PS Vita - XBOX360 - Playstation 3 - Ouya Genel Konu - Sorularınız

Sponsorlu Bağlantılar

kullanıcıadları

kullanıcıadları

Üye
  Konu Sahibi
PS Vita - XBOX360 - Playstation 3 - Ouya Genel Konu - Sorularınız
PS Vita
Resmi adı nedir?

Resmi adı PlayStation Vita'dır (PS Vita). "Vita" Latince "Hayat" demektir ve gerçek dünya içeriği içinde zengin oynanabilirlik ve sosyal bağlantının devrimsel bir birleşimini sunduğu için bu adın yeni nesil taşınabilir bir eğlence sistemi için en uygun ad olduğu düşünüldüğü için seçildi. Sony Computer Entertainment günlük hayatınızın her boyutunu bir eğlence deneyimine dönüştürmeyi amaçlıyor.

NGP'nin anlamı nedir?

"Next Generation Portable" (Yeni Nesil Taşınabilir Sistem) kelimelerinin kısaltmasıdır. "PS Vita" adını açıklamadan önce kod ad olarak kullandık.
Gelişmiş taşınabilir eğlence sistemi

Yüksek performanslı bir CPU/GPU ile daha önce hiçbir taşınabilir eğlence sisteminde görülmemiş muhteşem zenginlikte görseller sağlayan organik ışık yayan diyot (OLED) ekran. Ayrıca PS Vita Süper Oval Tasarım şekli ile ellerinize rahatça oturur.

Devrimsel Kullanıcı Arayüzü

PS Vita'da benzersiz arka dokunmatik yüzey ile birlikte bir ön dokunmatik ekrana, ön tarafında ve arka tarafında birer kameraya, bir jiroskop, bir ivme ölçer ve bir elektronik pusulaya sahiptir.

LiveArea™ Screens

PS Vita için çıkan her oyunda diğer oyuncularla eğlencenizi ve heyecanınızı paylaşabileceğiniz LiveArea™ Screens adında bir alan mevcut olacak. PlayStation Network üzerinde oyun ile ilgili en son bilgilere erişebileceksiniz, arkadaşlarınızla sürekli güncellenen gerçek zamanlı Etkinlik kayıtlarını görüntüleyebileceksiniz ve çok daha fazla özelliğe şahit olacaksınız.

Konum tabanlı servisler

SCE PlayStation Network'ün temel özelliklerinin bir parçası olarak PS Vita'da konum tabanlı servisler sunacak. Bu yeni uygulamanın adı Near'dır, özellikle bu servis ve ağ için geliştirilmiştir ve sistem üzerine önceden yüklenmiş olacaktır.

Wi-Fi ve 3G ağ bağlantısı

PS Vita'da Wi-Fi'a ek olarak 3G desteği mevcuttur.

PlayStation Suite ile birlikte kullanım

Android temelli taşınabilir aygıtlar için yeni geliştirilen ve çıkan oyun içeriği PS Vita ile uyumludur.

OLED ekranın özellikleri nelerdir?

Ekran 5 inçtir (16:9), 960x544 piksele sahiptir ve yaklaşık olarak 16.770.000 rengi görüntüleyebilir.

Tüm PS Vita kullanıcıların bir cep telefonu sağlayıcısına kaydolmaları gerekli mi?

Hayır. PS Vita'yı sadece Wi-Fi ile kullanabilirsiniz.

PS Vita oyunlarını nasıl satın alabiliriz?

PS Vita oyunlarını isterseniz PlayStation Store'dan İnternet aracılığıyla bir depolama aygıtına indirebilirsiniz veya yeni oyunları mağazalardan edinebilirsiniz.

Neden hem öne dokunmatik ekran hem de arkaya dokunmatik yüzey yerleştirmeye karar verdiniz?
PS Vita oyunlarla dokun, tut, sür, it ve çek şeklinde üç boyutlu hareketlere benzer parmak hareketleriyle doğrudan etkileşime girebilmenize olanak sağlıyor. Dokunmatik ekran ile arka dokunmatik yüzeyin birlikte kullanılması daha önce hiç bir taşınabilir aygıtta sunulmayan oyun deneyimleri sunuyor. Ayrıca arka dokunmatik yüzey oyunlarla muhteşem OLED ekranın önünü kesmeden oyunlarla etkileşime girmenizi sağlıyor.

Video çıkış kablosu kullanma özelliği eklemeyi düşünüyor musunuz? PS Vita'nın HDMI çıkışı olacak mı?
Hayır, PS Vita'da video çıkışı özelliği bulunmamakta.

Pili sistemden çıkarmak mümkün mü?
Hayır. PS Vita'da dahili pil mevcuttur.

PS Vita'da iki yuva mevcut, bunlar ne işe yarıyor?
Biri yeni oyun ortamı (PlayStation Vita Kartı) için, diğeri ise kişisel olarak veya indirilebilir içerik için kullanılabilen depolama ortamı içindir.

Uygulamalar ve İşletim Sistemi (OS)
PS Vita için hangi OS'yi kullanıyorsunuz?

PS Vita için özellikle tasarlanmış bir OS kullanacağız.

Neden PS Vita'da stereoscopic 3D (gözlüksüz) özelliğini eklemediniz?

PS Vita için stereoscopic 3D özelliğini ekleme olasılığı üzerinde kafa yorduk ancak bu yönde ilerlememeye karar verdik. Dikkatle üzerinde düşündükten sonra sizlere devrimsel bir kullanıcı arayüzüne sahip muhteşem taşınabilir eğlence deneyimini sunacağımız özellikler üzerine eğilmeye karar verdik.

Welcome Park nedir?
Welcome Park, PS Vita'nın özelliklerini ve temel işlemlerini deneyimleyebileceğiniz bir eğitim uygulamasıdır.

Near nedir?

Near PlayStation Network'ün özelliklerini sunan konum tabanlı servislerden oluşan bir özelliktir. PS Vita için özel olarak geliştirilen Near sisteminizde önceden yüklü olacak ve çevredeki diğer PS Vita kullanıcılarının ne oynadığını veya yakın zamanda ne oynadığını ve o bölgedeki en çok oynanan oyunların hangileri olduğunu öğrenebileceksiniz. Arkadaşlarınız veya yeni oyuncularla PlayStation Network üzerinden oyun bilgilerinizi basitçe paylaşarak, hangi oyunu oynuyor olurlarsa olsunlar bir araya gelebileceksiniz.

Near ayrıca diğer kullanıcıların da ziyaret ettiği gerçek dünya konumlarını kontrol ederek bir kullanıcının diğer kullanıcıların paylaştığı sanal oyun ile ilgili nesnelere erişim olanağı sağladığı konum tabanlı oyun özelliği Gifting gibi özellikleri de sunuyor. Sanal nesneler arasında karakter kostümleri, silahlar ve hazineler gibi oyunlarda açılan içerikler var.
Near'ı kullanabilmek için 3G ağ bağlantısına ihtiyacım var mı?

Hayır, Near'ı Wi-Fi üzerinden kullanabilirsiniz ancak yoğun şekilde deneyimleyebilmek için 3G bağlantısı önerilir. 3G bağlantısı kullanarak daha fazla bilgi edinebilir ve gerçek zamanlı olarak daha fazla oyuncuyla karşılaşabilirsiniz.

LiveArea™ Screens nedir?
PS Vita için geliştirilen her oyunda diğer oyuncularla eğlencenizi ve heyecanınızı paylaşabileceğiniz LiveArea™ Screens adlı bir alan mevcut olacak. PlayStation Network'ün sunduğu oyun ile ilgili en son bilgilere erişebileceksiniz. Buna ek olarak aynı oyunu oynayan diğer kişilerin başarıları ile sürekli olarak güncellenen Etkinlik kaydını görüntüleyebilirsiniz ve bu şekilde kullanıcılar ile etkin gerçek zamanlı sohbetler yapabilirsiniz.
Party nedir?

Party sadece çevrimiçi oyun sırasında değil, çevrimdışı olarak farklı oyunlar oynarken veya İnternet tarayıcısı gibi farklı uygulamalar kullanırken sesli veya yazılı sohbet keyfini yaşayabileceğiniz devrimsel bir uygulamadır. Birlikte sohbet eden kullanıcılar birlikte oynamak için sorunsuzca bir çevrimiçi oyuna katılabilirler ve bir yer işaretleme özelliği ile en sevdiğiniz gruplara kolayca tekrar bağlanabilirsiniz.

PSP'deki Remote Play, Skype, SenseMe, ve Digital Comics içeriği PS Vita için de olacak mı? Ve YouTube, Flash içeriği, PDF dosyaları sistem üzerinden görüntülenebilecek mi?

Oyun dışı uygulamaları sunma olanağını değerlendiriyoruz ve ileri bir tarihte ayrıntıları açıklayacağız.

Oyunlar ve Ortam


PS Vita'nın dahili belleği var mı?

PS Vita'da bir depolama ortamı yuvası mevcuttur, böylece kullanımınıza bağlı olarak ne kadar bellek kapasitesi kullanmak istediğinizi seçebilirsiniz.

PS Vita ne tür bir oyun ortamı destekleyecek? Resmi adı nedir? Neden bu oyun ortamını kullanmak istediniz?

Oyun ortamının resmi adı PlayStation Vita kartı. Özel olarak PS Vita için yapılmış küçük flash bellek tabanlı bir kart. Bu yenilikçi kart fazladan oyun içeriği veya oyun kaydı verisi depolayabiliyor. Flash bellek temelli bir kartı kullanarak SCE, geliştiricilerin kullanıcılara daha zengin ve sürükleyici oyunlar sunabilmesi için gelecekte daha yüksek kapasiteli oyun kartları sunabilecek.

PS Vita Kartının özellikleri nelerdir?

PS Vita kartı 2GB ve 4GB kapasite seçenekleri ile gelecek. Hazır olduğunda daha fazla bilgi açıklayacağız.

PS Vita diğer PlayStation formatlarıyla uyumlu mu?

PS Store'dan edinebileceğiniz PSP oyunları, minis ve PS one Classics oyunlarını oynayabileceksiniz. Şu noktada PS Vita'yı PS3 veya PS2 ile uyumlu hale getirmek gibi bir planımız yok.

PS Vita PlayStation Store'da oyun dışındaki, video ve çizgi roman gibi diğer PSP içeriği ile uyumlu olacak mı?

SCE, PS Vita'yı bu tür içeriğe uyumlu olarak tasarlamayı planlamaktadır.

PS Vita kullanıcıları PlayStation Store'dan PS Vita'ya ayrıca indirdikleri PSP oyunlarının kayıtlı verilerini kullanmaya devam edebilecekler mi?

Bu özellik üzerinde düşünüyoruz.

PS Vita, Universal Media Disc'i desteklemiyor ancak PS Vita'ya Universal Media Disc okuyucusu gibi çevre birimleri sunmayı düşünüyor musunuz?

Şu anda böyle çevre birimleri sunmak gibi bir planımız yok.

Universal Media Disc üzerinde oyunlarım var. Aynı oyunu PS Vita üzerinde oynamak için tekrar PlayStation Store'dan satın almak zorunda mıyım?

Satın alınan Universal Media Disc oyunlarına destek verebilmek için her olanağı göz önünde bulunduruyoruz ancak şu anda konu ile ilgili verebileceğimiz bir bilgi yok.

PS Vita'ya tüm Universal Media Disc oyunlarını sunacak mısınız?

SCE, üçüncü parti geliştiriciler ve yayıncıların desteği ile PlayStation Store'da seçilmiş çeşitli PSP oyunlarını sunmakta ve ilerde PS Vita'ya bu içeriği sunmak için elinden geleni yapmaktadır. Ancak tüm hukuki sorunları çözmemiz gerektiği için oyunların tamamı PS Vita'ya çıkmayacaktır. Her oyun ile ilgili daha fazla bilgiyi hazır olduğunda paylaşacağız.

Bağlantı
Mevcut PlayStation Network account'um (PlayStation Network hesabı) PS Vita için de geçerli olacak mı?


Evet, aynı PSN account'ları (PSN hesabı) PS Vita için de geçerli olacak.

PlayStation Store'a hem 3G hem de Wi-Fi üzerinden erişebilecek miyim?

PlayStation Store'a mevcut ağ ortamları ve içeriğin boyutuna bağlı olarak 3G veya Wi-Fi üzerinden erişebilirsiniz.

PS Vita'yı telefon olarak kullanabilir miyim?

Hayır. Telefon özelliğini eklemedik çünkü amaçlarımızı gerçekleştirmek için gerekli olduğunu düşünmedik.

PS Vita Bluetooth kulaklıkları destekliyor mu?

Piyasada bulunan Bluetooth kulaklıklar çalışacaktır, ancak aygıt özelliklerine bağlı olarak farklı şekilde çalışabilir.

Piyasada bulunan Bluetooth klavye/fareleri kullanabilir miyiz? PSPgo'daki gibi DUALSHOCK 3 kablosuz kumandayı PS Vita'ya bağlayabilir miyiz?

Hayır. Piyasada bulunan Bluetooth klavye/fareleri veya kablosuz kumandayı PS Vita üzerinde kullanamazsınız.

PS Vita PlayStation Suite'e çıkacak olan tüm içeriği destekleyecek mi?

PS Suite için yeni oyun geliştirme ortamında geliştirilen PS Suite içeriği PS Vita ile kullanılabilir.

PSP'de şu anda desteklenmeyen servisleri (örneğin trophy'ler, görüntülü sohbet, arkadaş listesi ve PS Home) PlayStation Network üzerinden PS Vita'da kullanılabilir hale getirecek misiniz?

PS Vita Arkadaşlar, Eşleştirme, Sıralama, trophy'ler (kupa) (PS3'teki toplam trophy puanınıza eklenecek şekilde) ve daha fazla PlayStation Network servisini destekleyecek.

Bunlara ek olarak PlayStation Network üzerinden diğer oyuncuların oyunlardaki başarılarına göz atabileceğiniz ve benzersiz konum tabanlı hizmetleri sunan Activity gibi yeni özellikler sunacağız. Bu özellikler ile ilgili detayları hazırlandıktan sonra sizinle paylaşacağız.

PSP'de yaptığınız gibi PS Vita ve PS3'ün birlikte kullanılan özellikleri olacak mı?

PSP'de yaptığımız gibi PS Vita da örneğin Remote Play (Uzaktan Oynama) gibi PS3 ile birlikte kullanılan özelliklere sahip olacak. Örneğin PS Vita'daki WipEout 2048'de (geçici isim) PS3 ile CrossPlay özelliği bulunacak, böylece kullanıcılar her iki sistemi bir arada kullanarak birbirleriyle yarışabilecekler. Bu özellikler ile ilgili detayları hazırlandıktan sonra sizinle paylaşacağız.

Öne Çıkan Oyunları ;
Killzone Mercenary
http://www.youtube.com/watch?v=Ms2AOtpBsiE
Mortal Kombat

Little Big Planet

İnceleme Videosu ;
Playstation 3Playstation 3 Nedir?PlayStation 3 Sony'nin PlayStation serisinin 3. jenerasyon oyun konsolu. Daha önce çıkışı ertelenen konsol belli bi süredir 2 farklı çeşidiyle satıştadır. Bu 2 çeşit arasında ki ana fark temel modelin 20 GB disk kapasitesine, yüksek modelin ise 60 Gb'lık disk kapasitesine ayrıca WiFi kablosuz bağlantıya sahip olması.PS3 işlemci olarak,Toshiba ve IBM ortak yapımı olan ve multi-core (çoklu çekirdek) mimarisine sahip yeni jenerasyon Cell mikro işlemcisini kullanıyor. Özellikle sayısal işlem gücü bakımından dünyanın en güçlü mikro işlemcisi sıfatına şimdiden sahip durumda. Cell, IBM'in PowerPC mimarisini kullanan bir 1 Ana çekirdekten (PPE) ve bunun yanında 8 adet yardımcı çekirdekten (SPE) oluşuyor. PPE ve tüm SPE'lerin çalışma frekansı Ps3'te 3.2 GHZ olarak atanmış. PS3'te 8 adet SPE'den biri kullanım dışı bırakılırken 7. SPE PS3'ün işletim sistemi için ayrılmış bulunuyor. Diğer 6 programlanabilir SPE'lere ise oyun geliştiricileri tarafından oyunlarda farklı işlemler ve görevler atanabiliyor. 6 SPE'nin programlanabilir olması oyun yapımcılarına, oyunlarda oldukça farklı yöntemler ve teknikler kullanabilmelerine olanak sağlıyor ve bu bakımdan esnek çözümler üretiyor. PPE'nin L2 ön belleği 512Kb ve bir adet VMX Vektör ünitesine sahip. SPE'lerden her birinin ise 256Kb local belleği bulunuyor ve tüm SPE'ler birbirleriyle oldukça hızlı şekilde iletişim kurabilecek şekilde birbirlerine Element Interconnect Bus ile bağlı durumdalar.Playstation Network (PSN) Nedir?Playstation Network, Sony’nin PlayStation 3 ile beraber ücretsiz olarak sunduğu bir internet servisidir. Aynı servis Sony'nin TV, Mobil ve Tabletlerindede kullanılmaktadır. Bu sistem üzerinden Müzik, HD film indirmek Premium hesaplar için mümkündür. Aylık 3.99 $, Premium hesap için 9.99 $ verilmektedir. Bu servis üzerinden, oyuncu arkadaşlarınızla ve dünyanın dört bir yanına dağılmış olan PlayStation 3 oyuncuları ile oynayabilir, arkadaşlarınızla yazışabilir, birbirinize mesaj gönderebilir ve multimedia dosyalarınızı paylaşabilir, Playstation 3 'ün internet tarayıcısını kullanarak internet'de gezinebilirsiniz. Oyuncular arasındaki bağlantıyı artıran bu servis, rakip konsol markalarındakinin aksine Sony tarafından kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmaktadır. Ülkemizdeki oyun tutkunlarının büyük sorunlarından biri olan Lag/Latency sıkıntısı, Playstation Network üzerinde yok denecek kadar azdır. Avrupa’da kurulan Playstation Network merkezleri sayesinde oyun zevkini ülkemizde de rahatça tadabilmek mümkündür.
Sıkça Sorulan Sorular

1-) PS3 Normal TV'lere bağlanamaz mı?

PS3'nüzü her türlü tv'ye bağlayabilirsiniz. Evimizde kullandığımız Analog tv'lerde görüntü kalitesi HD TV ye göre biraz kötü olur. Tv'nizin scart girişine PS3'ünüzü bağlayabilirsiniz. HD tv'niz varsa daha kaliteli görüntü alabilirsiniz.


2-) Playstation 2'nin oyun kolları Playstation 3'te çalışacak mı?

Evet, aşağıdaki çevirici ile bu mümkündür


3-) Ps3 kolları kablolu mu yoksa kablosuz mu olacak?

Oyun kollarının hepsi kablosuz olacak ancak PS3 paketinin içerisiden çıkan usb kablosu ile joyistikleri hem şarj edip hemde oyun oynayabileceksiniz.


4-) Playstation 3, Playstation 2 oyunlarını çalıştıracak mı?

Eğer Playstation 2 oyunu orijinal ve bölge kodu Playstation 3'e uyuyorsa çalışır.. Sony PS3'te çalışan PS2 oyunların listesini hazırladı.


5-) PS3'de 1080P ne demek oluyor?

1080p günümüzde HD TV'lerde kullanılan en yüksek ekran çözlüğü oluyor. Piksel olarak karşılığı ise 1920x1080 çözünürlüğe denktir.


6-) Ps3 birden fazla çözünürlükte mi çalışacak?

Ps3 menüsünden ayarlar kısmından, Tv çıkış çözünürlüğünü kendi Tvnize göre ayarlayabilirsiniz. Her Tv farklı çözünürlük desteklemektir.


7-) Benim televizyonumda HD Ready yazıyor bu nedir? Hd değil midir?

HD Ready TV'ler genellikle 720p desteklemektedir, buda 1280x720 piksele tekabül eder. Bu bir HD televizyondur. Sizin tv'nizde hangi çözünürlük destekli mutlaka üzerinde yazmaktadır.


8-) 60 Gb Ps3'te bulunan eklentiler nedir?

Wireless, kart okuyucuları, 60 gb harddisk, ve PS3'ün ön kısmında bulunan metalik şerit vardır. Wirless ile kabloya ihtiyaç duymadan PS3'nüzü evinizdeki modeme rahat bir şekilde bağlayabilirsiniz. Kart okuyucu sayesinde diğer multimedya kartların hepsini PS3'de rahatlıkla okuyabilirsiniz.


9-) Blu-Ray Nedir?

Blu-Ray teknolojisi Sony tarafından üretilen en son teknolojidir. BD-Rom olarak adlandırılan teknolojide 1 bluray medyanın kapasitesi 25 GB, 50GB yada 100 GB olarak değişebiliyor. Günümüzde DVD'lerin kapasitesi 4,7 GB ile 8,7 GB arasında değişiyor. Playstation 3'de BD-Rom teknoloji kullanılıyor. Ve bir PS3 oyunu 25GB'lik BD-Rom içerisinde piyasaya sürülüyor.


10-) Ps2'nin kablosuz joystickleri PS3'de kullanılabilecek miyiz?

Malesef kullanamayacağız. Çünkü PS2'deki joyistiklerin kablosuz çalışma mantığı ile Sixaxis'in kablosuz çalışma mantığı farklıdır.


11-) Sixaxis Nedir?

Sony'nin üretmiş olduğu, içerisinde hareketleri algılayan sensörlerin bulunduğu, PS3 ile kablolu yada kablosuz olarak da kullanabileceğimiz yeni nesil gamepad'imizin adı. Titreşim özelliği Sixsaxis'de bulunmuyor.


12-) Tüm orjinal ps3 oyunları her ps3'de çalışıyor mu? (NTSC-U/J, PAL Ayrımı var mı?)

Tüm orijinal oyunları her PS3'de oynayabilirsiniz. Hangi bölgeden alındığı hangi bölgede satıldığı önemli değil.


13-) PS3'e "Yellow Dog Linux" İşletim sistemini nasıl kurarım?14-) Playstation 3'ün Harddisk kapasitesini arttırmak mümkün müdür? Mümkünse ne gibi yollardan yapılabilir?

Evet, her iki ps3 paketi içinde hdd kapasitesini arttırmak mümkündür...Bilinen ilk yöntem ps3'ün doğrudan desteklediği laptop hdd'si mantığındaki 2.5" ATA hdd'lerdir...Diğer yollardan yani IDE ve SATA dönüştürücüler ve direk USB desteğiyle de ps3'e external olarak 1 TB'a kadar hdd takılabilir.


15-) Ps2 component kablosunu ps3'te kullanmak mümkün müdür?

Evet mümkündür, ps2 component kablosu ile ps3'ün çıkış yuvası birbiri ile uyumluluk göstermektedir.


16-) Playstation 3'te yüksek çözünürlüklere çıkabilmem için TV veya monitörde ne gibi özelliklerin olmasına dikkat etmeliyim?

Öncelikle DVI veya HDMI bağlantılarından en az bir tanesinin mutlaka olması gerekir...Ayrıca bu girişlerin de mutlaka HDCP uyumlu olması lazımdır. Bütün bunlara ek olarakda TV'nin en az 720p diye adlandırdığımız 1280x720 pixel çözünürlüğü native olarak desteklemesi ps3'te en iyi görüntü kalitesini alabilmeniz için asgari özelliklerdir...Son olarak ise HDMI çıkışının 1.3 versiyon olması ve TV'nin de mutlaka HD Ready özelliğini göstermesi gerekir.


17-) PS3 Japon versiyon almak mı daha mantıklıdır yoksa PAL Avrupa mı?

Japon versiyon alırsanız; DVD filmlerde bölge kodu sorunu olur; Blu-ray filmlerde ise PAL bölge kodu hariç bölge kodu sorunu yaşamazsınız. Ps3 oyunları ise zaten Region Free yani bölge kodu olmayan her bölgede çalışabilen özellikteler. Tek problem ps2 oyunu oynamak istersen NTSC/J bölge kodlu oyun alman gerekir. Bu da oyunun büyük ihtimalle Japonca olacağı manasına geliyor. Ayrıca TV'de de problem çıkarmaz, çoğu tv ntsc görüntü destekliyor. Desteklemese bile 3 ytl 'lik bir aparatla sorun çözülüyor.PAL versiyon her ne kadar TR'de yaşayan birisi için ideal gibi gözüksede bütün bunlara rağmen sırf garanti ve orjinal ps2 oyunlarına uyumu nedeniyle PAL almak kararı verilecekse bunun için ödenecek para Japon versiyona göre 500 Ytl civarı fazla bir paraya denk gelecektir, karar sizin.


18-) PS3 Network'e kişisel bilgisayarımız üzerinden girip Video veya Demo çekmek mümkün müdür?

Evet bu mümkündür.20-) Ps3'te bluetooth tam olarak ne işimize yarayacak?

Öncelikle ps3'te Eyetoy 2 ve Bluetooth kulaklıkları çok rahatça kullanmanıza imkan verir.Üstelik İlerideki FirmWare Güncellemeleri İle kamera ve kulaklıklarınızı oyun dışında Messenger mantığındaki mesajlaşmalar İçin de kullanabileceksiniz.


21-) Ps3'ü aynı zamanda bir divx player olarak da kullanmak mümkün müdür?

Evet bu mümkündür...Zira ps3'ünüzde Linux işletim sistemi kullanma olanağınız vardır ve bu işletim sistemi sayesinde divx izlemek sadece ilgili codeclerin yüklenmesine kalmıştır...Divx'in yanı sıra Avi ve mpeg uzantılı birçok videoyu da izlemeniz bu codeclerin yüklenmesiyle yine mümkün olacaktır.


22-) Y
urtdışından Türkiye'de kullanmak için alacağım herhangi bir ps3'te voltaj sorunu yaşar mıyım?

Hayır, tüm ps3'ler uluslararası voltaj değerlerini destekleyebilen akım pinlerine sahiptirler ve direkt olarak TR'de 220v'ta çalışırlar...PAL olmayan makinelerde kutu veya konsol üzerine 100 V yazmasına aldanmayınız her ps3 220v ile uyumluluk gösterir.


23-) NTSC, PAL ve RegFree nedir ve nerelerde kullanılır?

PAL ve NTSC İkiside görüntü formatıdır.


24-) Ps3 verdiği hata kodları ve anlamları için açıklama nerden bulabilirim?


25-) PlayStation® Home nedir?


HOME, PS3 sahiplerinin interaktif sanal dünyası olarak karşımıza çıkıyor. XMB'a (Cross Media Bar, PS3 ana menüsü) yakın zamanda PS Store'dan ücretsiz olarak indirilebilecek olan HOME sayesinde tüm PS3 sahipleri sanal bir dünyada bir araya gelebilecekler. Kendinize özel karakterinizi yaratıp dünyaya adım atabileceksiniz. Yaratacağınız karakteri boyundan, kilosuna kadar, yüzündeki detaylardan, kıyafetlerine kadar istediğiniz gibi modifiye etmeniz mümkün. Karakter yaratmak deyince bunun bir oyun olduğunu düşünenleriniz olacaktır. Hayır bu bir oyun değil. Yaratacağınız karakter sizin HOME dünyasındaki görüntünüz olacak. Sistemin bize sunacağı dünyada istediğimiz yerlere gidip diğer PS3 sahipleri ile tanışabileceğiz. Yoldan geçen bir PS3 sahibine merhaba deyip sonrasında, ister önceden kaydettiğimiz kısa sohbet cümleleri ile ister klavyeyi kullanarak uzun ve özgür cümleler ile vey
a isterseniz bluetooth kulaklık-mikrofon seti ile diyoloğa girebilirsiniz. Ayrıca ufak tefek animasyonlarla da karakterinizi kullanabilirsiniz. Mesela bir yeri işaret edebilirsiniz ya da dans edebilirsiniz. Tüm bunları yaparken HOME dünyasındaki asıl özelliklere ulaşmak istediğimizde ekrana açılan PSP şeklindeki menü ekranı ile dünyada gitmek istediğimiz yerlere gitmek yapmak istediklerimizi yapmak mümkün.Playstation 3 Teknik Özellikleri


İşlemcisi

- Cell İşletim PowerPC- Temel Çekirdek Hızı 3.2 GHz
- Her çekirdekte 1 VMX vektör hızı
- 512 KB L2 Cache
- 7x SPE @ 3.2 GHz
- 7x 128b 128 SIMD GPR
- SPE için 7x 256KB SRAM
- Performans için 8/1 SPE
- Toplam Gigaflop Hareketli Nokta Performansı

Ekran Kartı

- Nvidia tarafından tasarlanmış Özel RSX@550MHz
- 1.8 Teraflop harekeli nokta performansı
- Ful HD (1080p'ye kadar) x 2 kanal
- Çok yönlü programlanabilir paralelli hareket noktası
- 5.1 Dolby Ses, DTS, LPCM (Cell temelli)


Hafıza

- 256 MB XDR Ana RAM @3.2 GHz
- 256 MB GDDR3 VRAM @700 MHz
- Sistem Ana Bant Genişliği 25.6 GB/s
- VRAM/--22.4 GB/s
- RSX 20GB/(Yazma)+15GB/s (okuma)
- SB2.5GB/s (yazma)+ 2.5GB/s(okuma)
- Sistem Hareketli Nokta Performansı
- 2 Teraflop

Bağlantı

- Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T) x 3 (input x 1 + output x 2)
- Wi-Fi IEEE 802.11 b/g
- Bluetooth--Bluetooth 2.0 (EDR)
- ControllerBluetooth (7'ye kadar)
- USB 2.0 (kablolu)
- Wi-Fi (PSP)
- Network (IP üzerinden)


AV Çıkışı

- 480i, 480p, 720p, 1080i, 1080p Ekran Boyutu
- HDMI out x 1
- AV multi out x 1
- Digital out (optical) x 1

Öne Çıkan Oyunları ;God Of War III-IVUncharted 3

Killzone 3
XBOX-3601) FW nedir?

FW= Firmware Hack’tir, Xbox360 ın Dvd Romunu program vasıtasıyla kırılmış yazılımla yeniden flashlamak, daha basit bir anlatımla cihazı korsan Oyun oynatmaya müsait hale getirmesidir.2) Xbox360 aldım, bunlarda çip olayı yok mu?

Çip olayı Xbox360 larda bulunmamakta, bir üstteki soruda söylendiği gibi FW ile Dvd Rom un yeniden flashlanması yeterli oluyor. (Lütfen nasıl olduğunu sormayınız)3) FW yaptırmaya karar verdim, Live’den BAN yer miyim?

Daha önce herkesin bildiği gibi bir BAN dalgası oldu, FW li çoğu kullanıcı BAN’landı, ne yazıkki bu risk her zaman var, şu anda en son fw Iextreme. Microsoft henüz bunu çözmenin bir yolunu bulamadı yada buldu paşa keyfi denk gelmedi BAN için, şu anda bu son FW yi kullanan kullanıcılarLive’den oyun oynayabiliyor yinede dediğim gibi BAN gelmeyeceğinin kesinlikle garantisi yok.

Live’den oyun için en güzeli orjinal oyun kullanmak, piyasada çok uygun fiyatlara bulunabiliyor orjinal oyunlar, bu seçeneğide ciddi olarak düşünmenizi öneririm, Live, orjinal oyunu sonuna kadar hakediyor.4) Konsolumun bölge kodu Ntsc-J, Live’den açtığım hesap USA, BAN yer miyim?

Kesinlikle hayır. Bu bir BAN gerekçesi değil.5) FW yaptırdım, peki Live den oynarken orjinal oyun kullansam BAN dan kurtulabilir miyim?

Hayır, bu şekilde bir kaçış yöntemi denemeniz faydasız.6) Orjinal oyunla kullansam oyun bulabilir miyim, buna değer mi ve nerden bulabilirim?


Kesinlikle her kuruşuna değecektir, LIVE gibi bir sistem varken, konsolun bu kadar kaliteli oyunu varken, bir o kadarıda yoldayken hiçbir oyuncu oyuna vereceği paraya acımaz.

Playasia dan gayet uygun fiyatlara sıfır oyunlar alınabiliyor keza ebaydede 2. el ve sıfır oyunlar uygun fiyatlara mevcut. Orjinal oyun kullanırken sizi üzecek olan şey, oyunların elinize ulaşma süresi olucaktır, FW kullananlar çoktan oynamış bitirmiş, forumda muhabbetini yaparken sizinki daha gelmemiş olucak muhtemelen, işte bu aşamada çelik gibi sinirlerinizin olması gerekiyor.7) PAL, NTSC-U, NTSC-J arasındaki farklar nedir??

Ntsc-u: USA/CANADA ** 110v adaptör ile gelir, 35 ytl lik voltaj çevirici alınmalı.

Ntsch-j: ASIA ** 220v adaptör ile gelir, çevirici gerektirmez.

Pal: AVRUPA ** 220v adaptör ile gelir, çevirici gerektirmez.
8) Hangi bölge kodlu konsolu tercih etmeliyim?

FW ilede kullanılsa orjinal oyunlada kullanılsa (ülkeye resmi olarak gireceğinide düşünerek söylüyorum) imkan varsa PAL alınmalı.

FW ile kullanılacaksa internette tartışmasız en kolay bulunan oyunlar PAL’dır ve bölge kodlu hemen her oyun ilk önce PAL’a çıkar.

İmkan yoksa şu andaki uygun fiyatları sebebiyle kesinlikle NTSC-U öneririm.
9) NTSC-J almayı düşünüyorum ama oyunları Japonca’mı?

Hayır, genelde böyle bilinsede kendisine has oyunlar hariç (sadece bu bölgeye çıkan) J konsola çıkan hiçbir oyun Japonca çıkmaz, tamamı Ingilizce’dir.

Çok sorulan sorulardan biride bu bölge koduyla PES’in oynanıp oynanmadığı, bunun cevabı hayır, PES değil ama Winning serisi oynanabilir, oyun aynıdır, isimleri farklıdır ve Japonca’dır.
10) PAL biraz pahalı geldi, NTSC-J mi NTSC-U mu almalıyım?

Günümüzdeki fiyatlara bakacak olursak NTSC-J almak için hiçbir sebep yok kesinlikle, şu anki fiyat avantajları göz önüne alındığında kesinlikle NTSC-U tercih edilmeli.11) Military Pack nedir? Neden Ucuzdur?

Military Pack, Amerikan Hükümeti ve Microsoft’un Irak’taki askerler için özel ürettiği bir pakettir. Bu paketin normal Premium paket içeriğinden hiçbir eksiği yoktur, eksiği olmadığı gibi fazlası vardır.

Military Pack = Premium Pack + 12 Ay Live + 4 orj oyun dan oluşur, dükkanlar genelde bunları parçalayıp satar ama normal kutu içeriği budur.


Paketin ucuz olmasının sebebi askerlere bedavaya veya cüzi ücretlere verilmesi, bunlarında Incirlik üzerinden cüzi ücretlere askerler tarafından satılması ayrıca K.Irak’tan bu paketlerin kaçak olarak yurda sokulmasıdır.

Military Pack bölge kodu Ntsc-U dur ve adaptörü 110 volttur.
12) Military Pack’lerin revizyon yapılan makineler olduğu söyleniyor, doğru mu?

Hiçbir doğruluğu olmayan, hiçbir teknik servis tarafından onaylanmamış tamamen hurafe bir bilgi.13) Military Packlerde 3 kırmızı riski ne kadardır?

Diğer tüm Xbox360 lar kadar. (Elite ve Halo Edition hariç)14) NTSC-U aldım, voltaj çeviriciye ihtiyacım var mı? Varsa Fiyatları Nedir?

U konsolların adaptörü 110 volttur ve bunu TR de kullanmak için voltaj çevirici gerekir ancak unutulmamalıdır ki 110 volt olan konsol değil adaptördür, yani 220voltluk bir PAL/NTSC-J adaptörü satın alıp, sorunsuzca U konsola bağlayabilirsiniz.

Voltaj Çevirici tercih edecekler mutlaka 300 Watt olanı tercih etmeliler, bulunabilirse dairesel sarımlı alınmalı, sessizdir ve ısınma yapmaz dairesel sarımlı, bulunamazsa piyasada kaliteli çevirici olarak Ataba mevcut, fiyatları 35-50 ytl arasında oynuyor.
15) NTSC bölge kodlu konsol Televizyonumla uyumlu olur mu?

LCD TV lerin tamamına yakınınında NTSC desteği mevcuttur, LCD TV de problem olacağını sanmıyorum, sorun genelde tüplü tv lerde kaynaklanıyor, siyah-beyaz çıkıyor görüntüler, böyle bir problemle karşlılaşıldığında RGB kablo alınmalı.16) LCD Monitörüme Xbox360 bağlayabilir miyim?

Evet, bağlayabilirsiniz, Xbox360 için üretilen VGA kablo almalısınız (orjinal almanızı öneririm)17) LCD Monitörle HD LCD TV arasında konsol performansı olarak çok fark var mı?

Kesinlikle muazzam bir fark söz konusu, parlaklık, kontrast vs. bilhassa spor oyunlarında 16:9 formatından dolayı monitörde yaşanan insanların sırık gibi gözükme sorunu bu TV lerde yok çünkü konsol oyunları 16:9 formatına uygun olarak yapılıyor.18) Xbox 360 da 1080p desteği var mı?

Evet var.19) 3 kırmızı ışık nedir?

3 kırmızı ışık, Xbox360’ın donanım hatası sonucunda ön tarafındaki daire şeklindeki power tuşunun etrafında yanan ışıklara verilen addır, bu kadar ünlü olmasının sebebi, 3 kırmızı veren bir konsolun, eninde sonunda hakkı rahmetine kavuşmuş olması.

3 kırmızı ışığın başlıca sebebi aşırı ısınmaya bağlı lehim çatlamasıdır.
20) 3 kırmızı ışıktan korunmak için ne yapabilirim?

Birkaç yolu var

• 1 yıl dükkan garantili olarak alabilirsiniz, kaFanız rahat oynarsınız, bu işi çok iyi yapan 1-2 firma var.
• Eğer orjinal oyunla kullanacaksanız olası bir bozulma durumunda –tanıdık vasıtasıyla göndermenizi öneririm- konsolu yurtdışına gönderip değiştirtebilirsiniz.
• Garanti konusundan ayrı olarak Intercooler kullanmanızı öneririm, onca cihaz kullandım ki bunlara Fan Stand da dahil, hiçbiri Intercooler in yaptığı soğutmayı yapamadı, tavsiyem yeni seri ucu metal Intercooler kullanmanız. Cihazı asla halı üzerine koymayın, mümkünse iki ucuna kitap gibi bişeyler koyup altının hava almasını sağlayın. Asla kapalı tv masalarının içine koymayın, %100 olarak söylüyorum 3 kırmızı gelir. Bu konsolun narin olduğunu unutmayın, çok aşırı kullanmayın, bazen duyuyorum 1-2 gün açık bırakanlar oluyormuş, bunların acısı ileride çıkıyor.
• Yeni seri Xbox360 Elite ve Halo Edition almanızı öneririm, çok ciddi revizyondan geçti bu iki modelde.21) Xbox360 ELITE’in diğerlerinden farkı nedir?

Elite siyah renktir, 120GB Harddisk, HDMI çıkış, HDMI kablo ile gelir ekstra olarak, buna ek olarak içide 3 kırmızı sorununa karşı ciddi bir revizyondan geçmiştir.

• Anakart değişimi.

• Anakarta birlikte silikonlanan cpu ve gpu

• Ekstra heatsinkler

• Ram’lere takılan termal padlerle ısının kasaya yayılması.22) Xbox360 ELITE'ın beyaz renklisi yok mu?

Elite sadece siyah renk ancak 120gb harddisk ve paket içerisindeki HDMI kablo hariç her özelliği (içindeki revizyonu ve HDMI çıkışı dahil) Elite ile aynı olan Beyaz renkli Xbox360 mevcut, bunlar USA de Elite'ten 100$ daha ucuza satılmakta.23) Xbox LIVE nedir? Xbox LIVE'de neler yapılır?

Xbox LIVE, Xbox ve Xbox360 ın multiplayer olarak oyun oynanabilen, çıkar çıkmaz Demo indirilebilen, yakın zamanda hd, dvd film ve trailer indirilebilecek, MSN e girilebilen çok gelişmiş bir sistemdir.24) Ebay'den (usa olan ebay den) Live için kod alsam, J/PAL konsolumla kullanabilir miyim?

USA account açarsanız makinanızın bölge kodu ne olursa olsun bu Live kodlarını kullanabilirsiniz.25) Türkiye'nin ADSL gerçeği ve altyapısı malum, peki en düşük bağlantı olan 1mbitte LIVE performansı nasıl?

Gözlemlerime göre Demo indirirken çok hızlı olduğunu söyleyeyemekle birlikte oyun konusunda çoğu oyunda hiçbir problem yaşamayacağınızı söyleyebilirim, şunuda eklemek istiyorum ki genel olarak adsl hızından ziyade server ın kalitesi çok önemli akıcı oyun oynamak için. EA serverları buna çok iyi bir örnek, 60 dan fazla yaptığım Fifa 08 maçında 1 tek lag li maç yapmadığımı örneklemem yeterli olur sanırım.26) XBOX LIVE'e nasıl kayıt olabilirim?

Sistem sizden istediklerini tek tek söyleyecek, karıştırmanıza imkan yok, ben sadece ihtiyacınız olan bilgileri ileticem. (USA hesap açmak için)

Yeni bir mail hesabı alın (hotmail, yahoo vb.) ve ülke olarak USA seçin.

ya;

1) 524 Calhoun Street, #30 Radford, Virginia postal code: 24141 bu şekilde girin.

yada;

2) USA , Florida , Florida , posta kodu 33332 ile yeni bir hotmail adresi alarakta işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok, adımları takip ederek kolayca hesabınızı açabilirsiniz

Not: Her sıfır Xbox360 kaydın sonunda 1 aylık Xbox Live Gold aboneliği hediyelidir.27) XBOX LIVE'den BAN landığımda Demo çekebilir miyim? Single Player Oyun Oynayabilir miyim?

BAN, Xbox'ın internetle olan tüm iletişimini keser, Demo indiremez, online oyun oynayamaz, internette yapılan hiçbir şeyi yapamazsınız. Ancak offline olarak yani single player olarak istediğiniz her oyunu oynamaya devam edebilirsiniz.

FW kullanılan bir konsola BAN geldiğinde ne yazıkki bunu geriye döndürmenin herhangi bir yolu yok. FW ile kullanırken bir kez BAN geldiğinde online işinin bitmiş olacağını unutmayın.
28) XBOX360 aldım, DVD Romun markasını nasıl anlarım?

Piyasada 4 farklı DVD Rom modeli mevcut, bunlardan sıklıkla karşılaşılanlar ise Hitachi, Samsung ve yeni Elite ve beyaz Premium 'lardaki Benqdur.

Bu DVD Rom ları ayırt edebilmek için kızak şekillerine bakmanız ve kendinizinkiyle karşılaştırmanız yeterli olucaktır.
29) XBOX360'ı çalıştırmadan DVD Romunun markasını anlayabilir miyim?

DVD Romun markasını öğrenebilmeniz için cihazı mutlaka elektriğe bağlayıp DVD sürücüsünün açma tuşuna basıp kızağın dışarı çıkmasını sağlamalısınız, kutu, kasa üzerinden okuyarak vb. başka bir yolla (için açmadan) DVD Rom markasını öğrenmenin ne yazıkki yolu yok30) XBOX360 alacağım, kutusunu açmadan üretim tarihini öğrenebilir miyim?

Kutunun üstteki tutma yerinin yanında "Lift For Number" diye bir bölüm var, o kısmı yukarıya kaldırdığınızda cihazın üretim tarihini görebilirsiniz.31) XBOX360 da Divx-Xvid Desteği var mı? Divx Film İzleyebilir miyim?

2007 Sonbahar Update'i ile Xbox360'a Xvid ve Divx desteği geldi ancak altyazı desteği mevcut değil, bunu programlarla film içine gömerek Xbox360 üzerinden altyazılı olarak izleyebilirsiniz..32) XBOX360 da HDRIP Filmleri İzleyebilir miyim?

Yine 2007 Sonbahar Update i ile X264 codec desteği geldi, bazı HD filmler izlenebiliyor (altyazı desteği yok) ancak hepimiz biliyoruz ki piyasadaki HD Rip filmlerin %95 i mkv formatında ve Xbox360 ın ne yazıkki mkv desteği bulunmadığından bı filmleri Xbox360 da izlemek ne yazıkki mümkün değil.33) ARCADE, PREMIUM, ELITE ve HALO Pack Arasındaki Farklar Nelerdir?

2007 model yeni nesil Xbox360 larda ne paket olursa olsun HDMI çıkış bulunur, buna ek olarak 3 kırmızıya karşı yapılan tüm revizyonlar (anakart, anakarta silikonlanan gpu, cpu, ramlere takılan termal padler vs.) tüm paketlerde standarttır ve birbirinin aynıdır, bu bağlamda en ucuz paket olan Arcade Pack'in, en pahalı olan Halo yada Elite Pack ten hiçbir farkı bulunmamaktadır.Kutu İçerikleri

ARCADE PACK -- 279.99$ (usa fiyatı)


* 256mb hafıza kartı (harddisk yok) * Kablosuz kol * Composite KabloPREMIUM PRO PACK -- 349.99$ (usa fiyatı)* 20GB Harddisk * Kablosuz kol * Mikrofonlu Kulaklık * Yüksek çözünürlüklü AV Kablo * Ethernet KabloELITE PACK -- 449.99$ (usa fiyatı)

* 120GB Harddisk * Kablosuz kol (siyah) * Mikrofonlu kulaklık (siyah) * HDMI Kablo * Yüksek çözünürlüklü AV Kablo * Ethernet Kablo HALO PACK -- 399.99$ (usa fiyatı)* 20GB Harddisk * Kablosuz kol * Çıkartılabilir özel faceplate * Mikrofonlu Kulaklık * Yüksek çözünürlüklü AV Kablo * Ethernet Kablo

34) XBOX360 Gamepadini PC'de Kullanabilir Miyim?

XBox360 Gamepad ini PC de kullanmak mümkün, bunun için tek yapmanız gereken, "Xbox 360 Wireless Gaming Receiver for Windows" isimli aparatı almak olucaktır. Yurtdışı fiyatı 20$ + kargodur.


Xbox 360 Pc Monitörlerine Nasıl Bağlanır ? VGA Kablosu Nedir?1-) VGA Kablosu Nedir?

Xbox360'ı herhangi bir PC monitörüne bağlamaya yarayan kablodur

2-) VGA Kablosunun fiyatı nedir?

Yenileri 30-40$ kadar. 10-15$'a ise yan sanayi olarak bulunabilir. Türkiye'de ise 80-90 YTL gibi bir fiyata satılıyor. 10$'a 2. el olarak bulmak mümkün.

3-) VGA kablomun ucu erkek [male], aynı şekilde monitörümün kablosunun ucundaki VGA'da erkek [male]. Bu 2 kabloyu birbirine nasıl bağlayabilirim?

Dişi-Dişi VGA çevirici (VGA Gender Changer) kullanmanız gerekli. Bu minik aparatı çoğu elektronikçilerde ve İstanbul'daki Yazıcıoğlu iş hanında 4-5 YTL gibi bir fiyata bulabilirsiniz4-) Monitörümde dahili hoparlör yok. Dolayısıyla konsoldan ses alamıyorum. VGA kablomu nasıl PC hoperlörlerime bağlayabilirim?
Yukardaki minik aparat vasıtasıyla VGA kablonuzu her türlü speakera bağlayabilirsiniz. (RCA to 3.5mm stereo adapter) Ayrıca beyaz ve kırmızı komposit girişi olan her türlü medyadan ses alabilirsiniz.

5-) VGA Kablosu ile alabileceğimiz çözünürlükler nelerdir?* 640 x 480
* 848 x 480
* 1024 x 768
* 1280 x 720 (720p)
* 1280 x 768
* 1280 x 1024
* 1360 x 768

Desteklenmeyen bir çözünürlük seçerseniz sistem 10 saniye içinde eski ayarlarına dönecektir.

Ayrıca;

- Monitörünüz widescreen (geniş ekran) değilse, yani 16:9 gibi bir aspect radioya sahip değilse oyunlarda alttan ve üstten siyah şeritler oluşabilir.

- VGA ile alacağınız görüntü Component ile alabileceğiniz görüntü kadar kalitelidir.

Xbox Banlanma hakkında


1) BANLANMA NEDİR, NASIL OLUR?

Makinanızın Xbox Live'a bir daha hiç bağlanamayacağı hale gelmesi ve Cihaz numaranızın Microsoft'un kara listesindeki yerini almasıdır.
Bu sistem aynı Cep telefonlarındaki gibi olup kullanıcı profilini başka bir Xbox360'da kullanabilirsiniz. Yasaklanan sadece makinadır.

Banlama Sistemi Nasıl çalışıyor?

İki adet yöntem bulunuyor. Birincisi, her oyunun kendine ait Seri numarası bulunuyor ve bu diskin içinde. Microsoft aynı oyunları aynı seri numarada oynayanları kolayca görüp banlayabiliyor. Korsan kullanıldığının kanıtı. Bir diğer yöntem ise orjinal oyunlardaki güvenlik sektörünün taraması için geçen zamanın korsan oyunlarda çok daha kısa olmasından kaynaklanıyor. Microsoft Orjinal kullanan oyuncuların disk gecikmelerini günlüklerde tutarak ortalamasını alıyor. Ortalamanın altına düşen cihazlarda korsan oyun kullanıldığı kanıtlanmış oluyor ve cihaz banlanıyor.

2) BANLANMA SEBEPLERİ NELER DEĞİLDİR?

a) Xbox360'ın olmadığı ülkeden Xbox Live'a girmek banlanma sebebi değildir.
b) Xbox360'ın bulunduğu bir ülkeden Farklı bir bölgeye ait Xbox Live hesabı kullanmak banlanma nedeni değildir.

3) ORJİNAL KULLANDIĞIM HALDE BANLANDIM!

a) İkinci El oyun alanlar yanlışlıkla banlanabiliyor.
b) Arkadaşlarıyla oyun takas edenler yanlışlıkla banlanabiliyor.

NOT: Eğer yanlışlıkla banlandığınızı düşünüyorsanız
adresinden itiraz edebilirsiniz.


4) BANLANDIĞIMI NASIL ANLARIM ?Xbox Live'a girmeyi deneyin. Giremeyeceksiniz. "Test Connection" yaptığınızda tüm testleri geçecek , Xbox LIVE adımında kalacak ve "Failed" diyecek. Bunu gördükten sonra
Network Adapter (Wired) kısmına gelin ve tıklayın. "This console has been banned for violations of the Terms of Use..." şeklindeki cümleyi gördünüz ise malesef banlandınız demektir. Geçmiş olsun...

5) YENİ MAKİNE ALDIM. BANLANMAK İSTEMİYORUM. NE YAPMAM GEREKİYOR?

Play-asia ve ebay gibi sitelerden ucuza sıfır oyun alabilirsiniz. (ebay'den alırken üründe NEW & SEALED yazısını gördüğünüzden emin olun.)

* Hacker gruplar sahte gecikme süreleri koyarak yeni makineler için firmware yapmakta.


6) HENÜZ BANLANMAYAN MAKİNE VAR MI?

Bazı arkadaşlarım halen LIVE'a giriş yapıp istediğini yapabiliyor. Şimdilik bir sorun görünmüyor. Gözden kaçan bir kısım makine banlanmıyor.

7) HENÜZ BANLANMADIM ALABİLECEĞİM EN İYİ ÖNLEM NEDİR?

Konsolun DVD-Rom'unu Restore komutu ile orjinal haline geri getirin ve orjinal oyun oynamaya başlayın.

8) BANLANMAYI ÖNLEDİĞİ ÖNE SÜRÜLEN YENİ FİRMWARELER NE KADAR İNANDIRICI?

Sadece DVD9 Medyada Gizlilik yaması yapılmış oyunları çalıştırabilen bu firmware'lerin hiçbir garantisi yok. Xbox Live'da şu anda bununla oynanılsa bile, Microsoft bunları da yakında temizleyecektir. Yada Halo 3 Betası gibi yemleri atmaya devam edecektir.

Güncelleme: Çeşitli isimlerde banlanmayı önlediği öne sürülen firmware'lere sahip cihazlar da bir bir banlanıyor bilgilerinize..

Öne Çıkan Oyunları ;

Halo 4


Ouya

Kickstarter üzerinden toplanan yardımlarla büyük bir oluşum içerisine giren, yepyeni oyun konsolu OUYA bildiğiniz gibi, PlayStation ve günümüzde yoğun bir şekilde kullanılan konsolları unutturmak için geliyor.

Firma uzun süredir başlattığı bağış kampanyası kapsamında gerekli olan 950.000$’lık bağışı bir hayli aştı ve miktar 8.5 milyon dolara ulaştı. 60 bin gönüllünün katıldığı kampanya, OUYA'a önem veren kişilerin ne kadar çok olduğunu gösteriyor. Konsol dünyasına bambaşka bir renk katacak olan OUYA'nın Android tabanlı olması milyonlarca kişiyi şimdiden heyecanlandırmaya başladı bile. Özellike yeni gelecek konsolun teknik alt yapı ve tasarımı konusundaki merak günden güne artmaya devam ediyor.
Firmanın yetkililerinden gelen ilk demeçlere göre, hedeflenen yardımın ivedilikle toplandığı, hatta hedefin çok üstüne çıkıldığını dile getirdi. Firma yepyeni konsolunu Nisan 2013'de tanıtabileceklerini açıkladı.

Yeni oyun konsoluna dair gelen ilk özellikler ise şöyle;

Nvieda Tegra 3 çipset, 1GB RAM, 8GB dahili hafıza ve Android 4.0.4 ile çalışacak cihazın çeşitli alternatiflerle fiyatı belirlendi. OUYA + 1 oyun kolu = 119.99 dolar
OUYA + 2 oyun kolu = 149.99 dolar
OUYA + 4 oyun kolu = 209.99 dolar

Daha piyasaya çıkmamış olan ve düşük bütçeliler için bir çıkış kapısı olan Ouya hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki Video'dan ulaşabilirsiniz ;Sormak istediğiniz, cevabını bulamadığınız herhangi bir konu varsa çekinmeden sorabilirsiniz.Elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım ;)


 


kullanıcıadları

kullanıcıadları

Üye
  Konu Sahibi
Güncel.Merak ettiğiniz herhangi bir şeyi sorabilirsiniz.

- - - Eklendi - - -

Ouya hakkındaki genel bilgiler eklenmiştir.Konsol piyasaya çıkınca ve yeni bilgilen geldikçe bilgiler güncellenecektir.
 

boxingame

Üye
Gecen gun elime bi ps3 gecti. Acilincq hard disk hatasi veriyor. Bi yere goturdum 200 tl fiyat bicti. Normal mi ve baska bi caresi varmi yani ben hard disk alip yapabilir miyim. Not: ps3 neredeyse 0 durumda sorun cozulurse gicir gicir.
 
kullanıcıadları

kullanıcıadları

Üye
  Konu Sahibi
Konu güncellenmiştir.

Gecen gun elime bi ps3 gecti. Acilincq hard disk hatasi veriyor. Bi yere goturdum 200 tl fiyat bicti. Normal mi ve baska bi caresi varmi yani ben hard disk alip yapabilir miyim. Not: ps3 neredeyse 0 durumda sorun cozulurse gicir gicir.

Sorunu farketmemişim özür dilerim.HDD'de çeşitli hatalar olabilir hangisi olduğunu ve çözüm yolunu bulmak pek kolay değil fakat 200 TL az bir ücret değil biraz daha katıpta 500 GB bir PS3'e uyumlu bir harddisc alabilirsin.
 
AHKE

AHKE

Üye
ps3 almayi dusunuyorum nasil ps3 ten almaliyim.mesela sahibinden.com da gordum.slim yaziyor.bir de ntsc mi pal mi secenegi yazior.bunlar ne anlama geliyor
 
kullanıcıadları

kullanıcıadları

Üye
  Konu Sahibi
ps3 almayi dusunuyorum nasil ps3 ten almaliyim.mesela sahibinden.com da gordum.slim yaziyor.bir de ntsc mi pal mi secenegi yazior.bunlar ne anlama geliyor

NTSC ve PAL bölge kodları avrupa asya bölgesi gibi.Bazı özel bölge kodları dışında problem değil bu unsur.Ayrıca 3 seçenek var Fat Slim ve bir kaç gün sonra çıkacak super slim.Tabikide super slim en iyisi.Fat ya da Slim veyahut Super Slim'in performanslarında fark yok fakat HDD'lerinin boyutu farklı.Mesela Fat'ta max 160 Slimde 320 SuperSlim'de 500 GB HDD var.
 
AHKE

AHKE

Üye
hepsinde de fan var dme mesela ps2 nin bi kalini vardi bide incesi kalinlarda fan vardi fazla isinmiyordu inceleri ise isiniyodu.3D destekliyor mu butun seriler bende 3d tv varda
 
kullanıcıadları

kullanıcıadları

Üye
  Konu Sahibi
hepsinde de fan var dme mesela ps2 nin bi kalini vardi bide incesi kalinlarda fan vardi fazla isinmiyordu inceleri ise isiniyodu.3D destekliyor mu butun seriler bende 3d tv varda

Fat kasalarda 3D var mı şuan emin olamıyorum bilgisayara geçince size haber veririm fakat slimlerde var.Ayrıca 0 alacaksanız zaten fat bulamazsınız.Isınma problemi yok.Tabi çok oynayınca her ikiside ısınıyor fakat daha önce her iki modelde de problem yaratacak derecede ısınma görmedim.
 
AHKE

AHKE

Üye
tamam saol dostum cok yardimci oldun

- - - Eklendi - - -

tamam saol dostum cok yardimci oldun
 
ugur1000

ugur1000

Üye
ya ben bu konsollaın hepsini seviyorum ama sadece ps3 de oyunlar rahat bulunabiliyor ama inanın ki ilerde param olunca hepsini alıcam ve kırdırmadam hep orjinal oyun alacam :D (türkiyede orjinal 0 oyun fiyatları yurtdışındaki gibi 50 tl olsa her ay bir tane oyun alırım ama oyunlar 100-150 tl durum bu olunca 6-7 oyun alınca mahalesef ps3 parasını geçiyor ;((()
 
AHKE

AHKE

Üye
kırdırmak dedigin ne oluyor chip taktırmak mı.kırdırdıgında kopya cd flan mı okuyor
 
kullanıcıadları

kullanıcıadları

Üye
  Konu Sahibi
kırdırmak dedigin ne oluyor chip taktırmak mı.kırdırdıgında kopya cd flan mı okuyor

XBox'ta kırdırınca DVD'den oyun oynayabiliyorsun fakat PS3'te Blue-Ray olduğundan dolayı JailBreak yapınca oyunları oynamak için PS3'ün HDD'sine atmak gerekiyor.

ya ben bu konsollaın hepsini seviyorum ama sadece ps3 de oyunlar rahat bulunabiliyor ama inanın ki ilerde param olunca hepsini alıcam ve kırdırmadam hep orjinal oyun alacam :D (türkiyede orjinal 0 oyun fiyatları yurtdışındaki gibi 50 tl olsa her ay bir tane oyun alırım ama oyunlar 100-150 tl durum bu olunca 6-7 oyun alınca mahalesef ps3 parasını geçiyor ;((()

Aslında imkanın varsa internetten alabilirsin.Kapına kadar getiriyorlar ve genellikle kapıda ödeme imkanında oluyor.Yurt içinde 150 TL olan oyunları kargo dahil 60-70 liraya getirtebiliyorsun yurtdışından.
 
ugur1000

ugur1000

Üye
bilmiyorum kapıda odeme varmıs bak o ıyı da ps2 lerde sürekli dvdden oynayınca lens ayvayı yiyodu :D ps3 lensi dayanıklımı ps2 gibi olmasında :D oyunların saglam cıkma ıhtımalı varsa yutdısı getırme olabılır ben kredı kartıyla odemeyı sevmıyorum :D net dolandırıcılıgı falan ama kapıda odeme var diyeorum en kotu 2 ayda 1 orjınal oyun alırım hel su gelen oyunlar kutulu falan dımı %100 orjinal ??? god of warı getirtiririm 3 ay oynarım :D xboxunda su ozellıgını cok sevıyorum normal masaustu dvd calar gıbı lerınden kullanıyo bozuldugunda tamiri ucuz 50 tl ye adam akıllı bi dvdrom alınabılır bırde kırmadan mesala ps3 de bluray a oyununu takıyon o oyunu hdd ye kurup oyle mıı oynuyo yoksaxboxda gıbı dvd hdd ye atıp sadece dvd takman mı gerekiyo ???

- - - Eklendi - - -

baktımda çok harika ben bu cıhazı aldıgımda kırdırmayacagım onlarca yıl hep kopya oynadım artık orjinal oynıcam 10 € oyun fiyatlarından €30 a kadr falan gidebiliyo önerdiğin bir kapıda odemelı sıte varmı boyle hep kullandıgın
 
kullanıcıadları

kullanıcıadları

Üye
  Konu Sahibi
bilmiyorum kapıda odeme varmıs bak o ıyı da ps2 lerde sürekli dvdden oynayınca lens ayvayı yiyodu :D ps3 lensi dayanıklımı ps2 gibi olmasında :D oyunların saglam cıkma ıhtımalı varsa yutdısı getırme olabılır ben kredı kartıyla odemeyı sevmıyorum :D net dolandırıcılıgı falan ama kapıda odeme var diyeorum en kotu 2 ayda 1 orjınal oyun alırım hel su gelen oyunlar kutulu falan dımı %100 orjinal ??? god of warı getirtiririm 3 ay oynarım :D xboxunda su ozellıgını cok sevıyorum normal masaustu dvd calar gıbı lerınden kullanıyo bozuldugunda tamiri ucuz 50 tl ye adam akıllı bi dvdrom alınabılır bırde kırmadan mesala ps3 de bluray a oyununu takıyon o oyunu hdd ye kurup oyle mıı oynuyo yoksaxboxda gıbı dvd hdd ye atıp sadece dvd takman mı gerekiyo ???

- - - Eklendi - - -

baktımda çok harika ben bu cıhazı aldıgımda kırdırmayacagım onlarca yıl hep kopya oynadım artık orjinal oynıcam 10 € oyun fiyatlarından €30 a kadr falan gidebiliyo önerdiğin bir kapıda odemelı sıte varmı boyle hep kullandıgın

Ben normalde E-Bay'den alıyorum fakat bir kaç arkadaşım aracı bulunan başka sitelerden alıyorlar onlara bir sorayım sana dönerim.Ayrıca PS3'te Blueray kullanılması bir dezavantaj değil XBox kullanıyor olsan benim gibi anlardın.Artık DVD Player çok yetersiz kalıyor adam gibi oyunlar en az 2 CD'li oluyor.Tabiki çok fazla CD ile oynayınca bozulma gibi bir durum yok :)
 
ugur1000

ugur1000

Üye
hmm tmm su netten sıparıs ısı yattı :D gene kırık oyun kullanalım bakalım nereye kadar :D neyse artık net 12 paketıne gectım 2 ayda bı oyun ındırırım :D önceleri hep orjinal kaset koleksiyonum vardı 60-65 albüm hala varda :D oyunlarda oyle ucuz olsa gene arşiv yaparım :D
 
kullanıcıadları

kullanıcıadları

Üye
  Konu Sahibi
hmm tmm su netten sıparıs ısı yattı :D gene kırık oyun kullanalım bakalım nereye kadar :D neyse artık net 12 paketıne gectım 2 ayda bı oyun ındırırım :D önceleri hep orjinal kaset koleksiyonum vardı 60-65 albüm hala varda :D oyunlarda oyle ucuz olsa gene arşiv yaparım :D

Tercih sizin tabiki.Fakat şöyle bir durum var yeni çıkan oyunları değilde çıkalı 1-2 yıl olmuş oyunları -ki bunun en iyi örneği God Of War III'tür bana göre- gayet uygun fiyattan alabilirsiniz.Bir GoW IV'ü çıktığı gün min. 150 liradan almaktansa başka oyunları alıpta 1 yıl sonra 50-60 liraya alabilirsiniz.Killzone III, God Of War III gibi PS3 denilince akla gelen bir çok oyun çıkalı bir kaç sene geçtiğinden dolayı şuan gayet uygun fiyattan satılıyor.Tabikide tercih sizin kırdırabilirsiniz fakat bana kalırsa PS3, Xbox 360, PSVita gibi cihazlar online servisi kullanılmadıkça tam olarak kullanılmış olmaz.Sonuçta single player oynamak ve bu oyunların grafikleri bir yere kadar.
 
ugur1000

ugur1000

Üye
sizde haklısınız
 
Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
:tşk: Ouya'yı ilk defa duydum :hmmm ama pek tutulacağını zannetmiyorum şahsen xbox veya ps almak daha mantıklı gibi şimdilik :hmmm
 
kullanıcıadları

kullanıcıadları

Üye
  Konu Sahibi
:tşk: Ouya'yı ilk defa duydum :hmmm ama pek tutulacağını zannetmiyorum şahsen xbox veya ps almak daha mantıklı gibi şimdilik :hmmm

Fakat değerlendirirken hitap ettiği kesimide göz önünde bulundurmak lazım.Bağımsız bir geliştirici tarafından geliştirildiği için çok daha acemice olacağı kesin bir kere.Fakat fiyat olarak Playstation 3'ün ya da XBox 360'ın bile çok altında olacak.Ayrıca küçük olduğundan dolayı taşıması daha kolay olacak ve Android işletim sistemine sahip olduğundan XBox ve PS serilerindeki konsollara göre çok daha fazla özgürlük verecek.Özellikle korsan oyun konusunda.Diyelimki 100$'dan satışa çıktı.Ekstra oyun derdi olmadığından ve Android'li - IOS'lu bir aletten çok daha ucuz olduğundan ve görüntü kalitesi, ek oyunları ile avantaj sağlayacağından düşük bütçeli kişiler için gayet mantıklı bir seçenek bence.Bir kere alıp uzun yıllar ekstra hiç bir masraf harcamadan kullanabileceğiz çünkü.
 


Üst Alt