Bulgaristanda Sınavsız Üniversite Okuyun 2011/2012 [Kayıtlar Başladı]

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

emurayden

Üye
    Konu Sahibi
Bulgaristanda Sınavsız Üniversite Okuyun 2011/2012 [Kayıtlar Başladı]
MERHABALAR ARKADAŞLAR !!

Ben Bulgaristan Üniversiteleri Resmi Öğrenci Temsilcisi Önder KARAKIŞ.

2011-2012 dönemi için üniversitelere öğrenci kayıtları başlamıştır.
her konuda bilgi kayıt rehberlik vs elimden geldiğince yardımcı olacağım.

Son zamanlarda ösym nin içinde bulunduğu çelişkiler sınav komploları şifre olayları öğrencileri
çok tedirgin etti . Birde Türkiyede puanların çok yukarıda olması türk öğrencileri
başka alternatif aramaya yöneltti.Bu durumda biz bulgaristan resmi öğrenci temsilcisi olarak
öğrenci arkadaşlarımızında bu güzel alternatifleri değerlendirmesini istiyoruz.

Neden Yurtdışında Lisans Egitimi ?
Arkadaşlar yurtdışında eğitim almanızın size sağlıyacağı katkılardan bahsetmek istiyorum.
ilk olarak yurtdışında bir öğrencinin eğitim alması dil olarak çok katkı sağlayacaktır.
misal bulgaristan okuyan bir öğrenci ingilizce bölüm okuyorsa okulda ingilizce öğrenmekte zorunlu olarak
dışarıda ise bulgarca öğrenmektedir.zaten okulda ingilizce okuyan türk arkadaşlarımıza bile bulgarca eğitimi
temel derslerin dışında verilmektedir.2.olarak Her ülkeden gelen öğrenciler bir arada buluşarak
bir kültür paylaşımı bilgi paylaşımı insanların farklı ülkelerden arkadaş edinmeleri gibi çok güzel
bir artıdır.Dersler ise tecrübeli profesorler tarafından anlatılmaktadır.Tabiki bulgaristan'ın Turkiyeden
biraz daha ucuz olması ve harçların türkiyede ki özel üniversitelerin yarısından belkide daha aşağıda olması
türk öğrencilerin yurtdışında ve bulgaristan'da okumak için çok güzel bir alternatif olarak karşısına çıkmaktadır

BULGARİSTAN'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ GÖREBİLMEK İÇİN İSTENİLEN EVRAKLAR NELERDİR ?

1.DİPLOMA
Lise diploması’nin noter onaylı fotokopisi veya yeni tarihli mezuniyet belgesi.
2.TRANSKRIPT
Tüm dönem notlarını gösteren not çizelgesi belgesi. Mezun olduğunuz liseden alınacaktır.
3.PASAPORT FOTOKOPISI
En az 1 yıllık geçerliliği olmalıdır. 2. 3. 4. ve 60. sayfaların okunaklı fotokopisi olmalıdır.
Çift vatandaşlığına sahip öğrenci adayları her iki pasaportun fotokopisini ve liçna karta ile isim denklik belgesi ekleyeceklerdir. Pasaportu olmayan öğrencilerin kaydı bakanlık tarafından onaylanmamaktadır!!!
4.FOTOĞRAF
Yasa ve yönetmeliklere uygun, cepheden çekilmiş (renkli gözlük olmaksızın) beyaz fonlu 6 adet geometrik fotoğraf. Bayanlarda alın ve çene arası 32mm. Erkeklerde 36mm. olmalıdır.
5.SAĞLIK RAPORU
Başvuru tarihinden son bir ay içerisinde alınmış olması gerekir. Özel hastanelerden veya sağlık ocaklarından alınacak raporlar da kabul edilmektedir. Özel kurumlardan veya sağlık ocaklarından alınacak raporlarda “Üniversitede okuyabilir, sağlıklıdır” ibaresinin olması gerekmektedir. Heyet raporlarında bu ibareye gerek yoktur.
6.TAAHÜTNAME
Aday öğrencinin ailesi tarafından, öğrencinin eğitimi süresince masraflarını karşılayacağına ilişkin noter onaylı taahhütname. Ailesinden herhangi bir kişi tarafından düzenlenebilir.

7.ÖĞRENİM GÖRME HAKKI BELGESİ
Mezun olduğunuz okuldan alınacak olan Türkiye’deki Üniversitelerde okumaya hakkınız olduğuna dair yazı.

BÜTÜN EVRAKLAR NOTERDEN ONAYLI VE VALİLİK VEYA KAYMAKAMLIKTAN HER EVRAK ARKASINA TEK TEK APOSTİLLENMELİDİR.

BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİ OKUL HARÇLARI

*SOFYA ÜNİVERSİTESİ

TIP FAKÜLTESİ [BULGARCA]

HAZIRLIK : 3300 EURO
LİSANS : 4620 EURO

[BÖLÜM SADECE BULGARCADIR.]

AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ VE ENTEGRASYONU [iNGİLİZCE]

LİSANS : 3850 EURO

ULUSLARARASI İLİŞKİLER [BULGARCA]

LİSANS : 3300 EURO

TURİZM [iNGİLİZCE]

LİSANS : 3850 EURO

SOFYA TIP ÜNİVERSİTESİ
TIP [İNGİLİZCE]

HAZIRLIK: 4800 EURO
LİSANS: 6000 EURO

TIP [BULGARCA]

HAZIRLIK: 3700 EURO
LİSANS: 5000 EURO

DİŞ HEKİMLİĞİ [BULGARCA]

HAZIRLIK: 3700 EURO
LİSANS: 5000 EURO

ECZACILIK [İNGİLİZCE]

HAZIRLIK: 4800 EURO
LİSANS: 6000 EURO

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON [BULGARCA]

HAZIRLIK: 3000 EURO
LİSANS: 3000 EURO

SOFYA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

BÜTÜN MÜHENDİSLİKLER [İNGİLİZCE VE BULGARCA]

HAZIRLIK:2500 EURO
LİSANS : 3000 EURO

TIP 6 YIL LİSANS 1 YIL HAZIRLIK OLMAK ÜZERE TOPLAM 7 YIL
DİŞ HEKİMLİĞİ 5 YIL LİSANS 1 YIL HAZIRLIK
ECZACILIK 5 YIL LİSANS 1 YIL HAZIRLIK
FİZİK TEDAVİ 4 YIL LİSANS 1 YIL HAZIRLIK
AB İLİŞKİLERİ VE ENTEGRASYONU 4 YIL LİSANS 1 YIL HAZIRLIK
ULUSLARASI İLİŞKİLER 4 YIL LİSANS 1 YIL HAZIRLIK
TURİZM 4 YIL LİSANS 1 YIL HAZIRLIK
BÜTÜN MÜHENDİSLİKLER 4 YIL LİSANS VE 1 YIL HAZIRLIK OLMAK ÜZERE TOPLAM 5 YILDIR..

2011/2012 YILI İÇİN BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİNE KAYITLAR BAŞLAMIŞTIR.

ÜNİVERSİTELER HAKKINDA BİLGİ ALMAK ÜCRETSİZDİR. İSTEDİĞİNİZ AKLINIZA TAKILAN BÜTÜN SORULARINIZI İNTERNET ÜZERİNDEN TEL
NUMARAMIZDAN YADA OFİSİMİZE GELEREK SORABİLİRSİNİZ..

*BÜTÜN ÜNİVERSİTE KAYIT İŞLEMLERİ
*VİZE İŞLEMLERİNDE DESTEK
*OTOGARDA VEYA HAVALİMANINDA KARŞILAMA
*EV YADA YURDA YERLEŞTİRME
*OTURUM KARTI İŞLEMLERİNİZ
*1 AY TOPLAM 20 SAAT TEMEL BULGARCA DERSİ
*ÖĞRENCİLERİMİZE ÜCRETSİZ TELEFON HATTI

TARAFIMIZDAN PROFESYONELCE YAPILMAKTADIR.

* BİZ KİMİZ:

BİZİMLE GELEN VE ORADA ZORDA KALMIŞ BÜTÜN ARKADAŞLARIMIZA YARDIM ETMEK ZORUNDA OLAN KİŞİLERİZ.BİRÇOK ARKADAŞIMIZ ŞİRKETLERE
YÜKSEK MİKTARDA PARALAR ÖDEDİLER VE İŞLEMLERİDE YAPILMADI.ÇOK SIKINTI ÇEKTİLER.BİZİM GELEN YADA GELMEYEN ARKADAŞLARIMIZA
İLK OLARAK SAĞLAM KİŞİLER VEYA FİRMALAR TARAFINDAN GELMELERİNİ ÖNERİYORUZ.

BİRLİKTE ÇALIŞTIĞIMIZ ARKADAŞLARIMIZ:

ÖNDER KARAKIŞ (KURUCU) [ULUSLARARASI SPOR AKADEMİSİ FİZİK TEDAVİ FAKÜLTESİ]

GABRİEL HANNA (SOFYA TEMSİLCİSİ) [SOFYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ]

MERT ÖZDEMİR (İSTANBUL TEMSİLCİSİ) [SOFYA ÜNİVERSİTESİ FİZİK TEDAVİ FAKÜLTESİ]

MEHMET ALİ TÜRKAN (AKDENİZ TEMSİLCİSİ) [ULUSLARARASI SPOR AKADEMİSİ FİZİK TEDAVİ FAKÜLTESİ]

ADRES VE TELEFONLARIMIZ

Sinan mah . Ali Çetinkaya cad.Postacılar İşh.
MURATPAŞA/ANTALYA
02423123522
02423211322

BULGARİSTAN ADRES VE TELEFONUMUZ
ulitsa : Dimitar stefanov No : 11V Blok : 5
LOZENETS / SOFİA
+359897707067

MAİL VE MSN DESTEK (24 SAAT ONLİNE)

MAİL
[email protected]

MSN
[email protected]

KAYNAK

buketcik

buketcik

Üye
yanlış yorum

emurayden

Üye
    Konu Sahibi
bilmeden yorum yapmayalım hemşerim :) bende antalyalıyım . sofya üniversitesinin 100 de 100 denkliği vardır.ancak yök denklik konusunda gerek görürse sts yani seviye tespit sınavına sokabilir .

buketcik

buketcik

Üye
konu netliğe kavuştu

emurayden

Üye
    Konu Sahibi
ben okuyorm sofya da tıp okuyorm ayrıca üniversitenin resmi temsilcisiyim.ve yöklede iletişim içerisindeyim sürekli . bulgaristanda şu anda mühendislik bölümü mezunları YÖK EĞER GEREK GÖRÜRSE seviye tespit sınavına girecekler . başarı oranı ise 100 de 50 dir . 100 de 50 yi geçen ogrenci denkligini alır . tekrardan söylüyorm bilmediğimiz konular hakkında yorum yapmayalım.bana yökün resmi sitesinden bulgaristanın denkliği tanınmıyor diye belge göster ben bu işi bırakırım ;)

buketcik

buketcik

Üye
bilginize

emurayden

Üye
    Konu Sahibi
eğitiminizi amerikada alsanız bile türkiyeye gelince yök sizden sınav isteyecek mutlaka seviye tespit sınavına gireceksiniz.İlk önce karıştırdıgınız bir mesele var . denklik sınavı ile seviye tespit sınavı aynı değildir

denklik sınavı:Üniversite adı duyulmayan ve Ab ülkeleri olmayan ülkelere uygulanır.Sınavdan 100 de 80 başarı istenir.

seviye tespit sınavı : Yök Eğer denklik için başvuran öğrenciyi tıp konusunda yada mühendislik konusunda araştırmaları sonucu yeterli bulmuyorsa seviye tespit sınavına sokar.ve 100 de 50 başarı ister .

Açıklaması ise eğer bi adam doktor olupda seviye tespitten 100 de 50 yi geçemiyor ise zaten o işi yapmasın ;)

• Beğen
Tepkiler: buketcik
eurolineturk

eurolineturk

Üye
ben arkadası tanımıyorum ama gectıgımız ay sofya universitesinden 17 ogrencı denklık sınavına girmistir iclerinden 6 tanesi sınavı basarılı bır sekılde gecmıstır. arkadasın dedıgı gıbı konulara bılmeden yorum yapmamak lazım . yıl 2009 a kadar yök direk denklik vermekteydi ondan sonra dediler ki yarım donem boyunca eksik dersleri alacaksiniz buna komisyon karar verecek suan ise sts sınavına tabii tutuyorlar.Yani sistem devamlı değişiyor. Burada suna dikkat cekmek istiyorum 5 sene eğitim alıyorsun ve siz o sts sınavını gecemıyorsanız ben burada sizin aldıgınız egıtımı sorgularım ne yök ü ne de bir baskasını .. yök yasayı değiştirme hakkına sahip ilerleyen zamanlarda sistem tekrar değisecek kesin birsey soylenmesi olmaz çünkü bu yök

bu arada arkadasim bu herkes resmi temsilcisimi oluyor bu universitelerin

• Beğen
Tepkiler: buketcik

emurayden

Üye
    Konu Sahibi
euroline açıklaman için teşekkür ederim. tabiki herkez resmi temsilci olmuyor. sizde biliyorsunuzki bu işi tek kişide yapmıyor :)

eurolineturk

eurolineturk

Üye
önemli deil .. dogru bilgiyi almak herkesin hakkı. Tabii sizii cok iyi anlıyorum ;)

buketcik

buketcik

Üye
bilgi için teşekkürederim

eurolineturk

eurolineturk

Üye
buketcik yorumları silmemelisiniz bence diger arkadaslarımız konuya baktıgında dogru bilgiyi almasını saglamalısınız . bu yuzden kalmalı dıye dusunuyorum tabii karar sizin

buketcik

buketcik

Üye
haklısınız ama yanlış yorum yazarak başkalarının kararlarını engellemiş olmak istemiyorum.2007 magosa mezunuyum başıma bu gibi bir durum geldi.sanırım ben karıştırdım.silmem en doğrusu diye düşünüyorum.ama konuyu sürekli takip ederek bilgi alacağım .anlayışınıza teşekkürederim iyi forumlar.:bigstar:

emurayden

Üye
    Konu Sahibi
bu okul harçları yarım dönemlikmi turkiyedeki gibi yoksa butun dönemler içinmi :blink::blink:

belirttiğim okul harçları seneliktir. 2 eşit taksit halinde dönem başlarında ödenir kardeşim ;)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt