Dünyaya bir cisim yaklaşıyor!

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
tron45

tron45

Üye
    Konu Sahibi
Dünyaya bir cisim yaklaşıyor!
2011AGS asteritot NASA 2011Ags5 adı verilen , yaklaşık 140 metre genişliğinde. Gök bilimciler, 2040 yılına doğru Dünya'ya tehlikeli biçimde yaklaşacağı uyarısı yapılan asteroiti yolundan çıkarmak için çalışmalara başladı bile.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kurulan Dünya'ya Yakın Gök Cisimleri Eylem Ekibi (NEO), yaptıkları hesaplamalar sonucu, 2011 AG5'in Dünya'ya 28 yıl içinde çarpabileceğini tespit etti.

2011 AG5, Ocak 2011'de Arizona Üniversitesi araştırmacıları tarafından tespit edildi. Avrupa Uzay Ajansı'nın Hollanda'da yürttüğü Güneş Sistemi Görevleri Bölümü'nde yer alan Detlef Koschny, "2011 AG5, 2040'ta Dünya'ya çarpma olasılığı en yüksek olan gök cismi... Ancak asteoriti bulunduğu yörüngenin ancak yarısında gözlemleyebilmemiz, kesin matematiksel hesaplar elde etmemizi engelliyor" dedi.

Koschny, "Avrupa güney Gözlemevi gibi kurumları 2011 AG5 hakkına bilgilendiriyoruz... Umuyoruz ki asteoiti takip etmek için bir gün özel bir teleskop kullanmaya başlarız" ifadesini kullandı.

ÇARPMA OLASILIĞI 625'TE 1 nasa'nın California'daki İtiş Gücü Laboratuarı'nda NEO gözlem programını yöneten Donald Yeomans, 2011 AG5'in Dünya'ya çarpma olasılığını 625'te 1 olduğunu belirtti ve çarpışma tarihini 5 Şubat 2040 olarak verdi.

Olası bir çarpışmanın şiddeti hakkında fikir elde edebilmek için çalışmalarına devam ettiklerini belirten Yeomans, "2011 AG5'i yaklaşık 10 aydır gözlemliyoruz. Bu asteroitin yörüngesi ve büyüklüğü hakkında kesin bilgilere ulaşmamız için yeterli değil... Asteroit, 2013-2016 arasında Dünya'dan görülebilecek. Böylece, 2011 AG5'in anahtar deliğine gireceği 2023'e kadar asteoitin yönünü değiştirmek için şansımız olabilir" dedi.

Anahtar deliği, Dünya'ya yaklaşan gök cisimlerinin, yerçekimi kuvvetinin etkisiyle Dünya'nın yörüngesine girdikleri bölgeleri temsil ediyor.

ANAHTAR DELİĞİ HESAPLAMALARI
2011 AG5, Dünya'ya ilk olarak Şubat 2023'te yaklaşacak. Bu tarihte Dünya ile asteroitin arasındaki mesafe, 0.2 astronomik birime (2.99 milyon kilometre) inecek.

Gök bilimciler, 2011 AG5'in Dünya'nın rotasına girmesine neden olabilecek anahtar deliğinin, 100 kilometre genişliğinde olduğunu düşünüyor.

Yeomans, 2036'da Dünya'ya çarpma ihtimali olan Apophis asteroitinin, 2029'da anahtar deliğine gireceğini ve bu bölgenin, 2011 AG5'in anahtar deliğine kıyasla daha küçük olduğunu belirtti.

Yeomans, "2011 AG5'in rotasını değiştirmek için yapılacak her türlü çalışma öncesinde 2013'e kadar gözlem yapmalı ve en iyi kararı vermeliyiz" ifadesini kullandı.

NASA: TAKİP EDİYORUZ
NEO gözlem programında yer alan NASA yetkilisi Lindley Johnson, "Bir gözümüz 2011 AG5'in üzerinde... Eylül 2013'ten itibaten asteroiti çok daha iyi gözlemlemeye başlayacağız. Kasım 2015'te ise bu imkanda daha da artacak" dedi.

NASA Başkanı Charles Bolden, 2011 AG hakkında kendilerine yapılan çağrıları dikkate aldıklarını belirterek, "Çarpma olasılığı olan gök cismini çok ciddi bir şekilde ele aldıklarını" ifade etti.

Bolden, 2011 AG5'in gözlemlenmesi için teleskop inşa edilebileceğini ve gök cisminin Kasım 2015'ten itibaren yakından takip edilmeye başlanacağını söyledi ve şu sözleri ekledi: "NASA'nın Deep Impact görevi kapsamında 2005 yılında Tempel 1 kuyrukluyıldızına bir uzay aracı göndermeyi başardık. Altı yıl önce gerçekleitirlen bu görev, hareket halindeki gök cisimlerini vurma başarımızı gösteriyor."
 


Astrosman

Astrosman

Üye
Nasanın sitesinde yayınlandı..
 
brknfdn_55

brknfdn_55

Üye
:hmmm
 
İncİnat

İncİnat

Üye
komutan logar, bir cisim yaklaşıyor efendim
çık dışarı çık çıkkk
 
Symbianize

Symbianize

Üye
Baya ilginç
 
Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
Dünyada atom bombası patladı dengesi bozulmadı bir meteordan ne olabilir ki :D
 
By_GaBLiN

By_GaBLiN

Üye
Kötüye bi şey olmaz :D
 
LeoFrankLy

LeoFrankLy

Üye
Dünyada atom bombası patladı dengesi bozulmadı bir meteordan ne olabilir ki :D

Eğer lisedeki uzman fizik öğretmenim yanlış söylemediyse meteorlar dünyadan büyük olabıliyor bazen.
 
pentagram_34

pentagram_34

Üye
Eğer lisedeki uzman fizik öğretmenim yanlış söylemediyse meteorlar dünyadan büyük olabıliyor bazen.

Küçük'te olsa etkisi büyük olur çünkü bir meteor'un için de altın bile oluyor.

Bazı büyük meteorlar da bizlere fazlasıyla gerekli olan mağdenler,metorlarda potansiyel olarak var ama işin şu yanıda var onları meteordan almak hiçte kolay değil.

Elmas yanardağ da olur sebebi büyük baskılarla oluşur.
Altın akarsular da veya akarsuların birleşim yerinde olur.
Kömür,bakır,çelik vs yüksek dağların altında olur.
Bir diyer bilinende depremlerin ve yanardağ patlamaları yüzünden altın damarları dünyanın çekirdeğine daha fazla yanaşıyor.
 
JosephLion

JosephLion

Üye
kimsin sen ? çık dışarı çık :) (gora dan)
 
WaLLcoT

WaLLcoT

Üye
5.Element olayını uygulamakta gönüllüyüm :d: :d: :d: :d:
 

MaxipmaN

Üye
hanım awp getir deşecem onu :D
 
JosephLion

JosephLion

Üye
:D ates su toprak tahta ---- hava olmasin :))
 
15097

15097

Üye
:hmmm
 
DDorlion

DDorlion

Üye
Türkiyeye Düşcek Olursa Silahı Kapan Dışarı Çıkar Atmosfere Girdiği Anda Bizimkiler Dalar :D
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

KARİZMATİX
Cevap
0
Görüntüleme
421
KARİZMATİX
___kaptan___
Cevap
12
Görüntüleme
623
___kaptan___
doctorrr
Cevap
0
Görüntüleme
430
doctorrr


Üst Alt