Derin bir araştırmanın ardından size 2 seçenek sunuyorum

Sizce hangisi? (3 oy hakkınız var)

• Kullanılan toplam oy
    3
Alcyone

Alcyone

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaşlar 2 gündür hepsiburadadan vs laptop araştırıyordum ve bana iyi kötü oyun oynayacak, performansta canımı sıkmayacak bir cihaz lazımdı, önceki konumda öneride bulunan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum, bu başlığı okumak ta bana çok yardımcı oldu ve şuan 2 seçenek arasında kaldım. (bakmaya devam ederken başka seçenekler kafamı karıştırmazsa!)

Vereceğim linklerdeki laptopların birinde amd birinde nvidia ekran kartı var ve biraz araştırdım, bu iki ekran kartının da 2 gb hafızası olanları karşılaştırmışlar, nvidia galip gelmiş ve aşağıdaki linkte nvidia ekran kartı 4 gb yani böylece daha fazla sollamış olacağız amd ekran kartını. Ancak ekran kartının performansı tek yetmiyor bildiğiniz gibi. Nvidia ekran kartı olan pc i5 işlemcili 3mb cache, amd ekran kartı olansa i7 işlemcili 4mb cache ye sahip. Size zahmet linkten bir inceleyin. Sizce genel olarak hangisinden daha çok performans alırım? 50 tl için performanstan olmayayım ya da performans kazanacağım diye 50 tl mi çöp etmeyeyim.
1>
2>

Not: Modeller free dos tur, ben işletim sistemi tavsiyelerinizi de alıp win8 veya win10 (8 aklıma yatıyor) kurmayı düşünüyorum.

Şimdiden Teşekkürler!

• Beğen
Tepkiler: Buğra
Buğra

Buğra

Admin
Laptop konusunda ASUS ve Lenovo harici pek tavsiye etmem. Lenovo Asus'a nazaran biraz daha pahalı. Aşağıdaki iki modelden birini almanızı tavsiye ederim. Hem grafik kartı olarak GTA 5 medium ayarda 35-40 fps verir yani tatmin edici oyun performansı sunar hemde genel kullanımda her türlü işinizi görür. Aklınızda bulunsun :)
Bütçeni bilmiyorum verdiğin linkteki bilgisayarlara yakın fiyatta iki bilgisayar çıkardım. Eğer 2800-2900 bandına çıkarsan GTX950M olan Asus verebilirim :) i7 6700 serisinden

Son düzenleme:
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
i5 olanın ekran kartı paylaşımsız yazıyor ancak ben senin yerinde olsam gidip yerinde incelerdim. Çünkü teknoloji marketlerinde etikette yazan bilgilerin çoğu yanlış çıkıyor bizzat kendim şahidim. İ7 işlemcili olanda maksimum 8 gb a kadar sistem belleği var diyor ama onda ekran kartının raminin paylaşımsız olmadığına dair bilgi yok. 940 mx senelerden beri her laptopta olan ekran kartı artık o 940MX i görmekten bıkkınlık geldi. 940 MX'in miladı dolalı yıllar oldu ve sana o kadar iyi bir oyun performansı vermez. Kardeşimin laptobunda da aynı ekran kartı var. AMD'li ekran kartına sahip olan laptobu deneyebilirsin ama sanırım onda da sistem ramini ekran kartı ile paylaşıyor. Sonuç olarak ikisi de güzel laptoplar. Bence git yerinde bak öyle karar ver Ben 940MX'li ekran kartı olan laptop hayatta almam.
940MX'ten zaten o kadar aman aman bir oyun perfomansı bekleme Buğra'nın da dediği gibi GTA V 40 fps kadar verir ama Rise of the Tomb Raider'de nasıl bir performans verir bilemem. :) Son olarak sistemin seni üzmesini istemiyorsan, her zaman düzenli sistemine bakım yapacaksın. Arka planda çalışan gereksiz programları kapatacaksın, windows açılışında açılan gereksiz programları kapatacaksın, gereksiz dosyaları temizletip kayıt defterini de düzenlettikten sonra bir de hdd ne disk birleştirmeleri düzenli hale sokarsan uzun yıllar bu sistem sana yeter.

Son düzenleme:
  • Beğen
exp_l0it

exp_l0it

Üye
rise of the tomb raider performansı da düşük ayarlarda 40 civarlarında, lenovo modelinin aynısı arkadaşımda var, sendekinden tek farkı 8gb sshd içeriyor olması, oyunlarda ve ya 3d cad programlarında sıkıntı çıkarmıyor.
940mx çıkalı daha 2 sene olmadı bile. ekran çözünürlüğü yüksek olsun istiyorsanız fhd lenovo modelini alabilirsiniz. ekran çözünürlüğü düşük olanda daha fazla fps almanıza karşın ne kadar kenar yumuşatma açsanızda pikseller gözünüze batabilir.
ekran kartının belleğini sizin belirlemeniz daha iyi olabilir. 2gb / 4gb hangisi size yeter / uzun ömür konusunda biraz da size bağlı. i5/i7 arasında çok fazla bir hız farkı hissedilmiyor zaten, bunun testini 4.nesil i3/i7 arasında yaptığımızda basit cmd sayı yazdırma programı i7nin 3 sn geç başlasa da 10sn içinde yetişiyor. o yüzden çok da fazla bir şey farketmiyor. ram düşük geliyorsa eğer, detaylı araştırıp ram slotlarının boş olup olmadığını sorun. bazı firmalar son slotu da doldurup ekleme yapıyorlar. 8gb deyip 4+4 verdikleri oluyor.
940mx li modelde ekran kartı belleği haricidir, çipi anakarta gömülüdür.

Alcyone

Alcyone

Üye
    Konu Sahibi
Laptop konusunda ASUS ve Lenovo harici pek tavsiye etmem. Lenovo Asus'a nazaran biraz daha pahalı. Aşağıdaki iki modelden birini almanızı tavsiye ederim. Hem grafik kartı olarak GTA 5 medium ayarda 35-40 fps verir yani tatmin edici oyun performansı sunar hemde genel kullanımda her türlü işinizi görür. Aklınızda bulunsun :)
Bütçeni bilmiyorum verdiğin linkteki bilgisayarlara yakın fiyatta iki bilgisayar çıkardım. Eğer 2800-2900 bandına çıkarsan GTX950M olan Asus verebilirim :) i7 6700 serisinden

K556UQ modelini zaten kaydetmişim, o model fiyat olarak ta aklıma yatıyor :)
2500 ün üzerine çıkmamaya çalışıyorum hatta ne kadar uygun o kadar iyi
1 mb cache için de 100 tl fazla vermeye değmez hdd den zarar ettiriyor ayrıca free dos, o mağaza bizi koparıyor :D

• Beğen
exp_l0it

exp_l0it

Üye
ama açıkçası nvidia 1000m serisi ekran kartlarını piyasaya beklemen daha iyi olabilir. daha fazla performans aynı fiyata gelir yukarı aşşağı

Alcyone

Alcyone

Üye
    Konu Sahibi
rise of the tomb raider performansı da düşük ayarlarda 40 civarlarında, lenovo modelinin aynısı arkadaşımda var, sendekinden tek farkı 8gb sshd içeriyor olması, oyunlarda ve ya 3d cad programlarında sıkıntı çıkarmıyor.
940mx çıkalı daha 2 sene olmadı bile. ekran çözünürlüğü yüksek olsun istiyorsanız fhd lenovo modelini alabilirsiniz. ekran çözünürlüğü düşük olanda daha fazla fps almanıza karşın ne kadar kenar yumuşatma açsanızda pikseller gözünüze batabilir.
ekran kartının belleğini sizin belirlemeniz daha iyi olabilir. 2gb / 4gb hangisi size yeter / uzun ömür konusunda biraz da size bağlı. i5/i7 arasında çok fazla bir hız farkı hissedilmiyor zaten, bunun testini 4.nesil i3/i7 arasında yaptığımızda basit cmd sayı yazdırma programı i7nin 3 sn geç başlasa da 10sn içinde yetişiyor. o yüzden çok da fazla bir şey farketmiyor. ram düşük geliyorsa eğer, detaylı araştırıp ram slotlarının boş olup olmadığını sorun. bazı firmalar son slotu da doldurup ekleme yapıyorlar. 8gb deyip 4+4 verdikleri oluyor.
940mx li modelde ekran kartı belleği haricidir, çipi anakarta gömülüdür.
o detayları alırken tek tek soracağım zaten ram slotu ram hızı paylaşımlı olup olmaması (bana paylaşımsız lazım) ama galiba ben ekran kartından kar yapıp 50 liramı cebimde tutmaktan yana bir karar verecek gibiyim

exp_l0it

exp_l0it

Üye
o detayları alırken tek tek soracağım zaten ram slotu ram hızı paylaşımlı olup olmaması (bana paylaşımsız lazım) ama galiba ben ekran kartından kar yapıp 50 liramı cebimde tutmaktan yana bir karar verecek gibiyim
alırken garanti belgesini kaşeletip, servisine onaylattırın. şimdiden hayırlı olsun

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
İçinde işletim sistemi yok zaten içinde işletim sistemi olan bir laptop alsan daha iyi olur.

Alcyone

Alcyone

Üye
    Konu Sahibi
İçinde işletim sistemi yok zaten içinde işletim sistemi olan bir laptop alsan daha iyi olur.
aslında işletim sistemi olmaması benim için bir avantaj çünkü ben kendi kafama göre bir işletim sistemi kurup üreticilerin gereksiz programlarıyla uğraşmaktan ve acaba bu gerekli mi diye düşünmekten kurtulacağım ayrıca korsan işletim sistemi daha güzel, ikide bir güncelleme yok her şey korsan. fakir adamız biz orjinali gibi hatta orjinalinden daha kaliteli korsanı varken orjinalini almak bize göre değil :D
alırken garanti belgesini kaşeletip, servisine onaylattırın. şimdiden hayırlı olsun
teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: exp_l0it
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
aslında işletim sistemi olmaması benim için bir avantaj çünkü ben kendi kafama göre bir işletim sistemi kurup üreticilerin gereksiz programlarıyla uğraşmaktan ve acaba bu gerekli mi diye düşünmekten kurtulacağım ayrıca korsan işletim sistemi daha güzel, ikide bir güncelleme yok her şey korsan. fakir adamız biz orjinali gibi hatta orjinalinden daha kaliteli korsanı varken orjinalini almak bize göre değil :D

teşekkürler
Ben senelerdir korsan windows kullanıyorum ama tüm güncellemelerini de yapıyorum. Güncellemelerini yapmadıktan sonra bir anlamı kalmıyor o sistemi kullanmanın. Ben bütün Windows sürümlerini kullanmış birisi olarak özellikle son çıkan Windows'larda tüm sistem en güncel hali ile olmak zorunda. Bizim milletin sorunu o işte. Hiçbir programını bile güncel tutmaz. Sonra bilgisayar çöktü, çok yavaşladı. Yavaşlar tabii. Sen bilgisayarına en son ne zaman bakım yaptın? Antivirüse bakıyorum en son güncellemesi beş sene önce yapılmış. Daha yeni fidye virüsü ile milyonlarca sistem ele geçirildi. Bence bunda gülünecek bir durum da yok. Ben aktivasyonu yapılmış Windows 7'de tüm güncellemeleri kurulu halde güven içinde kullanıyorum. Yılların tecrübesi olarak söylüyorum: sistemini her zaman düzenli ve temiz tut. Tekrar hayırlı uğurlu olsun.

MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt