Duyuruyu Kapat

Eskiden Oynanan Çocuk Oyunları

 • 16 Temmuz 2010
 • 18784 Okunma
 • 9 Cevap

0/5, 0 Oy
 1. Eskiden Oynanan Çocuk Oyunları

  Eskiden Oynanan Oyunlar
  Kuyu kazmanı:

  En az 5 kişi ile oynanan oyunda her çocuk ellerindeki sopa ile daireler çizer. 1 sopa fazla vardır ve o sopayla ebeyi seçmek için her çocuk sopayı sektirir. En az sektiren ebe olur. Oyuncular kendileirne ait dairelerden taşmadan aralarında sopayı sektirmeye çalışır sopa kendi çemberinden taşdığında ebe sopayı uzaklaştırmaya çalışır oyuncu da onu yakalamayı hedefler; diğer çocuklar hemen dairesine yönelip sopalarıyla sopayı oyun alanına getirene kadar dairesini kazarlar. Oyun bu şekilde devam eder. Sonunda en çok kazılmış daire sahibi oyuncu oraya gömülür.  Köylü-Şehirli:

  3 Kişi ile oynanan oyun bir röportaj oyunudur. Bir Sunucu şehirli ve köylü kadına yaşamları hakkında sorular sorar köylü ve şehirli kadınların taklidi yapan çocuklar abartılı cevaplar verir.


  Uçak

  Bir ebeleme oyunudur 7 kişi ile oynanır. Ebe diğer çocukları yakalamaya çalışır. Yakalanan çocuklar uçak gibi kollarını açarak dururlar. Duran oyuncu ebe tarafından yakalanmamış bir oyuncunun bacaklarının altından geçmesi ile çözülebilir. Oyun herkesi yakalaması ile biter.  Patlangaç:

  1 kova çamur en az 2 kişilik bir oyun. Çamurla toprak kap yapan çocuklar onu yere patlatır. En güçlü kim patlatırsa o yüksek bir puan alır. Sonuçta puanlar toplanır kaybeden kaz***** sırtında taşır.


  Üçgen Peynir dilimleri

  2 kişilik bir oyundur. Kalem kağıt gereklidir. İlk önce kağıdın üstüne noktalar konulur sonra iki oyuncu noktaları karşılıklı olarak üçgen yapacak şekilde birleştirir. En fazla üçgeni yapan kazanır. Bunu anlamak için üçgen yapıldıkça içine isimin baş harfi yerleştirilir.


  Yattı Kalktı:

  En az 6 kişi ile oynanan bu oyunda 1 cezacı vardır. Çocukların hepsi birer birer bir meyva ismi alırlar ve bunu birbirlerine söylerler. Dairede bağdaş kuran çocuklar diğer meyva isimli arkadaşının ismini söylerken yatıp kalkarlar bu şekilde hızlı olarak gelişen oyun ismi şaşıranın yanağının cezacı tarafından boyayla boyanması duraklar sonunda en az boyanmış oyunu kazanır.


  Eski minder:

  Gönüllü ortada çömelir çocuklar etrafında el çırpıp tekerleme söyleyerek dönmeye başlarlar. Ortadaki gönüllü bir konu seçer ve çocuklar o konu ile ilgili taklit duruşları yaparlar.Aynı konu iki kere seçilemez.


  Cırtcak:


  2 kişilik bir oyundur. Tebeşirle yere içi içe 3 kare ve karelerin orta noktasından üst dış kare yüzeyine değecek 4 adet çizgi eklenir. Çizgilerin kesiştiği noktalara taşlar yerleştirilir. Taşlar birbirlerini damada olduğu gibi yemeye çalışır.Oyun 2 taş kalana kadar devam eder.


  Sıçratan Top:

  En az 4 kişi ile oynanan bu oyunda ipin ucuna bağlı bir top vardır bu topu savuracak kişiyi seçmek için oyuncular aralarında tekerleme söyleyerek eleme yaparlar. Ebe seçilir. Ebe oyuncuların ayak altlarına doğru topu sallayarak oyunculardan birini ebelemeyi çalışırlar.


  Alaylar:

  En az 6 kız ile oynanan bu oyunda iki gruba bölünmüş kızlar alaylar adlı tekerlemeyi söyleyerek karşı karşıya yürüşürler. Tekerlemeyi kim sonlandırır ise(tekerlemede en son kimin ismi söylenirse) o karşı takımın el ele tutuşmuş zincirini kırmaya çalışır. Son kişi kalana kadar devam eden oyunda kaybeden kişi göbek attırılarak cezalandırılır.


  41 çubuk:

  En az 2 kişi ile oynanan oyunda diğer çubukları kıpırdatmadan çubuk almak ana amaçtır. Bunu başaran ve en çok çubuk alan oyunu kazanır. Çubuğu alırken kıpırdatan sırayı rakibine kaptırır.


  Bezirganbaşı:

  Bezirganbaşı tekerlemesi ile ebe seçilir. Oyuncular seçilen 2 ebe'nin kolları altından tekerleme eşliğinde geçerler. Başta verilen isimleri bilemeyenler ebelerin arkalarına geçerler ve 2 farklı takım oluşturulur. Ardından ortaya bir çizgi çizilir ve 2 takım çizinin gerisine ip ile kim düşecek çekişmesi yapar.


  Deli Kız:

  7 kişi daire yaparak dönerler ortada deli kız taklidi yapan bir kız vardır dairede dönenlerin söylediği tekerlemeye cevap verir ve akışa yön verir.


  Pembe Nine:

  Çocuklar bir daire kurarlar ortadaki tekerleme sonunda evleneceği kişinin ismini belirler. Tekerleme eşliğinde “Pembe nine kızını almaya geliyoruz” derler o da evet ya da hayır ile oyunu yönlendirir.


  Mendil Kapmaca:

  Ortada mendili tutacak biri seçilir. Sonra çocuklar aldım verdim ben seni yendim oyunuyla iki gruba ayrılırlar. Çizgilerden çıkış yapan çocuklar arasında mendili yakalayan yakalayamayanı mendille ebelemeye çalışır.


  Hacı Yatmaz:

  Ortaya bir sopa dikilir çocuklar çevresinde daire olurlar. Herkes bir numara alır ve sopayı diken bir numara söyler ve numarası söylenen sopayı havada tutmaya çalışır.


  Çarşıya gittim:

  Çocuklar daire kurararak yere çömelirlerİlk başlayan oyunca çarşıya gittim ile başlayarak neler satın aldığını söyler diğerleride sırayla bir şeyler ekler ve aynı şeyleri sırası ile tekrar ederek akışın devam etmesini sağlarlar. Sırada şaşıran veya kelimeyi söylemeyi unutan kaybeder.


  Zanbur zumbur dayı:

  Uzun eşek oyunun farklı bir modelidir. Yastık konumunda oturan zanbur zumbur dayı üstüne atlanan çocuk için bir meslek seçer ve o meslek için gerekli olan bir alet/edevat seçer. O meslek için ne lazımsa çocukların tekerleme ile söylemesini bekler. Seçtiği kelimeyi söyleyen çocuk yanar ve oyundan çıkarılır.
   


  Yazan: Aksi
  minoo, feyoQ7 ve Onur Saka bunu beğendi.
 2. siteyle ne alakası var ki şimdi
   


 3. konuyu actıgım bölume bakarsan( Bebeğim ve Ben )..
  bunun gıbı konuların oldugnu gorursun.. Acılmıskı böyle bı bölum,konuları da mevcut. ;)
  Ilgı ve alakayı kur bakalım kurabılıosan .. sanmıyorum da neyse :D


   
 4. Birini bile duymadım ya ne cahil kalmışım :d:
   
 5. sanırım :P :D

  eskı mınderı azmı oynamazdım :DD:D
   
 6. Bunlar kaç yıllık oyunlar :P

  Hiç birini hatırlamıyorum .
   
 7. ben yaslıyım ya hatrlıyorum :P
   
 8. Güzel Arkadaşım Bu Site Kocaman Bir Site Herşeye Herkeze Göre Katagoriler Var.
  Bu Katagori'de Bebegim ve Ben.
  Sen Cocukken Sevgilin'le Dolaşmıyodun yaa :)
  Bu Tür Oyunları Oynuyordun Sibel Kardeşimizde Bunları Bilmeyen Arkadaşlarızla Paylaşmış Gayet'de Güzel Olmuş Eline Saglık Sibel :)
  Bir Cogunu Unutmuşum :ehe
   
 9. hahaha :D
  ben sadece bırını oynuyomusm keske ogretselermıs :P
   
 10. bende şimdi duğdum snn yaz biraz fazla galiba :)
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - Eskiden Oynanan Çocuk
  Çocuklarda güneş yanığı Anne - Çocuk 29 Temmuz 2017
  Çocuğunda tik olan annelere öneriler... Anne - Çocuk 28 Temmuz 2017
  Çocuklarda Baş Ağrısının Nedenleri Anne - Çocuk 20 Aralık 2013
  Geç Yürümenin (çocuklarda) Nedenleri Nelerdir? Anne - Çocuk 29 Ağustos 2013
  Çocuk Nasıl Zayıflar? Anne - Çocuk 29 Ağustos 2013
Yüklüyor...
22/09/2017 - 09:34