Dünyadaki Canlıların Sonu Olabilecek Kozmolojik Felaket

Sponsorlu Bağlantılar

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Dünyadaki Canlıların Sonu Olabilecek Kozmolojik Felaket
Yaklaşık 65 milyon yıl önce Dünya'ya çarpan büyük bir asteroid dinazorların soyunun tükenmesine yol açmıştı.

Çarpışma sonucu oluşan depremler, tsunamiler ve güneş ışığının yerin yüzeyine ulaşmasını engelleyen toz bulutları nedeniyle sadece dinazorlar değil, Dünya üzerindeki türlerin %75'i yok olmuştu. Peki kozmolojik bir felaket ne kadar güçlü olursa yeryüzündeki canlı yaşamının tamamen yok olmasına neden olabilir?

Oxford ve Harvard üniversitelerinden bilim insanları sonuçları Scientific Reports dergisinde yayımlanan araltırmada bu soruya cevap bulmaya çalıştı ve bu amaçla yeryüzündeki canlı hayatını tehdit eden üc olayın-devasa büyüklükte bir asteroidin Dünya'ya çarpması, süpernova ve gamma ışını patlamaları- olası etkilerini analiz etti.

Oxford ve Harvard üniversitelerinden araştırmacılar Dünya üzerindeki suyun tamamının buharlaşmasına neden olabilecek şiddette kozmik bir olayın ne olabileceğini araştırdı.

Dünya üzerindeki suyun tamamının buharlaşabilmesi için Dünya'ya çarpan asteroidin kütlesinin 1,7x10^18 kg'dan fazla (yaklaşık olarak plüton kadar) olması gerekiyor. Güneş Sistemi'nde bu ölçekte olduğu bilinen yaklaşık 20 asteroid var. Ancak bu gökcisimlerinin hiç birinin Dünya ile çarpışabileceği öngörülmüyor.

• Beğen
Tepkiler: ___kaptan___, PALA. ve bilisimler

bilisimler

bilisimler

Üye
Yararlı bilgi :tşk:

PALA.

PALA.

Üye
Dünyanın ve diğer gezegenlerin oluşturduğu iten bir manyetik etki var, bu etki sayesinde çarpışma olmayacaktır büyük ihtimal ama gök taşı vb. olabiliyor. 2010-2011 yılında akşam üzeri çok büyük bir tane görmüştüm.
Alev topu şeklide yer yüzüne paralel hareket ediyordu bir süre sonra söndü ve savrularak uzakta bir araziye düştü, ama nereye düştü tespit edemedik....

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
:rica:
Dünyanın ve diğer gezegenlerin oluşturduğu iten bir manyetik etki var, bu etki sayesinde çarpışma olmayacaktır büyük ihtimal ama gök taşı vb. olabiliyor. 2010-2011 yılında akşam üzeri çok büyük bir tane görmüştüm.
Alev topu şeklide yer yüzüne paralel hareket ediyordu bir süre sonra söndü ve savrularak uzakta bir araziye düştü, ama nereye düştü tespit edemedik....
alev topu sizin orayamı düştü yani?

• Beğen
Tepkiler: bilisimler
PALA.

PALA.

Üye
alev topu sizin orayamı düştü yani?
Anlatması güç nutkumuz tutuldu görünce.
Bizim oraya düşmedi. 4-5 kişi vardık arkadaşlarla geziyorduk Tokat/Niksar'ın Hüseyingazi köyü tarafında akşam üzeriydi.
Yolda giderken bir anda olay oldu. Boyutu 3 katlı bir ev civarında belki daha büyüktür tahminim ağırlığıda 100 ton civarıdır.
Yere paralel bir alev topu gökyüzünde 2-3 km havada savrularak gidiyordu bir süre sonra söndü ve uzaktaki bir araziye düştü. Muhtemelen dağılmıştır.Bana kalsa gidip arayacaktım, arkadaşlar engelledi.Halen pişmanım aramadığıma...

bilisimler

bilisimler

Üye
Anlatması güç nutkumuz tutuldu görünce.
Bizim oraya düşmedi. 4-5 kişi vardık arkadaşlarla geziyorduk Tokat/Niksar'ın Hüseyingazi köyü tarafında akşam üzeriydi.
Yolda giderken bir anda olay oldu. Boyutu 3 katlı bir ev civarında belki daha büyüktür tahminim ağırlığıda 100 ton civarıdır.
Yere paralel bir alev topu gökyüzünde 2-3 km havada savrularak gidiyordu bir süre sonra söndü ve uzaktaki bir araziye düştü. Muhtemelen dağılmıştır.Bana kalsa gidip arayacaktım, arkadaşlar engelledi.Halen pişmanım aramadığıma...
İlginç ama öyle birşey olsa nasa tarafından bildirilirdik gibi geliyor bana belkide haberlerde çıktı ben görmemiş olabilirim.

PALA.

PALA.

Üye
İlginç ama öyle birşey olsa nasa tarafından bildirilirdik gibi geliyor bana belkide haberlerde çıktı ben görmemiş olabilirim.
Olay kırsalda olduğu için pek gören olmadı zaten 5-6 saniye görebildik. Haberlere konu olmadı.
Aslında bu gibi olaylar çok oluyor ama biz denk gelemiyoruz. Dünyanın yaklaşık 4de 3ü su ile kaplı buralara denk geliyor, kırsallara felan denk geliyor muhtemelen. Zaten bir çoğu dağılıyor atmosferden geçerken...

• Beğen
bilisimler

bilisimler

Üye
Olay kırsalda olduğu için pek gören olmadı zaten 5-6 saniye görebildik. Haberlere konu olmadı.
Aslında bu gibi olaylar çok oluyor ama biz denk gelemiyoruz. Dünyanın yaklaşık 4de 3ü su ile kaplı buralara denk geliyor, kırsallara felan denk geliyor muhtemelen. Zaten bir çoğu dağılıyor atmosferden geçerken...
Böyle bir olayla karşılaşırsanız videosunu veya resmini çekip burda paylaşırsanız çok sevinirim. Görmek isterim

PALA.

PALA.

Üye
Böyle bir olayla karşılaşırsanız videosunu veya resmini çekip burda paylaşırsanız çok sevinirim. Görmek isterim
2010lu yıllardı, o zaman yanımızda ne kamera vardı, nede doğru düzgün çekecek telefon (vardıda elimizde yoktu)
Kayıt edebilseydik iyi olurdu, olay 5-6 saniyelikti zaten çekmeye fırsat kalmadı, ağzımız açık kaldı :oha:

• Beğen
bilisimler

bilisimler

Üye
2010lu yıllardı, o zaman yanımızda ne kamera vardı, nede doğru düzgün çekecek telefon (vardıda elimizde yoktu)
Kayıt edebilseydik iyi olurdu, olay 5-6 saniyelikti zaten çekmeye fırsat kalmadı, ağzımız açık kaldı :oha:
Anladım

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Her meteoru görmezler zaten düşeceği yerleri önceden belirlerler. Ben pek fazla inanmadım buna. Eğer düşseydi Türkiye'ye düştü diye haberler çıkardı nasa ve tübitak'ın bunu kaçırmasına imkan yok.

PALA.

PALA.

Üye
Her meteoru görmezler zaten düşeceği yerleri önceden belirlerler. Ben pek fazla inanmadım buna. Eğer düşseydi Türkiye'ye düştü diye haberler çıkardı nasa ve tübitak'ın bunu kaçırmasına imkan yok.
İster inan, ister inanma yanlız değildim yukarıda anlattım.
Zaten olayın olduğu yer köy ve tenha arazi bizden başka gören olmadı.
Not:tübitak denen kurumun kendinden haberi olduğunuda sanmıyorum nedenini sorma, herşeyi formalite çünkü

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
İster inan, ister inanma yanlız değildim yukarıda anlattım.
Zaten olayın olduğu yer köy ve tenha arazi bizden başka gören olmadı.
Not:tübitak denen kurumun kendinden haberi olduğunuda sanmıyorum nedenini sorma, herşeyi formalite çünkü
Meteorların bugüne kadar şehrin içine düştüğünü duymadım(nadiren düşebilir) Yani boş bir araziye düşmesi kadar normal birşey yok. Hadi tübitak bilmiyor nasa nasıl kaçırsın bunu. Nereye düşerse düşsün bu kadar büyük bir meteor'u kimsenin görmemesi şaşırtıcı geliyor. Yani inanmak zor.

PALA.

PALA.

Üye
Meteorların bugüne kadar şehrin içine düştüğünü duymadım(nadiren düşebilir) Yani boş bir araziye düşmesi kadar normal birşey yok. Hadi tübitak bilmiyor nasa nasıl kaçırsın bunu. Nereye düşerse düşsün bu kadar büyük bir meteor'u kimsenin görmemesi şaşırtıcı geliyor. Yani inanmak zor.
Haberlerde çok aradım ama bulamadım, düşünce dağılmış olma ihtimali geliyor aklıma halen keşfedilmeyen çok yer var ülkemizde. Nasa görmüş olabilir ama düştüğü yeri bulmak zor, belki 3 km uzağımıza düştü belki 10km bulmak zor, çok hızlıydı.

___kaptan___

___kaptan___

Üye
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız
Bilgi için :tşk: lakin bilim adamları tarafından sadece teorik olarak araştırılmış bence neden derseniz dünyayı tehdit eden unsurlar bu zamana kadar sadece astroidler olmuştur o da gözler görülür elle tutulur bir durum, olası bir çarpışma ile dünyadaki canlıların soyunu tamamen tüketecek bir varsayım ile ilerliyorlar ekteki fotoğrafa bakacak olursak, dünyaya bir Plüton kadar büyük bir cismin çarpması lazım ki bu da benim fikrimce dünyadaki canlıların soyunu tüketmekle kalmaz ve dünyayı parçalara ayırır,

Çarpacak cismin büyüklüğü ile çarpışma hızını da düşününce sonuç böyle oluyor :bilmm

NOT: uzaya meraklıyım lakin sadece kendi düşüncelerimi belirttim :bilmm :tebessüm:

Ekli dosyalar

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız
Bilgi için :tşk: lakin bilim adamları tarafından sadece teorik olarak araştırılmış bence neden derseniz dünyayı tehdit eden unsurlar bu zamana kadar sadece astroidler olmuştur o da gözler görülür elle tutulur bir durum, olası bir çarpışma ile dünyadaki canlıların soyunu tamamen tüketecek bir varsayım ile ilerliyorlar ekteki fotoğrafa bakacak olursak, dünyaya bir Plüton kadar büyük bir cismin çarpması lazım ki bu da benim fikrimce dünyadaki canlıların soyunu tüketmekle kalmaz ve dünyayı parçalara ayırır,

Çarpacak cismin büyüklüğü ile çarpışma hızını da düşününce sonuç böyle oluyor :bilmm

NOT: uzaya meraklıyım lakin sadece kendi düşüncelerimi belirttim :bilmm :tebessüm:
:rica: Konuda belirtmiştim zaten plüton büyüklüğünde olması gerek. Bu arada uzaya bende meraklıyım.

• Beğen
Tepkiler: ___kaptan___
___kaptan___

___kaptan___

Üye
:rica: Konuda belirtmiştim zaten plüton büyüklüğünde olması gerek. Bu arada uzaya bende meraklıyım.
Hakkımızda hayırlısı olsun ama ölmeden başka gezegenlerin uzaylıların varlığını kanıtlar haberleri duymak isterim şahsen :bilmm

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
  • Beğen
Tepkiler: ___kaptan___