehir Şehir Tiyatroları, 'Dans Eden Eşek', 'Gülme Komşuna', 'Kuvayi Milliye', 'Kıyamet Suları', 'Bremen Mızıkacıları', 'Karmakarışık', 'Kral Aranıyor', 'Ayrılık' gibi keyifli oyunlarıyla seyircilerini kucaklamayı sürdürdü.Ayrıca bu sezon Eskişehir Şehir Tiyatroları bünyesinde kurduğu birimlerle farklı çalışmalara imza attı. Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi 2006 yılında ilki gerçekleştirilen Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivalini düzenledi. Aynı zaman da bu yıl içinde 'Masal Çocukları' projesi kapsamında ' Bremen Mızıkacıları' adlı oyunla küçük seyircileriyle buluştu.Geleneksel Türk Tiyatrosu Birimi , 'Gülme Komşuna' adlı geleneksel Ortaoyunuyla seyirci karşısına çıktı.Okuma ve Radyo Tiyatrosu Birimi dünya tiyatrosunun önemli yazarlarından Sartre'ın 'Gizli Oturum' adlı oyununu sahneledi.

2006-2007 sezonunda geniş ve nitelikli repertuarına yeni oyunlar ekleyen Eskişehir Şehir Tiyatroları, sezonu Türk Tiyatrosunun usta yazarı Haldun Taner'in 'Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım' adlı oyunla açtı.Hemen ardından yine bir başka usta yazarın; Molliere'nin, Dünya Klasikleri arasına girmiş olan oyunu 'Tartuffe' Fransız Yönetmen Jaques Clansy yönetmenliğinde seyircileriyle buluşturdu. Aynı sezon içinde hızla çalışmalarına devam eden Eskişehir Şehir Tiyatroları Neil SİMON' un 'Büyük Aşıkların Sonuncusu' ve kurum sanatçılarımızdan Emre BASALAK'ın yazıp yönettiği 'Cuco Bilmiyor' adlı çocuk oyununu ile seyircisiyle buluşmaya devam ediyor.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt