Çinden SSD Almak! SSD Perfonmansı Nasıl?

Sponsorlu Bağlantılar

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Çinden SSD Almak! SSD Perfonmansı Nasıl?
Merhaba arkadaşlar geçen günlerde Hdd + Ssd Birlikte Nasıl Kullanılır ? konusunda bir arkadaşımın ssd alacağından
bahsetmiştim. SSD ' yi şipariş ettik yaklaşık 3 haftada elimize ulaştı. 15 lira vergi ödediğimizi belirteyim. Paketi de ciks ha . 256 gb kapasiteye sahip.

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Sata 2.0 destekli anakartta test değerleri . SATA 2.0 en fazla 300 MB/s veri aktarım hızına ulaşabilir.

SATA 3.0 destekli anakartta ise test sonuçları şu şekilde

Kısaca bir değerlendirmem yapmam gerekirse , Golden fire 256 gb ssd 'ye 138 lira + 15 lira kdv dahil toplam 152 tl ödeyerek sahip olduk. Ülkemizde 256 gb SSD ' lerin fiyatının en az 200 lira olduğunu düşünürseniz bu SSD f/p ürünü olmaya aday.

Ürüne ulaşabilirsiniz.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
  • Beğen
  • Sevdim
Tepkiler: DarkredBlue61, Dizzy42, Murat Alper ve 5 diğerleri

ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
Fiyat iyi ama inşallah kısa zamanda hızı düşmez.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
PALA.

PALA.

Üye
Öncelikle hayırlı olsun :cool
İnceleme konusu için teşekkürler.
Birkaç kelam da ben etmek istiyorum, müsadenizle;
SSD üreticilerinin vaat ettiği hızlar genelde diskte bir işletim sistemi yoktur ve disk daha yeni secure erase işleminden geçtiği için max performansında olur. Asıl performans değerlerini elde etmek için disk en az 1 ay kullanılmalıdır, 1 yıllık kullanımda ise gerçek performansı ortaya çıkar.
Yani kabataslak söylemek gerekirse sıralı okumada %5-25 erişim hızında ise % 25 - 50 bir değişim gözlemlenebilir.
Ancak SSD ler bu kaybı çok iyi tolere edebiliyor, kayıp hissedilmiyor.
Benim emektar 5 yıldan fazladır kullandığım 840 evo 120 gb performansı işletim sistemi kurulu ve secure erase yapılmış, zorlasam değerler yükselir...
Ancak şunuda belirteyim, bu benchmark yazılımları 840 evonun gerçek gücünü göstermiyor. O yüzden çok da itibar etmemenizi öneririm.

Bu arada SSD piyasasındaki ekonomik çözümlere bakarsak iş görür bir sandisk SSD 190 liraya kapınıza kadar geliyor.

@MAERKEK
Müsadenle üyelerimiz adına size 2 soru sormuş bulunayım;
1) Kısa vadede aldığınız 152 lira liralık SSD uzun vadede ne olur bilemiyoruz, umarım iyi çıkar ama en iyi SSD bile arıza yapabiliyor.
Bu durumda bu SSD nin garanti durumu ne olur acaba ?

2) Maliyet, garanti, kalite ve performans bakımından; 190 - 152 = 38 lira için buna katlanılır mıydı? değermiydi ?

Bu arada yurt dışından ürün getirme çalışmanızı da ayrıca tebrik ediyorum :anlas:

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Coolwhisper, MAERKEK ve arslan3332
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Öncelikle hayırlı olsun :cool
İnceleme konusu için teşekkürler.
Birkaç kelam da ben etmek istiyorum, müsadenizle;
SSD üreticilerinin vaat ettiği hızlar genelde diskte bir işletim sistemi yoktur ve disk daha yeni secure erase işleminden geçtiği için max performansında olur. Asıl performans değerlerini elde etmek için disk en az 1 ay kullanılmalıdır, 1 yıllık kullanımda ise gerçek performansı ortaya çıkar.
Yani kabataslak söylemek gerekirse sıralı okumada %5-25 erişim hızında ise % 25 - 50 bir değişim gözlemlenebilir.
Ancak SSD ler bu kaybı çok iyi tolere edebiliyor, kayıp hissedilmiyor.
Benim emektar 5 yıldan fazladır kullandığım 840 evo 120 gb performansı işletim sistemi kurulu ve secure erase yapılmış, zorlasam değerler yükselir...
Ancak şunuda belirteyim, bu benchmark yazılımları 840 evonun gerçek gücünü göstermiyor. O yüzden çok da itibar etmemenizi öneririm.

Bu arada SSD piyasasındaki ekonomik çözümlere bakarsak iş görür bir sandisk SSD 190 liraya kapınıza kadar geliyor.

@MAERKEK
Müsadenle üyelerimiz adına size 2 soru sormuş bulunayım;
1) Kısa vadede aldığınız 152 lira liralık SSD uzun vadede ne olur bilemiyoruz, umarım iyi çıkar ama en iyi SSD bile arıza yapabiliyor.
Bu durumda bu SSD nin garanti durumu ne olur acaba ?

2) Maliyet, garanti, kalite ve performans bakımından; 190 - 152 = 38 lira için buna katlanılır mıydı? değermiydi ?

Bu arada yurt dışından ürün getirme çalışmanızı da ayrıca tebrik ediyorum :anlas:
Sorularınızı arkadaşıma yönelttim , zira ssd' yi alan ben değilim. İlk sorunuza 1 yıl kadar önce ülkemizdeki ram fiyatlarının yarısını ödeyerek ram aldım ve halen kullanıyorum. Bu bir güvenirlik sağladı . Şimdi ssd bozuluverse garanti yok tabi ki .

İkinci soruya cevabı ise ürün yorumları çok iyiydi . Amerikadan bile alan kullanıcılar olmuş . Amerikalı ssd üretici firmanın ürünü dururken Amerikalılar neden Çinden bunu almayı tercih etsin tabiki kaliteli , performanslı olduğu için . Bu sebeplerden dolayı bu riski göze aldım . Şeklinde iletiyor.

Benim yorumum ise Çin artık Amerikan menşeli firmaların ürünleri ürete ürete artık üretim konusunda çok fazla bilgi birikimine sahip ve bu bilgi birikimin içerisinde kalitesiz - orta kalite - kaliteli gibi bölümler bulunmakta . Çin bu bilgi birimini kullanarak kendi teknolojisini , kendi firmalarıyla satmakta. Xiaomi en büyük örneğidir bunun . Ssd konusunda da goldenfir firması kaliteli üretim yaparak ön plana çıkıyor. 50 bin sipariş almış 5 üzerinden 5 puana sahip maliyete , beklemeye süresine katlanmaya değer bence.
Bakalım 1 ay sonra ne durumda olacak ?

• Beğen
Tepkiler: arslan3332 ve PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Amerikadan bile alan kullanıcılar olmuş . Amerikalı ssd üretici firmanın ürünü dururken Amerikalılar neden Çinden bunu almayı tercih etsin tabiki kaliteli , performanslı olduğu için . Bu sebeplerden dolayı bu riski göze aldım . Şeklinde iletiyor.
Güzel bir yaklaşım müşteri yorumları, uzun vadede iş görür gibi zaten kullanıcılar; fiyat ne kadar uygun olsada parasını sokağa atmak istemez.
Benim yorumum ise Çin artık Amerikan menşeli firmaların ürünleri ürete ürete artık üretim konusunda çok fazla bilgi birikimine sahip ve bu bilgi birikimin içerisinde kalitesiz - orta kalite - kaliteli gibi bölümler bulunmakta . Çin bu bilgi birimini kullanarak kendi teknolojisini , kendi firmalarıyla satmakta. Xiaomi en büyük örneğidir bunun . Ssd konusunda da goldenfir firması kaliteli üretim yaparak ön plana çıkıyor. 50 bin sipariş almış 5 üzerinden 5 puana sahip maliyete , beklemeye süresine katlanmaya değer bence.
Kontrolcü ve depolama yongasının kalitesi iyi ise marka bağımlısı olmaya karşıyım. Markanın en büyük avantajı garanti kısımı sanırım...
Sistemi kurduktan sonra 1 haftalık, 1 aylık ve 1 yıllık sonuçlarınızı da mutlaka bekleriz, tekrardan hayırlı olsun :cool

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
Ayrıca birde karşılaştırma buldum.
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

• Beğen
Buğra

Buğra

Admin
Adata XPG SX6000 Pro 2100 / 1500 MB aldığım bir M2.SSD vardı 6 aydır kullanıyorum ilk kez test yapayım dedim fena çıkmadı :ehe

Ekli dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Murat Alper, PALA. ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Adata XPG SX6000 Pro 2100 / 1500 MB aldığım bir M2.SSD vardı 6 aydır kullanıyorum ilk kez test yapayım dedim fena çıkmadı :ehe

Çok güzel değerler. Sende başka bir başlıkta inceleme yazsana yahu .

• Beğen
Tepkiler: PALA.
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
  • Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Güzel bir yaklaşım müşteri yorumları, uzun vadede iş görür gibi zaten kullanıcılar; fiyat ne kadar uygun olsada parasını sokağa atmak istemez.

Kontrolcü ve depolama yongasının kalitesi iyi ise marka bağımlısı olmaya karşıyım. Markanın en büyük avantajı garanti kısımı sanırım...
Sistemi kurduktan sonra 1 haftalık, 1 aylık ve 1 yıllık sonuçlarınızı da mutlaka bekleriz, tekrardan hayırlı olsun :cool
Teşekkür ederim. Bu cumartesi sonuçları paylaşarım umarım.

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye

Değerler yerlerde sürünüyor :)

• Kahkaha
PALA.

PALA.

Üye

Kendi mesajımdan alıntı yapmış olayım :)
Tekrar diyorum fazla itibar etmeyin, uzun süredir çalışan ssd ye yazılımın yeni sürümünü indirip test yaptım ve sonuçlara bakın :)

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Kendi mesajımdan alıntı yapmış olayım :)
Tekrar diyorum fazla itibar etmeyin, uzun süredir çalışan ssd ye yazılımın yeni sürümünü indirip test yaptım ve sonuçlara bakın :)
Testleri sembolik olarak yapıyoruz. Asıl test örneğin Gta 5 kurulumu üstünden olur 60 gb' yı en kısa sürede yazan kazanır.

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
Testleri sembolik olarak yapıyoruz. Asıl test örneğin Gta 5 kurulumu üstünden olur 60 gb' yı en kısa sürede yazan kazanır.
Aynen katılıyorum asıl performans karışık dosya işlemede kendini gösterir, yani iş görebilirlik asıl günlük işlerde ortaya çıkar.
Bu arada ek bilgi olarak şunu söylemiş olayım, giriş seviyesi SSD ler aşırı ısınma vb. sebeplerden dolayı hızlarını sata 2 ye çekebilir.
Bu durum m.2 SSD içinde geçerli 3500mb olan hız uzun yazmalarda 1000 mb seviyesine inebilir. Buradaki maksat hem ısınamayı azaltmak hemde depolama yongasının ömrünü uzatmaktır. M.2 bir ssd 60 gb bir dosyayı 20 ile 60 saniye arasında yazabilir, normal ssd ise 3 dakika sürebilir...

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Merhaba arkadaşlar bugün günlerden 10 Ocak , yani Ssd alındığından bu yana 1 ay boyunca kullanılıyor. Alan arkadaşım bu süreç içerisinde yeni bir sistem aldı. Konuyu takip eden arkadaşlar hatırlar sata 2.0 üzerinden 200 küsür mb yazma ve okuma hızı alabilmiştik.
Yeni sistemle beraber sata 3.0 ' da golden fire 256 gb Ssd

Bu değerlerde yazma ve okuma hızı verebiliyor. @sinan yüksel

Ekli dosyalar

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
hayırlı olsun ne ara aldın.markası ne? 160 tl ye a data aldım ama sıcaklık değerleri malum :D

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
  • Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61
PALA.

PALA.

Üye
Merhaba arkadaşlar bugün günlerden 10 Ocak , yani Ssd alındığından bu yana 1 ay boyunca kullanılıyor. Alan arkadaşım bu süreç içerisinde yeni bir sistem aldı. Konuyu takip eden arkadaşlar hatırlar sata 2.0 üzerinden 200 küsür mb yazma ve okuma hızı alabilmiştik.
Yeni sistemle beraber sata 3.0 ' da golden fire 256 gb Ssd

Bu değerlerde yazma ve okuma hızı verebiliyor. @sinan yüksel
Geri bildirim için teşekkürler. Bu disklerde de malesef gördüğüm kadarıyla biraz erişim hızı düşük ama yinede sıralı okuma yazma hızları ile güzel iş göreceğini düşünüyorum...

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
150 liraya (Vergi dahil) arkadaşım almıştı Çinden 1 ay önce . Markası Goldenfır
İyiymiş Fiyati Aslında A Data Gelince En Ucuz Cihaz O Oldu :D 240 Gbsini 160 Tlye Aldım Şu An 170 Lerde :)

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
6 ay sonra ise 513 mb okuma hızı verebiliyor. Gün içinde uzun kullanımdan sonra test yapıldı.

• Beğen
Tepkiler: ömer talat katı ve PALA.

Üst Alt