Çalıkuşu Romanı Özet

 • 13 Ekim 2013
 • 731 Okunma
 • 0 Cevap

 1. Çalıkuşu Romanı Reşat Nuri Güntekin tarafından 1922 yılında yazılmış bir romandır.Çalıkuşu Ağırlıklı olarak Anadolu'da geçen ve arka planda Osmanlı'nın son yıllarını anlatan bir roman türüdür.

  Çalıkuşu Romanındaki karakterler şunlardır Romanın baş ana karakteri Feride'dir.Kamuran ise Feride'nin kuzeni ayrıca eşidir. Munise Feride'nin Zeyniler köyündeki öğrencisi ona acıyıp evlat edinmiştir.

  Bu kitabı okuduktan sonra şöyle bir yargıya ulaşabilirsiniz Bazı olaylardan kaçmakla, onlardan kurtulamazsınız.

  Çalıkuşu Romanı Özeti

  Feride hareketli, yaramaz ve aynı zamanda da dışarı hiçbir zaman vurmasa bile duygusal bir kızdır. Üç yaşına kadar Musul’da yaşamış olan Feride buradaki kuraklıktan dolayı ailesi ile birlikte Kerbelâ’ya göçmüştür. İstanbul’a göçmeden önce altı yaşındayken annesini kaybeder. Bundan sonra Feride teyzesinin yanına İstanbul’a gelir. İstanbul’da yeni akrabalarıyla tanışan Feride, burada da yaramazlıklarını sürdürür. Yalnız bir tek Besime Teyzesinin oğlu olan Kâmran’a karşı çekingenliği ve cesaretsizliği vardır. Kâmran ise yaşça Feride’den büyüktü ve çok uslu ve ağırbaşlı biridir. Feride dokuz yaşındayken de büyükannesini kaybetmiştir. Sonra Feride on sene boyunca okuyacağı Sör Mektebi’ne yazılır. Okula başladıktan kısa bir süre sonra da babasını kaybeder. Yaramazlıklarına okulda da devam eden Feride bu yüzden arkadaşlarından ayrı bir şekilde tek başına oturtulmuştur.

  Feride birçok kişinin cesaret edemeyeceği işlerde yapardı. Meselâ her teneffüs okullarındaki ağaca tırmanır ve daldan dala atlardı. İşte bunu gören muallim ona Bu kız insan değil çalıkuşu diye bağırmış ve o günden sonra Feride’nin adı ÇALIKUŞU olarak kalmıştır.
   


  Yazan: Doğuş Pertez

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
21/02/2019 - 14:49