Püf Noktası Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ve Ekran Kartı Numaralarının Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Bilişim Profesörü

Bilişim Profesörü

Üye
Arkadaşlar üst konu olamaz çünkü konuyu açan arkadaşımız da belirtmiş farklı sitelerden bulup derlediğim diyerek yani derleme bir konu. Derleme konuları da üst konu olarak ben kabul edemem. Siz isterseniz adminlere de danışabilirsiniz ama bir şey değişeceğini sanmam, hayırlı forumlar...

• Beğen
Tepkiler: kinger1905

kinger1905

kinger1905

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaşlar üst konu olamaz çünkü konuyu açan arkadaşımız da belirtmiş farklı sitelerden bulup derlediğim diyerek yani derleme bir konu. Derleme konuları da üst konu olarak ben kabul edemem. Siz isterseniz adminlere de danışabilirsiniz ama bir şey değişeceğini sanmam, hayırlı forumlar...
Konu sahibi olarak belirtmek isterim ki farklı sitelerden bakıp derlediğim derken kaynak olarak buldum ve farklı kaynaklardan edindiğim bilgiyi kendimce yorumlayıp eklemeler yaparak daha anlaşılabilir bir dille maxicep okuyucularına sunmuş bulunmaktayım. Yani konu özgün bir içeriğe sahiptir ve belirtmek isterim hangi birimiz başka bir kaynaktan bilgi almadan , konu hakkında bilgi verebilirizki. Bence üst konu olabilir. Teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: ByKatre
Bilişim Profesörü

Bilişim Profesörü

Üye
Peki o zaman arkadaşlar, yöneticimiz ile konuştum, konuyu üste alıyoruz.

• Beğen
kinger1905

kinger1905

Üye
    Konu Sahibi
Teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Bilişim Profesörü
teknolojibaronu

teknolojibaronu

Üye
Çok işe yarar konu Tebrikler ve :tşk:

• Beğen
UpOneTR

UpOneTR

Üye
Ahh be bu konuyu niye daha önce görmemişim ben neyse eline sağlık :tşk:

• Beğen
09emre

09emre

Üye
Slm beyler benim 2 gb ramim vardı 2 gb ram daha aldım ancak 2gbsi pc görmüyor ancak sonradan aldığım ram tek başına çalısıyor toplamda 4 gb olmasaı lazımken 2 olarak gosterioyr

• Beğen
kinger1905

kinger1905

Üye
    Konu Sahibi
2x2 olarak gözükebilir yada görev yöneticisi yada sistem bilgilerinden kontrol et . eğer sadece 2gb gözüküosa bi sıkıntı vardır ya tam takamamışsındır ya da uyum sağlamamış olabilir.

Alo_Azrail

Alo_Azrail

Üye
Her okuduğumda tekrar öğreniyorum teşekkürler artık + beğeni vereyim ayıp olmasın :)

• Beğen
HELL BREAKER

HELL BREAKER

Üye
  • Beğen
MuhammedGMS

MuhammedGMS

Üye
:tşk: Çok yaralı bir bilgi.

• Beğen
BraveHeart1923

BraveHeart1923

Üye
600 w güç kaynagım var 600-700 tl arası albilecegim ekran kartı nedir

BraveHeart1923

BraveHeart1923

Üye
çekirdek hızı düşük diyorlar bir etkisi olurmu

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Suna yeni teknolojiler ve renk sıkıştırma algoritmaları ile orn 128bit ile 256 bit den daha fazla band genişliği sağlayabiliyor
Yani 760 256bit bir kart ve kepler mimari ile üretilmiş 960 maxwell ve 128 bit ve daha fazla band genişliğine sahip (toplam gpixel daha fazla)
Yani bit , gb , ve ghzlere göre ekran kartı alınmaz

Size benim de kullandığım bir yöntemi açıklayayım

(bu yöntem aynı mimari ekran kartları arasında gecerli)

Öncelikle gb nin önemsizligi
Gb ekran kartının görüntüyü işlediği alandır ve farkını yüksek çözünürlük texture larda hissettirir

Ama suna insanları gb ye gore ekran kartı aldığını bilen firmalar içerisine konulan gb nin yarısını bile kullanamayacak kadar giriş seviyesi ekran kartlarına koyuyorlar

Orn r7 250 4 gb
Veya gt630 4gb

Böyle kartların hiç biri bu bellegin tamamını kullanacak kadar güçlü değil

Ve ghz farklı nin tam olarak performansa etkili olmadığı

Gtx titan x yaklaşık 950mhz iken 3000 kusur shaderi var ve 950 mhz shader başına çok yeterli
Ama 960 a gelirsek 1024 shader ve 1400 mhz ile optimal

Onemli olan shader sayısı (cekirdek gibi)
Eğer shader sayısı esit ise mhz si yüksek olan

Amd amd arasında kepler kepler maxwell maxwell arasında bu durum gecerli nm ve teknolojiler ile shader sayısı artırmadan daha yuksek performans verebiliyor umarım yardımcı olmuştur

BraveHeart1923

BraveHeart1923

Üye
tmm saol r9 280 dual-x alıyorum

turancen

turancen

Üye
Bir kaç ay içinde alacağım bilgisayar :) ssd hardisk elimde mevcut yazmadım :D sizce nasıl bir sistem...

Ekran Kartı. Zotac GTX970 GDDR5 4GB 256Bit
işlemci Intel Core i5 4690 Soket 1150 3.5GHz 6MB
anakart MSI H81M-P33 Intel H81 Soket 1150 DDR3 1600MHz
ram GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1600MHz
ASUS DRW-24F1ST 24X ± DOUBLE LAYER SATA
güç kaynağı COOLER MASTER G750M 80PLUS 750W
FRISBY FC-2850B 400W MidT ATX

TOPLAM 2872 TL

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Bir kaç ay içinde alacağım bilgisayar :) ssd hardisk elimde mevcut yazmadım :D sizce nasıl bir sistem...

Ekran Kartı. Zotac GTX970 GDDR5 4GB 256Bit
işlemci Intel Core i5 4690 Soket 1150 3.5GHz 6MB
anakart MSI H81M-P33 Intel H81 Soket 1150 DDR3 1600MHz
ram GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1600MHz
ASUS DRW-24F1ST 24X ± DOUBLE LAYER SATA
güç kaynağı COOLER MASTER G750M 80PLUS 750W
FRISBY FC-2850B 400W MidT ATX

TOPLAM 2872 TL
Kasanda zaten güç kaynağı var eğer ayriyeten güç kaynağı alacaksanız boşuna güç kaynaklı kasa almayın gtx970 550 da bile sıkıntı çıkarmadan çalışabilir (maxwell olduğu için güç tüketimi düşük) Eğer ileride sli yapacaksanız ozaman 600 watta çıkın

Anakarti mumkunse h97 yapın gerisi ortwlwm olarak iyi

Üst Alt