Dizüstü laptop soru, bilgisi olan lütfen aydınlatsın.

Sponsorlu Bağlantılar

panorama_ömer16

panorama_ömer16

Üye
    Konu Sahibi
Dizüstü laptop soru, bilgisi olan lütfen aydınlatsın.
Merhabalar, seneler önce aldığım bir laptop ile aynı fiyat segmentindeki şimdiki laptoplar ile farkı öğrenmek istiyorum. Bilindiği gibi son 4-5 yıl içinde laptop fiyatları sürekli arttı. 4-5 yıl önce kullandığım Lenovo G570 i5 işlemcili laptop ortalama 1400-1500 tl civarındaydı, ama şimdi bu fiyata i3 bile zor bulunuyor. Hatta bazen Pentium ve Celeron işlemcili bilgisayarlar bile var. Aklımdaki soru, acaba fiyatlar mı çok arttı yoksa işlemciler mi gelişti? Yani 2500-3000 tl'ye i3 işlemcili bir laptop alırsam eski laptobuma göre daha düşük performanslı mı almış olacağım? Veya işlemcilerdeki 2. 3.nesil varyantları, bu işlemcilerin ilk nesillere göre daha mı iyi?

Eski laptopumun özellikleri:
Teknik Özellikler :
Marka
Lenovo
Model
Essential G570 i5-2410 4GB 500GB 15.6" HDMI 1GB HD6370 W7HB
Ürün Kodu
59-301351
İşlemci Markası
Intel®
İşlemci Tipi
2. nesil Intel® Core™ i5-2410M işlemci
İşlemci Hızı
2.3 GHz Turbo Boost ile 2.9 GHz'ye kadar
İşlemci Cache
3 MB Intel® Smart Cache
İşlemci FSB (Veri Yolu)
-
Ekran Boyutu
15,6” (39,6cm)
Ekran Tipi
HD LED Wedge
Ekran Çözünürlüğü
1366 x 768
Ekran Kartı
ATI
Ekran Kartı Hafızası
1 GB Harici Grafik belleği
Grafik İşlemcisi
HD6370M
HDMI
Var
Sistem Belleği
4 GB (2x 2GB )
Bellek Tipi
DDR3 RAM (1.333 MHz)
Max Bellek
max. 8 GB
Disk Kapasitesi
500 GB
Disk Hızı
5,400 rpm

M.F.E

Üye
4-5 sene önce dolar 2-3 lira civarındaydı. Şimdi ise yaklaşık 7 lira olduğundan dolayı bilgisayar fiyatları çok pahalı gözüküyor öncekine göre. Fiyatlara dolar cinsinden bakarsanız pek bir değişiklik olmadığını görebilirsiniz. İşlemci, ram vs. ithal olduğu ve dolara bağlı olduğu için fiyat değişimi kurla ilgili
Mesaj birleştirildi:

Yeni nesil işlemciler nesil işlemcilerden genelde daha yüksek performans sağlıyor. Geçenlerde okuduğum bir yazıda 10.nesil i5 işlemcinin 9mbesil i7 işlemciden daha performanslı gözüküyordu. Bu durum işlemciden işlemciye fark gösterir tabii

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Yeni bir işlemciye geçmeniz için soketin uyumlu olması lazım. İntel i9 ve i10 serilerinde dediğiniz durum mevcut. Eski i5 işlemci artık yenilerde i3 gibi geriledi.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Eskiden Ürettikleri İşlemcide 10 Bin Transistör Varsa Bugunkinde 20 Bin Transistör Var.Dolar Bazlı Olsada İster İstemez O Aradaki Çekirdektenn Transistöre Kadar Bir Çok Parçanın parasını Kendi Verecek Değil İlla ki Senden Alacak O Yüzdende Normal Sayılır.Yani Her Geçen Gün Dahada Kötü İşlemci Çıkartmıyorlar Aksine İyiye Gidiyor Doğal Olarakta Fiyatlar giderek Artacak.Nasıl ki Eskiden 13 Mp Kameralar İyi Görünüyorduysa Şimdide 108 Mp Çıkartı Adam İkisinin Maaliyeti Aynı Olacak Değil. :) Bu Tarz Yıurt Dışı Ürünlrei Pestili Çıkana Kadar Kullanmakta Fayda Var Yazık Günah Paramızı Yurt Dışına Akıtmayalim boşa

panorama_ömer16

panorama_ömer16

Üye
    Konu Sahibi
Peki ben hangi işlemcili bir laptop alsam ki başta yazdığım sistemden düşük olmasın. Orta seviye için ne kadar bir bütçe gerekir, f/p ürünleri için?

PALA.

PALA.

Üye
4-5 yıl önce kullandığım Lenovo G570 i5 işlemcili laptop
2410m piyasaya çıkalı değil 4-5 yıl, neredeyse rahat 10 yıl oldu.
Fena işlemci değildir, 2. nesil bir işlemcidir ve genelde en fazla 3. nesil ile değişmeye müsaittir. Ayrıca ekran kartının darboğazı da kaçınılmaz.
Açık konuşmak gerekirse laptopu komple elden çıkartıp, yeni nesil i3 laptoba geçseniz yine pişman olursunuz, mümkünse yine i5 olmalıdır.
Sizin yapacağınız en iyi şey elinizdeki cihazın temizliğini yapıp, kaliteli bir temal macun ile ısınmasına engel olmaktır.

10 sene önceki i5 ile bugünkü i5 arasındaki fark ise bazı yeni teknolojiler eklendi, çok önemli değil asıl önemli olan mimarideki nanometre değişti.
10 yıl önce 32 nm ile üretilen işlemciler bugün 7-14 nm ile üretiliyor. Ayrıca hızları yaklaşık %50 daha yüksek ve daha fazla güvenlik unsuru var...

Durumunuz varsa buna bakın.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: panorama_ömer16
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Bugün iyi bir bilgisayarım olsun diyorsan ki bu laptop bi de en az 4000 lirayı gözden çıkarman gerekiyor. Ben de bilgisayar almadan önce baya araştırmıştım ve maalesef 10 sene önce en kral bilgisayarı alırken bugün 2000 liraya anca çöp sistem alabiliyorsun. İnternetten laptop fiyatlarına bakabilirsin. Orta seviye sistemler en az 4000 5000 arası değişiyor. Şunu da eklemem gerekiyor ki sen o bilgisayara 4000 lira para vereceksin sistem yukseltemedikten sonra hiçbir anlamı kalmayacak. Ben ikinci el kasa topladım gayet uygun fiyata ve şu anda birçok oyunu sorunsuz oynuyorum.

• Beğen
Tepkiler: panorama_ömer16
panorama_ömer16

panorama_ömer16

Üye
    Konu Sahibi
2410m piyasaya çıkalı değil 4-5 yıl, neredeyse rahat 10 yıl oldu.
Fena işlemci değildir, 2. nesil bir işlemcidir ve genelde en fazla 3. nesil ile değişmeye müsaittir. Ayrıca ekran kartının darboğazı da kaçınılmaz.
Açık konuşmak gerekirse laptopu komple elden çıkartıp, yeni nesil i3 laptoba geçseniz yine pişman olursunuz, mümkünse yine i5 olmalıdır.
Sizin yapacağınız en iyi şey elinizdeki cihazın temizliğini yapıp, kaliteli bir temal macun ile ısınmasına engel olmaktır.

10 sene önceki i5 ile bugünkü i5 arasındaki fark ise bazı yeni teknolojiler eklendi, çok önemli değil asıl önemli olan mimarideki nanometre değişti.
10 yıl önce 32 nm ile üretilen işlemciler bugün 7-14 nm ile üretiliyor. Ayrıca hızları yaklaşık %50 daha yüksek ve daha fazla güvenlik unsuru var...

Durumunuz varsa buna bakın.
Bilgileriniz için teşekkür ederim.
Mesaj birleştirildi:

Bugün iyi bir bilgisayarım olsun diyorsan ki bu laptop bi de en az 4000 lirayı gözden çıkarman gerekiyor. Ben de bilgisayar almadan önce baya araştırmıştım ve maalesef 10 sene önce en kral bilgisayarı alırken bugün 2000 liraya anca çöp sistem alabiliyorsun. İnternetten laptop fiyatlarına bakabilirsin. Orta seviye sistemler en az 4000 5000 arası değişiyor. Şunu da eklemem gerekiyor ki sen o bilgisayara 4000 lira para vereceksin sistem yukseltemedikten sonra hiçbir anlamı kalmayacak. Ben ikinci el kasa topladım gayet uygun fiyata ve şu anda birçok oyunu sorunsuz oynuyorum.
Söylediklerinize katılıyorum. Peki kasayı internet üzerinden mi tedarik edip topladınız?

• Beğen
  • Cool
Tepkiler: PALA. ve MAERKEK
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Bilgileriniz için teşekkür ederim.
Mesaj birleştirildi:

Söylediklerinize katılıyorum. Peki kasayı internet üzerinden mi tedarik edip topladınız?
Hayır bilgisayarcıya gittim ne istediğimi söyledim adamda ona göre topladı kasayı. Şimdi gayet memnun şekilde kullanıyorum.

panorama_ömer16

panorama_ömer16

Üye
    Konu Sahibi
Hayır bilgisayarcıya gittim ne istediğimi söyledim adamda ona göre topladı kasayı. Şimdi gayet memnun şekilde kullanıyorum.
Kendi bulunduğunuz yerdemi toplattınız, yoksa şehir dışından mı? Bir de ben de toplatmayi düşünüyorum, 4.000tlyi geçmeyecek bir sistem önerebilir misiniz?

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Kendi bulunduğunuz yerdemi toplattınız, yoksa şehir dışından mı? Bir de ben de toplatmayi düşünüyorum, 4.000tlyi geçmeyecek bir sistem önerebilir misiniz?
Tabii ki kendim bilgisayarcida toplattım. 2500 TL ye gayet güzel bir sistem oldu ve bütün oyunlar çalışıyor.

panorama_ömer16

panorama_ömer16

Üye
    Konu Sahibi
Tabii ki kendim bilgisayarcida toplattım. 2500 TL ye gayet güzel bir sistem oldu ve bütün oyunlar çalışıyor.
Şehir dışı online hizmet veren sitelere baktım da, pc toplama sihirbazına en düşük fiyatları seçsen bile 5000tlye mal oluyor.

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Şehir dışı online hizmet veren sitelere baktım da, pc toplama sihirbazına en düşük fiyatları seçsen bile 5000tlye mal oluyor.
Bilgisayarcıya gidip nasıl bir bilgisayar istediğini söylüyorsun o topluyor. Ben gittim söyledim iki günde geldi. Online almaya kalkarsan bir haftada anca gelir. Ben gittim kendim kontrol ettim bilgisayarı öyle teslim aldım. Bir sorun çıkarsa kasa ile ilgili çok uğraşırsın.

Üst Alt